Αναπαραγωγή Γεννήσαμε, επιτέλους το πρώτο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Από όλα αυτά που έχω δει μέχρι τώρα και απο το φυζίκ της κανάρας πας άνετα για 6δα.
Μπράβο Στάθη, άνετα 4-5 στα 6 ένσπορα!
Να σε δω στην ωοσκόπηση τώρα!
 
Να σου πω αδερφέ πολυ το σκέφτομαι και βγάζω άγχος! Και έκλεισαν και τα μαγαζιά να παρω φακό εξάρτημα για να τα κανω επί τόπου. Να ρωτήσω κάτι όμως! Ας πουμε οτι κάνω ωοσκοπηση και ας πουμε οτι καταλαβαίνω τα ασπορα και τα εν σπορά. Μετά τα ασπορα τα βγάζω; Επίσης ο αρσενικός άρχισε να κελαηδάει σημερα, έδωσα ασβέστιο προχθες χθες και σήμερα. Δεν δίνω άλλο έτσι δεν είναι;
 
Μετά τα ασπίδα τα βγάζω;
Αυτό δεν το κάναν ούτε οι παλιοί που ξέραν πριν γεννήσει η κανάρα πόσα ασπίδα θα είχε.
Πετάς μόνο ένα-δυο 120% ασπίδα αν και μόνο αν η φωλιά έχει 6+ αβγά συνολικά.
Αλλά εσύ αυτό δεν μπορείς να το κάνεις, διότι δεν έκανες αντικατάσταση των αβγών και κατά συνέπεια δεν θα είναι όλα στο ίδιο επίπεδο ωρίμανσης για 120% ασφαλή συμπεράσματα.
Σε όλους έχει συμβεί μια αρχική εκτίμηση ενός αβγού ως ασπίδα, να αλλάζει μετά απο 2-3 μέρες. Σπάνια, αλλά έχει συμβεί.
 
Όποτε και να κάνω ωοσκοπηση παλι μέσα θα τα αφήσω; Το λέω διότι σκέφτομαι να μην κανω, τζάμπα θα αναστάτωση τα πουλια!
[automerge]1585298893[/automerge]
1IMG_20200327_104401.jpg
[automerge]1585298951[/automerge]
Ξέρω είναι πολυ σκοτεινή αλλά την καλή δεν την ανεβάζει!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Όποτε και να κάνω ωοσκοπηση παλι μέσα θα τα αφήσω; Το λέω διότι σκέφτομαι να μην κανω, τζάμπα θα αναστάτωση τα πουλια!
Ότι νομίζεις Στάθη. Σου έδωσα το γενικό πλάνο. Δεν μπορώ να δώσω συμβουλή "πέτα το" από την στιγμή που δεν ξέρω αν ξέρεις να αναγνωρίζεις ή όχι αυτό που βλέπεις, αν δηλαδή ότι το κάνεις το κάνεις καλά.
Όσο για την αναστάτωση, δεν θα σε μπλέξω με φιλοσοφίες,θα πω μονο ότι κάνεις λάθος.
Είσαι κάθε μέρα πάνω απο το κλουβί και σε πείραξε η ωοσκόπηση;
Ο αντικειμενικός σκοπός είναι οι νεοσσοί και όλες οι προσπάθειες στοχεύουν προς αυτήν την κατεύθυνση. Τα πουλιά θα ήταν λιγότερο ταλαίπωρα αν δεν ήταν καν σε αναπαραγωγή ή πόσω μάλλον μέσα στα κλουβιά μας.

Ξέρω είναι πολυ σκοτεινή αλλά την καλή δεν την ανεβάζει!
Ακόμα και το πρώτο έχει ελπίδες. Ηταν κακή η φωτογραφία στην αρχή.
 
Εχω μια πολυ καλύτερη θα προσπαθησω να την ανεβάσω. Κοίτα είμαι κάθε μέρα πανω απο το κλουβί μόνο το πρωι για λίγο νερό φαγητό και φευγω μετά όλη τη μέρα δεν πλησιαζει κανείς. Είναι μόνα τους στη σοφιτα. Τώρα όσον αφορά την ωοσκοπηση οκ να την κάνω αλλά δεν ξέρω αν καταλάβω και πολλα. Απλά να ρωτήσω βγάζω όλη τη φωλιά τα κοιτάζω ένα ένα και τα βάζω πισω;
 
Παίρνεις όλη την φωλιά και εξετάζεις ένα ένα τα αβγά.
Κομψά και σύντομα, δηλαδή απο την σοφίτα δεν κατεβαίνεις ισόγειο, ανάβεις ένα τσιγάρο, στρογγυλοκάθεσαι κλπ
https://community.petbirds.gr/threads/Μέσα-και-τρόποι-ωοσκόπησης.29732/
Ότι τα επιστρέφεις πίσω πιστεύω πως εννοείται.
 
Κανε αυτο που αισθανεσαι και αυτο που δεν σε στεναχωρει βρε Σταθη.
Αν φτανει η ωοσκοπηση να γινεται "πονοκεφαλος" για εσενα οποια γνωμη και να ακουσεις εδω δεν αλλαζει κατι.
 
Αλήθεια; Τα δικά μου είναι αυτά; Σε ευχαριστώ!
[automerge]1585306128[/automerge]
Παίρνεις όλη την φωλιά και εξετάζεις ένα ένα τα αβγά.
Κομψά και σύντομα, δηλαδή απο την σοφίτα δεν κατεβαίνεις ισόγειο, ανάβεις ένα τσιγάρο, στρογγυλοκάθεσαι κλπ
https://community.petbirds.gr/threads/Μέσα-και-τρόποι-ωοσκόπησης.29732/
Ότι τα επιστρέφεις πίσω πιστεύω πως εννοείται.
Και αυτό το κάνω την 6η μέρα από το τελευταίο αυγό;
 
Δεν δίνω άλλο ασβέστιο. Από τροφές κόβω αυγό λίγο αυγό τροφή και κανένα μήλο θα τους αφήσω στα βασικά μέχρι να γεννηθουν τα μικρά! Ξανά αρχισα χρωστική ή δεν έχει νόημα;
 
Η χρωστική δεν επιδέχεται διακοπές και επανεκκινήσεις τουλάχιστον απο εδώ και πέρα. Σταθερά, μέχρι το τέλος της πτερόρροιας. Αντε με το καλό Στάθη.
Σε ευχαριστώ! Απλά επειδή έδωσα ασβέστιο και επειδή τη χρωστική την δίνω στο νερό τις τρεις αυτές μέρες τη διέκοψα. Όποτε συνεχίζω σταθερά μέχρι να ολοκληρωθεί η πτερρόροια στα μικρά;
 
Απλά επειδή έδωσα ασβέστιο και επειδή τη χρωστική την δίνω στο νερό τις τρεις αυτές μέρες τη διέκοψα.
Δηλαδή Στάθη για να είναι σαφές.
Έδινες έναν ολόκληρο μήνα χρωστική για να περάσει αυτή στα αβγά, αλλά όταν ήρθε η ώρα της ωοτοκίας τελικά σταμάτησες!
Και αυτό έγινε υπό τον φόβο έλλειψης ασβεστίου.Φοβάσαι ότι δεν έχεις προετοιμάσει σωστά τα πουλιά και τρέχεις να καλύψεις ανάγκες;
Γιατί δεν έριξες το ασβέστιο μέσα στην χρωστική;

Όπως και να έχει δεν πιστεύω ότι θα έχεις κανένα σημαντικό θέμα, απλά προσπαθώ να καταλάβω τον σχεδιασμό σου.
 
Προετοιμασία καλή έκανα και δεν την εριξα μέσα στη χρωστική μην γίνει καμία προσμιξη περιεργη. Ναι η αλήθεια είναι ότι ήταν βλακεία αλλά αν δεν παθεις δεν μαθαίνεις.
 
Καλός είναι και ο φόβος των Ιουδαίων και τα "προληπτικά" αλλά να μην βάζεις τρικλοποδιά σε έναν σχεδιασμό που έχεις χτίσει με τόσο κόπο και επιμονή. Πρέπει να σταθμίζονται κάπως τα πράγματα.

Ξαναλέω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα,όλα αυτά είναι γενικές οδηγίες. Δεν θα πάνε τα πουλιά στο παγκόσμιο.
 
Καλός είναι και ο φόβος των Ιουδαίων και τα "προληπτικά" αλλά να μην βάζεις τρικλοποδιά σε έναν σχεδιασμό που έχεις χτίσει με τόσο κόπο και επιμονή. Πρέπει να σταθμίζονται κάπως τα πράγματα.

Ξαναλέω δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα,όλα αυτά είναι γενικές οδηγίες. Δεν θα πάνε τα πουλιά στο παγκόσμιο.
Ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να βγάλω ράτσα! 😂
 
Ποτέ δεν ξέρεις μπορεί να βγάλω ράτσα!
Το πιο πιθανό είναι τα κόκκινα που θα πάρεις να είναι ανώτερα στην κατεύθυνση της ράτσας από ότι οι γεννήτορες που έχεις.
Τουλάχιστον έτσι βλέπω εγώ το ζευγάρι σου.
 
Καλημέρα σε όλους! Τελικά μείναμε στα πέντε αυγά. Και όλα δείχνουν να πηγαινουν καλά. Η θηλυκια βιδωθηκε και ο αρσενικός την ταιζει κανονικά!
[automerge]1585468826[/automerge]
Η θηλυκιά λοιπόν βιδωθηκε και ο αρσενικός ξανάρχισε το τραγουδι! Κάνει το γαμπρό!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top