Ασθένειες Γιατί είναι φουσκωμένο το καναρίνι μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Greckos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα απο πρωσοπικη μου εμπειρια με καναρινια αλλα και απο μελετη ειναι μαλλον κοκιδιωση γνωστη ως καρινα των πουλιων. Διβασε εδω και θα καταλαβεις: https://community.petbirds.gr/threads/Η-κοκκιδίωση-των-πτηνών.25097/

Συμβουλεψου και απο εναν πτηνιατρο!
 
Δεν θελω να σε τρομαξω αλλα απο πρωσοπικη μου εμπειρια με καναρινια αλλα και απο μελετη ειναι μαλλον κοκιδιωση γνωστη ως καρινα των πουλιων. Διβασε εδω και θα καταλαβεις: !
Δήμο μου η καρίνα είναι σύμπτωμα πολλών ασθενειών των καναρινιών, για να μην πω σχεδόν όλων των ασθενειών.
 
Υπάρχει δεξτροζη DEXTROSE..

Εγώ θα σκεφτώ... φωναχτά, αλλά δεν μπορώ να ισχυριστώ οτι η σκέψη μου πρέπει να ληφθεί σοβαρά υπ' όψιν.
-Το βασικό θέμα είναι η εικόνα των εντέρων του και το γενικό πρήξιμο της κοιλιάς του. Ταυτόχρονα υπάρχει η αδυναμία του. Οι πιθανότητες να μην χωνεύεται σωστά η τροφή είναι μεγάλες. Δεν βλέπω να υπάρχει αίμα στα κόπρανά του, αν μάλιστα είναι τόσο καλά εμφανισιακά, τρώει, κινείται, πίνει, δεν είναι φουσκωμένο, ίσως υπάρχουν ελπίδες. Τα κοκκίδια είναι μια πιθανότης, αλλά θα άρχιζα απο τα σκουλίκια. Ενα "πέρασμα" με Τeniazine κατ' αρχάς. Αμέσως μετά αλλαγή μείγματος σπόρων με μια κλειστή φρέσκια συσκευασία και ταυτόχρονα δεξτρόζη στο νερό του. Μια μαλακιά, πατέ, αυγοτροφή δεν μπορεί να λείψει αυτή την στιγμή.
Σε μια - δυό μέρες μια θεραπεία με Baycox oral 5 για κοκκίδια.
[ Όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 22-25 β. η αναλογία πρέπει να είναι 3ml σε ένα λίτρο νερό. Δυστυχώς πρέπει να φτιάχνουμε κάθε μέρα καινούργια ποσότητα. Δίνουμε για 6 συνεχόμενες ημέρες και μετά ακολουθεί ένα 2ημερο με πολυβιταμίνες. Ακολούθως δυό ημέρες BAYCOX και πάλι 2 ημέρες πολυβιταμίνες. ]

Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Βρήκα Teniazine σε online pet shop και θα παραγγείλω. Την δεξτρόζη δεν την είδα ούτε το Baycox oral 5. Που μπορώ να τα βρώ αυτά; Ευχαριστώ. Ελπίζω να το προλάβω.
 
κε. Μακη καλησπερα,
σκουλικια απο την μικρη εμπειρια μου(ενα πουλι) αλλα κ πληροφορηση που εχω δεν κανουν τη ζημια που βλεπουμε στη κοιλια του πουλιου. Τωρα ορκο δεν παιρνω.
πιο πολυ συγκλινω στα κοκκιδια!
ηλεκτρολυτες υπαρχουν φακελακια για τα πουλια που κανουν γυρω στα 0,70 λεπτα. Τωρα δε ξερω τι συσχετηση με του φαρμακειου αλικη.
 
Δεξτρόζη θα βρείς σε φαρμακείο. Εμένα αυτή μου έδωσε παλαιότερα ένας κτηνίατρος.

Μήπως απο εδώ KIKLOS.info-O fterotos kosmos μπορεί να βοηθηθεί κάποιος ώστε να βρεί ποιο όργανο έχει πρόβλημα στο πουλάκι;
 
Ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Βρήκα Teniazine σε online pet shop και θα παραγγείλω. Την δεξτρόζη δεν την είδα ούτε το Baycox oral 5. Που μπορώ να τα βρώ αυτά; Ευχαριστώ. Ελπίζω να το προλάβω.
Ευχομαι να πανε ολα καλα γιατι εχω και ενα παρομοιο προβλημα με το ενα κοκατιλ μου, αλλα το προλαβα!
 
Τα κοκκίδια είναι μια πιθανότης, αλλά θα άρχιζα απο τα σκουλίκια. Ενα "πέρασμα" με Τeniazine κατ' αρχάς. Αμέσως μετά αλλαγή μείγματος σπόρων με μια κλειστή φρέσκια συσκευασία και ταυτόχρονα δεξτρόζη στο νερό του. Μια μαλακιά, πατέ, αυγοτροφή δεν μπορεί να λείψει αυτή την στιγμή.
Σε μια - δυό μέρες μια θεραπεία με Baycox oral 5 για κοκκίδια.
[ Όταν η θερμοκρασία είναι κάτω από 22-25 β. η αναλογία πρέπει να είναι 3ml σε ένα λίτρο νερό. Δυστυχώς πρέπει να φτιάχνουμε κάθε μέρα καινούργια ποσότητα. Δίνουμε για 6 συνεχόμενες ημέρες και μετά ακολουθεί ένα 2ημερο με πολυβιταμίνες. Ακολούθως δυό ημέρες BAYCOX και πάλι 2 ημέρες πολυβιταμίνες. ]

Ευχαριστώ για την θεραπεία που προτείνατε. Όμως Baycox 5% δεν βρήκα για πουλάκια. Βρήκα μόνο για πρόβατα και χοίρους εδώ: Κατάλογος Προϊόντων καταστήματος

Έχει και των 2.5% για "ορνίθια κρεοπαραγωγής και ινδορνίθια" όπως λέει. Τί να παραγγείλω και τι ποσότητα θα χρειαστώ;

Θέλω να τα παραγγείλω τώρα online να σταλούν αύριο Δευτέρα το πρωί μήπως τα πάρω γρήγορα.

Ευχαριστώ
 
Κι εγώ αυτό έχω, δεν κάνει;

Τι να σου πω φίλε;
Αυτό μου πρότεινε ο κ. Μάκης πιο πριν στο thread αυτό. Απλά δεν ήμουν σίγουρος αν με το 2.5% θα ήταν τόσο όσο χρειάζεται το πουλάκι.
 
Σταμάτη βρήκες τα φάρμακα; Άρχισες την θεραπεία στο πουλάκι; :)
 
Σταμάτη βρήκες τα φάρμακα; Άρχισες την θεραπεία στο πουλάκι; :)

Τα έχω παραγγείλει και περιμένω να μου έρθουν με την κούριερ. Μόνο που από αυτά που μου πρότεινε ο κ. Μάκης πήρα Baycox 2,5% αντί για 5%. Επίσης και Aidonine πολυβιταμίνη. Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.

Εν το μεταξύ το πουλάκι είναι στάσιμο. Όπως στις πρώτες φωτό που ανέβασα. Του βάζω καλοβρασμένο φρέσκο αυγουλάκι, σποράκια φρέσκα, καροτάκι, νερό φρέσκο... κλπ.
 
Για όσους δεν ξέρουν... όσα είναι αυτονόητα για τους γνωρίζοντες... μπορείς Μιχάλη @sdc να μας πεις τι σημαίνουν;
Τι να σημαίνουν Γιάννη μου;... Το πουλί εκτός από καρίνα έχει και διάρροια.
 
Δεν ξέρω τι σκέφτεται ο Μιχάλης, εγώ θα χρησιμοποιούσα άλλη (πιο κοκταίηλ) αγωγή- άλλη αντιβίωση, αλλά καλύτερα είναι να μην ακουστούν δέκα διαφορετικές γνώμες. Προς το παρόν, θα πρότεινα να κόψει λαχανικά.. Και το καρότο που του βάζει.
 
Back
Top