Αναπαραγωγή Γεννήσαμε, επιτέλους το πρώτο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Χαρμόσυνο γεγονός,το πρώτο σου;
Κρίμα που αν ρωτήσεις κανέναν παλιό θα σου πει 100% άσπορο.
Εγώ σαν νέος σου εύχομαι καλή επιτυχία στα υπόλοιπα!
Έχεις δώσει φουλ ασβέστιο έτσι;
 
Με το καλο Σταθη!
Ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1585049387[/automerge]
Μπορεί κάποιος παλιός να πει από τώρα αν είναι άσπορο η όχι; ο Deukalion με έβαλε σε σκέψεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπορεί κάποιος παλιός να πει από τώρα αν είναι άσπορο η όχι

Σταθη κανεις δεν μπορει να σου πει παλιος ή νεος αν το αυγο ειναι ενσπορο η οχι, αυτο θα φανει στην ωρα του.
Εχεις προμηθευτει πλαστικα αυγα;
 
Μη στοιχηματίσεις σ' αυτό. Ποτέ δεν ξέρεις. 😅
Υπάρχουν κάποιες ενδείξεις;
[automerge]1585053336[/automerge]
Σταθη κανεις δεν μπορει να σου πει παλιος ή νεος αν το αυγο ειναι ενσπορο η οχι, αυτο θα φανει στην ωρα του.
Εχεις προμηθευτει πλαστικα αυγα;
Έχω αλλά να σου πω αγχώθηκα τόσο μέχρι να δω το πρώτο αυγό που λέω να αφήσω τη φύση να λειτουργήσει μόνη. Σκέφτομαι να μην βάλω χέρι στα αυγά λόγω απειρίας μη σπάσω κανένα!
[automerge]1585053411[/automerge]
Ασβέστιο να δώσω;
 
Πάντα και για όλα 😉 . Αλλα δεν έχει νόημα να ασχολείται κάποιος μ' αυτό, αφού σε 4-5 μέρες θα κάνει ωοσκόπηση.
Βλέπεις κάτι στη φώτο ανησυχητικό; Όταν θα κάνω την ωοσκόπηση βγάζω όλη τη φωλιά ή ένα ένα τα αυγά;
 
Σπύρο η γνώση των παλιών είναι ακατάληπτη για εμάς.
Αν ήταν επαρκής, δε θα γυρίζαμε ποτέ σελίδα.
Σε παροτρύνω να διαβάσεις την φυσική του Αριστοτέλη,θα με θυμηθείς!
Βλέπεις κάτι στη φώτο ανησυχητικό;
Είναι το πρώτο σου αβγό. Η φράση μάλλον ή σίγουρα άσπορο δεν θα πρέπει να σε ανησυχεί.Απόλαυσέ το!
Όταν θα κάνω την ωοσκόπηση βγάζω όλη τη φωλιά ή ένα ένα τα αυγά;
Όλη την φωλιά ή όλα τα αβγά. Ότι κάνεις το κάνεις γρήγορα και σαν καλλιτέχνης.
Υπάρχει και σχετικό άρθρο, ψάξου!
 
Άσε τη φύση κ το πουλάκι να κάνουν αυτό που ξέρουν. Εγώ αυτό προτείνω ..σε όλους μας ετυχαν ασπορα αυγά.. Και απώλειες και χαρές κ λύπες.Απόλαυσε αυτό που γίνεται και σου εύχομαι όλα να πάνε καλα!
 
User23658 είπε:
Άσε τη φύση κ το πουλάκι να κάνουν αυτό που ξέρουν. Εγώ αυτό προτείνω ..σε όλους μας ετυχαν ασπορα αυγά.. Και απώλειες και χαρές κ λύπες.Απόλαυσε αυτό που γίνεται και σου εύχομαι όλα να πάνε καλα!
Σε ευχαριστώ! Την χρωστική που δίνω πότε την σταματάω; Επίσης διαβασα πως όταν κάτσει η κανάρα στη φωλιά σταματάω αυγοτροφή και αυγό και πολυβοταμίνες! ισχύει;
 
Νομίζω ότι κάτι μου κρύβετε! Τι έχει το αυγό?
Δεν μπορείς να καταλάβεις από μία φωτογραφία αν το αυγό είναι γονιμοποιημένο ή όχι. Μπορούν να γίνουν μόνο εμπειρικές παρατηρήσεις, ορισμένους από τις οποίες μπορείς να δεις εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Τι-υποδηλώνει-η-εξωτερική-εμφάνιση-των-αυγών-των-καναρινιών.27070/

Για να σου πουν αν το αυγό της φωτογραφίας είναι γονιμοποιημένο ή όχι, πρέπει να ρωτήσεις έναν παλιό έμπειρο μερακλή με την κακή έννοια. Εδώ δεν έχουμε τέτοιους. Αν ψάξεις αλλού, θα βρεις σίγουρα κάτι αντίστοιχο της παρακάτω ιστορίας:

Ήταν κάποιος που αναζητούσε απεγνωσμένα απαντήσεις στο ερώτημα, "ποιο είναι το νόημα της ζωής" (γονιμοποιημένο ή όχι αυγό κρίνοντας με το μάτι). Ευτυχώς, βρέθηκε κάποιος που του είπε, "μην ψάχνεις εδώ που υπάρχουν μόνο πεζές απαντήσεις (ωοσκόπηση), το νόημα της ζωής θα σου το πει μόνο ο έμπειρος γέροντας του βουνού".

Ξεκινάει λοιπόν να ανεβαίνει στο βουνό και βρίσκει στα πρώτα 1000 μέτρα ένα γέρο και τον ρωτά:
  • Έμπειρε γέροντα του βουνού, ποιο είναι το νόημα της ζωής;
  • Δεν ξέρω εγώ παλικάρι μου, θα πας 1000 μέτρα πιο πάνω και θα ρωτήσεις κάποιον άλλο.
Πάει 1000 μέτρα πιο πάνω, βρίσκει έναν άλλο πιο γέρο και και ξαναρωτά:
  • Έμπειρε γέροντα του βουνού, ποιο είναι το νόημα της ζωής;
  • Χμμ, δεν ξέρω, θα πας 1000 μέτρα πιο πάνω και θα ρωτήσεις κάποιον άλλο.
Ανεβαίνει λοιπόν άλλα 1000 μέτρα και βλέπει έναν γέρο που θα έλεγες ότι έχει ζήσει 500 χρόνια σε αυτή τη ζωή. Είχε απλωμένη την άσπρη γενειάδα πάνω στα γόνατα και καθόταν πράος σε ένα μικρό βράχο απέναντι από το ποτάμι, με το βλέμμα να αγναντεύει τον ορίζοντα. Πλησιάζει λοιπόν ο άνθρωπός μας και ρωτά με ευλάβεια:
  • Γέροντα, ποιο είναι το νόημα της ζωής;
  • Είναι, το βουνό παιδί μου.
  • Και γιατί να είναι το βουνό και να μην είναι το ποτάμι;
  • Χμμμ... Βρε, λες να ναι το ποτάμι;
Ψάξτε, διαβάστε, ενημερωθείτε.
 
Back
Top