Ασθένειες Γιατί είναι φουσκωμένο το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Greckos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν ξέρω τι σκέφτεται ο Μιχάλης, εγώ θα χρησιμοποιούσα άλλη (πιο κοκταίηλ) αγωγή- άλλη αντιβίωση, αλλά καλύτερα είναι να μην ακουστούν δέκα διαφορετικές γνώμες. Προς το παρόν, θα πρότεινα να κόψει λαχανικά.. Και το καρότο που του βάζει.

Καλά τα λαχανικά τα έχω κομμένα. Το καροτάκι το έτριψα στο multi και το έβαλα πιο πολύ για να υπάρχει ποικιλία στην διατροφή του και για τις βιταμίνες αυτήν την δύσκολη περίοδο. 2 μέρες το έβαλα και μετά το έβγαλα. Ελάχιστο έφαγε από αυτό εξάλλου.
Το αυγό και τα σποράκια τα τρώει με πολύ όρεξη απ' ότι φαίνεται.

Για την ώρα έχω παραγγείλει αυτά που μου είπε ο κ. Μιχάλης και βλέπουμε... Ελπίζω να γίνει η δουλειά.
 
Όμως Baycox 5% δεν βρήκα για πουλάκια.
Έχει και των 2.5% για "ορνίθια κρεοπαραγωγής και ινδορνίθια" όπως λέει.
Το Baycox 5% δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμαι στα πουλιά ένα από τα έκδοχα είναι η γλυκόλη προπυλενίου αυτή είναι ηπατοτοξική. Υπάρχουν ενδείξεις ότι μπορεί επίσης να επηρεάσει την ανδρική γονιμότητα
 
Το Baycox 5% δεν πρέπει να το χρησιμοποιούμαι στα πουλιά ένα από τα έκδοχα είναι η γλυκόλη προπυλενίου αυτή είναι ηπατοτοξική. Υπάρχουν ενδείξεις ότι μπορεί επίσης να επηρεάσει την ανδρική γονιμότητα
Μιχάλη, .. Καλό είναι να μη μας διαλύσεις το νευρικό σύστημα 😵. Γράψε τι προτείνεις χωρίς τα τετριμμένα ''κλάψ'το'' ... Το ένα είναι ηπατοτοξικό, το άλλο προκαλεί στείρωση.. Εσύ τι θα'κανες;
Φουραζολιδόνη;...Cosumix plus;... Εγώ εκεί προσανατολίζομαι.
Άντε γιατί μέχρι να σου εκμαιεύσουμε απάντηση η μέχρι να συνεννοηθούμε (σε θέματα που φυσικά δεν έχουμε αρμοδιότητα), το πουλάκι θα βλέπει τα ραδίκια ανάποδα..
 
😀 Προσοχή τα νεύρα σας σ' αυτή την ηλικία. Μέχρι να δώσει το παρόν ο Μιχάλης, λέω οτι Cosumix plus θα πρέπει να είναι η επόμενη κίνηση όταν πηγαίνουμε ψάχνοντας. Συνήθως τα κοκκίδια είναι η βασική αιτία για πρησμένη κοιλιά και μαύρα έντερα. Ολα τα άλλα έπονται E. coli , Κόρυζες, σαλμονέλες, σταφυλοκοκικές λοιμώξεις, Pasteurella κλπ. . Να ξαναπώ οτι αυτά που λέμε εδώ έχουν το βάρος της συζήτησης και της πρακτικής γνώσης μας, που προκύπτει μόνον εμπειρικά και απο αναγνώσεις στο ΝΕΤ. Δεν μπορεί κατα κανένα τρόπο να αποτελέσουν ιατρική συμβουλή ή προτροπή. (Αυτό το αφήνω σε άλλους "Μεγαλογιατρούς" του ίντερνετ) 😛.
 
*Ψάχνω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου για να σπάσω τη μονοτονία... Μάλλον θα πρέπει να εφεύρω λόγο ''προστριβής'' :D
 
Θα πω τι θα έκανα εγώ χωρίς να φέρω το αλάθητο. Θα ξεκίναγα θεραπεία με κάποιο κοκκιδιοκτόνο, θα παρακολουθούσα για μεταβολή κάθε μέρα σε κοιλία και κόπρανα και ανάλογα θα συνέχιζα, αυτά τα λέω γιατί έχω την υπόνοια ότι είναι διογκωμένο και το συκώτι. Σίγουρα θα του έδινα κάποιο σκεύασμα που να βοηθήσει αυτό το όργανο.
 
Θα πω τι θα έκανα εγώ χωρίς να φέρω το αλάθητο. Θα ξεκίναγα θεραπεία με κάποιο κοκκιδιοκτόνο, θα παρακολουθούσα για μεταβολή κάθε μέρα σε κοιλία και κόπρανα και ανάλογα θα συνέχιζα, αυτά τα λέω γιατί έχω την υπόνοια ότι είναι διογκωμένο και το συκώτι. Σίγουρα θα του έδινα κάποιο σκεύασμα που να βοηθήσει αυτό το όργανο.

Και ποιό φάρμακο είναι για το συκώτι σε περίπτωση που χρειαστεί;
 
και Epatosil


14__64229_std.jpg


και Detoxicum Gea vet
product_img_1942_325x250.jpg


και
5111-Avi-Chol.jpg
 
Νίκο δεν θα επεκταθώ περισσότερο, αλλά το ήπαρ των πτηνών μπορεί να αρρωστήσει από 4 διαφορετικούς λόγους το epatosil της ornitalia μπορεί να δράση μόνο στον ένα
 
Μα εγώ για να επεκταθείς το κάνω, αλλιώς δεν έχουμε λόγο ύπαρξης και συμμετοχής 😉

Αν δεν βρεις πάντως κάποιο από τα σχετικά σκευάσματα, τουλάχιστον κοίταξε να βρεις Αγκάθι Μαρίας..σπάστο στο μπλέντερ (η κοπάνισε το να σπάσει) και βάλτου σε ξεχωριστή ταϊστρα η αυγοθήκη.
Mariendistelsamen.JPG
 
Εγώ όταν μια καναρα μου είχε θέμα με το συκώτι της έδινα για 20 μέρες το ανθρώπινο Milk thistle της nature's plus! Πλέον φαίνεται σαν να μην είχε ποτέ τίποτα! :D
 
Επιτέλους ήρθαν πριν λίγο τα φάρμακα και θα αρχίσω να τα χορηγώ.

Θέλω να ρωτήσω τον κ. Μάκη τα παρακάτω:

Θα ήθελα να ξέρω τι ποσότητα teniazine να βάλω στο νερό. Η συσκευασία γράφει 2 σταγόνες στα 50ml νερό αλλά μάλλον είναι για προληπτική θεραπεία αν κατάλαβα καλά.

Περιμένω να μου πείτε πόσες σταγόνες Teniazine και για πόσες μέρες να βάλω στο νερό του (σε μισή ή ολόκληρη (συνιθισμένο μέγεθος) ποτίστρας).

Να βάλω δεξτρόζη (και πόση γιατί μου έδωσαν απ το φαρμακείο σε σκόνη) ή την aidonine μαζί με το Teniazine στο νερό του;

Αφού ξεκινήσω με το Teniazine, μετά από 2 μέρες να βάλω baycox για 5-6 μέρες συνέχεια (πήρα το 2.5%); Σε τί ποσότητα σε μια ποτίστρα;

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές!
 
Μα εγώ για να επεκταθείς το κάνω, αλλιώς δεν έχουμε λόγο ύπαρξης και συμμετοχής 😉

Αν δεν βρεις πάντως κάποιο από τα σχετικά σκευάσματα, τουλάχιστον κοίταξε να βρεις Αγκάθι Μαρίας..σπάστο στο μπλέντερ (η κοπάνισε το να σπάσει) και βάλτου σε ξεχωριστή ταϊστρα η αυγοθήκη.
Mariendistelsamen.JPG

Εδώ που είμαι είναι γεμάτος ο τόπος από αυτό. Μόνο που αυτήν την εποχή δεν υπάρχει τίποτα. Δεν το ήξερα να είχα εφοδιαστεί...
Θα πρέπει το φθινόπωρο να βρω.
 
Ανεβάζω 2 φωτογραφίες από τις κουτσουλιές που έβγαλα χθες μετά από την πρώτη μέρα θεραπείας με Teniazine.
 

Συνημμένα

  • IMG_7437 new.webp
    IMG_7437 new.webp
    12 KB · Προβολές: 92
  • IMG_7438 new.webp
    IMG_7438 new.webp
    9,6 KB · Προβολές: 90
Σταμάτη εμένα οι κουτσουλιές του μου φαίνονται εντάξει, η κοιλιά του πώς είναι; Έφυγε εκείνο το μελανό σημείο;

Σήμερα άρχισα θεραπεία με το Baycox 2.5% μετά από 2 ημέρες Teniazine όπως μου είχε προτείνει ο κ. Μάκης.
Δυστυχώς σήμερα δεν το βλέπω καλά το πουλάκι. Μου φαίνεται πιο αδύναμο. Δυσκολεύεται να πάει από το ένα ξυλαράκι στο άλλο. Δεν τα καταφέρνει εύκολα και μάλιστα έπεσε λίγες φορές.
Το έπιασα σήμερα να το κοιτάξω. Δεν έβλεπα καλά γιατί ήταν τα πούπουλα αλλά δεν τόλμησα να το βρέξω γιατί την προηγούμενη φορά κόντεψα να το ξεκάνω! Στρεσαριστηκε πολύ. Δεν μου φάνηκε πολύ μαύρη η κοιλιά του αλλά δεν μπρούσα να διακρίνω και καλά. Το ίδιο πρησμένη μάλλον. Αυτή η καρίνα όμως δεν λέει να υποχωρήσει. Ξυράφι! Τρώει όμως. Κάθε μέρα αυγό φρέσκο και το τρώει με όρεξη και στην ταΐστρα είναι συνέχεια.
Δεν θα έπρεπε να συνέρχεται σιγά-σιγά αφού άρχισε την θεραπεία;
 
O Μάκης μάλλον σου είχε πει για θεραπεία, ο Μιχάλης σου είχε πει να το ξεχάσεις.
 
Back
Top