Αναπαραγωγή Γέννα budgies

annita1978

PB New Member
Εγγραφή
22 Νοε 2014
Μηνύματα
56
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα σας. Πριν από λίγες ημέρες είδαμε το 1ο μας αυγουλάκι, από ζευγαράκι που τους έκανα διατροφή για έναν μήνα περίπου. Είμαι εντελώς άπειρη στο θέμα της αναπαραγωγής και ειλικρινά έχω τρελλαθεί από τη χαρά μου αλλά και από το άγχος μου εάν όλα θα πάνε καλά και αν θα δω μωράκια!
Διάβασα διάφορα ποστ στο φόρουμ για 7-8 αυγά. Το θέμα μου είναι ότι εμείς μείναμε στα 2 αυγά,τα οποία η θηλυκιά κλωσσά ανελλιπως.14/2 1ο αυγό.16/2 2ο αυγό.
Είναι φυσιολογικό ή πρέπει να ανησυχώ;
Θα ήθελα τα φώτα σας, καθότι δεν έχω καθόλου εμπειρία..
 
Αννίτα ασβέστιο της έχεις χορηγήσει; (τσόφλι αυγού, κόκκαλο σουπιάς, σουσάμι ή υδατοδιαλυτό ασβέστιο στο νερό)
 
Αννίτα μου πολύ χαίρομαι!
Ναι πες μας για το ασβέστιο που ρωτάει η Αλίκη πιο πάνω και γενικότερα τι περιλάμβανε η προετοιμασία που τους έκανες.
Προσωπικά θεωρώ ότι μπορεί να κάνει και δύο αυγά χωρίς απαραίτητα αυτό να σημαίνει κάποιο πρόβλημα, ιδιαίτερα αν είναι μικρό και πρωτόγεννο πουλάκι. Ωστόσο να το παρατηρήσουμε λίγο το θέμα αυτό.
Με το καλό να δεις πουλάκια σου εύχομαι!
 
Πρεπει να της χωριγισεις ασβεστιο, γιατι κατα την περιοδο που γενναει τα αυγα της ειναι πολυ ευαλωτη. Εαν εχεις σουπιοκοκαλο και το τρωει ενταξει, εαν οχι η θα βαλεις αυγο η θα δωσεις υγρο ασβεστιο στο νερο.
 
Mε το καλο! Θα κανεις ωοσκοπηση σε μερικες ημερες; Ειναι λιγα τα 2 αυγα για μπατζι αλλα αν το πουλακι ειναι φυσιολογικο και ειναι η πρωτη της φορα εγω δεν θα ανησυχουσα.
 
Παιδιά είχα κάνει όλα τα παραπάνω, σήμερα όμως παρατήρησα γιατί δεν έβγαινε καθόλου σχεδόν από τη φωλιά,ότι η κοιλίτσα της από κάτω είναι πρησμένη, σαν να της έχει μείνει αυγουλάκι.S.O.S τί να κάνωω;έχω πανικοβληθεί γιατί το 2ο αυγο το έκανε 16/2. Παιδιά, βοήθεια, νομίζω ότι κινδυνεύει το πουλάκι μου...
 
Μαρία μου,της έβαλα μία σόμπα αλογόνου κοντά στη φωλιά και το γέννησε! ΟΥφ! Τώρα Μαράκι μου,τί κάνω; Πρέπει να της δώσω κάποιο φάρμακο;Να απομακρύνω τη σόμπα από τη φωλια;

Υγρό ασβέστιο στο στόμα επειγόντως. Διάβασε εδώ Δυστοκία των πτηνών , είναι υπερεπείγον.
Διάβασα το άρθρο και έβαλα μια σόμπα αλογόνου κοντά στη φωλιά. Μόλις άνοιξα τη φωλιά για να επιχειρήσω να της βάλω λίγο λάδι, μέχρι να παρω το ασβέστιο, ΟΥΦΦΦΦΦ πρόλαβε και το γέννησε! Μετά βγήκε έξω απ'τη φωλιά,ήταν ζωηρή και ήπιε λίγο νερό. Όμως ο αρσενικός την ενοχλεί και δεν την αφήνει να φάει. Μαρία μου σ. Ο.σ τώρα τί κάνω;Να της δώσω υγρό ασβέστιο; Τη σόμπα να την βγάλω;Θα έρθουν και άλλα αυγα; Σας παρακαλώ βοήθεια.
 
Συγγνώμη βρε Αννίτα μου γιατί είμαι στην δουλειά.
Ναι να της δώσεις ασβέστιο. Το αυγό που έβγαλε είχε καθόλου αίμα πάνω; Πρόσεξες αν το τσόφλι του είναι κανονικό ή μαλακό;
Σε πρώτη φάση αγόρασε το ασβέστιο και βάλε στο νερό. Δώσε της και λίγο αραιωμένο στο στόμα. Αν δεις πρόβλημα ακολουθείς τις οδηγίες της δυστοκίας.
Σουπιοκόκκαλο της είχες στο κλουβί όλο το διάστημα;
 
Συγγνώμη βρε Αννίτα μου γιατί είμαι στην δουλειά.
Ναι να της δώσεις ασβέστιο. Το αυγό που έβγαλε είχε καθόλου αίμα πάνω; Πρόσεξες αν το τσόφλι του είναι κανονικό ή μαλακό;
Σε πρώτη φάση αγόρασε το ασβέστιο και βάλε στο νερό. Δώσε της και λίγο αραιωμένο στο στόμα. Αν δεις πρόβλημα ακολουθείς τις οδηγίες της δυστοκίας.
Σουπιοκόκκαλο της είχες στο κλουβί όλο το διάστημα;
Σουπιοκόκκαλο είχα συνέχεια. Το αυγό δεν έχει αίμα, το τσόφλι δεν μπορώ να το καταλάβω. Τη σόμπα να τη βγάλω, μην μου ψηθούν τα αυγα;
 
Για όσες μέρες κρατήσει η ωοτοκία θα έχεις 4-5 σταγόνες υγρό ασβέστιο στο νερό...
Καλά όλα τ' άλλα... αλλά 3-4 μέρες στην ωοτοκία ας είμαστε πιο γενναιόδωροι με το ασβέστιο που θα δώσουμε.
 
Για όσες μέρες κρατήσει η ωοτοκία θα έχεις 4-5 σταγόνες υγρό ασβέστιο στο νερό...
Καλά όλα τ' άλλα... αλλά 3-4 μέρες στην ωοτοκία ας είμαστε πιο γενναιόδωροι με το ασβέστιο που θα δώσουμε.

Εγω συνεχιζω και μετα το σταματημα της ωοτοκιας να χορηγω ασβεστιο για περιπου 10 ημερες. Επειδη η δημιουργια του κελυφους του αυγου απορροφα ασβεστιο απο τα οστα της μητερας, πιστευω οτι αυτο παιρνει περισσοτερο χρονο απο 3-4 ημερες, να αναπληρωθει εκει απ'οπου προσληφθηκε. Εξαλλου κακο δεν κανει, οτι ειναι να απορροφηθει απορροφαται και το υπολοιπο αποβαλλεται.
 
Εγω συνεχιζω και μετα το σταματημα της ωοτοκιας να χορηγω ασβεστιο για περιπου 10 ημερες. Επειδη η δημιουργια του κελυφους του αυγου απορροφα ασβεστιο απο τα οστα της μητερας, πιστευω οτι αυτο παιρνει περισσοτερο χρονο απο 3-4 ημερες, να αναπληρωθει εκει απ'οπου προσληφθηκε. Εξαλλου κακο δεν κανει, οτι ειναι να απορροφηθει απορροφαται και το υπολοιπο αποβαλλεται.
Δεν είναι κακός ο συλλογισμός σου...
Καθόλου κακός...
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.Ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε πόση δοσολογία ασβεστίου στο στόμα; Και στην ποτίστρα θα βάζω μόνο ασβέστιο ή συνδυασμό ασβέστιου και μούλτιβιτ?
 
Εφόσον έκανε το αυγό της σήμερα, δεν χρειάζεται η δοσολογία της δυστοκίας για σταγόνες αδιάλυτου ασβεστίου στο στόμα.
Οπότε βάλε στην ποτίστρα όσο πρέπει και δώσε της μερικές σταγόνες από αυτό απλά επειδή ίσως σήμερα δεν πιει νερό και επειδή τα budgies δεν πίνουν κάθε μέρα. Γι αυτό ίσως είναι καλό να της δώσεις και αύριο στο στόμα από το διάλυμα.
Μην ανακατεύεις τις ουσίες στο νερό. Μόνο ασβέστιο τώρα.
 
Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.Ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζετε πόση δοσολογία ασβεστίου στο στόμα; Και στην ποτίστρα θα βάζω μόνο ασβέστιο ή συνδυασμό ασβέστιου και μούλτιβιτ?
Είχα στο κλουβί σουπιοκόκκαλο,mineral block, αυγό σφιχτό με το τσόφλι και στο νεράκι μούλτιβιτ τα οποία βάζω μέχρι και σήμερα. Τώρα θα βάζω μόνο ασβέστιο στο νεράκι;
 
Back
Top