Αναπαραγωγή Γέννα budgies

Καλημέρα, η θηλυκιά δείχνει καλύτερα,όταν όμως βγαίνει για λίγο έξω από τη φωλιά, ο αρσενικός την ενοχλεί συνέχεια για βάτεμα με αποτέλεσμα να μην την αφήνει να φάει ή να πιει νερό. Τί να κάνω; Το πουλάκι δεν πέρασε και λίγα με την δυστοκία. Να τον απομονώσω;

Ξέχασα να σας πω ότι προσπάθησα να της δώσω ασβέστιο στο στόμα, αλλά δεν τα κατάφερα, γιατί το πουλάκι μου δεν είναι ήμερο παρόλο που έχει λίγο εξοικιωθεί μαζί μου.Ανησυχώ για την υγεία της και δεν ξέρω κατά πόσο παίρνει από αυτά που πρέπει να πάρει.
Συγγνώμη εάν σας ζάλισα με τις απορίες μου αλλά όπως σας είπα από την αρχή δεν έχω πείρα και έχω πελαγώσει..
 
Αν την ενοχλεί, ναι άλλαξέ του κλουβί. Αν όμως σκάσουν τα αυγά με το καλό δοκίμασε πάλι να τον βάλεις μέσα να βοηθάει στο τάισμα.
Το πουλάκι θα το πιάσεις και θα το τυλίξεις σε ένα πετσετάκι. Θα πιάσεις το κεφαλάκι του και με σύριγγα χωρίς την βελόνα θα ρίξεις μερικές σταγόνες στο πλάι στο ράμφος. Αν δεις νερό να βγαίνει από τα ρουθούνια μην τρομάξεις. Είναι ΟΚ.
Δεν μας ζάλισες, ρώτα ότι σκέφτεσαι και να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου.
 
Αν την ενοχλεί, ναι άλλαξέ του κλουβί. Αν όμως σκάσουν τα αυγά με το καλό δοκίμασε πάλι να τον βάλεις μέσα να βοηθάει στο τάισμα.
Το πουλάκι θα το πιάσεις και θα το τυλίξεις σε ένα πετσετάκι. Θα πιάσεις το κεφαλάκι του και με σύριγγα χωρίς την βελόνα θα ρίξεις μερικές σταγόνες στο πλάι στο ράμφος. Αν δεις νερό να βγαίνει από τα ρουθούνια μην τρομάξεις. Είναι ΟΚ.
Δεν μας ζάλισες, ρώτα ότι σκέφτεσαι και να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου.
Ευχαριστώ πολύ, πάω τώρα να ξεκινήσω...
 
Άντε μπράβο!
Περιμένουμε τα ευχάριστα σε λίγες μέρες :)
 
Μακάρι να πάνε όλα καλά! Τον αρσενικό τον άλλαξα κλουβάκι αλλά η κοπέλα αναστατώθηκε,έβγαινε έξω από την τρυπούλα, τον φώναζε και έτσι τον ξαναέβαλα μέσα και αμέσως εκείνος πήγε και την τάισε. Μετά για λίγο που βγήκε έξω η θηλυκιά,τα είδα που ζευγαρώνανε κιόλας!Για να δούμε. 🙂
 
Ναι την άτιμη γυναίκα! Με το που τον είδε, αμέσως του "στρώθηκε"..Χα, χα καλά δεν υπάρχει. Μέχρι να τελειώσει η ωοτοκία, στο τέλος θα γεννήσω εγώ...😀😛

Πότε θα πρέπει να σκάσει περίπου το πρώτο αυγό?
 
Υπολόγισε 18-20 μέρες. Ξέρεις πότε κάθισε μόνιμα να κλωσσάει;
 
Από τις 16/2, δηλαδή από το 2ο αυγουλάκι.

Πε
Από τις 16/2, δηλαδή από το 2ο αυγουλάκι.
ρίπου στις 6 με 8 Μάρτη να περιμένω λογικά.

Και όσον αφορά το αυγό το "καθυστερημένο", λογικά αυτό θα είναι άσπορο;
 
Δεν είναι απαραίτητο να είναι άσπορο. Το σπέρμα παραμένει και γονιμοποιεί και αυγά που γεννάει αργότερα.
 
Σ'ευχαριστώ. Το τσόφλι του δεν είναι μαλακό, ούτε έχει αίμα απλά είναι εμφανώς μεγαλύτερο στο μέγεθος από τα άλλα.Απλά πιστεύω ότι εάν είναι να δω νεοσσούς με το καλό,θα υπάρχει μεγάλη ημερολογιακή διαφορά από τα 2 πρώτα αυγά μέχρι τα τελευταία.Ας έρθει αυτή η χαρούμενη ώρα και βλέπουμε...
 
Μπράβο, καλώς ήρθε να σας ζήσει, γερός και δυνατός!
Πόσα αυγά έχει συνολικά;
 
Μπραβο μπραβο με το καλο να ναι υγιη και να τα καμαρωσεις στα κλαρακια με αυτα τα ωραια ποδαρακια!
 
Μαρία μου έχει 4 αυγά συνολικά και το άλλο ζευγαρι έχει 3 αυγά.Αχ έχω τρελαθεί. 🙂Θα ήθελα λίγες πληροφορίες για το τι πρέπει να προσέξω,τι τροφή πρέπει να δίνω κλπ. Γιατί δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω...
 
Από αύριο το πρωί θα έχεις πάντα αυγό ή αυγοτροφή στο κλουβί να ταίζουν οι γονείς τους νεοσσούς. Μετά την 5-6 μέρα θα τους δώσεις και λίγο μηλαράκι να ταίσουν. Όλα τ' άλλα θα τα κάνουν μόνοι τους. Πρόσεχε να μην ανοιγοκλείνετε συνέχεια την φωλιά και τρομάξουν και τα παρατήσουν. Τους συνήθεις καθημερινούς ανεφοδιασμούς και αλλαγή των νερών. Τίποτ' άλλο, να τελειώσει η γέννα και να γίνουν τουλάχιστον 10-15 ημερών οι νεοσσοί. Όλα βέβαια εξαρτώνται και από τις σχέσεις που έχετε με τους γονείς. Πόσο ήμεροι είναι.
 
Τίποτα, καθαρό νεράκι. Καθαριότητα προς το παρόν, μόνο το συρταράκι προσεκτικά να μην τρομάξουν, μία φορά την εβδομάδα και τοπικά αν δεις κουτσουλιά σε πατήθρα, ταίστρα κτλ. Γενικά όχι πολλά πολλά χέρια τώρα, να ξεπεταχτούν τα μωρά για να μην τρομάξουν οι γονείς και τα παρατήσουν. Τα απαραίτητα που δεν γίνεται αλλιώς.
 
Back
Top