Ασθένειες Γιατί είναι φουσκωμένο το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Greckos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ανέβασα τις κουτσουλιές του χθες σε φωτό. Όμως είχε φάει αυγό και ίσως είχαν επηρεαστεί. Επίσης να σημειώσω πως μόλις του έβαλα το αυγό έπεσε με τα μούτρα και το έτρωγε. Έφαγε πολύ. Και σποράκια έτρωγε κανονικότατα. Απλά όπως φαίνεται στις φωτογραφίες τις χθεσινές το έβλεπα κάπως φουσκωμένο τελευταία και δεν καλαΐδούσε όπως παλιά. Καμία σχέση. Δεν ξανα είχα τέτοιο καναρίνι από φωνή. Άλλο πράγμα σας λέω...
Ήθελα να προλάβω ένα πιθανό πρόβλημα.
Σήμερα άλλαξα την εφημερίδα για να δω αν αλλάξουν και οι κουτσουλιές. Αύριο ίσως έχω μια εικόνα.
Το κοίταξα τώρα και είναι ακόμα κουρνιασμένο στον πάτο του κλουβιού αλλά όταν άναψα το φως και μπήκα στο δωμάτιο άνοιξε τα μάτια του και ήταν πιο ζωντανά ευτυχώς από πριν. Ελπίζω...
 
Αλικη ποιες κουτσουλιές το πουλάκι ειναι πολύ άρρωστο, δεν νομίζω να σωθεί...η τροφή ήταν χύμα που του έδινες; Πες μας λιγο τι έτρωγε το πουλάκι εκτός από σπόρους και τι φάρμακα έχεις χορηγήσει αν έχεις χορήγηση..στον πάτο ε; Κακό αυτό..
 
Του έδινα πάντα από τότε που το πήρα στα χέρια μου κελαΐδίνη χύμα. Φρέσκο αυγό πάντα καλά βρασμένο. Από κότες δικές μας σπανιότατα του εμπορίου. Καρότο καλά αλεσμένο που και που, μαρουλάκι, πιπεριά. Όχι κάθε μέρα όμως αυτά. Πιο πολύ την κελαιδίνη. Πάντα είχε το μπάνιο του, καθαρό κλουβί μόνος του μέσα εκτός όταν ζευγάρωνε. Καθαρό θαλασσινό αέρα εδώ στο νησί. Μες τα δέντρα κλπ. Τι καλύτερο περιβάλλον να του είχα και τροφές πάντα προσεγμένες και καλοπλυμένες.
Ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας. Θα πρέπει να βγω για λίγες ώρες και θα επιστρέψω.
 
Κάτσε βρε Μιχάλη αμέσως να το ξεχάσει! Το παιδί άνοιξε θέμα για να τον βοηθήσουμε όχι να τον ρίξουμε τελείως! Μιχάλη πες μας τι πιστεύεις πως έχει το πουλάκι; Εμπειρία έχεις αλλά δεν μας λες και μας να μαθαίνουμε!

Το μόνο που εγώ μπορώ να πω για το καναρινακι, μιας και εμπειρία στις ασθένειες δεν έχω, είναι ότι είναι πολύ άρρωστο, και παρά πολύ αδύνατο! Η κοιλιά του κάτω δεξιά δείχνει ότι κάποιο όργανο (δε ξέρω ποιο) έχει διογκωθεί και υπάρχει θέμα. Μπορείς να ανεβάσεις και φώτο των κουτσουλιων του;

Οι κουτουλιές του φαίνονται στα φτερά, εάν τις βλέπεις κολλημένες εκεί, είναι άλλος ένας παράγοντας που το ξεχνάς.
 
Οι κουτουλιές του φαίνονται στα φτερά, εάν τις βλέπεις κολλημένες εκεί, είναι άλλος ένας παράγοντας που το ξεχνάς.
Για όσους δεν ξέρουν... όσα είναι αυτονόητα για τους γνωρίζοντες... μπορείς Μιχάλη @sdc να μας πεις τι σημαίνουν;
 
Σταμάτη το μελανό σημείο που έχει στην κοιλιά, που είναι και πρησμένο, δεν θα έπρεπε να είναι έτσι. Δεν ξέρω ποιό όργανο-α έχει πρόβλημα αλλά σίγουρα το πουλάκι κάτι έχει. Όσο για την συμπεριφορά του αφού το έπιασες, σίγουρα ταράζεται αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να ''εξεταστεί''. Πιστεύω μόλις ηρεμίσει θα επανέλθει. Η τροφή που πρέπει να δίνουμε στα ζωάκια μας πρέπει να είναι συσκευασμένη, ώστε να μην εκτίθεται σε σκόνη και ότι άλλο, αλλά και για να γνωρίζουμε την ημερομηνία λήξεώς της. Καλό είναι να το κρατήσεις σε ζεστό σημείο και ησυχία και αν υπάρχει δυνατότητα (βλέπω μένεις Ικαρία) να πας δείγμα κουτσουλιάς για εξέταση ώστε να βρεθεί ακριβώς τι έχει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.
 
Σταμάτη το μελανό σημείο που έχει στην κοιλιά, που είναι και πρησμένο, δεν θα έπρεπε να είναι έτσι. Δεν ξέρω ποιό όργανο-α έχει πρόβλημα αλλά σίγουρα το πουλάκι κάτι έχει. Όσο για την συμπεριφορά του αφού το έπιασες, σίγουρα ταράζεται αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να ''εξεταστεί''. Πιστεύω μόλις ηρεμίσει θα επανέλθει. Η τροφή που πρέπει να δίνουμε στα ζωάκια μας πρέπει να είναι συσκευασμένη, ώστε να μην εκτίθεται σε σκόνη και ότι άλλο, αλλά και για να γνωρίζουμε την ημερομηνία λήξεώς της. Καλό είναι να το κρατήσεις σε ζεστό σημείο και ησυχία και αν υπάρχει δυνατότητα (βλέπω μένεις Ικαρία) να πας δείγμα κουτσουλιάς για εξέταση ώστε να βρεθεί ακριβώς τι έχει. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Φίλε Αχιλλέα δεν μένω στην Ικαρία αλλά στην Ιθάκη. Δεν υπάρχει πουθενά να πάω δείγμα κουτσουλιάς. Εδώ κοντεύουμε να μην έχουμε γιατρούς για μάς, θα έχουμε και για τα πουλάκια... Δυστυχώς... Σε λίγο θα πάω σπίτι να δω τι γίνεται.
 
Καθαρό θαλασσινό αέρα εδώ στο νησί.
Το αεράκι μόνο καλό δεν κάνει στα καναρίνια μας. Πρέπει να αποφεύγεται ακόμα και το λίγο. Τα καναρίνια είναι πάρα πολύ ευαίσθητα στα ρεύματα αέρα!

Επίσης να σημειώσω πως μόλις του έβαλα το αυγό έπεσε με τα μούτρα και το έτρωγε. Έφαγε πολύ. Και σποράκια έτρωγε κανονικότατα.
Το ότι τρώει τρώει και δεν παχαίνει σημαίνει πως δεν αφομοιωνει την τροφή. Είσαι σίγουρος ότι τρώει; Τον βλέπεις να σπάει σποράκια και βλέπεις και τσόφλια;

Του έδινα πάντα από τότε που το πήρα στα χέρια μου κελαΐδίνη χύμα.
Από αύριο σε όλα τα καναρινακια σου μόνο συσκευασμένη! Δεν αποκλείω να οφείλεται στη χύμα η κατάσταση αυτή του καναρινιου σου!

Δεν ξέρω ποιό όργανο-α έχει πρόβλημα αλλά σίγουρα το πουλάκι κάτι έχει.
Ξέρει κανείς πιο όργανο είναι σε εκείνο το σημείο;
 
Για τα νύχια το ξέρω. Απλά δεν ήθελα να το στρεσάρω αυτόν τον καιρό και το αφήνω.
Το κλουβί έχει κάτι σκουριές γιατί το πουλάκι είναι έξω σχεδόν όλο τον χρόνο αλλά σε γενικές γραμμές το έχω πάντα καθαρό. Πλένω και τις πατήθρες συχνά.
Για το κλουβί με 3-4 ευρώ αγοράζεις ένα χρώμα σε σπρέι λευκό και το βάφεις. Σε 5-6 ώρες θα είναι σαν καινούργιο.

Λοιπόν φωτογράφησα το πουλάκι και ανεβάζω μερικές από τις φωτογραφίες.
Μοιάζει να έχει καρίνα, ή κάνω λάθος;
 
Καλημέρα.
Χθες παιδιά μετά την φωτογράφιση που του έκανα νόμιζα πως το στρεσάρισα τόσο πολύ το πουλάκι οτι θα πέθαινε. Σήμερα δόξα τον Θεό είναι πολύ καλύτερα. Είναι στην όψη όπως τις πρώτες φωτογραφίες που ανέβασα προχθές. Είναι κινητικό, κουνάει με όρεξη την ουρά του, πετάει από την μια πατήθρα στην άλλη, τρώει σποράκια και πίνει νερό. (Θυμίζω πως στην απελπισία μου προχθες και σε προσπάθεια να προλάβω τα χειρότερα του έβαλα aviomycine στο νερό του μιας και δεν έχω τίποτα άλλο εδω.)
Δυστυχώς δεν κελαιδάει αλλά τα τσιου-τσιου του τα κάνει ειδικά όταν ακούει την θηλυκιά.
Οι κουτουλιές του είναι λίγο διαφορετικές. Λίγο νερουλές θα έλεγα. Δηλαδή γύρω από την "κεντρική" κουτσουλιά έχει μια κηλίδα σαν νερού.
Λέω σήμερα να του αλέσω καροτάκι και να του το βάλω. Δεν θα βάλω αυγό σήμερα. Έχει κανείς κάτι να προτείνει από τροφή να του βάλω για να τον δυναμώσει;

Λέτε να τα καταφέρει;



Το ότι τρώει τρώει και δεν παχαίνει σημαίνει πως δεν αφομοιωνει την τροφή. Είσαι σίγουρος ότι τρώει; Τον βλέπεις να σπάει σποράκια και βλέπεις και τσόφλια;

Ναι είμαι σίγουρος. Το βλέπω να τρώει. Το αυγό το έφαγε με μεγάλη όρεξη και τα σποράκια τα τρώει επίσης. Βλέπω τα τσόφλια που λες.

Από αύριο σε όλα τα καναρινακια σου μόνο συσκευασμένη! Δεν αποκλείω να οφείλεται στη χύμα η κατάσταση αυτή του καναρινιου σου!

Εντάξει θα παίρνω την συσκευασμένη. Πάντως μέχρι τώρα τόσα χρόνια δεν είχα πρόβλημα με την χύμα. Δεν το αποκλείω όμως οτι μπορεί να το έβλαψε αυτό.

Για το κλουβί με 3-4 ευρώ αγοράζεις ένα χρώμα σε σπρέι λευκό και το βάφεις. Σε 5-6 ώρες θα είναι σαν καινούργιο.

Είναι ειδική μπογιά αυτή που κάνει γι' αυτές τις δουλειές. Αν ξέρεις πως λέγεται πες μου ή βάλε link. Ευχαριστώ.

Μοιάζει να έχει καρίνα, ή κάνω λάθος;

Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει να "έχει καρίνα" ένα πουλί. Εννοώ τι μπορεί να σημαίνει για το πουλάκι. Από τι πάσχει αν έχει και αν διορθώνεται.
 
Δεν ξέρω τι ακριβώς σημαίνει να "έχει καρίνα" ένα πουλί. Εννοώ τι μπορεί να σημαίνει για το πουλάκι. Από τι πάσχει αν έχει και αν διορθώνεται.
Σχετικά δύσκολα να επανέλθει ειδικά όταν είναι σε μεγάλη έκταση.
 
πολυ δυσκολα τα πραγματα. Κατ'εμε βραζε του αυγο καθημερινα, με λιγο σκονη σκορδου απο πανω.
ηλεκτρολυτες στο νερο καθημερινα για 10 μερες.
μην αρχιζεις και βαζεις φαρμακα αν δε σ πει καποιος εδω μεσα ή κτηνιατρος τι ακριβως εχει!
καρινα '΄ξυραφι'' που λεμε ειναι αυτο το κοκκαλο που π-εταγεται στο στερνο του.
κανονικα αν δεν υπηρχε προβλημα στο πουλι θα επρεπε να μην φαινεται το κοκκαλο εντονα, αφου θα υπηρχε ''λιπος'' δεξια και αριστερα του. Για αυτο βαζεις αυγο και ηλεκτρολητες να καταπολεμησεις την καρινα,ωστε να φουσκωσει το στερνο του πουλιου.
απο εκει κ περα το πουλι μαλλον δε θα τα καταφερει, στο λεω να εισαι προετοιμασμενος.
σε μικροτερο κλουβι και με ζεστη για να μην καταναλωνει ενεργεια!
 
Τι το προκαλεί; Από τις φωτό που ανέβασα το βλέπεις να είναι σε μεγάλη έκταση;
Σταμάτη δεν είμαι γιατρός αλλά και να ήμουν από φωτογραφίες τι να πω;
Έχω δει χειρότερες αλλά δεν μπορείς να θεωρήσεις αυτήν την καρίνα λίγη.
Υπάρχουν σχετικά θέματα... εδώ Έχει καρίνα ή κάτι άλλο; | PetBirds εδώ Μήπως έχει εσωτερική αιμορραγία; | PetBirds και εδώ Κοκκιδιωση σε καναρινι | PetBirds
Υπάρχει ένα σκεύασμα που δίνουν οι περισσότεροι για τα κοκκίδια σε παρόμοιες περιπτώσεις.
Είναι το Baycox https://community.petbirds.gr/threads/baycox-και-προ-πρεβιοτικα.10941/ καλύπτει τον οργανισμό από κοκκίδια σε γαλοπούλες και κότες.
Υπάρχουν πολλές ενστάσεις και πολλές διαφοροποιήσεις για την καταλληλότητά του στα μικρά πτηνά.
Μπορείς όμως αν θέλεις να κάνεις συζήτηση με κάποιον ειδικό (πτηνίατρο και αν δεν βρεις κτηνίατρο), να σε συμβουλέψει σχετικά.
Λογικά θα σε προτρέψει να μάθεις το αίτιο που προκαλεί αυτή την κατάσταση κι αυτό θέλει ειδικούς και ειδικό εξοπλισμό.
Γιατί τα κοκκίδια μπορεί να έχουν μεγάλο μερίδιο ευθύνης στην ασθένεια αλλά δεν είναι τα μόνα, Κοκκίδια στα πιγκουινάκια παρά την 15ήμερη χρήση του Baycox 2,5% | PetBirds
 
πολυ δυσκολα τα πραγματα. Κατ'εμε βραζε του αυγο καθημερινα, με λιγο σκονη σκορδου απο πανω.
ηλεκτρολυτες στο νερο καθημερινα για 10 μερες.
μην αρχιζεις και βαζεις φαρμακα αν δε σ πει καποιος εδω μεσα ή κτηνιατρος τι ακριβως εχει!
καρινα '΄ξυραφι'' που λεμε ειναι αυτο το κοκκαλο που π-εταγεται στο στερνο του.
κανονικα αν δεν υπηρχε προβλημα στο πουλι θα επρεπε να μην φαινεται το κοκκαλο εντονα, αφου θα υπηρχε ''λιπος'' δεξια και αριστερα του. Για αυτο βαζεις αυγο και ηλεκτρολητες να καταπολεμησεις την καρινα,ωστε να φουσκωσει το στερνο του πουλιου.
απο εκει κ περα το πουλι μαλλον δε θα τα καταφερει, στο λεω να εισαι προετοιμασμενος.
σε μικροτερο κλουβι και με ζεστη για να μην καταναλωνει ενεργεια!
Παναγιώτη συμφωνώ σε όλα αυτά! Πρέπει να δυναμώσει το πουλάκι! Αλλά εσύ με την εμπειρία σου τι πιστεύεις ότι μπορεί να έχει; Τι υποθέτεις; Αυτό το μελανό σημείο κάτω δεξιά στην κοιλιά του τι είναι; Πιο όργανο;
 
πολυ δυσκολα τα πραγματα. Κατ'εμε βραζε του αυγο καθημερινα, με λιγο σκονη σκορδου απο πανω.
ηλεκτρολυτες στο νερο καθημερινα για 10 μερες.

Τι ηλεκτρολύτες εννοείς; Αυτές που παίρνουμε σε σκόνη για μας από το φαρμακείο και δυαλύονται στο νερό? Ή υπάρχει κάτι ειδικό για τα πουλάκια;
 
Αν όμως δε βρεις το ειδικό σκεύασμα για πουλιά, μπορείς να πάρεις almoral plus από ανθρώπινο φαρμακείο, μιας και είναι ανθρώπινο φάρμακο, και να διαλύσεις ένα φακελάκι σε ένα μεγάλο ποτήρι νερό. Ανακατεύεις καλά και με το νερό αυτό γεμίζεις την ποτίστρα του! 😉
 
Εγώ θα σκεφτώ... φωναχτά, αλλά δεν μπορώ να ισχυριστώ οτι η σκέψη μου πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπ' όψιν.
-Το βασικό θέμα είναι η εικόνα των εντέρων του και το γενικό πρήξιμο της κοιλιάς του. Ταυτόχρονα υπάρχει η αδυναμία του. Οι πιθανότητες να μην χωνεύεται σωστά η τροφή είναι μεγάλες. Δεν βλέπω να υπάρχει αίμα στα κόπρανά του, αν μάλιστα είναι τόσο καλά εμφανισιακά, τρώει, κινείται, πίνει, δεν είναι φουσκωμένο, ίσως υπάρχουν ελπίδες. Τα κοκκίδια είναι μια πιθανότης, αλλά θα άρχιζα απο τα σκουλίκια. Ενα "πέρασμα" με Τeniazine κατ' αρχάς. Αμέσως μετά αλλαγή μείγματος σπόρων με μια κλειστή φρέσκια συσκευασία και ταυτόχρονα δεξτρόζη στο νερό του. Μια μαλακιά, πατέ, αυγοτροφή δεν μπορεί να λείψει αυτή την στιγμή.
Σε μια - δυό μέρες μια θεραπεία με Baycox oral 5 για κοκκίδια.
[ Όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 22-25 β. η αναλογία πρέπει να είναι 3ml σε ένα λίτρο νερό. Δυστυχώς πρέπει να φτιάχνουμε κάθε μέρα καινούργια ποσότητα. Δίνουμε για 6 συνεχόμενες ημέρες και μετά ακολουθεί ένα 2ημερο με πολυβιταμίνες. Ακολούθως δυό ημέρες BAYCOX και πάλι 2 ημέρες πολυβιταμίνες. ]
 
Back
Top