Γενικά Γιατί μόνο εκτροφής και όχι και άγριες καρδερίνες;

.

Στην απάντηση ότι τα αρσενικά πουλιά ξεχωρίζουν από το κίτρινο στο στήθος δεν θα συμφωνήσω. Το κίτρινο στο στήθος παρουσιάζεται σε πουλιά ανάλογα με το μέρος που ζουν και με το τι τρώνε. Είναι όπως το καφέ στο στήθος.Άλλες έχουν περισσότερο και άλλες λιγότερο.
Αγαπητέ Ισίδορε. Μπορείς να συμφωνείς όπως και να διαφωνείς με πολλά πράγματα. Το θέμα είναι αν έχεις δοκιμάσει αυτά τα πράγματα και μετά παραθέτεις τη γνώμη σου ή απλά γράφεις κάτι που μπορεί να σκέφτηκες εκείνη τη στιγμή. Καταρχήν θέλω να ξεκαθαρίσω πως μιλάμε για την δικιά μας καρδερίνα και συγκεκριμένα την άγρια και όχι για Σιβηρίας, Αλβανίας ή Χαβάης.Απο αυτά που έγραψες κατάλαβα πως πιστεύεις ότι η εμφάνιση καθώς και η ποσότητα κίτρινου στο στήθος αλλά και καφέ εξαρτάται απο κάποιους παράγοντες(τοποθεσία, διατροφή κλπ.). Τι σε κάνει όμως να πιστεύεις ότι το ίδιο δεν ισχύει για τα υπόλοιπα που ανέφερες:κόκκινο μάσκας, μαύρο φτερούγας, μαύρο κεφαλιού ή ακόμη και για τα μουστάκια;
 
.

Αγαπητέ φίλε kino. Ότι γάφω το έχω δοκιμάσει. Δεν γράφω τίποτα στην τύχη.Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι τα ξέρω όλα ή έχω γνώση για τα πάντα. Και εγώ κάνω λάθος σε πολλά πράγματα. Έξάλου δηλώνω υπέυθυνα ότι σε σχέση με άλλους δεν ξέρω τίποτα. Όμως σε κάποια βασικά πράγματα που γνωρίζω και έχω δοκιμάσει επίτρεψέ μου να έχω άποψη.
 
.

ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΠΛΗΞΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΕΡΙ ΑΓΡΙΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ Π΄Χ ΛΕΟΝΑΡΔΟΣ SOPhia ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ 98% ΤΩΝ ΑΓΡΙΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ PET-SHOP ΕΙΝΑΙ ΠΙΑΣΜΕΝΑ ΑΝ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΙΘΜΟ ΔΑΚΤΥΛΙΔΩΜΕΝΩΝ ΑΓΡΙΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙΑ ΜΠΗΚΑΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΠΟΥΛΙΑ ΠΟΥ ΠΙΑΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΑΝΤΙ ΓΙΑ 2,5 2,9 3,0 ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ 3,2 ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΔΑΣΑΡΧΕΙΑ ΕΜΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
.

ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΚΠΛΗΞΗ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΠΕΡΙ ΑΓΡΙΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΟΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΥΟ ΕΚΦΡΑΣΤΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΕΣ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ Π.Χ ΛΕΟΝΑΡΔΟΣ sophia ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ 98% ΤΩΝ ΑΓΡΙΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΣΕ ΣΠΙΤΙΑ ΚΑΙ PET-SHOP ΕΙΝΑΙ ΠΙΑΣΜΕΝΑ ΑΝ ΒΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ PET-SHOP ΜΕΓΑΛΟ ΑΡΙΘΜΟ ΔΑΚΤΥΛΙΔΩΜΕΝΩΝ ΑΓΡΙΩΝ ΠΟΥΛΙΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙΑ ΜΠΗΚΑΝ ΣΕ ΜΕΓΑΛΑ ΠΙΑΣΜΕΝΑ ΠΟΥΛΙΑ ΜΕ ΔΙΑΜΕΤΡΟ 2,9 3,0 ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ 3,2 ΑΝΤΙ 2,5 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΔΑΣΑΡΧΕΙΑ ΕΜΕΙΣ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
.

Φίλε Κινο τα χαρακτηριστικά πει αναφέρει ο Ισίδωρος είναι τα ευρέος γνωστά για των φυλετικό διμορφισμό ως προς την εξωτερική εμφάνιση της καρδερίνας (αυτά ξέρω και εγώ:D). Τώρα από κει και πέρα ο καθένας μπορεί να κοιτάει και άλλα στοιχεία στα πουλιά που αγοράζει ή κρατάει. Όσον αφορά το κίτρινο στο στήθος ομολογώ ότι από τα πουλιά που έχω δει δεν έχω παρατήσει κανένα που να το έχει! Άρα μπορεί να είναι και χαρακτηριστικό γνώρισμα της περιοχής σου. Ας πούμε εδώ στο Μεσολόγγι υπάρχουν καρδερίνες που πίσω από την άσπρη γραμμή στο σβέρκο έχουν κόκκινα στίγματα. (μια διό που έχω δει από φωνή δεν λένε τίποτα!)
 
.

Φίλε Peidis είμαι πολύ περίεργος να καταλάβω που είναι η υπερβολή μου και πολύ πρόθυμος να τη συζητήσω αρκεί εσύ να την παραθέσεις.
 
.

Φίλε Λεονάρδε, αυτές οι καρδερίνες που αναφέρεις με τα κόκκινα στίγματα στο σβέρκο είναι γνωστές και σαν κερασούλες. Είναι πουλιά όχι σπάνια αλλά και όχι και πολύ συνηθισμένα.
 
.

ΦΙΛΕ ΛΕΟΝΑΡΔΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΠΟΥ ΘΕΩΡΗΣΑ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΛΑΘΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
 
.

Οι καρδερινες εκτροφης ειναι καλυτερες απο τις αγριες γιατι ειναι πιο εξοικιωμενες αλλα ειναι πανακριβες(100 ευρω) γιατι εχουν δαχτυλιδι κλειστο εκτροφης, ειναι λιγες και οσα pet shop προμηθευονται δεν κρατιουνται πανω απο μια βδομαδα

Το θεμα ειναι αλλο οτι η διαφορα τιμης μιας αγρια με μια εκτροφης ειναι μεγαλη και οι περισσοτεροι προτιμανε τις αγριες

Ναι μεν να μην αγοραζουμε απο πουλοπιαστες γιατι ειναι παρανομες αλλα απο την αλλη και οι εκτροφεις τις πουλανε ως προιον μεγαλης αξιας γιατι αναπαραγονται δυσκολα σε σχεση με τα καναρινια, εγω τουλαχιστον δεν πηρα ποτε εκτροφης γιατι δεν βρηκα στα καταστηματα

Τωρα οσο αναφορα την εκτροφη υπαρχουν ατομα που βγαλανε μικρα με πιασμενα
 
.

Καλησπερα!
Ας παραθεσω κι εγω την αποψη μου.
Θα συμφωνησω γενικα με τα λεγομενα του Λεοναρδου.
Ειμαι κι εγω απο επαρχια και το "σπορ" αυτο το εχουμε χρονια τωρα.
ΠΟΤΕ δεν πουλησα πισμενο ουτε εγω ουτε οποιοσδηποτε πηγαινει μαζι μου.
Παμε 1-2 φορες το χρονο και εχουμε ως σκοπο την αναπαραγωγη και τα καταφερνουμε με ολα τα πουλια, ακομα και σπινους.
το γενικο θεμα ειναι οτι ο καθενας που θελει καρδερινα, δεν μπορει ευκολα να αποκτησει εκτροφης.
1. Γιατι πολουνται ακριβα
2. Δεν υπαρχουν διαθεσημα πουλια απο τους εκτροφεις ωστε να καλυφθει η ζητηση.

Και σκεφτητε και το αλλο:
καλυτερα ειναι να τα πιανουμε μονοι μας απο το να αγορασουμε αγρια-γιατι εκτροφης οπως προειπα ειναι ειδος πολυτελειας-, Γιατι τουλαχιστον εγω και ο καθενας πιστευω που εχει πιασει πουλια για την παρτη του, τα φροντιζει τουλαχιστον. Στα πετ σοπ σε καθε παραλαβη θα ψοφανε περιπου τα μισα, λογω κακης φροντιδας και υπερπληθισμου πουλιων σε μικρα κλουβακια, αρα για να καλυψουνε τη ζητηση εχμαλοτιζουνε 2πλασιο αριθμο πουλιων απο την υπαρχουσα ζητηση.Αφου λοιπον ο ανθρωπος εξαρταται παντα απο τα ζωα, ο καθενας με δικο του τροπο, ετσι λοιπον δεν μπορουμε να πουμε σε καποιον να μην εχει καρδερινα, αφου οι περισοττεροι εχουμε ηδη, αρα αν τελειωσουνε οι καρδερινες εκτροφης της καθε σεζον, μηπως ειναι καλυτερα να τισς πιανουμε μονοι μας;
Ετσι, αν οκαθενας αιχμαλοτιζε αντιστοιχο αριθμο απο αυτα που θα αγοραζε,θα λοιπανε πολυ λιγοτερα απο τη φυση.

Αφτα γιατι κατακρινεται πολυ το θεμα της εχμαλοσιας τελευταια απο πολους, ενω μετα απο τους κατοχους,υπευ8υνοι ειναι οι φορεις, οι οποιοι δεν επεμβαινουν στα πετ σοπ. Γιατι εκει γινεται η μαζικη διακινησηκαι αυτοι που τα πουλανε εκει ειναι οι γεννοκτονοι των ειδων.
Και οπως ειπε και ο Λεοναρδος. Εσεις που κατακρινετε-αν και σιγουρα θα ειχατε κι εσεις αγρια αγορασμενα καποτε-Δεν ξερετε τη γλυκα 😉

Φιλικα,
Κοντουλης Δημητριος
 
.

-Δημήτρη μου, δεν μπορώ να πώ οτι αυτά που λές απέχουν απ' την πραγματικότητα,ΟΜΩΣ.υπάρχει ΝΟΜΟΣ του κράτους μας που δεν μας
επιτρέπει σύλληψη, κατοχή και εμπορία.Αν αποφασήσουμε οτι δεν μας
απασχολεί αυτό (ο νόμος) θα είμαστε άξιοι της μοίρας μας, για το πού
θα καταλήξουμε.Αν είμαστε βέβαιοι οτι ο νόμος έχει ατέλειες ή είναι λανθασμένος
τότε αποφασίζουμε να αγωνισθούμε για να τον αλλάξουμε. Μα για να γίνει αυτό πρέπει να έχουμε ΣΟΒΑΡΑ επιχειρήματα. Ηθικά δηλλήματα θα υπάρχουν πάντα
για να μας δημιουργούν ενοχές, για πολλά πράγματα στην ζωή μας, ας μη προσθέτουμε σ' αυτά και ΝΟΜΙΚΕΣ παραβιάσεις.Βλέπεις οι νόμοι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΣΤΙΚΟΙ όπως οι συνειδήσεις μας.
 
.

Μια γενική παρατήρηση. Δυστυχώς στην Ελλάδα οι νόμοι είναι για να μην εφαρμόζονται. Και το θέμα είναι ότι άντε και εγώ, εσύ και όλοι εδώ μέσα τους εφαρμόζουμε και δεν πιάνουμε ένα ή δύο άγρια πουλιά. Τι γίνεται όμως με τα μαγαζιά;

Πήγα πριν από λίγο καιρό σε ένα πετ-σοπ και βλέπω σε μια κλούβα καμιά 20αρια καρδερίνες μικρές (ότι άρχισαν να βάφονται), ρωτάω λοιπόν και εγώ ο αφελής τον ιδιοκτήτη, είναι εκτροφής και η απάντηση: Τι λες δεν αναπαράγονται οι καρδερίνες σε κλουβιά, από φωλιές είναι που τα πήρανε όταν ήταν πολύ μικρά.

Κατά την άποψη μου όλοι πρέπει να εφαρμόζουν το νόμο αλλά ο έλεγχος πρέπει να ξεκινήσει από τους επαγγελματίες.
Φυσικά έτσι όπως είναι η κατάσταση σήμερα θα συμφωνήσω ότι είναι προτιμότερο να πιάνει όποιος θέλει να έχει καρδερίνα μονός του παρά να πηγαίνει να την αγοράζει από μαγαζί. Γιατί αυτός που θέλει απλά να έχει 1 ή 2 πουλιά για δικά του δε θα ξεκληρίσει ολόκληρο σμήνος όπως γίνεται με τους "επαγγελματίες".
 
.

Ειστε σωστοι ομως, τον νομο τον παραβιαζεις με το που θα αποκτησεις καρδερινα μη εκτροφης, με οποιον τροπο και αν την αποκτησεις. Και μονο στην κατοχη σου να εχεις, εισαι παρανομος.

τωρα το πως θα παρανομησει ο καθενας. Δικο του προβλημα.
Παντως, το σιγουρο ειναι πως για να εχει καρδερινα ο καθενας,θα υπαρχει και η παρανομια. Το θεμα ειναι σε ποιον τομεα του νομου θα παρανομησει ο καθενας.
 
.

Δεν είχα ποτέ καρδερίνα και ποτέ δεν κυνήγησα καμία, έτσι δεν ξέρω την γλύκα. Όμως υπάρχουν κάποιες σταθερές αξίες που πρέπει να τηρούμε όλοι. Αν ένας νόμος απαγορεύει κάτι, τότε δεν πρέπει να τον παραβιάζουμε, είτε μας αρέσει είτε όχι. Αλίμονο αν το κριτήριο της εφαρμογής των νόμων ήταν αν μας βολεύει ή όχι, αν μας στεναχωρεί η εφαρμογή του ή όχι. Από την άλλη το επιχείρημα ότι αφού παρανομούν κάποιοι, μέσα στους κάποιους μπορεί να είναι και το κράτος, γιατί να μην παρανομήσω και εγώ, δεν μου αρέσει. Φυσικά η διαδικασία είναι αυτή που ανέφερε ο mgerom. Αν ένας νόμος δεν μας αρέσει τότε μέσα από τις διαδικασίες που προβλέπονται επιχειρείς να τον αλλάξεις. Διάβασα σε αρκετά μηνύματα ότι πολλοί έχουν δει παρανομίες να διαπράττονται μπροστά τους. Καρδερίνες άγριες αιχμαλωτισμένες, και όμως δεν κατήγγειλαν το γεγονός στις αρμόδιες αρχές. Άραγε γιατί δεν πρέπει να καρφώνουμε αυτούς που παρανομούν φανερά. Αν υπάρχει νόμιμος τρόπος απόκτησης καρδερίνας τότε τον ακολουθούμε, αν τα οικονομικά μας μας το επιτρέπουν ή δεν αποκτούμε καρδερίνα. Ας σταματήσουμε να υποθάλπουμε την παρανομία. Αυτά, προσπαθώντας να συμβάλλω στο γόνιμο προβληματισμό που αναπτύχθηκε εδώ από όλους διαφωνούντες και μη, χωρίς πρόθεση να στεναχωρίσω κανέναν. Εξάλλου δεν διεκδικώ το αλάθητο.
 
.

Το ακόλουθο μήνυμα είναι αντιγραφή απάντησης μου σε άλλο forum.
Πιστεύω ταιριάζει γάντι.

Να καταθέσω την άποψη μου κι εγώ. Δεν λέω γνώμη γιατί πιστεύω πως για να έχεις γνώμη πρέπει να έχεις γνώση.
Παρακολουθώντας αρκετό καιρό τις καλώς εννοούμενες αντιπαραθέσεις στο παρόν forum παρατήρησα ένα πράγμα. Τα θέματα που συμφωνούμε είναι ασύγκριτα περισσότερα από αυτά που διαφωνούμε.
Και εξηγούμαι. Σχεδόν όλοι είχαμε-έχουμε στην κατοχή μας "άγρια άτομα".
Θα θέλαμε οι καρδερίνες εκτροφής να ήταν φθηνότερες.
Για να είσαι χομπίστας-εκτροφέας-κάτοχος πτηνών συντροφιάς είσαι εκ των πραγμάτων υποχρεωμένος να "αιχμαλωτίσεις" κάποιο-κάποια είδη πουλιών.
Αν ορισμένα εξ'αυτών είναι προιόντα σύλληψης είναι άσχημο τόσο γι αυτά όσο και για τον προσωρινό ιδιοκτήτη τους, καθώς τα περισσότερα γίνονται παρελθόν πολύ λίγο αφού έχουν γίνει παρόν.
Είναι αποδεδειγμένα ευκολότερο να διαιωνίσεις κάποιο είδος χρησιμοποιώντας άτομα εκτροφής,τα οποία κάποιος ίδρωσε-ξόδεψε-μελέτησε για να φέρει και πολύ περισσότερο να κρατήσει στη ζωή.
Μην ξεχνάμε επίσης και την προσπάθεια του να οδηγήσει τους γεννήτορες μέσα από μια σωστή διαμονή και διατροφή σε ένα επιτυχές ζευγάρωμα. Γιατί όσο πιο εύκολο και να είναι με τις κλουβίσιες δεν είναι και piece of cake που λένε και οι Αγγλόφωνοι.
Το Ελληνικό κράτος μπορεί να κλείνει τα μάτια στο έγκλημα που διαπράττεται στα διάφορα παζάρια αλλά με μια απλή καταγγελία μπορεί να συλλάβει κάποιον από εμάς που έχει στην κατοχή του ένα άγριο άτομο ή που προσπαθεί να πουλήσει οποιοδήποτε πτηνό εκτροφής του.
Αν παρ'όλα αυτά κάποιος θελήσει να πουλήσει τότε ακολουθεί τον νόμο της προσφοράς και ζήτησης.
Κανείς εκτροφέας δεν βγάζει καν μεροκάματο από το χόμπι του.Αντιθέτως, ειδικά αυτοί που διαλέγουν δύσκολα είδη, χάνουν χιλιάδες ευρώ ικανοποιούμενοι μόνο από την εικόνα των νεοσσών στην φωλιά και μετέπειτα στο "κλαρί".
Δεν μιλάμε για τους εμπόρους-εισαγωγείς μεγάλου αριθμού και ποικιλίας πτηνών βέβαια.
Αυτά για τους "συμφωνούντες".
Αυτοί οι λίγοι ευτυχώς που διαφωνούν, κατά βάθος συμφωνούν με τους υπόλοιπους. Με μια διαφορά.Αρνούνται να το παραδεχθούν. Έχουν εγκλωβιστεί στις απόψεις τους ή σε αυτές που τους έχουν εμφυτεύσει κάποιοι "πουλάδες" παρελθόντων ετών. Διαβάζουν και ξαναδιαβάζουν απόψεις στις οποίες συμφωνούν αλλά κατασκευάζουν επιχειρήματα να τις αντικρούσουν.
Προσωπικά αν δεν έχω να αγοράσω Ferrari βολεύομαι με το Corolla μου και δεν πετάγομαι στη Ιταλία να βρω κάποια κλεμμένη σε τιμή ευκαιρίας ούτε να κλέψω όποια βρω ξεκλείδωτη στο parking.
 
.

Εαν οι εκτροφεις ηθελαν να εκτοπισουν τους πουλοπιαστες θα τις ειχαν 50 ευρω, εαν ο αριθμος των πουλιων αυτων ειναι μικρος ειναι αλλο θεμα αυτο

Παντως επειδη εχω αγριες ψαχνω καμια εκτροφης θηλυκια για να δεσει το γλυκο 😉
 
.

Παιδια το θεμα σηκωνει πολυ συζητηση αλλα θα μπορεσω να τα πω οσο πιο συντομα μπορω. Καταρχην συμφωνω με το Σταυρο πανω στην τοποθετηση για το τι ειναι παρανομο. Οι περισσοτερες καρδερινεσ που υπαρχουν στα πετ και ειναι εκτροφησ ειναι εισαγωμενες. Δε θα μπω στη διαδικασια ομωσ εγω να αγορασω εισαγωμενη για τον απλο και μονο λογο οτι δεν ξερω τιποτα για τον εκτροφεα και την εκτροφη του. Γιατι οταν θα δωσεισ ενα σωρω λεφτα απετεισ να παρεισ και καλο πουλι. Σιγουρα στην Ελλαδα που περισσοτεροι ειναι με μισθο 600 ευρο δεν μπορουν να δωσουν 200 ευρω για πουλι. Τι σημαινει ομωσ αυτο οτι θα στηθουμε ολοι με δυχτια και καπατσεδεσ στα βουνα. Και η μερσεντεσ κανει ενω σωρο λεφτα εγω που δε μπορω να την αγορασω τι πρεπει να κανω να παω να την κλεψω. Το πιασημο πουλιων ειναι κλοπη απο την πανιδα μασ. Οπωσ ενα σκυλι και μια γατα ρατσασ ειναι πολυ ακριβοτερα απο μπασταρδα το ιδιο ισχυει και για τα μεταλλαγμενα πουλια. Η αναπαραγωγη τησ καρδερινας στη χωρα μασ βρισκεται πολυ πισω γιατι οι παπουδες μας πιαναν καρδερνεσ αρσενικεσ για τισ φωνεσ οι για να κανουν μουλουσ.Ακομα και σημερα σε πολλα πετ οταν μιλασ για θυληκεσ καρδερινεσ και για αναπαραγωγη σε κοιτανε λεσ και εισαι εξωγηινος. Τι να τισ κανεισ τις θυληκεσ?θα ακουσεισ να λενε οι πονηροι επαγγελματιεσ. Πρεπει επισησ να καταλαβουμε μερικοι οτι η αναπαραγωγη τησ καρδερινας δεν ειναι ευκολη. Η καρδερινα δεν ειναι καναρινι να γεννα σε μονοκλουβο, να βατευεται μπροστα σου και να τρωει απλα σπορακαι και αυγοτροφη. Οι εκτροφεισ καρδερινασ που καταφερνουν να βγαλουν καποια πουλια δε τα πουλανε για να ζησουν. Το κανουν για να μειωσουν τα πολλα εξοδα που εχει η εκροφη τουσ και για να βελτιωσουν την πιοιοτητα του κοπαδιου τουσ. Τα 100 ευρο που θα παρουνε δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτα που δινουν για την εκτροφη.Ακομα επειδη οι καρδερινεσ οι αγριεσ δυσκολο ζευγαρωνουν σε κλουβακια ειναι προτιμοτερο να παρεισ ενα ζευγαρι εκτροφησ και να βγαλεισ καποια πουλακια παρα 10 ζευγαρια αγρια με μηδενικο αποτελεσμα. Και εγω εκανα το λαθοσ να αγορασω πιασμενη. Ξερετε ποσο εζησε;λιγοτερο απο μηνα. Η αιτια ηταν σκασιμο.Αγορασα ο εγκληματιασ πιασμενη καρδερινα μαιο μηνα αγορασα.Αγορασα πατερα εν αγνοια μου. Οι επαγγελματιεσ Σταυρο αυτα κανουν ακομα οι λεγομενοι καναρινοπαραγωγοι που πουλανε στα μαγαζια ζευγαρωνουν ολο το χρονο. Γιαυτο θα παρανομω και θα αγοραζω απο εκτροφεα γιατι οι επαγγελματιεσ ειναι απλα εμποροι
 
.

Στο θέμα αυτό δηλαδή καρδερίνες άγριες ή εκτροφής έχουμε αναφερθεί και θα αναφερόμαστε συνέχεια. Κάποιοι από εμάς θα κλείνουν προς τις καρδερίνες εκτροφείς και κάποιοι προς τις άγριες.
Σε αυτό που μάλλον συμφωνούμε όλοι είναι το θέμα της τιμής τους.
Στην άποψη ότι ο κάθε εκτροφέας έχει κάποιο κόστος αναπαραγωγής εν μέρει θα συμφωνήσω, από την άλλη όμως θα πω ότι και ο εκτροφέας, αναπαραγωγός, χομπίστας που αναπαράγει ένα ζευγάρι καναρίνια έχει και αυτός κάποιο κόστος. Και εδώ τίθεται ένα ερώτημα. Μήπως είναι προτιμότερο να φροντίζουμε έναν αριθμό πουλιών που και το χόμπυ μας θα κάνουμε αλλά και το κόστος φροντίδας τους θα είναι ανεκτό?
Στην άποψη που επικρατεί τόσα χρόνια και από πολλούς ότι οι καρδερίνες εκτροφείς αναπαράγονται πιο εύκολα από τις άγριες, πάλι έχω μία απορία. Όλες αυτές οι καρδερίνες που εκτρέφονται από κάποιο ζευγάρι άγριες δεν προύλθε;
Δεν θα διαφωνήσω ότι τα πουλιά εκτροφείς είναι στην πλειοψηφία τους πιο ήρεμα. Μήπως όμως και εμείς βιαζόμαστε;
Μήπως ξεκινάμε έχοντας σαν αφετηρία μόνο το ζευγάρωμα;
Νομίζω ότι και ένα ζευγάρι άγριων πουλιών με τον καιρό και αφού τους εμπνέυσουμε εμπιστοσύνη και κάτω από μικρές αλλά σημαντικές λεπτομέρειες μπορούν να αναπαραχθούν.
Προσωπικά πιστέυω ότι το κοινό ζητούμενο είναι η αγάπη μας για αυτό το πουλί που λέγεται καρδερίνα.
 
.

Ο καθε εκτροφεας εχει ενα αριθμο πουλιων αναλογα με το χωρο του και με το κοστος εκτροφης που μπορει να διαθεσει.Αν εγω για παραδειγμα εχω ενα μαξιμουμ 10 πουλια το 11το θα μου περισσευει γιαυτο η το πουλαω η προκιμενου να το αφησω ελευθερο και να ψοφισει το χαριζω. Επισης επειδη θελουμε να βελτιωνουμε συνεχως το κοπαδι κραταμε παντα τα 5 καλυτερα ζευγαρια. Εδω τωρα πρεπει να πουμε και κατι οταν εχεισ καινουρια πουλια και δε γνωριζεις τις αναπαραγωγικες τους ικανοτητεσ πρεπει να εχεισ το μινιμουμ τρια ζευγαρια οταν μιλαμε για καναρινια.Αν εγω τωρα στην εκτροφη μου θελω να προσθεσω καρδερινεσ αμεσωσ αμεσωσ αλλαζει και το μεγεθοσ εκτροφης. Οποτε δε μπορουμε να πουμε με ακριβεια ποσο θα ειναι το μεγεθοσ της εκτροφης του καθενα μας.Αν καποιοσ εχει μεταλλαγμενα φανταστειται ποσο αυξανει το κοστος. Ο εκτροφεας δεν ειναι εμποροσ δε πουλα για να ζησει πουλα για τους παραπανω λογουσ. Παρανομα βεβαια συμφωνα με το σταυρο λογω τησ αποδειξης. Ο εκτροφεασ ομως δεν ειναι επαγγελματιας για να μπορει να κοψει αποδειξη. Τα100 ευρω δεν ειναι παραλογα για μια καρδερινα εκροφησ. Εγω παραδειγμα εχω μαλινουα οταν θα θελησω να αγορασω ενα βαθμολογημενο για να το χρησιμοποιησω ως δασκαλο για να παρω μερος σε διαγωνισμο θα δωσω ενα σωρω λεφτα κοντα 200 ευρω. Εκει γιατι αγοραζουμε χωρισ γκρινια;
 
Back
Top