Αναπαραγωγή Γεννήθηκε το πρώτο ζεμπράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
οσο για τη κρεμα δε την εχω παρει γιατι ειπαμε οτι δε μπορω να τα ταιζω καθε 2 ωρες.. Το πρωι δεν ειναι σπιτι. Εκτος και αν περνω το πουλι μαζι μου στη δουλεια. Υπαρχει αυτο το ενδεχομενο... αλλα θα υπαρχει πολυ φασαρια...
Εγώ μίλησα μόνο στην περίπτωση που σπάσει το αυγό που έχει μείνει. Θα έχουν πολλές μέρες διαφορά και έτσι το μεγάλο θα τρώει όλη την τροφή του μικρού. Αν γίνει αυτό, δλδ αν σπάσει και το άλλο αυγό τότε εσύ θα πρέπει να ταίσεις το μικρότερο αλλά επικουρικά. Να του δίνεις δλδ 2-3 ταίσματα την ημέρα να πάρει τα πάνω του. Όλα αυτα που σου λέω αν σκάσει και το άλλο αυγό. 😉
 
Δηλαδη δε χρειαζετε να το παρω στο χασαπικο;
Αφού το ταΐζουν οι γονείς όχι φυσικά.
Χασαπικο ειναι αυτο που σκοτωνουν τα ζωα που τρωμε;😵 ή δεν καταλαβα καλα;
Χασάπικο είναι αυτό που πουλάει κρέας. Αυτό που σφάζουν τα ζώα που τρώμε λέγεται σφαγείο.
 
Χασάπικο είναι αυτό που πουλάει κρέας. Αυτό που σφάζουν τα ζώα που τρώμε λέγεται σφαγείο.

Ευχαριστω.. συγνωμη για το ασχετο μηνυμα. Απλα ηθελα να μαθω.
 
Αυτό που σφάζουν τα ζώα που τρώμε λέγεται σφαγείο.

Α! Έχετε μείνει πολύ πίσω εκεί κάτω Μαρία μου! Εμείς εδώ πάνω τα σφαγεία τα λέμε πλέον " L Abattoir" !meh . Είναι πιο γκουρμέ! 😛
 
@Νίκος Υ Θεσσαλονικη; Πριν κατι χρονια ειχα ερθει και θελαμε μιση ωρα να παραγγειλουμε μια πιτα με σουβλακι και σως... (μιας και αναφερθηκε η Μαρια δηλαδη...)
 
Και το καλαμάκι~σουβλάκι, ξέρω, ξέρω μισή από κει είμαι :D

@Νίκος Υ Θεσσαλονικη; Πριν κατι χρονια ειχα ερθει και θελαμε μιση ωρα να παραγγειλουμε μια πιτα με σουβλακι και σως... (μιας και αναφερθηκε η Μαρια δηλαδη...)

Θεσσαλονίκη Βάσια μου! 😛 Καλά, για τις γαστρονομικές μας διαφορές ( σουβλάκια, σάντοϋιτς, μπουγάτςα, άςπρα μαύρα σπόρια κτλ ) με τους κάτω δεν θα αναφερθώ, γιατί θα χρειαστεί ολόκληρος ο Τσελεμεντές! 😛 Πάντως σοβαρά το κτήριο που χρησιμοποιούνταν για σφαγείο στην περιοχή σφαγεία, με δημαρχιακή απόφαση ονομάστηκε L Abattoir! Το σφαγεία Ακουγόταν τρε μπανάλ! 😛
 
😀 καλυτερο ακουγετε! Εγω ειμαι χρονια στη δουλεια και αυτο μπορω να πω οτι αυτο δε το εχω ξανακουσει... Οσο για το σουβλακι-καλαμακι σουβλακι το λεμε και εμεις.. απλα εσεις εχετε παραπανω σως...😛
 
Και για να σας επαναφέρω ήρεμα και διακριτικά στο θέμα μας, το είδες το μικρό πριν κοιμηθούν Βάσια; Ήταν ταισμένο; 😛
Μ´ αρέσεις!
 
Καλημερα! Αλλον περιμενα να μας επαναφερει... Το ειδα στις 7:30 το απογευμα και ηταν τουμπανο! Ααα ξεχασα να σας πω.. Τα τελευταια βραδια σκεπαζω το κλουβι για να κοψω λιγο το κρυο... αφηνω μονο τη μπροστα πλευρα ανοιχτη και σκεπαζω πανω και τα πλαινα... μολις μπουν στη φωλια το βραδυ και τα ξεσκεπαζω οταν φευγω για το μαγαζι... Δε φαινετε να τα ενοχλει...
 
Το αλλο αυγο δεν εχει σπασει ακομα... Τι να κανω;
Εφόσον είναι άρτιο δεν έχεις λόγο να αγχώνεσαι. Λογικά δεν έχει νεοσσό. Άφησέ το λίγες μέρες να στηρίζεται το πουλάκι μέχρι να πάρει τ' απάνω του και το αφαιρείς. Αν φυσικά δεις τρυπούλα ή σπάσιμο, το αφαιρείς επί τόπου για τον φόβο μόλυνσης.
 
Οπως φαινεται δεν εχει κατι. Ολοκληρο ειναι, εκτος και αν ειναι η κατω πλευρα με τρυπα.. αυτο δε το ξερω...
 
Back
Top