Αναπαραγωγή Γιατι ενας νεοσσός μου έχει δυσμορφία;

Τζουάν

PB New Member
Εγγραφή
6 Απρ 2014
Μηνύματα
395
Πόλη
Θεσσαλονίκη
καλησπερα! σημερα το πρωι ειχα τους πρωτους δυο νεοσσους μου και εχω μια στεναχωρια. Το πρωι τον ειδα σαν να ηταν "ματωμενα" τα φτερακια του κατα μηκος τους, στην ακρη ακρη δλδ εκει που εχουν τις πρωτες τους τριχουλες. Δεν αγχωθηκα ιδιαιτερα σκεφτηκα οτι μπορει να ειχε κολλησει λιγο στο αυγο. Οσο περνουσε η μερα ομως με ετρωγε κ πηγα να τους ξαναδω. Ο αλλος νεοσσος ηταν ταισμενος κι αυτος οχι. Τον εσπρωξα λιγο με μια μπατονετα κ ειδα στο ραμφος του κατι παλι ματωμενο. Τον πηρα στα χερια μου κ ειδα οτι το πανω ραμφος δεν ειναι τριγωνο, ειναι σαν φαγωμενο απο το ρουθουνακι του μεχρι την ακρη του ραμφους. Επιπλεον το αριστερο του ποδαρακι ειναι κι αυτο σαν ματωμενο κι εχει 2 δαχτυλακια αντι για 4. Επειδη ειχα αγορασει τροφη για νεσσους για παν ενδεχομενο, τον ταισα κ τον ξαναβαλα στην φωλια. Μολις η καναρα εκατσε πανω εσβησα και τα φωτα. Δεν ξερω τι να κανω. Ετσι γεννηθηκε ή τον τσιμπαν οι γονεις του; Εβγαλα καποιες φωτο δεν ξερω να τις ανεβασω ομως για να δειτε αν μπορειτε να καταλαβετε κατι. Μπορει καποιος να το κανει για μενα;
 
Είσαι σίγουρος οτι το ζευγάρι δεν έχει συγγένεια μεταξύ του; Αλλους πόσους νεοσσούς περιμένεις;
 
καλησπερα! σημερα το πρωι ειχα τους πρωτους δυο νεοσσους μου και εχω μια στεναχωρια. Το πρωι τον ειδα σαν να ηταν "ματωμενα" τα φτερακια του κατα μηκος τους, στην ακρη ακρη δλδ εκει που εχουν τις πρωτες τους τριχουλες. Δεν αγχωθηκα ιδιαιτερα σκεφτηκα οτι μπορει να ειχε κολλησει λιγο στο αυγο. Οσο περνουσε η μερα ομως με ετρωγε κ πηγα να τους ξαναδω. Ο αλλος νεοσσος ηταν ταισμενος κι αυτος οχι. Τον εσπρωξα λιγο με μια μπατονετα κ ειδα στο ραμφος του κατι παλι ματωμενο. Τον πηρα στα χερια μου κ ειδα οτι το πανω ραμφος δεν ειναι τριγωνο, ειναι σαν φαγωμενο απο το ρουθουνακι του μεχρι την ακρη του ραμφους. Επιπλεον το αριστερο του ποδαρακι ειναι κι αυτο σαν ματωμενο κι εχει 2 δαχτυλακια αντι για 4. Επειδη ειχα αγορασει τροφη για νεσσους για παν ενδεχομενο, τον ταισα κ τον ξαναβαλα στην φωλια. Μολις η καναρα εκατσε πανω εσβησα και τα φωτα. Δεν ξερω τι να κανω. Ετσι γεννηθηκε ή τον τσιμπαν οι γονεις του; Εβγαλα καποιες φωτο δεν ξερω να τις ανεβασω ομως για να δειτε αν μπορειτε να καταλαβετε κατι. Μπορει καποιος να το κανει για μενα;
Για να ανεβάσεις αρχεία (και φωτογραφίες) ακολούθησε τις οδηγίες εδώ petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
Για ψάξε καλά αύριο και τους υπόλοιπους νεοσσούς.

Υποψιάζομαι τους γονείς...
 
οι γονεις δεν εχουν καμια απολυτως σχεση μεταξυ τους. Ο πατερας ειναι δικο μου περσινο μαλινουα κ η μανα ενα κιτρινοπρασινο σκουφατο καναρινι που μου εδωσε ο σακης απο το φορουμ.
τι να ψαξω τους αλλους νεοσσους; Για τραυματα;οι γονεις γιατι να το κανουν ομως;

επισης σας φαινεται να εχει μαυρη τελεια;
rsz_1p3190014.webp rsz_1p3190009.webp
 
Αν και δεν με βοηθούν οι φωτογραφίες... εξακολουθώ να πιστεύω πως έβαλαν "μύτη" οι γονείς του...
Πιθανολογώ η μητέρα...
Αύριο με πιο καθαρές φωτογραφίες και να ελέγξεις και τα υπόλοιπα μικρά... Πολύ καλά.
Κυρίως τα δάκτυλα από τα πόδια τους.
 
κι αν οντως εγινε κατι τετοιο τι να κάνω;δεν εχω αλλη καναρα στην ιδια φαση ωστε να της τα βαλω να τα μεγαλωσει...
και γιατι εκεινο κι οχι το αλλο; Ή γιατι οχι και τα δυο;
 
Γιάννη γιατί μπορεί να βάζουν μύτη οι γονείς (ειδικα η μητερα); Είναι αποκλίνουσα συμπεριφορά με γνωστά αίτια;​
 
γενικα αυτο το πουλακι αν το αναλαβω στο ταισμα του λετε να επιβιωσει;θα φτιαξει το ραμφος του;θα μπορεσει να φαει μονο του σπορους μεγαλωνοντας;
ο αντρας μου λεει οτι η φυση ξερει κ οτι αν το τσιμπαν οι γονεις κατι νιωθουν οτι παει στραβα και να μην το ταισω γιατι ετσι επιτεινω το μαρτυριο του...
κοντευω να σκασω σας λεω...
 
Όσο κι αν ακούγεται απάνθρωπο.. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μην το ταϊσεις.
 
Ας βάλει μία φωτογραφία του ράμφους πρώτα όμως. Ίσως δεν είναι σοβαρό το πρόβλημα.
 
Προφανώς ξέρεις καλύτερα, εγώ θα έκανα μια προσπάθεια αν βγάλει σήμερα την νύχτα, γιατί είναι νεογέννητο καθώς κατάλαβα.
 
καλημερα σας! Το πρωι ειχαμε κι αλλον νεοσσο. Ο μονος με δυσμορφια ειναι αυτος που σας ειπα ο οποιος δεν εχει κατι καινουριο απο χθες μεχρι σημερα. Τον βρηκα νηστικο κ δε μου παει καρδια να τον αφησω ετσι ομως. Το ραμφος του μου φαινεται καπως καλυτερα σημερα. Τι να πω... Αναπλαθεται;να τον ταισω;να ταισω και τον χθεσινο που ζηταει; Κι εκεινος νηστικος ηταν... Μηπως αν ενοχλω πολυ τα εγκαταλειψει η μανα κ δεν τα ζεσταινει μετα; Ενα ακομη αυγο περιμενουμε να σκασει αυριο.
 
καλημερα σας! Το πρωι ειχαμε κι αλλον νεοσσο. Ο μονος με δυσμορφια ειναι αυτος που σας ειπα ο οποιος δεν εχει κατι καινουριο απο χθες μεχρι σημερα. Τον βρηκα νηστικο κ δε μου παει καρδια να τον αφησω ετσι ομως. Το ραμφος του μου φαινεται καπως καλυτερα σημερα. Τι να πω... Αναπλαθεται;να τον ταισω;να ταισω και τον χθεσινο που ζηταει; Κι εκεινος νηστικος ηταν... Μηπως αν ενοχλω πολυ τα εγκαταλειψει η μανα κ δεν τα ζεσταινει μετα; Ενα ακομη αυγο περιμενουμε να σκασει αυριο.
Με πολύ προσοχή, με το αντίστοιχο ρίσκο και την απόφαση να βαραίνει αποκλειστικά εσένα... κάνε τις όποιες ενέργειες... Προσπάθησε να δώσεις αν θες λίγη τροφή... μια δυο φορές μήπως και ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός αυτοσυντήρησης και αρχίσει να πεινάει και να ζητά φαγητό...
Άσχετα με το τι θα κάνεις θα ήθελα να είσαι προσεκτικός με τις κινήσεις κυρίως του θηλυκού... κάθε παρατήρηση της συμπεριφοράς του... ίσως σύντομα μας χρειαστεί.
 
τα πουλακια τα εχω σε μπαλκονι ανατολικο κλεισμενο με ναυλον. Ειναι περιπου 4 μετρα απο την μπαλκονοπορτα της κουζινας οποτε τα παρατηρω -πλεον- πισω απο την κουρτινα. Ο αρσενικος ολη μερα παει τροφη-νερο-φωλια και ταιζει ενω η θηλυκια του τιτιβιζει ολη μερα και κανει καποιες κινησεις που δεν μπορω να δω μεσα στη φωλια. Τωρα ταιζει; Γυριζει το αλλο αυγουλακι;δεν ξερω. Ταισα πολυ γρηγορα κι επεστεψα στην φωλια κι η θηλυκια αμεσως ξανακατσε πανω στα μικρα της! Μαυρο σημαδι υπαρχει και σε αυτο το νεοσσο και στο αδερφακι του το χθεσινο αλλα οχι τοσο εντονο οπως εδω kiklos.info/schw-punkt.html ειναι πιο μικρο ακομη κι απο τις φωτο εδω Είναι μεταδοτική στον άνθρωπο η μαύρη τελεία νεοσσών;
 
Απ' ότι έχω διαβάσει, την πρώτη μέρα που ήταν χθες, έτσι κι αλλιώς δεν ταίζουν οι γονείς τους νεοσσούς. Δηλαδή κανονικά σήμερα θα ξεκινήσει το τάϊσμα.
Εφόσον υπάρχει η τελίτσα, ένας λόγος παραπάνω να θέλουμε να ταϊστούν από τους γονείς για να πάρουν αντισώματα.
Από την άλλη, εγώ συμπληρωματικά θα τάϊζα για να χορταίνουν και να δυναμώνουν.
Η ποιοτική διαφορά του ανθρώπου σε σχέση με την αυθόρμητη λειτουργία της φύσης, είναι ότι κατάργησε τον καιάδα και στηρίζει τα αδύναμα άτομα. Αφού το βλέπουμε έτσι, ας το δούμε έτσι και για τα κατοικίδιά μας και ας κάνουμε ό,τι γίνεται, χωρίς να νομίζουμε ότι είμαστε και θεοί. Μια προσπάθεια μήπως και...
Καλή τύχη στην καναρινοοικογένεια!
 
κι εγω ετσι λεω Μαρια, να κανω μια προσπαθεια. καθε ποση ωρα να ταιζω το μικρακι; Ειναι και οι γονεις πρταρηδες,ισως ενα σπρωξιμο το θελουν! Μεχρι τωρα τα πηγαν θαυμασια, ας τους βοηθησουμε λιγο τωρα ε;
 
Back
Top