Αναπαραγωγή Γέννα budgies

Ευχαριστώ πολύ.Αυγοτροφή τους έχω αύτήν του εμπορίου καθημερινά, μέρα παρά μέρα την αλλάζω για να είναι φρέσκια, τους δίνω και μισό αυγό βραστό με το τσόφλι, φρούτο δεν έχω δώσει ακόμη να ταίσουν. Η μαμά δεν είναι ήμερη, δεν κάθεται εύκολα να την πιάσω και την προηγούμενη φορά που πήγα να της δώσω ασβέστιο στο στόμα, δεν τα κατάφερα..☹Τώρα να της το βάλω στο νερό ή θα βλάψει τα μωρα; Ο μπαμπάς προς το παρόν βοηθάει, ταίζει τη μαμά και μερικές φορές μπαίνει και εκείνος στη φωλιά και ζεσταίνει ή ταίζει τα μωρά. Όσον αφορά το θέμα του ταίσματος,έχω πραγματικά αγχωθεί μήπως δεν κάνω κάτι σωστά εφόσον δεν το έχω ξανακάνει(περιττό να σου πω ότι έχω ξενυχτήσει μέρες για να δω πληροφορίες και εδώ στο σάιτ αλλά και γενικότερα στο διαδίκτυο για το πώς γίνεται) ή μήπως μετά η μαμά μετά πάψει να τα ταίζει. Τι με συμβουλεύεις Μαράκι;


Από την άλλη όμως όπως προανέφερα θέλω να είμαι σίγουρη ότι ταίζονται και γενικότερα να ζήσω και εγώ αυτή την μοναδική εμπειρία αλλά και να "δεθούν" λίγο περισσότερο τα μωράκια μαζί μου. Δεν ξέρω τι να κάνω..👎
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
Όσον αφορά το άλλο ζευγαράκι μου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το εκανε αυτό η θηλυκιά; Κατάλαβε ίσως ότι ήταν άσπορα; Και πόσες γέννες ενδείκνυται να κάνουν τα παπαγαλάκια το

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ
Όσον αφορά το άλλο ζευγαράκι μου, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το εκανε αυτό η θηλυκιά; Κατάλαβε ίσως ότι ήταν άσπορα; Και πόσες γέννες ενδείκνυται να κάνουν τα παπαγαλάκια το
χρόνο για να είναι υγιή;
 
Δύο γέννες τον χρόνο, με καλή διατροφή και προσοχή στο ασβέστιο, είναι μια χαρά δεν έχουν πρόβλημα.
 
Σε ευχαριστώ πολύ.Από σήμερα λοιπόν θα ξεκινήσω τη διαδικασία συμπληρωματικού ταίσματος. Ερώτηση και πάλι, τί θερμοκρασία πρέπει να έχει ακριβώς ο χυλός, γιατί διάβασα από 38 έως 40, άλλοι όμως λένε ότι οι 40 βαθμοί κελσίου είναι απαγορευτικό για τα πουλιά. Συγγνώμη αν σας ζάλισα με τις ερωτήσεις μου, αλλά πιστεύω ότι μόνο με την καλή πληροφόρηση θα έχουμε και σωστά αποτελέσματα. Πρωτομάνα, καταλαβαίνεις...😱
 
Τώρα δεν είναι τόσο μωρά για να τηρείς αυτές τις θερμοκρασίες, αυτά αφορούν τα νεογέννητα. Πρωταρχικής σημασίας είναι να είναι αποστειρωμένη τα σκεύη που θα χρησιμοποιήσεις και γενικά πετσετάκια που θα τα ακουμπήσεις κτλ πεντακάθαρα, τα χέρια σου πολύ καλά καθαρισμένα και φυσικά να μην είναι κρύος ο χυλός και 35 βαθμοί σ' αυτήν την φάση είναι οκ. Μιλάμε για λίγο συμπληρωματικό τάισμα έτσι;
 
Σε ευχαριστώ,όπως μου είπες 1-2 το πολύ φορές την ημέρα.

Σε ευχαριστώ,όπως μου είπες 1-2 το πολύ φορές την ημέρα.
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω και φωτό από τα μωράκια αργότερα:)
 
Εννοείς είναι μεγάλη η φωτογραφία; Κάνε resize διάβασε εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/
 
Καλησπέρα στην ομάδα! Τα μωράκια είναι μια χαρά, αρχίζουν να βγαίνουν δειλά, δειλά από τη φωλιά και να κόβουν βόλτες στο κλουβί, αρχίζουν να σπάνε σποράκια σιγά σιγά, παίζουν όμως ακόμα τα ταίζει ο μπαμπάς και η μαμά. Παρουσιάστηκε όμως το εξής πρόβλημα"Η μαμά ξαναγέννησε αυγά.. Με αποτέλεσμα να κάθεται να τα κλωσσάει και να έχει και τα 2 μωρά να μπαινοβγαίνουν στη φωλιά. Ειλικρινά έχω φρικάρει😱Δεν ξέρω τί πρέπει να κάνω..
 
Πόσα αυγά έχει κάνει; Κάθεται ήδη μόνιμα; Οι νεοσσοί που είναι στην φωλιά πόσων ημερών είναι; Θέλεις να προχωρήσεις σε δεύτερη γέννα; Η κατάσταση υγείας των γονέων είναι καλή;
 
Ο ένας νεοσσός είναι 37 ημερών και ο άλλος 35 ημερών. Εγώ προσπάθησα να μειώσω το φως με τεχνητό τρόπο τη φωλιά όμως δεν την είχα βγάλει γιατί τα μωρά δεν έβγαιναν έξω και δεν είχαν απογαλακτιστεί. Η κατάσταση των γονέων είναι καλή, αλλά σε καμία περίπτωση δεν περίμενα 2η γέννα στο καπάκι. Τώρα έχει 2 αυγά και κάθεται ήδη μόνιμα. Δεν ήθελα 2η γέννα, γιατί λυπάμαι τη μητέρα, αλλά αφού συνέβη δεν θέλω να της πάρω τ'αυγά. Τί να κάνω;
 
Να βγάλεις τα μωρά με τον πατέρα αλλού. Τα ταΐζει ακόμα; Αν τρώνε μόνα τους, μόνα τους αλλού.
 
Σ'ευχαριστώ πολύ Μαρία μου για τις άμεσες απαντήσεις σου. Το ένα αρχίζει και τρώει μόνο του,το μικρό όχι ακόμα. Η μαμά ζητάει τάισμα από τον μπαμπά, ο μπαμπάς ταίζει και τα μωρά, άστα να πάνε Μαράκι, τον λυπάμαι τον φουκαρά☹Αύριο πρώτα ο θεός θα βγάλω τα μωρά και μάλλον και τον μπαμπά. Πρέπει όμως να παρακολουθήσω αν πίνουν και νερό. Η μαμά θα τα καταφέρει μόνη της;
 
Back
Top