Αναπαραγωγή Γιατί η κανάρα δεν έχει κάνει αυγό;

Birdman.gr

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2015
Μηνύματα
276
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα...Αναφερω τα πραγματα απο την αρχη για να ειμαι κατατοπιστηκος... Πριν 15 μερες ενωσα τα καναρινια μου και αυτα επι 4 μερες συνεχομενα βατευωντουσαν... Κατα αυτο το διαστημα η καναρα δν εκανα φωλια αλλα ειχε ρι3ει ολο το νημα κατω... Την 6 μερα ο ρομαντιμος σταματησε και η καναρα περιφερονταν με ενα κομματι χαρτιου στο στομα διχως να το βαζει στην φωλια... Οταν λειπον πηρα την κατασταση στα χερια μου της εφτιαξα εγω την φωλια και εκεινη απο τοτε ειναι συνεχεια μεσα... εδω και 5 μερες ομως δν εχει κανει κανενα αυγο... Ειναι τελειως μαδημενη στην αμαρα και τελειως πρησμενη... Επισης οι κοτσιλιες τησ ειναι κανονικες με την διαφορα πως εχουν πολλα ουρα... Εγω τι να κανω;
 
Πρωτα επρεπε να εξαντλησεις ολα τα ενδεχομενα. Να μην της αρεσει η φωλια εκει που την εβαλες, να μην της αρεσε το νημα... Ποικιλια ειχες;

Επισης, απο ασβεστιο πως παει; Σουπιοκοκκαλο, σουσαμι εχει; Και λιγο υγρο ασβεστιο αν της προσεθετες θα ηταν καλο.
 
Μολις πηρα το tabernil calcio να της το βαλω στην ποτιστρα ή να τ ριξω μια σταγονα στο στομα;
 
Εγω θα προτεινα αν εχεις και σουπιοκοκκαλο και σουσαμι (λιγο γιατι παχαινει) δεν χρειαζεται χορηγηση στο στομα. Μπορεις να της βαλεις και μπανιο να κανει, μπορει να την ανακουφισει. Περιμενε και καποιον με περισσοτερη εμπειρια να σου πει τι μπορεις να κανεις.
 
Πραγματικα το σουπιοκοκκαλο δν τ εχει ακουμπησει... Μονο το τσοφλι τ αυγου το παει αμασητο
 
Εκεινη ξερει καλυτερα απ ο ολους μας. Καθετε συνεχως μεσα ή μονο κοιμαται;
 
Συνεχως μονο για να φαει βγαινει και σμρ ειδα πως εχει δωσει μια κλιση στο νημα σαν να το εχει σπρωξει προς τ μια μερια... Ολο μεσα ειναι εδω κ 5 μερες
 
Λιγη υπομονη ακομα. Ας ελπισουμε οτι θα αρχισει να γεννοβολα, οποτε μπορει και να μη σου χρειαστουν τα δικα μου 😉
 
Βρε κατσε να ειναι καλα το πουλακι... Εγω θελω να γεμισεις αυγα να μην ξερεις που να τα πας!
 
Όπως τα λέει η Μύρα! Και το ασβέστιο στο νεράκι για 3-4 μέρες. Το κόκκαλο σουπιάς μπορείς να το ξύνεις με μαχαίρι στην αυογθήκη που βάζεις και το τσόφλι. Έτσι θα τρώει και κόκκαλο σουπιάς (σε σκόνη) και τσόφλι! 😉
 
Καλησπερα...Αναφερω τα πραγματα απο την αρχη για να ειμαι κατατοπιστηκος... Πριν 15 μερες ενωσα τα καναρινια μου και αυτα επι 4 μερες συνεχομενα βατευωντουσαν... Κατα αυτο το διαστημα η καναρα δν εκανα φωλια αλλα ειχε ρι3ει ολο το νημα κατω... Την 6 μερα ο ρομαντιμος σταματησε και η καναρα περιφερονταν με ενα κομματι χαρτιου στο στομα διχως να το βαζει στην φωλια... Οταν λειπον πηρα την κατασταση στα χερια μου της εφτιαξα εγω την φωλια και εκεινη απο τοτε ειναι συνεχεια μεσα... εδω και 5 μερες ομως δν εχει κανει κανενα αυγο... Ειναι τελειως μαδημενη στην αμαρα και τελειως πρησμενη... Επισης οι κοτσιλιες τησ ειναι κανονικες με την διαφορα πως εχουν πολλα ουρα... Εγω τι να κανω;
Τα πουλιά γεννάνε αυγό μόνο όταν είναι πραγματικά έτοιμα... η περιγραφή σου με κάνει να πιστεύω πως ακόμη προετοιμάζεται... Υπομονή λοιπόν...
Μολις πηρα το tabernil calcio να της το βαλω στην ποτιστρα ή να τ ριξω μια σταγονα στο στομα;
Στο στόμα ασβέστιο χορηγούμε ΜΟΝΟ όταν υπάρχει δυστοκία και το πουλί κινδυνεύει να πεθάνει...
Στην ποτίστρα ασβέστιο ΜΟΝΟ όταν γεννηθεί το πρώτο αυγό και για 3-4 το πολύ μέρες...
Διαφορετικά σουπιοκόκαλο, σουσάμι κλπ...
Συνεχως μονο για να φαει βγαινει και σμρ ειδα πως εχει δωσει μια κλιση στο νημα σαν να το εχει σπρωξει προς τ μια μερια... Ολο μεσα ειναι εδω κ 5 μερες
Μήπως έχει πρόβλημα γενικά με την υγεία της;
Σε 2 μέρες το αργότερο θα κάνει
Πολύ πιθανόν...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Τα πουλιά γεννάνε αυγό μόνο όταν είναι πραγματικά έτοιμα... η περιγραφή σου με κάνει να πιστεύω πως ακόμη προετοιμάζεται... Υπομονή λοιπόν...

Στο στόμα ασβέστιο χορηγούμε ΜΟΝΟ όταν υπάρχει δυστοκία και το πουλί κινδυνεύει να πεθάνει...
Στην ποτίστρα ασβέστιο ΜΟΝΟ όταν γεννηθεί το πρώτο αυγό και για 3-4 το πολύ μέρες...
Διαφορετικά σουπιοκόκαλο, σουσάμι κλπ...

Μήπως έχει πρόβλημα γενικά με την υγεία της;

Πολύ πιθανόν...
οταν λες σουσαμι τι εννοεις; Σουσαμι απο το σουπερ μαρκετ ή καποια τροφη;
 
Σωστά... Το άψητο σουσάμι από το φούρνο, το μάρκετ και γενικά όπου το πουλάνε...
εξησα και λιγο σουπιοκοκκαλο με ενα μαχαιρακι και το ανακατεψα με τους σπορους τους... Εκανα καλα;
 
εξησα και λιγο σουπιοκοκκαλο με ενα μαχαιρακι και το ανακατεψα με τους σπορους τους... Εκανα καλα;
Αυτό με το ξύσιμο δεν το πολυεμπιστεύομαι... ειδικά στους σπόρους.
Αν έχει σκοπό να γελάσουμε το πουλί και να φάει με το ζόρι... γελιόμαστε οικτρά...
Τα πτηνά μπορούν με τεράστια άνεση να ξεχωρίσουν και το μικρότερο ψήγμα της σκόνης του και να μην φάνε... αν δεν το θέλουν...
Ειδικά μέσα στο μείγμα θα μείνει στον πάτο χωρίς καμία κατανάλωση...
Δεν ξέρω αν έμπαινε στην αυγοτροφή τι αποτέλεσμα θα είχε... αλλά και πάλι κι εκεί αμφιβάλω... Διαλέγουν τι θα φάνε... Δεν τα τρώνε με τις "χούφτες"...
Για μένα το κόκαλο σουπιάς κρεμιέται και όποτε θέλει... όποιος θέλει τσιμπολογά... Τίποτε περισσότερο.
 
Αυτό με το ξύσιμο δεν το πολυεμπιστεύομαι... ειδικά στους σπόρους.
Αν έχει σκοπό να γελάσουμε το πουλί και να φάει με το ζόρι... γελιόμαστε οικτρά...
Τα πτηνά μπορούν με τεράστια άνεση να ξεχωρίσουν και το μικρότερο ψήγμα της σκόνης του και να μην φάνε... αν δεν το θέλουν...
Ειδικά μέσα στο μείγμα θα μείνει στον πάτο χωρίς καμία κατανάλωση...
Δεν ξέρω αν έμπαινε στην αυγοτροφή τι αποτέλεσμα θα είχε... αλλά και πάλι κι εκεί αμφιβάλω... Διαλέγουν τι θα φάνε... Δεν τα τρώνε με τις "χούφτες"...
Για μένα το κόκαλο σουπιάς κρεμιέται και όποτε θέλει... όποιος θέλει τσιμπολογά... Τίποτε περισσότερο.
συμφωνω απλα το θεμα ειναι οτι δν το ακουμπανε... Και ειπα να δοκιμασω και αυτο μπας και βοη8ησω την καναρα
 
συμφωνω απλα το θεμα ειναι οτι δν το ακουμπανε... Και ειπα να δοκιμασω και αυτο μπας και βοη8ησω την καναρα
Θα το κάνουν όταν το θέλουν ή το χρειάζονται...
Όλοι έτσι δεν κάνουμε;
 
Back
Top