Αναπαραγωγή Γιατί η θηλυκια φτιάχνει φωλιά στο δάπεδο του κλουβιου;

Έχει παρατηρηθεί κάποιες φορές κυρίως στις όψιμες ωοτοκίες να γεννά το δεύτερο αυγό μετά από μία μέρα ποιο σπάνια δύο. Ακόμη γνωρίζω περιπτώσεις που στην πρώτη ωοτοκία η κανάρα επίσπευσε το χτίσιμο της φωλιάς. Γέννησε ένα αυγό... και το άφησε στη τύχη του. Μετά μερικές μέρες διόρθωσε τη φωλιά και ακολούθησε κανονική ωοτοκία.
Πιθανολογώ πως αυτό γίνεται λόγω της μη απόλυτης ετοιμότητάς της για αναπαραγωγή..
Αν δεν είναι έτοιμη.. αν είναι νωρίς... αν δεν υπάρχει το σωστό σε ένταση και διάρκεια φως... Αν δεν έχει ζεστάνει... αν... Αν... αν... αυτά είναι τα επακόλουθα.
Μετά από αυτές όμως τις "περίεργες" καταστάσεις ακολουθεί την φυσιολογική και συνηθισμένη διαδρομή...
Γι' αυτό οπλίσου με υπομονή και μη βιάζεσαι... όλα θα γίνουν.
 
Έχει παρατηρηθεί κάποιες φορές κυρίως στις όψιμες ωοτοκίες να γεννά το δεύτερο αυγό μετά από μία μέρα ποιο σπάνια δύο. Ακόμη γνωρίζω περιπτώσεις που στην πρώτη ωοτοκία η κανάρα επίσπευσε το χτίσιμο της φωλιάς. Γέννησε ένα αυγό... και το άφησε στη τύχη του. Μετά μερικές μέρες διόρθωσε τη φωλιά και ακολούθησε κανονική ωοτοκία.
Πιθανολογώ πως αυτό γίνεται λόγω της μη απόλυτης ετοιμότητάς της για αναπαραγωγή..
Αν δεν είναι έτοιμη.. αν είναι νωρίς... αν δεν υπάρχει το σωστό σε ένταση και διάρκεια φως... Αν δεν έχει ζεστάνει... αν... Αν... αν... αυτά είναι τα επακόλουθα.
Μετά από αυτές όμως τις "περίεργες" καταστάσεις ακολουθεί την φυσιολογική και συνηθισμένη διαδρομή...
Γι' αυτό οπλίσου με υπομονή και μη βιάζεσαι... όλα θα γίνουν.
Εσείς δηλαδή με συστήνεται να τα χωρίσω μέχρι να ζεστανει ή να τα αφήσω μαζί;
 
Αυτό που ξεκίνησε δεν πρέπει να το σταματάμε... εγώ αυτό εφαρμόζω ..
Μπορούμε να καθυστερήσουμε την έναρξη αλλά δεν πρέπει να την διακόπτουμε. Γνώμη μου...
 
Αν έχει περίσσιο ασβέστιο και την έχεις καλύψει με το θέμα "ασβέστιο" τότε δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς.. Όταν θα είναι έτοιμη θα ολοκληρώσει την ωοτοκία της!
 
Αυτο αποκλειεται να ειναι..."ερωτικο παιχνιδι";
Το ερωτικό παιχνίδι συνήθως είναι φιλάκια, ταισματα, βατεματα κτλ.

Άρα τα αφήνω μαζι παρόλο που τσιμπιούνται;
Στέλιο το τι θα κάνεις είναι δική σου επιλογή. Δικά σου είναι τα πουλάκια, εσύ αποφασίζεις. Εδώ κάνεις δεν επιβάλει τη γνώμη του στον άλλο. Ακούς διαφορετικές απόψεις (εγώ σου λέω να τα έχεις χωριστά, ο Γιάννης μαζί ενωμενα), κρίνεις και αποφασίζεις εσύ για το τι θα κάνεις και για το πιο είναι το καλύτερο για τα δικά σου πουλάκια! :)
 
Καλημέρα σας και από μένα, η δική μου εμπειρία Στελιος Β. λέει να τα αφήσεις τα καναρινάκια σου ήρεμα να μην ασχολείσαι πολύ μαζί τους και αυτά θα βρουν τον ''τρόπο'' τους να ζευγαρώσουν. Πολλές θηλυκές είναι ιδιαιτέρως επιθετικές προς τα αρσενικά ιδικά αν είναι πολύ πυρωμένες και το αρσενικό δεν έχει και την ηλικία αλλά και τον τρόπο να επιβληθεί στο θηλυκό. Πολλές δικές μου κανάρες ίσως γιατί είναι 1 χρόνο μεγαλύτερες από τα αρσενικά κάνουν τα ίδια με σένα αλλά μετά από λίγο καιρό ο αρσενικός βρίσκει τον τρόπο να επιβληθεί και εκεί είναι που την ζευγαρώνει. Αφού η κανάρα σου είναι τόσο πολύ πυρωμένη τότε πιστεύω να δεις σύντομα αποτελέσματα. Λίγο με τον τρόπο αλλά και τους χρόνους που προσπάθησες να τους δημιουργήσεις τις κατάλληλες συνθήκες τα μπέρδεψες τα πουλάκια αλλά με υπομονή θα πάρεις τα αποτελέσματα που ζητάς. Καλή υπομονή λοιπόν φίλε μου.
 
Καλημέρα σας και από μένα, η δική μου εμπειρία Στελιος Β. λέει να τα αφήσεις τα καναρινάκια σου ήρεμα να μην ασχολείσαι πολύ μαζί τους και αυτά θα βρουν τον ''τρόπο'' τους να ζευγαρώσουν. Πολλές θηλυκές είναι ιδιαιτέρως επιθετικές προς τα αρσενικά ιδικά αν είναι πολύ πυρωμένες και το αρσενικό δεν έχει και την ηλικία αλλά και τον τρόπο να επιβληθεί στο θηλυκό. Πολλές δικές μου κανάρες ίσως γιατί είναι 1 χρόνο μεγαλύτερες από τα αρσενικά κάνουν τα ίδια με σένα αλλά μετά από λίγο καιρό ο αρσενικός βρίσκει τον τρόπο να επιβληθεί και εκεί είναι που την ζευγαρώνει. Αφού η κανάρα σου είναι τόσο πολύ πυρωμένη τότε πιστεύω να δεις σύντομα αποτελέσματα. Λίγο με τον τρόπο αλλά και τους χρόνους που προσπάθησες να τους δημιουργήσεις τις κατάλληλες συνθήκες τα μπέρδεψες τα πουλάκια αλλά με υπομονή θα πάρεις τα αποτελέσματα που ζητάς. Καλή υπομονή λοιπόν φίλε μου.
Πιστεύω ότι εκφράζεις ακριβώς την κατάσταση των καναρινιων μου καθώς η κανάρα είναι πολύ πυρωμενη, είναι η πρώτη της φορά που έρχεται σε επαφή με έναν αρσενικό και έχουν μια διαφορά 4 χρόνων... (η θηλυκια είναι 5χρονων και ο αρσενικός γεννήθηκε πέρσι)
 
Νομίζω ότι είναι φανερό το τι συμβαίνει! Τουλάχιστον είναι σε έμπειρα χέρια το αρσενικό σου! 😉 Δώσε τους χρόνο και ηρεμία...
 
Καλησπέρα παιδιά και καλή σαρακοστη...
Σήμερα παρατήρησα ότι το ένα αυγό, που βρισκόταν στην φωλιά προχθές, βρίσκεται έξω από αυτήν...
Σημαίνει κάτι αυτό;
 
Καλησπέρα παιδιά και καλή σαρακοστη...
Σήμερα παρατήρησα ότι το ένα αυγό, που βρισκόταν στην φωλιά προχθές, βρίσκεται έξω από αυτήν...
Σημαίνει κάτι αυτό;

Η κανάρα κλωσάει μέσα στη φωλιά και το αυγό βρέθηκε έξω από αυτή.. χωρίς να σπάσει;
 
Η κανάρα κλωσάει μέσα στη φωλιά και το αυγό βρέθηκε έξω από αυτή.. χωρίς να σπάσει;
Η κανάρα κάθεται μέσα στην φωλιά και το αυγό είναι έξω από αυτήν χωρίς να έχει σπάσει πολύ, απλά έχει ραγισει...
 
Το αυγό πως μπορεί να βγήκε από την φωλιά;
Το έβγαλε κάποιο από τα δύο καναρίνια;
Πολλά τα σενάρια.. Μπορεί να ευθύνεται το αρσενικό ή το θηλυκό.. Να κόλλησε στην αμάρα της θηλυκιάς και βγαίνοντας από τη φωλιά να της έπεσε.. Να το έριξε ο αρσενικός για να ξανάβατέψει την θηλυκιά.. Να.. Να.. Να... Σημασία έχει πως τώρα έπεσε και ράγισε και πρέπει να το απομακρύνεις.. Το μόνο που πρέπει να παρατηρήσεις είναι αν ο αρσενικός είναι επιθετικός απέναντι στα αυγά.. Αν ναι, τότε πρέπει να τον απομακρύνεις και να βάλεις χώρισμα!
 
Το πέταξα το αυγό όπως μου είπατε...
Σήμερα βρήκα και άλλο αυγό στην φωλιά (μάλλον ασπορο)
Αυτό είναι το τρίτο της αυγό...
Το πρώτο το έκανε όταν ήταν χωρισμένα τα δύο πουλιά και το βρήκα σπασμένο
Το δεύτερο το έκανε όταν στο κλουβί ήταν και ο αρσενικός. Αυτό το βρήκα εκτός της φωλιας χθες
Και αυτό είναι το τρίτο...
Τι πρέπει να κάνω;
 
Το πέταξα το αυγό όπως μου είπατε...
Σήμερα βρήκα και άλλο αυγό στην φωλιά (μάλλον ασπορο)
Αυτό είναι το τρίτο της αυγό...
Το πρώτο το έκανε όταν ήταν χωρισμένα τα δύο πουλιά και το βρήκα σπασμένο
Το δεύτερο το έκανε όταν στο κλουβί ήταν και ο αρσενικός. Αυτό το βρήκα εκτός της φωλιας χθες
Και αυτό είναι το τρίτο...
Τι πρέπει να κάνω;
Άσπορο επειδή απουσίαζε ο αρσενικός ή απλά το εικάζεις;
Αν έχει ετοιμάσει φωλιά... Βάλτο μέσα στη φωλιά και βάλε χώρισμα στα δύο πουλιά...
Ελπίζω πως θα είναι γόνιμο το αυγό και πως θα ακολουθήσουν κι άλλα ώστε να "γίνει" η φωλιά σωστή...
 
Ασπορο λέω επειδή έλειπε ο αρσενικός όταν έκανε το πρώτο αυγό...
Το αυγό βρίσκεται μέσα στην φωλιά...
Δηλαδή πρέπει να τα χωρίσω;
Το αυγό μπορεί να είναι ένσπορο;
 
Αν ο αρσενικός επιτέλεσε τα καθήκοντά του... όσο μεγαλώνει ο αριθμός των αυγών που γεννά... Τόσο αυξάνονται και οι πιθανότητες να υπάρχει γόνιμο αυγό...
Αν γέννησε το πρώτο αυγό και έβαλες μετά τον αρσενικό... Τότε από το τρίτο και μετά υπάρχουν ελπίδες.
 
Back
Top