Αναπαραγωγή Γεννήθηκε το πρώτο ζεμπράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ειχε μια τρυπιτσα και λεω ή ειναι αδειο ή ετοιμαζετε να σπασει... Οπως και να ηταν εγω δε μπορουσα να το πεταξω...
Θα περιμένεις μέχρι αύριο... αν ε βγει... Τότε για την ασφάλεια της φωλιάς θα πρέπει να το πετάξεις.
 
@misalouris δε το βρισκω λεω το αυγο... εξαφανιστηκε.. Και λεει η @Ariadnh μηπως το εφαγαν...

@2Thodoris δε φανταζεσαι ποσο θελω αλλα πρεπει να κατεβασω το κλουβι και δε θελω να τα ενοχλισω...
 
@2Thodoris με εβαλες στη πριζα να τα βγαλω φωτογραφια και ευτυχως που το εκανα... Το ενα το ειχαν πεταξει απο τη φωλια... Τρεμω μιλαμε... Το εβαλα μεσα και ελπιζω να μη το ξαναπεταξουν... και ελπιζω να μη χτυπισε...
 
@maria p δε νομιζω... Δε ξερω... αν μου πειτε βεβαια θα προσπαθισω...
Διάβασε αυτό το θέμα να προετοιμαστείς εγκεφαλικά και ψυχολογικά :). Μπορείς να πάρεις μια κρέμα ταΐσματος νεοσσών να την έχεις μήπως προκύψει ανάγκη.
Αν δεν χρειαστεί, την δίνεις στους γονείς αντί αυγοτροφής για να μην πάει χαμένη, να ταΐζουν μ' αυτήν τους νεοσσούς.
 
@maria p δε νομιζω οτι μπορω... Το ειχα στο μυαλο μου ως κατι τρομερο και τωρα που το διαβασα μου φαινεται απιθανο να τα καταφερω...
 
Το καταλαβαίνω αλλά αν το πετάνε συνέχεια έξω, τι θα κάνεις; ☹
 
Αν δεν το πέταξαν κάτω, ίσως μπορεί να κόλλησε στην κοιλιά των γονέων και να παρασύρθηκε. Αυτο σημαίνει οτι πρεπει να βάλεις πατηθρες στα ανοικτά σημεία της φωλιάς, κοντά σε αυτην κι ελάχιστα πιο πάνω.
Αν παλι το πέταξαν, κάτσε αν γίνεται να παρακολουθήσεις ποιος γονιός κάνει τη δουλειά, κι αν ειναι ο αρσενικος, χώρισέ τον. Αν ειναι το θηλυκό δεν ξερω τι πρεπει να κανεις, διότι δεν γνωρίζω αν ο αρσενικος σε τόσο μικρή ηλικία ταΐζει.
Κρέμα πρεπει οπωσδήποτε να εχεις στη διάθεση σου, όπως και την ειδική σύριγγα ταΐσματος. Προκειμένου να πεθανει, κάνε την ψυχή σου πέτρα και τουλάχιστον προσπάθησε.
 
Back
Top