Αναπαραγωγή Γεννήθηκε το πρώτο ζεμπράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Παει το μικρουλι... ειχε λιγο αιματακι τωρα ή το χτυπισαν ή χτυπισε οταν επεσε... Το 3ο αυγο ακομα δεν εσκασε και εγω εχω σκασει στο κλαμα...
 
Μην στεναχωριέσαι, δυστυχώς συμβαίνουν αυτά. Το άλλο είναι εντάξει; Το ταΐζουν; Αν το άλλο το φροντίζουν, πιθανόν αυτό να γεννήθηκε ασθενικό ή με ελάττωμα.
 
Ωχ γαμωτο... κρίμα... μάλλον οι γονείς ακόμα δεν έχουν βρει τους ρυθμούς τους... λυπάμαι πολύ και εύχομαι να μην συμβεί αυτό και στο άλλο μικρό... ☹ δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο βρε Βασια μου... απλά τσεκάρεις διακριτικά...
 
@maria p μου απο χθες που εσκασε φαινοταν και πιο μικρουλι απο το αλλα και δεν ειχε και καθολου φτερα... Δεν εχω δει ουτε να το ταιζουν ουτε τιποτα... Θα δειξει... Να τελειωσουν ολα καλα εστω με αυτο που εμεινε και μετα θα τα στειρωσωωω
 
Μη γελας... Θα μου βρειτε τροπο να μη ξαναγεννησουν... Δε μπορω να το ξαναπερασω αυτο το πραγμα... εχω ζησει πολλες απωλειες και δεν αντεχω αλλες...
 
θα μου βρειτε τροπο να μη ξαναγεννησουν...
Είναι απλός ο τρόπος, θα αφαιρείς τα αυγά μόλις τα βγάζει και αν θέλεις να την αφήσεις να ολοκληρώνει τον ορμονικό της κύκλο, θα τα αντικαθιστάς με ψεύτικα, να κλωσσήσει λίγες μέρες να εκτονωθεί.
Πουλάνε ψεύτικα στα petshops. Τα αυγά δεν έχουν ζωή πριν κάτσει μόνιμα να κλωσσά, μόνο σπόρο πιθανόν.
 
Θα της τα αφησω μονιμα μου φαινεται τα ψευτικα

Δεν γίνεται. Όσο δυνατό είναι να κάνεις τις κότες να μην γεννάνε άλλο τόσο είναι να κάνεις και τα ζεμπράκια. Ίσως αν έπαιρνες άλλο ένα ζευγάρι και έβαζες μαζί τα 2 θηλυκά και μαζί τα 2 αρσενικά (επειδή είναι κοινωνικά πουλιά που δεν ζουν μόνα τους στη φύση) σε ξεχωριστά κλουβιά και δωμάτια να μην βλέπονται κάτι να κατάφερνες για μεγαλύτερο διάστημα.
 
Back
Top