Γενικά Γιατί μόνο εκτροφής και όχι και άγριες καρδερίνες;

.

Ετσι εχουν τα πραγματα δυστυχως και εμεις τους βοηθαμε αγοραζοντας τα πουλια αυτα. Εγω τουλαχιστον το εχω κανει αγοραζοντας και πιστεψε με αυτο δεν ειναι καλυτερο αλλα χειροτερο απο αυτο που κανουν αυτοι. Γιατι το εκανα;Λογω ελλειψης παιδειας και ελλειπους ενημερωσης. Στην ψαροκωσταινα ζουμε και ετσι (λαθος)συμπεριφερομαστε γιατι ετσι μας εμαθαν να ζουμε.

Ολοι αυτοι γνωριζουν πολυ καλα αυτο που κανουν και γνωσεις εχουν, εχω δει εδω πανω πουλοπιαστες με το τσουβαλι, ενας ομως λογος που αφησα καποιες καρδερινες ηταν και η συμπεριφορα τους, οταν κοντευα πηγαιναν περα δωθε σαν τρελα κανανε, μου την εδινε στα νευρα, δε μπορεις να δουλεψεις με τετοια πουλια οσο καλη διαθεση και να εχεις

Τα καναρινια γιατι ειναι ηρεμα; γιατι αναπαραγονται ευκολα; Επειδη εχουν υποστει μεταλαξεις τοσα χρονια και ειναι γενετικως τροποποιημενα πουλια σε σχεση με το σπινο των καναριων νησων ο οποιος ειναι μικροτερος σε μεγεθος, αυτο προσπαθουν να κανουν και οι εκτροφεις καρδερινας να επεμβουν γενετικα ετσι ωστε με τον καιρο να παραχθουν πουλια πιο ηρεμα και πιο ευκολα αναπαραγωγικα
 
  • Like
Αντιδράσεις: g-kiss
.

Νομίζω στη όλη κουβέντα θα ήταν καλό να βάλουμε & την παράμετρο-ερώτημα, αν θεωρούμε χρήσιμο να γίνει αναπαραγωγή της "ελληνικής" καρδερίνας.
Για όσουν πρόσκεινται θετικά, απομένει η κουβέντα "με ποιούς όρους & προϋποθέσεις".
 
  • Like
Αντιδράσεις: g-kiss
.

και εγω θα συμφωνησω με τα παιδια το να πας να παισεις πουλια και να καταστρεφεις την φυση δεν ειναι σωστο. Ομως και αυτη που ειναι εκτροφεις ετσι ξεκινησαν με το να τα πιανουν. μηπως κανω λαθος;
 
.

Μια φιλική καθαρά συμβουλή χωρίς ίχνος υπόδειξης ή υπαινιγμού.
Σε ένα θέμα με 200 και πλέον απαντήσεις καλό θα είναι να διαβάζουμε
όλες τις προηγούμενες τοποθετήσεις-απαντήσεις.
Σε κάποιο νέο post υπάρχει δυνατότητα παραπομπής σε παλαιότερο
παρόμοιο. Μην κάνουμε παραπομπές και στο ίδιο θέμα για σχετικές απαντήσεις.
 
Ολα τα πουλια και τα ζωα ηταν αγρια στη φυση δεν υπηρχαν σπιτικα ζωα ο ανθροπος τα εκσημεροσε και στη συνεχεια τα εκσεθρεπσε. Ο καθενας, ασ βγαλει τα συμπερασματατου. Τα παντα κινουντε γυρο απο τα χριμα
ΜΙΧΑΛΗΣ
 
Εσυ φιλε ΛΕΛΟ εχεις καρδερινες στην κατοχη σου; Αν εχεις ειναι ολες εκτροφεις;Δεν αγορασες ποτε σου καρδερινα αγρια;
 
Το ποιό άσχημο είναι οτι οι αρκετοί απο τους διχτάδες σκοτώνουν τα θηλυκά επι τόπου.. Και κακά τα ψέματα, οι Δασικές Υπηρεσίες θα μπορούσαν να κάνουν καλύτερα την δουλειά τους. Τα σημεία και η περίοδος που θα πέσουν τα δίχτυα είναι λίγο πολύ stantard.

Όμως όταν ο "Μπάμπης" ο πουλιατζής έχει μπατζανάκη τον Χ που δουλεύει σαν δασοφύλακας η ξέρει την κουνιάδα της τρίτης ξαδέρφης του Δημάρχου, όταν τον πιάσουνε το πολύ πολύ να του πάρουν τα δίχτυα...

Edit : Το όνομα Μπάμπης είναι καθαρά τυχαίο και δεν υπονοοώ τίποτα για κανέναν. Προς αποφυγή παρεξηγήσεων εντός Forum :)
 
εγω συμφονω τα διχτια κανουν ζυμια, πρεπει ομοσ η πολιτηα να επιτρεπει ελενχομενη χριση για να μπορεσουμε να προμιθευομαστε σε περιορισμενο αριθμο για αναπαραγογη και που κσερετε μπορει να γυνουν καποτε σαν τα καναρια και τα σημερινα(αγριοπουλια)το κυριοτερο ειναι η αγαπη για τα πουλιαμας και η σοστη φροντιδα. κανενα ζωο δεν διμηουργιθηκε οικοσιτο ακομι και τα σκιλακιαμας. Ευχαριστώ...
 
Σε περιορισμένο αριθμό για αναπαραγωγή υπάρχουν αφού πλέον (εδώ και 40 περίπου χρόνια) η καρδερίνα είναι είδος που εκτρέφεται! Το έχουμε πει αρκετές φορές αλλά δεν πειράζει η επανάληψη είναι μήτηρ της μαθήσεως.
 
Eφοσων υπαρχουν καρδερινες εκτροφης μπορεις να καταλαβεις οτι δεν χρειαζεται να παρεις καποιο αγριο αλλα να δωσεις 30 Ε παραπανς για να παρεις μια καρδερινα εκτροφης.
 
Καρδερίνες, Καλά μην είσαι τόσο απόλυτη (αν και πρέπει να παραδεχτώ ότι ο αριθμός των αγριοπουλιών ολοένα και μειώνεται) πάντως έχεις πάει ποτέ να πιάσεις πουλιά να δεις τη γλύκα; Εμένα πάντως για μια φορά το χρόνο μου αρέσει πάρα πολύ (μην υπερβάλουμε κι όλας!) έτσι απλά για να κρατήσεις ένα δυό πουλάκια για καινούριες φωνές! Έχει γλύκα για σκέψου το λίγο! :D
δεν ξερω αν κάνεις πλάκα η μιλας σοβαρά; Εμένα πάντως(οπως κι αλλους φανταζομαι ) αυτη η εικόνα δεν μου αρεσει καθόλου...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Ζευγάρωμα

ειναι αλήθεια οτι οι πιασμένες καρδερίνες, δεν πρόκειται να ζευγαρώσουν,όσο και να προσπαθώ με κανάρα; Ακόμα και αν είναι άχρωμες, δλδ μικρές σε ηλικία;
 
Φιλε απλα για να ξερεις μια καρδερινα που δεν εχει ακομη ολκηρωσει τη μασκα της ετσι και αλλιως δεν ειναι σε θεση για να ζευγαρωσει αλλα εκτος αυτου δηλαδη και να μπορουσε την εποχη που η καρδερινα αρχιζει να φτιαχνει μασκα δεν ειναι εποχη ζευγαρωματος.Φιλε απο οτι καταλαβα ρωτας γιατι εχεις στην κατοχη σου ενα πουλι που ειναι πιασμενο οποτε το καλυτερο που εχεις να κανεις κατα τη γνωμη μου ειναι να το αφησεις να ζευγαρωσει εκει που πρεπει δηλαδη στη ΦΥΣΗ!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
εντέξει, αλλα ρε παιδιά, αν πάτε σε οποιοδήποτε μαγαζύ με ζωοτροφες που πουλαν και πουλιά,θα δείτε οτι είναι γεμάτα με
άγχρωμες καρδερίνες, φετινές, που πουλουν με 3 και 5 ευρώ. Γι αυτό ρωτώ αν αξίζει. και να σας πω κατι". Αν αυτες τις καρδερινες που ειναι ηδη πιασμενες δε τις παρουν ανθρωποι που τουλαχιστον τις αγαπουν και τις θελουν, σιγουρα απο εκει που ειναι θα βγουν ψοφιες.
 
Δεν είναι σωστό να επιβραβεύουμε το έγκλημα! Έτσι δίνουμε το κίνητρο σε κάποιους να ξανά βγουν στα χωράφια για... "κυνήγι". Έτσι και αλλιώς η κατοχή ενός τέτοιου πουλιού είναι παράνομη.
 
Αγαπητέ φίλε manmat έχω την κρυφή ελπίδα να είσαι ρομαντικός. Ηδη το θέμα έχει συζητηθεί διεξοδικά. Είναι πράγματι μια ωραία σκέψη αυτή που κάνεις. Αν δεν τα πάρουμε εμείς που θα τα φροντίζουμε, αυτά τα καημένα θα πεθάνουν. Όμως αν τα πάρουμε θα τον παροτρύνουμε να πιάσει και άλλα αφού υπάρχει πελατεία που αγοράζει (εμείς που τα αγαπάμε θα είμαστε η αιτία να συνεχισθεί το αίσχος). Μεταξύ των δύο κακών ας διαλέξουμε το πιό αποτελεσματικο. Ίσως είναι σκληρό, αλλά καλύτερα να ατυχήσουν κάποια λίγα παρά να γίνεται αυτή η γενεοκτονία. Αν αυτοί οι ασυνείδητοι δεν έχουν κέρδος από την ενέργειά τους θα σταματήσουν να το κάνουν.
 
Τωρα τελευταία εχω ακούσει να εκδίδονται άδειες για δίχτυα όπου και μπορείς να πιάσεις ενα συγκεκριμένο αριθμό πουλιών.

Το ξερατε;
 
Ποια αρχη εκδιδει τετοιες αδειες και ποιος ελεγχει τι πουλια πιανονται, ειδος και αριθμο;
 
Back
Top