Αναπαραγωγή Γέννα budgies

Σε ευχαριστώ πολύ, πάρα πολύ.Χρειάζεται να αγοράσω κρέμα να υπάρχει, σε περίπτωση που υπάρξει θέμα;
 
Καλό θα ήταν να έχεις. Συνήθως δεν χρειάζεται βέβαια αλλά πάρε. Υγρό ασβέστιο έχεις δώσει καθόλου;
 
Σήμερα δεν έβαλα, αλλά μέχρι και προχθές έβαζα κάθε μέρα, γιατί είχα φοβηθεί με τη δυστοκία που περάσαμε. Ποιά μάρκα κρέμα πρέπει να αγοράσω; Και θερμόμετρο;
 
Οι περισσότερες καλές είναι Κρέμες Ταίσματος, πάρε μικρή συσκευασία και όσο δυνατόν με μακρύτερη λήξη διάρκειας. Θερμόμετρο μαγειρικής χρειάζεσαι και σύριγγες μικρές.
 
Από μαγαζιά με οικιακά σκεύη ίσως και κάποια σούπερ μάρκετ να έχουν. Τα Ανδρεάδης, τα cook, παρουσίαση, όλοι αυτοί σίγουρα έχουν.
 
Καλησπέρα σήμερα είδαμε και το δεύτερο πουλάκι(με λίγη βοήθεια όμως αφού είχε κολλήσει στο αυγό!😱). Όλα καλά, να μας ζήσει! 🙂
 
Μπράβο, να σας ζήσει, να σας ζήσει!
Τυχερό που το προσέξατε και βοηθήσατε. :)
 
Ευχαριστώ!Ήθελα να ρωτήσω,τα άλλα 2 αυγά που έχει μάλλον είναι άσπορα, πρέπει να τα αφαιρέσω από τη φωλιά;
 
Πόσες μέρες έχουν περάσει από τότε που τα έκανε;
 
Έχω μπερδευτεί λίγο, γιατί είχαμε ένα διάστημα 6 ημερών με τη δυστοκία και δεν ξέρω..👎Όταν είχα κάνει ωοσκόπηση, δεν είχα δει κάτι σε αυτά. Μήπως πρέπει να ξανακάνω ωοσκόπηση;

Έχω μπερδευτεί λίγο, γιατί είχαμε ένα διάστημα 6 ημερών με τη δυστοκία και δεν ξέρω..👎Όταν είχα κάνει ωοσκόπηση, δεν είχα δει κάτι σε αυτά. Μήπως πρέπει να ξανακάνω ωοσκόπηση;
Δηλαδή τα 2 πρώτα αυγά ήταν 14/2 και 16/2,τα άλλα 2 αυγά ήταν 24/2 και 26/2.
 
Ε άφησέ τα τότε, κρίμα να έχουν πουλάκια και να τα πετάξεις. Δεν ενοχλούν αντίθετα, στηρίζονται τα μωρά. Άφησέ τα μία εβδομάδα ακόμα και τα ξαναλέμε.
 
Καλημέρα στην όμορφη παρέα!Ήθελα να σας γράψω τα νέα μας!Λοιπόν τελικά έβγαλα τα αβγά από τη φωλιά γιατί είδα ότι ήταν άσπορα. Τα μωρά μας μεγαλώσανε,18 και 16 ημερών αντίστοιχα και ακόμη τα ταιζει η μαμα τους.Από το άλλο ζευγαράκι που είχαν 3 αυγά, δυστυχώς δεν εκκολάφθηκε κανένα☹. Τα κλώσσαγε, μέχρι που τα βρήκα πεταμένα στον πάτο του κλουβιού. Το ένα μόνο αυγό είχε έμβρυο, αλλά πιθανόν ήταν νεκρό..☹Στα πουλάκια αυτά έβγαλα τη φωλιά και δίνω διατροφή συντήρησης γιατί η θηλυκιά έβλεπα ότι ετοίμαζε ξανά τη φωλιά. Δεν ξέρω αν έπραξα καλά αλλά δεν ήθελα να ταλαιπωρήσω άλλο το ζευγάρι και κυρίως τη θυλυκιά μιας και ήτανε η πρώτη της γέννα.

Τώρα ήθελα να ρωτήσω,όσον αφορά τους νεοσσούς, επειδή η μαμά άρχισε να κόβει βόλτες εκτός φωλιάς και προσπαθεί πάλι να ζευγαρώσει, φοβάμαι μην τυχόν κόψει να ταίζει και έχουμε κανένα δυσάρεστο πάλι. Τί με συμβουλεύετε;Να βγάλω τα μωρά από τη φωλιά σε ένα τύπου brooder και να ξεκινήσω και εγώ τάισμα και μετά να τα βάζω με τη μαμά τους, να τα αφήσω ως έχουν; Τί να κάνω;
 
Τί με συμβουλεύετε;Να βγάλω τα μωρά από τη φωλιά σε ένα τύπου brooder και να ξεκινήσω και εγώ τάισμα και μετά να τα βάζω με τη μαμά τους, να τα αφήσω ως έχουν; Τί να κάνω;
Να σου ζήσουν! Άφησέ τα όπως είναι με την φωλιά τους και την μαμά τους, ίσως αν χρειαστεί καθάρισέ την λίγο και αν θέλεις κάνε κι εσύ συμπληρωματικά ταίσματα. Ο πατέρας βοηθάει; Αυγοτροφή τους έχεις καθημερινά;
Στα πουλάκια αυτά έβγαλα τη φωλιά και δίνω διατροφή συντήρησης γιατί η θηλυκιά έβλεπα ότι ετοίμαζε ξανά τη φωλιά. Δεν ξέρω αν έπραξα καλά αλλά δεν ήθελα να ταλαιπωρήσω άλλο το ζευγάρι και κυρίως τη θυλυκιά μιας και ήτανε η πρώτη της γέννα.
Στο θηλυκό πρέπει να χορηγήσεις λίγο ασβέστιο. Αν δεν θέλεις να ξαναζευγαρώσουν, πρέπει να αυξήσεις λίγο την διάρκεια της νύχτας με τεχνητό τρόπο.
 
Ευχαριστώ πολύ.Αυγοτροφή τους έχω αύτήν του εμπορίου καθημερινά, μέρα παρά μέρα την αλλάζω για να είναι φρέσκια, τους δίνω και μισό αυγό βραστό με το τσόφλι, φρούτο δεν έχω δώσει ακόμη να ταίσουν. Η μαμά δεν είναι ήμερη, δεν κάθεται εύκολα να την πιάσω και την προηγούμενη φορά που πήγα να της δώσω ασβέστιο στο στόμα, δεν τα κατάφερα..☹Τώρα να της το βάλω στο νερό ή θα βλάψει τα μωρα; Ο μπαμπάς προς το παρόν βοηθάει, ταίζει τη μαμά και μερικές φορές μπαίνει και εκείνος στη φωλιά και ζεσταίνει ή ταίζει τα μωρά. Όσον αφορά το θέμα του ταίσματος,έχω πραγματικά αγχωθεί μήπως δεν κάνω κάτι σωστά εφόσον δεν το έχω ξανακάνει(περιττό να σου πω ότι έχω ξενυχτήσει μέρες για να δω πληροφορίες και εδώ στο σάιτ αλλά και γενικότερα στο διαδίκτυο για το πώς γίνεται) ή μήπως μετά η μαμά μετά πάψει να τα ταίζει. Τι με συμβουλεύεις Μαράκι;

Ευχαριστώ πολύ.Αυγοτροφή τους έχω αύτήν του εμπορίου καθημερινά, μέρα παρά μέρα την αλλάζω για να είναι φρέσκια, τους δίνω και μισό αυγό βραστό με το τσόφλι, φρούτο δεν έχω δώσει ακόμη να ταίσουν. Η μαμά δεν είναι ήμερη, δεν κάθεται εύκολα να την πιάσω και την προηγούμενη φορά που πήγα να της δώσω ασβέστιο στο στόμα, δεν τα κατάφερα..☹Τώρα να της το βάλω στο νερό ή θα βλάψει τα μωρα; Ο μπαμπάς προς το παρόν βοηθάει, ταίζει τη μαμά και μερικές φορές μπαίνει και εκείνος στη φωλιά και ζεσταίνει ή ταίζει τα μωρά. Όσον αφορά το θέμα του ταίσματος,έχω πραγματικά αγχωθεί μήπως δεν κάνω κάτι σωστά εφόσον δεν το έχω ξανακάνει(περιττό να σου πω ότι έχω ξενυχτήσει μέρες για να δω πληροφορίες και εδώ στο σάιτ αλλά και γενικότερα στο διαδίκτυο για το πώς γίνεται) ή μήπως μετά η μαμά μετά πάψει να τα ταίζει. Τι με συμβουλεύεις Μαράκι;
Από την άλλη όμως όπως προανέφερα θέλω να είμαι σίγουρη ότι ταίζονται και γενικότερα να ζήσω και εγώ αυτή την μοναδική εμπειρία αλλά και να "δεθούν" λίγο περισσότερο τα μωράκια μαζί μου. Δεν ξέρω τι να κάνω..👎
 
Αυγοτροφή του εμπορίου, έχεις πάρει κάποια συσκευασμένη που γράφει σαφώς "egg food";
Σ' αυτήν που δεν έχει μωρά, βάλε στο νερό. Δεν χρειάζεται να την πιάσεις για να της το δώσεις στο στόμα, αυτό το κάνουμε μόνο σε έκτακτη ανάγκη.
Στην άλλη που έχει τα μωρά μπορείς επίσης να βάλεις στο νερό, σουπιοκόκκαλο εννοείται και στις δύο και βάλε της και λίγο ωμό σουσάμι στην ταίστρα.
Μήλο μπορείς να αρχίσεις να δίνεις είναι αρκετά μεγάλα.
Τάισμα μην κάνεις κανονικό, αραίωσε λίγη αυγοτροφή με ελάχιστο χλιαρό νεράκι να γίνει ένας παχύς χυλός και δώσε λίγο στο στόμα τους με μια σύριγγα χωρίς την βελόνα της. Απλά για να σε μαθαίνουν, δεν θα χορταίνουν από αυτό το τάισμα. Όταν αρχίσουν να τρώνε σιγά σιγά μόνα του, να τους δίνεις κεχρί σενεγάλης από το χέρι σου να τσιμπολογάνε.
Δεν θα πάψει να τα ταίζει. Μην τα κρατάς πολύ ώρα έξω, το πολύ ένα δεκάλεπτο.
Αυτά έτσι κι αλλιώς θα δεθούν μαζί σου αν τα κρατάς λίγο καθημερινά στα χέρια σου.
 
Back
Top