Αναπαραγωγή Γιατί δεν αναπαράγονται τα cockatiel μου;

Εγγραφή
21 Σεπ 2015
Μηνύματα
100
Πόλη
Αθήνα
Έχω δυο cockatiel 1.5 χρονών (αρσενικό pied θηλυκό normal ) και τους έχω κάνει 2 μήνες διατροφική προετοιμασία. Μπαίνουν κανονικά καθημερινά στη φωλιά εδώ και έναν μήνα άλλα αποτέλεσμα δεν βλέπω. Επίσης δεν τα έχω δει ποτέ να ερωτοτροπούν εκτός και αν το κάνουν μέσα στη φωλιά που είναι και μεγάλη. Δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνω λάθος, ότι χρειάζονται τους το παρέχω και αφού κοιμούνται μαζί και μπαίνουν μαζί στην φωλιά θεωρώ ότι είναι και ερωτευμένα τι να πω;
Μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει;
 
Τα πουλιά δεν ζευγαρώνουν μέσα στη φωλιά και θα γεννήσουν μόνο οταν το θελήσουν κοιτα επίσης μπορεί να ζευγαρώνουν αλλά δεν τα βλέπεις
 
Τα πουλιά δεν ζευγαρώνουν μέσα στη φωλιά και θα γεννήσουν μόνο οταν το θελήσουν κοιτα επίσης μπορεί να ζευγαρώνουν αλλά δεν τα βλέπεις
Μπορεί γιατί λείπω πάρα πολύ ! Αλλά λογικά μέχρι το τέλος της άνοιξης θα πρέπει να αναπαραχθούν αλλιώς γιατί να μπαίνουν στη φωλιά;
 
Τελικά είχες δίκιο τα έπιασα να φιλιούνται όταν παραμόνεψα για λίγο πίσω από την πόρτα. Ποτέ όταν είμαι εγώ μπροστά δεν εκδηλώνονται!
 
Εισαι σιγουρος οτι ειναι ζευγαρι; Μπορει να μην εχουν ταιριαξει. Μπορει να μην ειναι ετοιμα ακομα. Μπορει ο καιρος να μην τα βοηθαει, ισως τωρα που κρυωνει λιγο περισσοτερο να "παρουν μπρος".
 
με δυσκολια τις πηρα μου επιτεθηκε πρωτη φορα ο αρσενικος ειδικα οταν πιγα να παρω την φωλια. Γιαυτο και δεν την πηρα!
 

Συνημμένα

  • cockatiel.webp
    cockatiel.webp
    55 KB · Προβολές: 172
  • cockatiel 1.webp
    cockatiel 1.webp
    33,1 KB · Προβολές: 90
  • cockatiel2.webp
    cockatiel2.webp
    56,6 KB · Προβολές: 91
  • cockatiel3.webp
    cockatiel3.webp
    34,6 KB · Προβολές: 83
Φιλε μου αυτο που βλεπω ειναι οτι νομιζω πως εχεις βαλει λαθος τη φωλια. Εχει γατζακια σιδερενια για να την βαζεις εξωτερικα απο καποια πορτα, και εσυ την εχεις μεσα κλεινοντας του ολο το χωρο..

Το κλουβι ειναι για καναρινια. Οι παπαγαλοι θελουν οριζοντια καγκελα για να ανεβαινουν.

Οι πατηθρες σου πρεπει να ειναι στρογγυλες και οχι κλαδακια, γιατι δεν κλεινουν καλα τα δαχτυλα τους..

Κατι πολυχρωμο που βλεπω στην ταιστρα, αν ειναι μπισκοτα - "βιταμινες" να μην τ ξαναβαλεις, ειναι αρτοπαρασκευασματα που παχαινουν.
 
o petsshopas μου ειπε να βαλω την φωλια μεσα. Για να ερωτοτροπουν πανω στο ξυλο της ( παλια εξω την ειχα αλλα στον ιδιο βαθμο μπαινουν ειτε οταν ειναι μεσα ειτε οταν ειναι εξω . Τα πολυχρωμα ειναι αυγοτροφη και μείγμα για εξωτικα πουλια παπαγαλακια. Τους αρεσει πολυ και κανει τα δυναμωνει οσο για τα κλαρακια εχω και απο τα αλλα!
 
Η θεση της φωλιας ειναι απο εξω. Οχι μεσα. Θα βαλεις τις πατηθρες λιγο χαμηλοτερα αν τυχον δεις οτι ζοριζονται. Εκτος του οτι θα τραυματιστουν με το σιδερακι, πατανε συνεχως πανω στις ακαθαρσιες τους, ενω τους κοβεται ζωτικος χωρος.

Εφοσον εχεις και στρογγυλες να τις βαλεις αμεσα.

Οσο για την αυγοτροφη... Εγω μπορω να στο βαφτισω παστιτσιο. Γενικα τα πολυχρωμα σε περιεργα διαφανη σακουλακια να τα αποφευγεις αν προκειται για τετοιο.
https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/
 
Ποιό από τα 2 λέμε ότι είναι το αρσενικό? Η φωλιά είναι λάθος εκεί, θα συμφωνήσω με τη Μιράντα. Επίσης να μην ακούς ποτέ τους πετσοπάδες. Θέλουν μόνο να σου πουλήσουν χωρίς να έχουν την παραμικρή ιδέα για τις πραγματικές ανάγκες των πουλιών.

@Marilenaki δες λίγο τα πουλιά και πες μας κι εσύ τη γνώμη σου αν θέλεις. :)
 
standar το pied είναι αρσενικό όλη την ώρα κελαηδάει σαν να την καλεί και το κοκκινακι στο μαγουλο είναι πιο έντονο. Επισης δεν εχει τις ραβδωσεις του θηλυκου στην κηλια
 
Βγαλε μια φωτο ολοκληρου του κλουβιου αλλα και το χωρο διαμονης τους.
 
Στα pied πουλια μονο το τεστ dna και κατα 99% το κελαηδισμα που κανουν τα αρσενικα ειναι οι τροποι αναγνωρισης φυλου!
Το αλλο φαινεται σα pearl αρσενικο που εχει χασει τις περλες του οπως ολα τα αρσενικα αλλα καλυτερα να μας πει η Μαριλλενα @Marilenaki που τα ξερει καλυτερα!
 
Στα pied πουλια μονο το τεστ dna και κατα 99% το κελαηδισμα που κανουν τα αρσενικα ειναι οι τροποι αναγνωρισης φυλου!
Το αλλο φαινεται σα pearl αρσενικο που εχει χασει τις περλες του οπως ολα τα αρσενικα αλλα καλυτερα να μας πει η Μαριλλενα @Marilenaki που τα ξερει καλυτερα!
Αρά δεν είναι ζευγαρι;

Aν ειναι pearl συμφωνω οτι μπορει να ειναι αρσενικο αλλα γιατι νομιζω οτι ειναι normal grey θηλυκο σαν αυτο παρακατω που βρηκα στο internet

3E.jpg
 
Στις φωτο το δηθεν θηλυκο φαινεται να εχει περισσοτερο κιτρινο στη μασκα απο οτι θα ειχε ενα θηλυκο της αρχεγονης του μεταλλαξης
 
Αρα το θηλυκο ειναι μαλλον αρσενικο το pied ειναι αρσενικο σιγουρα. Θελω την γνωμη της Μαριλενας και μετα μαλλον dna . Ποσο κοστιζει dna test περιπου;
 
Back
Top