Αναπαραγωγή Γιατί η θηλυκια φτιάχνει φωλιά στο δάπεδο του κλουβιου;

Και πως μπορώ να καταλάβω φίλε Γιάννη αν ο αρσενικός έχει επιτελεσει τα καθήκοντα του; :)
Στέλιο τα. Γνωστά. Θα δείς... Πατημασιές στο βούτυρο!😉
 
Και πως μπορώ να καταλάβω φίλε Γιάννη αν ο αρσενικός έχει επιτελεσει τα καθήκοντα του; :)
Θα κάνεις όπως κάνουμε όλοι...
Υπομονή 7-10 μέρες... ωοσκόπηση και θα ξέρεις...
Δεν έχεις και πολλά να κάνεις...
Έτσι ή αλλιώς η επόμενη γέννα θα χρειαστεί 2-3 βδομάδες... Εκτός απροόπτου. Γιατί όλοι γνωρίζουμε... στις εξαιρέσεις διαφοροποιούνται τα πράγματα.

Στέλιο τα. Γνωστά. Θα δείς... Πατημασιές στο βούτυρο!😉
Και ζάχαρη στο μουστάκι... 😀
 
Για λίγες μέρες μέχρι να δούμε και τις προθέσεις της κανάρας ναι... Να δούμε αν θα κάτσει να ζεστάνει τα αυγά, και μετά βλέπουμε...
 
Για λίγες μέρες μέχρι να δούμε και τις προθέσεις της κανάρας ναι... Να δούμε αν θα κάτσει να ζεστάνει τα αυγά, και μετά βλέπουμε...
Ένα είναι το αυγό και κάθεται πάνω του πολλές φορές την ημέρα
Δεν ξέρω αν παίζει κάποιον ρόλο αυτό...
 
Ένα είναι το αυγό και κάθεται πάνω του πολλές φορές την ημέρα
Δεν ξέρω αν παίζει κάποιον ρόλο αυτό...
Όταν θα κάτσει ασταμάτητα και θα σηκώνεται μόνο για τις ανάγκες της και για πολύ μικρά χρονικά διαστήματα... Τότε βλέπουμε... Μέχρι τότε υπομονή... Πολύ υπομονή...
 
Ένα είναι το αυγό και κάθεται πάνω του πολλές φορές την ημέρα
Δεν ξέρω αν παίζει κάποιον ρόλο αυτό...
Όταν θα κάτσει ασταμάτητα και θα σηκώνεται μόνο για τις ανάγκες της και για πολύ μικρά χρονικά διαστήματα... Τότε βλέπουμε... Μέχρι τότε υπομονή... Πολύ υπομονή...
Και όταν γίνει αυτό τα ξαναενωνω;
 
Μπορείς όμως να μου πεις τον λόγο για τον οποίο πρέπει να τον χωρίσω;
Μου το χάλασες...
Γιατί δεν γνωρίζουμε ποιος είναι ο δράστης της κακοποίησης των αυγών..
Σπασμένα ή πεταμένα αυγά, χαλασμένες ή μισο-χαλασμένες φωλιές όλα αυτά είναι ενδείξεις μάχης και όχι φυσιολογικών καταστάσεων. Μέχρι νεοτέρας δεν έχει και κάτι να δώσει ο φιλαράκος σου στην κοπελιά.
Αντίθετα αν παραμείνουν μερικές μέρες κοντά.. αλλά χώρια... Θα αναθεωρήσουν και την στάση τους
Θα την ταιζει και θα δεθουνε, οσο θα προετοιμαζονται για τα γεννητουριαα :D
Έλα Μιράντα... Θα γίνει την επόμενη φορά /// στην επόμενη γέννα αυτό...
 
Μου το χάλασες...
Γιατί δεν γνωρίζουμε ποιος είναι ο δράστης της κακοποίησης των αυγών..
Σπασμένα ή πεταμένα αυγά, χαλασμένες ή μισο-χαλασμένες φωλιές όλα αυτά είναι ενδείξεις μάχης και όχι φυσιολογικών καταστάσεων. Μέχρι νεοτέρας δεν έχει και κάτι να δώσει ο φιλαράκος σου στην κοπελιά.
Αντίθετα αν παραμείνουν μερικές μέρες κοντά.. αλλά χώρια... Θα αναθεωρήσουν και την στάση τους

Έλα Μιράντα... Θα γίνει την επόμενη φορά /// στην επόμενη γέννα αυτό...
Υπάρχει ένα θέμα όμως τα πουλάκια τα έχω σε ξεχωριστά κλουβια... Δεν τα έχω σε διπλή ζευγαρωστρα... Άρα το βάζω στο ξεχωριστό κλουβί του δίπλα σε αυτό της θυληκιας;
 
Υπάρχει ένα θέμα όμως τα πουλάκια τα έχω σε ξεχωριστά κλουβια... Δεν τα έχω σε διπλή ζευγαρωστρα... Άρα το βάζω στο ξεχωριστό κλουβί του δίπλα σε αυτό της θυληκιας;
"Πέρασες" το μάθημα... Προσοχή τι θα ρωτήσεις.. 😀
 
Τι να κάνουμε τώρα, δεν πειράζει.
Κοντά όσο μπορείς τα κλουβιά... μικρή η απόσταση που θα τα χωρίζει.
Χρειάζεσαι ζευγαρώστρα αλλά τώρα... "Ανάγκα και θεοί πείθονται"
 
Λοιπόν Γιάννη η θυληκια κάθεται όλη την μέρα μέσα στην φωλιά μήπως δεν πρέπει να τα χωρίσω;
Ο μόνος που μπορεί να δει την κατάσταση που επικρατεί μέσα στο κλουβί είσαι εσύ. Εγώ προσπαθώ να φανταστώ και από τα συμφραζόμενα να καταλάβω ... Πολλές φορές πετυχαίνει κι άλλες τόσες όχι.
Συνοψίζοντας και για να μη κουράζω και τους αναγνώστες μας...
Αν παρακολουθείς μια ήρεμη συνύπαρξη ας μη τα χωρίσεις... αν υπάρχουν ή υπάρξουν καβγάδες να τα χωρίσεις χωρίς δισταγμό.
 
Back
Top