Αναπαραγωγή Γεννήσαμε, επιτέλους το πρώτο αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης StathisS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτό έχει διαφορετικό σχήμα από το πρωτο!
Μόλις δεις και το τρίτο, ούτε να το φτύσεις το πρώτο δεν θα θες...🙃
Ωοσκοπηση την έκτη μέρα από τη μέρα που θα καθίσει Ε;
Ναι.
Γιατί βρε κακούργε δεν αντικαθιστάς τα αβγά;
Φοβάσαι οκ.Φοβάσαι όμως λόγω ευθύνης και τώρα ήρθε η ώρα να την αναλάβεις!
Στάθη μπορείς!
 
Μόλις δεις και το τρίτο, ούτε να το φτύσεις το πρώτο δεν θα θες...🙃

Ναι.
Γιατί βρε κακούργε δεν αντικαθιστάς τα αβγά;
Φοβάσαι οκ.Φοβάσαι όμως λόγω ευθύνης και τώρα ήρθε η ώρα να την αναλάβεις!
Στάθη μπορείς!
Λες να τα βγάλω αυριο θα είμαι στο τρίτο κάνει; θα τα σπάσω ρε συ και θα την ψωνισω τελείως
 
Λες να τα βγάλω αυριο θα είμαι στο τρίτο κάνει; θα τα σπάσω ρε συ και θα την ψωνισω τελείως
Αφού δεν αντικατάστησες τα πρώτα αυγά πρωινές ώρες δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις τώρα.
Άφησε τα αυγά στην φωλιά και διάβασε για την αντικατάσταση των αυγών με τα ψεύτικα για να είσαι έτοιμος την επόμενη φορά.
 
Εχω διαβάσει απλά έκανα μαλακια και ενώ έβαλα εξωτερική και εσωτερική φωλιά την εσωτερική την έβαλα σε άβολο σημειο

Αβολο για σενα, βολικο για τα πουλια 😛
 
Ναι η αλήθεια είναι ότι την έβαλα στην πιο βολική γωνία! Έδωσα ασβέστιο σήμερα και θα δώσω αυριο και μεθαυριο. Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ο ταν τελικά καθίσει η κανάρα τι τροφή δίνω; κόβω αυγό και αυγό τροφή; και από λαχανικά; έξτρα σπόρους πολυβιταμινη;
 
Συχνά κόβω αυγό και αυγοτροφή με την έλευση του τελευταίου αυγού και αρχίζω ξανά την προηγούμενη της πρώτης εκκόλαψης. Πράσινα τα κόβω εντελώς έως τουλάχιστον την 10 ημέρα ζωής του τελευταίου νεοσσού και μετά δίνω αλλά πολύ λίγο και έξτρα λιπαρούς ή πρωτεϊνούχους σπόρους δεν τους κόβω καθόλου έως οι νεοσσοί να πάνε 2+ μηνών (από τους γονείς ναι, αφού έχουν ολοκληρώσει την αναπαραγωγή). Συμπληρώματα βιταμινών δεν βρίσκω τον λόγο να δίνω.
 
Συγχαρητήρια. Τη βλέπεις να βιδώνεται στη φωλιά ή όχι ακόμα;
Ναι το πρωί που πήγα να ταίσω και να κάνω δυο πράγματα την είδα που πήγε και έκατσε για λίγο στη φωλιά. Μετά βέβαια σηκώθηκε. Έβαλα και για δεύτερη μέρα ασβέστιο. Θα βάλω και αύριο και τέλος.
 
Μπορεί κάποιος παλιός να πει από τώρα αν είναι άσπορο η όχι;
Για σου Στάθη.
Δεν ξέρω να σου απαντήσω εάν το αυγό είναι άσπορο ή όχι γιατί την στιγμή που θεωρώ ότι πάλιωσα
πάντα κάτι καινούριο προκύπτει και αισθάνομαι πάλι νέος και αυτό με χαροποίει γιατί μου δείχνει ότι ο δρόμος έχει ακόμα περπάτημα.
Το σίγουρο που μπορώ να σου πω είναι ότι θα θυμάσαι για πολλά χρόνια την πρώτη σου αναπαραγωγή.
Φιλικά μάθε περισσότερα και απόλαυσε αυτό που τα πουλιά ξέρουν καλά να κάνουν.
ο Deukalion με έβαλε σε σκέψεις.
Μην αισθάνεσαι περίεργα για αυτό που σου έκανε ο @Deukalion
Έχει αυτό το χάρισμα να σε ανεβάζει επίπεδο με τις σκέψεις που σε βάζει να κάνεις
και ταυτόχρονα να ξεκινάς και πάλι από την αρχή αναιρώντας αυτά που έχεις μάθει.
 
@ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 19, Το κατάλαβα φίλε μου και σε ευχαριστώ! Η αλήθεια είναι ότι από τότε που χαλάρωσα απολαμβάνω την όλη διαδικασία περισσότερο. Ισως ήταν λάθος μου η πρώτη αναπαραγωγική μου προσπάθεια να γίνει με κόκκινα καναρίνια γεγονός που ανέβασε τον βαθμό δυσκολίας ως προς την χρωστική. Όπως και να έχει όλα καλα!
 
Μην αισθάνεσαι περίεργα για αυτό που σου έκανε ο @Deukalion
Έχει αυτό το χάρισμα να σε ανεβάζει επίπεδο με τις σκέψεις που σε βάζει να κάνεις
και ταυτόχρονα να ξεκινάς και πάλι από την αρχή αναιρώντας αυτά που έχεις μάθει.
Αυτά του γράφεις και στο τέλος θα πιστέψει ότι το αβγό είναι ένσπορο.
Και τον είδες... Κάθε μέρα και πιο σκοτεινή φωτογραφία των αβγών!

Στάθη μια χαρά τα πας, συνέχισε έτσι!
 
Αυτά του γράφεις και στο τέλος θα πιστέψει ότι το αβγό είναι ένσπορο.
Και τον είδες... Κάθε μέρα και πιο σκοτεινή φωτογραφία των αβγών!

Στάθη μια χαρά τα πας, συνέχισε έτσι!
Όχι αδερφέ ο φωτισμός της φωτογραφίας έχει να κάνει με την χρήση φλας ή όχι. Είναι φωτογραφικοί οι παράγοντες του χρώματος! Αύριο θα βγάλω μια καλή με πιο καλό φωτισμό!
 
Back
Top