Αναπαραγωγή Γεννήθηκε το πρώτο ζεμπράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μεχρι στιγμης παντως ουτε που κουνιεται... αφου καποια στιγμη τρομαξα... Τελοσπαντων θα δειξει! Ποτε φαινετσι το φυλο; Οχι τιποτα αλλο αλλα ολο αγορι μου και αγορι μου ειμαι και φοβαμαι μη δημιουργισω τραυματα αν ειναι κοριτσι...
 
- Χορήγηση αυγοτροφής και ανανέωση της έπειτα από δύο, το πολύ τρεις ώρες, διότι αλλοιώνεται γρήγορα.
Αλλοιώνεται γρήγορα στις υψηλές θερμοκρασίες. Τώρα δεν έχουμε καλοκαίρι και δεν χρειάζεται να την ανανεώνουμε τόσο σύντομα.
 
Μεχρι στιγμης παντως ουτε που κουνιεται... αφου καποια στιγμη τρομαξα... Τελοσπαντων θα δειξει!
Ωχ! Με ανησύχησες τώρα. Το έλεγξες σήμερα; Ζει; Είναι καλά; Εύχομαι να μην έχει κάτι και απλά να ξεκουράζεται...

Ποτε φαινετσι το φυλο;
Οι σπίνοι ζέμπρες δείχνουν τα χαρακτηριστικά σχέδια και τις πιτσιλιές τους, αμέσως μετά τον απογαλακτισμό. Στα νεαρά αρσενικά, συγκεκριμένα, εκείνη την περίοδο αρχίζουν να αχνοφαίνονται τα ροδακινί μάγουλα τους, οι ραβδώσεις στον λαιμό και στο στήθος και τα καφέ σημάδια στα πλευρά. Το ράμφος τους σταδιακά από μαύρο γίνεται κόκκινο. Ξεκινούν, μάλιστα τις προσπάθειες να διαμορφώσουν το τραγούδι τους(babble), μιμούμενα τους πατεράδες τους. Τα θηλυκά έχουν μόνο τις ρίγες κάτω από τα μάτια τους και το πορτοκαλί ράμφος, είναι πιο μουντά από τα αρσενικά. Αποκτούν την τελική εμφάνιση των ενηλίκων στην ηλικία των τριών με τεσσάρων μηνών, αφού περάσουν δηλαδή, την πρώτη τους πτερόρροια.

Οχι τιποτα αλλο αλλα ολο αγορι μου και αγορι μου ειμαι και φοβαμαι μη δημιουργισω τραυματα αν ειναι κοριτσι...
😀!:D Μην αγχώνεσαι! Ούτε θα θιγεί, ούτε θα σε παρεξηγήσει! 😛
 
Οχι καλε μια χαρα ειναι.. και με κοιταει με τις ματαρες του και ολα! Απλα λεω οτι δεν κουνιετε μεσα στη φωλια... αλλα μολις του σφιριξω ή του μιλησω αμεσως ανοιγει ματια ή σηκωνει κεφαλι... Θα ηθελα να ειναι θυλικο γιατι ειμαι σε ανδροκρατουμενο σπιτι...
 
Αλλοιώνεται γρήγορα στις υψηλές θερμοκρασίες. Τώρα δεν έχουμε καλοκαίρι και δεν χρειάζεται να την ανανεώνουμε τόσο σύντομα.
Σε ευχαριστούμε Παναγιώτα για την επισήμανση! Οπότε Βάσια, δεν χρειάζεται να σε απασχολεί και τόσο το πότε θα ανανεώσεις την αυγοτροφή.
 
Πωπωπω ενα μικρο πουλακι :D
Ελπιζω καποια στιγμη να τον δουμε και πιο καθαρα.
Να ρωτησω, οταν πλεον τρωει μονο του το μικρουλι θα πρεπει να μπει σε αλλο κλουβακι ετσι; Οπως γινεται με τα καναρινια και τους παπαγαλους.
 
Παιδια... εκανα κατι... μαλλον βλακεια... Δεν ειμαι πολυ σιγουρη... Καποια στιγμη κατεβασα το κλουβι και το μωρο μου ειχε βγει απο τη φωλια αλλα μαλλον δε μπορουσε να ανεβει... Το εβαλα μεσα και μετα κατεβασα πιο κατω τη φωλια... εκανα βλακεια;
 
Πως θα εβαζα βρε Γιαννη καινουργια αυγοτροφη; Πειραζει που μετακινησα τη φωλια;
@ilie mp μαλλον δυστυχως θα το δωσω... ειχα ταξει 2.. ενα στην ανηψια μου και ενα θειο μου... Ο οποιος θειος μολις το ειδε τρελαθηκε και τα εχει ολα ετοιμα.. κλουβι φαγητο ολα... και εγω δε θελω να το δωσωωω☹
🙁
 
Back
Top