Αναπαραγωγή Γεννησαν τα ζεμπρακια μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Eleanna
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Eleanna

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2016
Μηνύματα
442
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπερα σε ολους! Θελω να σας πω, με πολυ πολυ μεγαλη χαρα, πωςωγεννησαν τα ζεμπρακια μου😛🙄:)👍!
Ναιιι, επιτελους, πρωτη φορα που ζευγαρακι μου εκανε μωρακια! Μιλαω για το πρωτο ζευγαρι μου, οχι αυτο που εσπαγε τα αυγα. Εχουν κανει 5 αυγουλσκια, και εχουν βγει μεχρι στιγμης 2 πουλακια! Φωτογραφιες θα σας βαλω μολις μπορεσω γιατι δεν θελω να τα ενοχλω.
Θα σας κραταω ενημερους, καλο βραδυ!
 
Με το καλό να σκάσουν μύτη και τα υπόλοιπα Ελεάννα! Φαντάζομαι τη χαρά σου, αφού είναι το πρώτο ζευγάρι από το οποίο βλέπεις νεοσσούς. Πολύ χαίρομαι. Να σου ζήσουν! Καλοκλάρωτα!
 
Να σου ζήσουνε!
Σε ευχαριστω πολυ, και εσυ να χαιρεσαι τα δικα σου!

Με το καλό να σκάσουν μύτη και τα υπόλοιπα Ελεάννα! Φαντάζομαι τη χαρά σου, αφού είναι το πρώτο ζευγάρι από το οποίο βλέπεις νεοσσούς. Πολύ χαίρομαι. Να σου ζήσουν! Καλοκλάρωτα!
Παναγιωτα μου σε ευχαριστω! Δεν μπορουσα να το πιστεψω στην αρχη! Δε
Με το καλό να σκάσουν μύτη και τα υπόλοιπα Ελεάννα! Φαντάζομαι τη χαρά σου, αφού είναι το πρώτο ζευγάρι από το οποίο βλέπεις νεοσσούς. Πολύ χαίρομαι. Να σου ζήσουν! Καλοκλάρωτα!
Σε ευχαριστω πολυ Παναγιωτα μου!:D Δεν μπορουσα να το πιστεψω! Η φυση εκανε το θαυμα της. Τωρα με εχουν πιασει οι φοβιες μου, ξερεις, αν θα ζησουν, αν θα καταφερουν να μεγαλωσουν, αν κανω κατι λαθος κλπ. Ελπιζω να πανε ολα καλα 😉
 
Να σου ζήσουν Ελεάννα!
Πάντα τέτοια!
:)😛
Έλα βρε μην φοβάσαι!
Δεν είσαι και πρωτάρα στις αναπαραγωγες.:D
Όλα να πάνε καλά, με το καλό να βγούνε όλα και με το καλό να μεγαλώσουν.:)
 
Τωρα με εχουν πιασει οι φοβιες μου, ξερεις, αν θα ζησουν, αν θα καταφερουν να μεγαλωσουν, αν κανω κατι λαθος κλπ. Ελπιζω να πανε ολα καλα 😉
Μην αγχώνεσαι καθόλου Ελεάννα. Απέφευγε τις πολλές ενοχλήσεις μόνο και φρόντισε την καθημερινή τροφοδοσία τους, αφού αυτή την περίοδο πρέπει να τους προσφέρεις πλούσια διατροφή. Θα περιμένουμε φωτογραφίες, μη μας ξεχάσεις!
Δεν είσαι και πρωτάρα στις αναπαραγωγες.:D
Κι όμως είναι
πρωτη φορα που ζευγαρακι μου εκανε μωρακια!
Είναι λογικό αφού είναι η πρώτη φορά να αγχώνεσαι και να θέλεις να κυλήσουν όλα ομαλά, αλλά σε λίγες μέρες που θα τα βλέπεις να μεγαλώνουν θα σε κυριεύσουν αλλά συναισθήματα και θα απολαύσεις αυτή τη νέα εμπειρία. Σου εύχομαι τα καλύτερα!
 
Να σου ζήσουν γλυκό μου κορίτσι! Με το καλό να έρθουν στον κόσμο και τα υπόλοιπα μικρούλια!

Η πρώτη φορά πάντα είναι πιο έντονη και τα συναισθήματα σε συνεπαίρνουν! Αλλά και μετά από τόσα αυγά, φωλιές και αναπαραγωγές, πάντα το ίδιο μοναδικό συναίσθημα αισθάνομαι μόλις βλέπω τα γυμνά, τυφλά πλασματάκια να ζητάνε φαγητό... :D
 
Μην αγχώνεσαι καθόλου Ελεάννα. Απέφευγε τις πολλές ενοχλήσεις μόνο και φρόντισε την καθημερινή τροφοδοσία τους, αφού αυτή την περίοδο πρέπει να τους προσφέρεις πλούσια διατροφή. Θα περιμένουμε φωτογραφίες, μη μας ξεχάσεις!

Κι όμως είναι

Είναι λογικό αφού είναι η πρώτη φορά να αγχώνεσαι και να θέλεις να κυλήσουν όλα ομαλά, αλλά σε λίγες μέρες που θα τα βλέπεις να μεγαλώνουν θα σε κυριεύσουν αλλά συναισθήματα και θα απολαύσεις αυτή τη νέα εμπειρία. Σου εύχομαι τα καλύτερα!
Δεν τα ενοχλώ καθόλου, παρά μόνο κάθε τρεις μέρες που τα καθαρίζω προσεκτικά. Άντε να δούμε, θα τα καταφέρουν τα μικρά;

Ναι, ναι δεν το κατάλαβα πριν.😛
Ευχαριστώ για την διόρθωση.
Πρώτη μου φορά είναι Εύα, την προηγούμενη ήταν άσπορα
 
παρά μόνο κάθε τρεις μέρες που τα καθαρίζω προσεκτικά.
Καλό θα ήταν να μην τα καθαρίζεις ούτε τρεις μέρες ούτε γενικότερα.. κάτσε να μεγαλώσουν λίγο τα μικρά και θα καθαριστει και το κλουβί. :)
 
Πολύ ωραία νέα, να σου ζήσουν καλότυχα να είναι!
Τώρα πάντα αυγοτροφή διαθέσιμη στους γονείς για να ταΐζουν τους νεοσσούς και κεχρί millet.
να σου ζησουν! Θα ηθελα να σε ρωτησω κατι τα εχεις εξω ή μεσα;
Καλησπερα, εξω τα εχω αλλα τωρα που λενε οτι θα χαλασει
Να σου ζήσουν γλυκό μου κορίτσι! Με το καλό να έρθουν στον κόσμο και τα υπόλοιπα μικρούλια!

Η πρώτη φορά πάντα είναι πιο έντονη και τα συναισθήματα σε συνεπαίρνουν! Αλλά και μετά από τόσα αυγά, φωλιές και αναπαραγωγές, πάντα το ίδιο μοναδικό συναίσθημα αισθάνομαι μόλις βλέπω τα γυμνά, τυφλά πλασματάκια να ζητάνε φαγητό... :D
Σε ευχαριστω Αλικη μου, ναι επιτελους ειδα μωρακια! Φοβαμαι λιγο, γιατι αν δεν ζησουν θα στεναχωρηθουμε παρα πολυ, και για τα μικρα και για τους γονεις. Τα προσεχουν τοσο πολυ τα μωρα μου.

Καλό θα ήταν να μην τα καθαρίζεις ούτε τρεις μέρες ούτε γενικότερα.. κάτσε να μεγαλώσουν λίγο τα μικρά και θα καθαριστει και το κλουβί. :)
Καλα Αλικη μου, θα τα αφησω στην ησυχια, απλα δεν ηθελα να εχουν κουτσουλιες.

Όλα καλά θα πάνε. Για ενημέρωσέ μας, βγήκαν αλλά πουλάκια ή μόνο δύο;
Παναγιωτα μου, απο τα 5 αυγουλακια, σιγουρα εχουμε τρια πουλακια. Ειναι κλειστου τυπου η φωλια, οποτε δεν μπορω να πω με σιγουρια. Περα απο το να τους βαζω φρεσκα φρουτα, λαχανικσ, αυγοτροφη και νερο, δεν τα ενοχλω οποτε δεν μπορω να δω και πολυ καλα!
 
Καλα Αλικη μου, θα τα αφησω στην ησυχια, απλα δεν ηθελα να εχουν κουτσουλιες.
Το καταλαβαίνω, αλλά στην φάση που είναι τώρα και λίγο να ενοχληθούν μπορεί να παρατήσουν μωρά και αυγά, οπότε μην το ρισκάρεις!

Περα απο το να τους βαζω φρεσκα φρουτα, λαχανικσ, αυγοτροφη
Τις πρώτες μέρες μείνε μόνο στους σπόρους, αυγοτροφή/αυγό και άσε ακόμα φρούτα και λαχανικά. Μόλις γίνουν 20 ημερών θα ξεκινήσεις σιγά σιγά να τους βάζεις κάθε μέρα και από κάτι ξεχωριστό σε λαχανικό ή φρούτο και σε μικρή ποσότητα ώστε να δοκιμάσουν και να συνηθίσουν σιγά σιγά. Στην τότε ηλικία όσο πιο μεγάλη ποικιλία τους δίνεις τόσο το καλύτερο. Τώρα που είναι λίγων ημερών μόνο βραστό αυγό ή αυγοτροφή!
 
Το καταλαβαίνω, αλλά στην φάση που είναι τώρα και λίγο να ενοχληθούν μπορεί να παρατήσουν μωρά και αυγά, οπότε μην το ρισκάρεις!


Τις πρώτες μέρες μείνε μόνο στους σπόρους, αυγοτροφή/αυγό και άσε ακόμα φρούτα και λαχανικά. Μόλις γίνουν 20 ημερών θα ξεκινήσεις σιγά σιγά να τους βάζεις κάθε μέρα και από κάτι ξεχωριστό σε λαχανικό ή φρούτο και σε μικρή ποσότητα ώστε να δοκιμάσουν και να συνηθίσουν σιγά σιγά. Στην τότε ηλικία όσο πιο μεγάλη ποικιλία τους δίνεις τόσο το καλύτερο. Τώρα που είναι λίγων ημερών μόνο βραστό αυγό ή αυγοτροφή!
Τα λαχανικα τα βαζω στους γονεις. Το αυγο για ολους 😉 θα τα προσεξω ολα αυτα. Αλικη, αυγοτροφη της cede να παρω; Αν δεν βρω;
 
Τα λαχανικα τα βαζω στους γονεις.
Ναι αλλά οι γονείς ό,τι τρώνε το δίνουν και στα μικρά, και τα μικρά είναι πολύυυυ μικρά για να τρώνε λαχανικά και φρούτα! 😉 Οπότε θα τα στερηθούν για λίγες μέρες και οι γονείς. Στο κλουβί θα ξαναμπεί φρούτο ή λαχανικό μετά τις 20 μέρες ζωής τους.. Μην το ρισκάρεις γιατί τα φρούτα και τα λαχανικά έχουν πολλά υγρά και μπορεί να προκαλέσουν διάρροια στα μικρά. Είναι πολύ ευαίσθητα σε αυτή την ηλικία.

αυγοτροφη της cede να παρω; Αν δεν βρω;
Της CEDE είναι πολύ καλή με υψηλό ποσοστό πρωτείνης και την δίνεις κατευθείαν όπως είναι χωρίς κάποια επεξεργασία. @Ariadnh αν δεν βρει της CEDE ποια θα της πρότεινες να δώσει στα ζεμπράκια; Η σπιτική αυγοτροφή θα αρκούσε ή όχι;
 
Ναι αλλά οι γονείς ό,τι τρώνε το δίνουν και στα μικρά, και τα μικρά είναι πολύυυυ μικρά για να τρώνε λαχανικά και φ☹ρούτα! 😉 Οπότε θα τα στερηθούν για λίγες μέρες και οι γονείς. Στο κλουβί θα ξαναμπεί φρούτο ή λαχανικό μετά τις 20 μέρες ζωής τους.. Μην το ρισκάρεις γιατί τα φρούτα και τα λαχανικά έχουν πολλά υγρά και μπορεί να προκαλέσουν διάρροια στα μικρά. Είναι πολύ ευαίσθητα σε αυτή την ηλικία.


Της CEDE είναι πολύ καλή με υψηλό ποσοστό πρωτείνης και την δίνεις κατευθείαν όπως είναι χωρίς κάποια επεξεργασία. @Ariadnh αν δεν βρει της CEDE ποια θα της πρότεινες να δώσει στα ζεμπράκια; Η σπιτική αυγοτροφή θα αρκούσε ή όχι;
Ωχ καλα που μου ειπες για τα λαχανικα, πηγα και αγορασα φρεσκα τωρα το σπογευμα για ολα, και θα τους εβαζα αυριο.
 
Back
Top