Γενικά Γιατί μόνο εκτροφής και όχι και άγριες καρδερίνες;

Δημητρη! Εγω μετα απο 3 χρονια καταλαβα οτι η μια καρδερινα ειναι θηλυκια! Χαρη στον ισιδωρο! Αφου κελαηδαει ελεγα! Μηπως σου συμβαινει κι εσενα το ιδιο και δε χρειαζεται να ψαξεις πολυ;
 
Δημητρη! Εγω μετα απο 3 χρονια καταλαβα οτι η μια καρδερινα ειναι θηλυκια! Χαρη στον ισιδωρο! Αφου κελαηδαει ελεγα! Μηπως σου συμβαινει κι εσενα το ιδιο και δε χρειαζεται να ψαξεις πολυ;


Κοιτα τωρα μια καρδερινα εχω.. Αλλα οποτε παω σε μαγαζι, Βλεπω μονο αρσενικες.. Απο το χρωμα στα φτερα ψηλα κ το κοκκινο στο κεφαλι κυριως.. λογικο μου ακουγεται γιατι οποιον εχω ακουσει που πιανει πουλια λεει οτι βλεπει αν ειναι θηλυκα εκεινη την ωρα και τα αφηνει..
 
.

ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΜΙΚΡΑ ΠΟΥΛΑΚΙΑ ΑΒΑΦΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΘΥΛΙΚΟ ΠΟΛΥ ΑΝΕΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝΕ ΖΕΥΓΑΡΩΣΗ ΕΞΩ ΣΤΗΝ ΦΥΣΗ!
 
.

Dhmhtrh από κάτω αν είναι άβαφα δεν ξεχωρίζουν. Το μόνο που τα ξεχωρίζει είναι το μουστάκι και η φτερούγα.
 
.

ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΒΛΕΠΩ. ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΙΣΙΔΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΥΛΙΑ,ΣΤΑ ΑΒΑΦΑ ΚΟΙΤΑΣ ΤΟ ΜΟΥΣΤΑΚΙ ΚΑΙ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΑ ΠΛΑΤΟΥΡΙΑ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΥΡΑ ΤΟΤΕ ΚΛΕΙΝΕΙ ΠΩΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟ. ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΡΑΜΦΟΣ ΤΩΝ ΑΡΣΕΝΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ! ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΞΕΓΕΛΑΣΕΙ ΟΠΟΤΕ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΘΥΛΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ!
 
.

ΔΗΜΗΤΡΗ ΤΗΝ ΨΑΧΝΕΙΣ ΜΕ ΤΗΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΒΛΕΠΩ.


Φιλε μαρεσουν πολυ.. Το Δεκεμβριο που αποφασισα να ξανα αποκτησω πουλια εμαθα (καλλιο αργα παρα ποτε) οτι αναπαραγονται σε συνθηκες αιχμαλωσιας.. Εψαξα να βρω λοιπον, αλλα μου το απαγορεψαν οι τιμες, και ετσι βρεθηκα με 2 ζευγαρια καναρινια.. :D
 
.

Το όσο πιο μαύρη είναι η φτερούγα ή το πόσο μεγάλο είναι το κόκκινο ή το πόσο είναι το μαύρο(πλατύ, χωρίς ψευτάδια κτλ.) είναι χαρακτηριστικά τα οποία οπωσδήποτε είναι κριτήρια επιλογής αλλά και πάλι δεν είναι απόλυτα στον διαχωρισμό φύλου και στην ποιότητα του πουλιού. Σίγουρα όσο ποιο έντονα είναι αυτά τα χαρακτηριστικά τόσο ποιο σίγουροι είμαστε για το φύλο του πουλιού αλλά για μία μέση κατάσταση…. Εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν και τότε παίζεις και με την τύχη. Τυχαίνει όμορφα πουλιά να είναι βουβά και όχι και τόσο ευπαρουσίαστα να χαλάνε τον κόσμο (αυτά εμείς τα αποκαλούμε ‘ψεύτες’)
Αν πρόκειται πάντως να διαλέξει κάποιος πουλί καλό θα είναι να τηρεί τα πρώτα (μιλώντας πάντα για καρδερίνες)

(Έτσι για την ιστορία!)
 
.

Πέρα απο τα γνωστά για την αναγνώριση του φύλου της καρδερίνας:μάσκα και φτερούγα, κάτι περισσότερο αξιόπιστο είναι τα φτερά του στήθους.Φυσώντας στο στήθος αρσενικού, κάτω απο τα φτερά βλέπουμε κίτρινο, αντιθέτως με το θηλυκό όπου απουσιάζει εντελώς. Στα γιαβριά τα πράγματα είναι δυσκολότερα.
 
.

Καλημερα! Εμενα θα μου μεινει η απορια τελικα!:DΑγριες η' εκτροφης; Θελω να παρω, δεν θα σκεφτω τα λεφτα στην τελικη! Ομως θα ειναι το ιδιο;...Αν επιλεξω να παρω εκτροφης, αφενος γιατι δεν θελω να καταληξω σε παζαρι η' σε λαικη... Και αφετερου γιατι δεν θελω να γινω ο κρικος στην αλυσιδα ολων αυτων που αιχμαλωτιζουν πουλια και τα πουλανε... Πως θα ξερω οτι το πουλι θα ειναι καλο; Οτι θα εχει μεγαλωσει απο καρδερινες και οχι απο παραμανες καναρες; Οτι θα εχει τα καταλληλα ακουσματα; Και τι γινεται με τα δακτυλιδια;
 
.

Οι τελευταίες σου απορίες πιστεύω ότι λύνονται με το να πας σε ένα εκτροφείο και να αγοράσεις από εκεί! Στο εκτροφείο έχεις (εν μέρει) τη δυνατότητα να δεις γονείς και φωλιές (ώστε να πειστείς ότι τα πουλιά είναι πράγματι εκτροφής και να ακούσεις και φωνές γονέων που πιθανότατα θα έχουν κληρονομήσει και οι απόγονοι ή τουλάχιστον θα έχουν προδιάθεση να βγουν ‘καλά πουλιά’) Τώρα αν όλα αυτά δεν σε πειράζουν και θες να αγοράσεις άγρια τότε η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι πρέπει να πάρεις πολλά. Προσπάθησε να έχουν μεγάλες μύτες να είναι ‘εξαράκια’ και να στέκοντε πιο στητά από τ’ άλλα! Με αυτό τον τρόπο οι πιθανότητες στο να σου βγούνε αρσενικά αυξάνονται! Όσον αφορά τις φωνές στα άγρια δεν μπορεί κανένας να σου εγγυηθεί έτσι προσπάθησε να τα φτιάξεις μόνη σου! Με παλιά πουλιά που οι φωνές τους σου αρέσουν και με κασέτες. Και να θυμάσαι αν θες δαχτυλίδια στα άγρια… δύσκολο εκτός και αν τα έχουν βγάλει με παραμάνες!

Αυτή είναι η πρότασή μου άμα σε καλύπτει… καλός. Αν και όποιος άλλος έχει να συμπληρώσει ή να διορθώσει… ευπρόσδεκτος!
 
.

Καλημερα! Εμενα θα μου μεινει η απορια τελικα!:DΑγριες η' εκτροφης; Θελω να παρω, δεν θα σκεφτω τα λεφτα στην τελικη! Ομως θα ειναι το ιδιο;...Αν επιλεξω να παρω εκτροφης, αφενος γιατι δεν θελω να καταληξω σε παζαρι η' σε λαικη... Και αφετερου γιατι δεν θελω να γινω ο κρικος στην αλυσιδα ολων αυτων που αιχμαλωτιζουν πουλια και τα πουλανε... Πως θα ξερω οτι το πουλι θα ειναι καλο; Οτι θα εχει μεγαλωσει απο καρδερινες και οχι απο παραμανες καναρες; Οτι θα εχει τα καταλληλα ακουσματα; Και τι γινεται με τα δακτυλιδια;
Εδώ είναι το θέμα της κουβέντας μας παιδιά όπως άλλωστε υπαγορεύει και ο τίτλος του.

Έχω κι εγώ αυτή την απορία. Υπάρχουν πολλοί από μας που πηγαίνουν σαν στραβοί και δίνουν ένα σωρό λεφτά μόνο και μόνο για να είναι εντάξει με την οικολογική τους συνείδηση.
και αφετερου γιατι δεν θελω να γινω ο κρικος στην αλυσιδα ολων αυτων που αιχμαλωτιζουν πουλια και τα πουλανε... Πως θα ξερω οτι το πουλι θα ειναι καλο; Οτι θα εχει μεγαλωσει απο καρδερινες και οχι απο παραμανες καναρες;
Εάν λοιπόν εγώ θέλω να είμαι εντάξει με την οικολογική μου συνείδηση και έχω συμβιβαστεί με την ιδέα του να δώσω το μισό βασικό μισθό του ανειδίκευτου εργάτη για να πάρω ένα ζευγάρι πουλιά, δεν με καίει και πολύ εάν αυτά τα γέννησαν καρδερίνες εκτροφής, φορούν δαχτυλίδι αλλά έχουν μεγαλώσει με κανάρες. Αυτό που με καίει είναι μήπως γίνω κρίκος μιας άλλης αλυσίδας ενός συστήματος, που αιχμαλωτίζει έτοιμους νεοσσούς από φωλιές στη φύση και κάνοντας μια επένδυση 0,3€ όση δηλαδή η αξία του δακτυλιδιού αποφέρει κέρδος που δεν αφήνουν ούτε τα ναρκωτικά.
 
.

Παιδιά ΄το να διαλέξει κάποιος μία καρδερίνα δεν είναι εύκολη υπόθεση. Εξαρτάται καταρχήν από τι ψάχνει ο καθένας. Πουλιά που έχουν ωραία φωνή με πλοκή ή καρδερίνα που με το που την βλέπεις την θαυμάζεις. Η πρώτη περίπτωση είναι πολύ δύσκολη γιατί οι καρδερίνες σεν είναι σαν τα καρδερίνια να καθήσουμε να τις ακούσουμε και να διαλέξουμε. Μόνο αν απευθυνθούμε σε παλιούς πουλάδες που τους εμπιστευόμαστε θα αποκτήσουμε τέτοιο πουλί.
Τώρα όταν θέλουμε να διαλέξουμε μία αρσενική καρδερίνα τα σημεία που θα εστιάσουμε είναι.
1ον. Το κόκκινο της μάσκας.
2ον. Το μαύρο στην φτερούγα
3ον. Το μάυρο στο κεφάλι
4ον. Τα μουστάκια του.
Στα γιαβριά τα σημεία που εστιάζουμε είναι το μάυρο στην φτερούγα και το μάυρο στα μουστάκια.Βέβαια δεν είναι και απόλυτο αυτό αφού υπάρχουν και αρσενικά με λίγο γκρι στην φτερούγα αλλά και θυληκά που καλαιδούν σαν αρσενικά. Πολλοί παίρνουν αρκετά μικρά και από αυτά διαλέγουν.
Στο ερώτημα της Σοφίας τελικά άγρια ή εκτροφής θα έλεγα άγρια για αρχήκαι αυτό για πολλούς λόγους. Ο πιο βασικός λόγος είναι το οικονομικό. Οι περισσότεροι εκτροφείς τα πουλούν πανάκριβα. Το δέυτερο είναι ότι δεν νομίζω κανένας εκτροφέας να μας αφήσει να δούμε τα πουλιά που αναπαράγει.
Στην απάντηση ότι τα αρσενικά πουλιά ξεχωρίζουν από το κίτρινο στο στήθος δεν θα συμφωνήσω. Το κίτρινο στο στήθος παρουσιάζεται σε πουλιά ανάλογα με το μέρος που ζουν και με το τι τρώνε. Είναι όπως το καφέ στο στήθος.Α΄λλες έχουν περισσότερο και άλλες λιγότερο.
Κλείνοντας θα ήθελα να πω ότι τα άγρια πουλιά πάντα είναι πιο μελωδικά από τα εκτροφείς. Και αυτό γιατί έχουν περισσότερα ακούσματα. Και από την άλλη όλοι ξεκίνησαν από ένα ζευγάρι άγριες.
 
.

παιδια, καλησπερα! 🙂μπορει καποιος να μου πει για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ οι τιμες των καρδερινων εκτροφης ειναι τοσο ακριβες; Ειναι η σπανιοτητα των πουλιων,το κοστος εκτροφης η μηπως προκειται για καθαρη εκμεταλλευση εκ μερους των εκτροφεων;
εγω παντως πιστευω οτι ειναι εξωφρενικα υψηλο το ποσο! Κ προσωπικα δεν θα το διαθεσω!
 
.

παιδια, καλησπερα! 🙂μπορει καποιος να μου πει για ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ οι τιμες των καρδερινων εκτροφης ειναι τοσο ακριβες; Ειναι η σπανιοτητα των πουλιων,το κοστος εκτροφης η μηπως προκειται για καθαρη εκμεταλλευση εκ μερους των εκτροφεων;
εγω παντως πιστευω οτι ειναι εξωφρενικα υψηλο το ποσο! Κ προσωπικα δεν θα το διαθεσω!
===============================================================
ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙΣ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΗΣ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙ 2,9 διαμετρο
ΓΙΑΤΙ ΒΑΖΟΥΝΕ Κ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ [ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΤΗ] ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΗ ΤΗΝ ΠΑΤΑΕΙ
ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΤΟΤΕΣ ΞΑΝΑ ΡΩΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΟΥΛΙΟΥΝΤΕ ΤΟΣΟ.
ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΗΣ ΟΤΙ ΕΦΕΤΟΣ ΣΤΟΝ ΠΑΝΕΛΗΝΙΟ ΠΟΥΛΙΟΝΤΑΝ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ
ΕΩΣ Κ 300ευρω.
ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ Κ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΚΑΤΟΡΘΩΤΟ ΔΙΟΤΙ θΕΛΗ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΧΗ ΑΠΟΤΥΧΙΕΣ[10 ημερων να το πεταει εξω απο τη φωλια]
ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΛΟΥΒΕΣ ΔΗΛ [10ζευγαρωστρες καναρινιων ] 1ΧΩΡΟΣ ΓΙΑ 1 ΖΕΥΓΑΡΙ. ΚΑΡΔΕΡ/ΕΣ
ΑΥΤΑ ΠΛΗΡΩΝΗΣ,
ΟΜΩΣ ΟΧΙ Κ 200**250
ΣΕ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΣΑΙΤ ΠΟΥΛΙΟΥΝΤΕ ΕΥΜΟ ΚΑΡΔΕΡΙΝΕΣ 3000ευρω.
 
.

sorry φιλε nakis αλλα εγω γιατι εχω την εντυπωση οτι στις καρδερινες το δακτυλιδι πρεπει να ειναι 2.5mm. Για τα αλλα συμφωνω απολυτος! Δεν ειναι και το πιο ευκολο πραγμα η αναπαραγωγη στο κλουβι!
 
.

ΠΑΙΔΙΑ ΕΓΩ ΦΕΤΟΣ ΔΑΧΤΥΛΙΔΩΣΑ 2,5 ΚΑΙ ΤΗΝ 5 ΜΕΡΑ ΖΟΡΙΣΤΗΚΑ ΝΑ ΤΑ ΠΕΡΑΣΩ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ 2,7 .2,9 ΝΟΜΙΖΩ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΙΣ MAJOR ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΥΛΙΑ. ΟΣΟ ΓΙΑΤΙ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΤΟΣΟ ΑΚΡΙΒΑ ΘΑ ΣΕ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ 8 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΟΠΟΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΚΑΡΔΕΡΗΝΕΣ ΗΤΑΝ ΕΚΤΡΟΦΗΣ ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΧΩ 5 ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΖΕΥΓΑΡΩΣΕΙ ΤΑ 2 (ΕΦΤΑ ΜΙΚΡΑ) ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΤΙΣ ΚΑΡΔΕΡΗΝΑΣ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΩ ΠΑΝΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ.
 
Back
Top