Αναπαραγωγή Γιατι ενας νεοσσός μου έχει δυσμορφία;

ειδα να εχει τραβηξει την τσοχα κ τουμπαραν ολα τα μικρα κ το αυγο μεσα. Τι θελει να πει ο ποιητης;
Η τσόχα που μπαίνει ως υπόστρωμα στη φωλιά πρέπει κατα τη γνώμη μου να συγκρατείται πάνω στη φωλιά, ώστε να αποφεύγονται αυτού του είδους οι καταστάσεις. Εγώ προσωπικά τις ράβω πάνω στις φωλιές.
αυτο μαλλον το αρσενικο το εκανε γιατι πριν φυγω ειδα πισω απο την κουρτινα πως μολις σηκωθηκε το θηλυκο πηγε κ τα σκεπασε τα μωρα με νημα.
Σίγουρα οι "διαταράξεις" και "καταστροφές" της φωλιάς γίνονται σχεδόν αποκλειστικά από τα αρσενικά...
Η λύση είναι το διαχωριστικό ανάμεσα που θα τον αφήσει μακρυά από τη φωλιά όπως είδα πως έκανες...
τον χωρισα τελικα, ας πεσει το βαρος στην θηλυκια.
Δεν είναι τώρα στην αρχή ιδιαίτερο βάρος για την κανάρα...
Σε 5-6 μέρες να δοκιμάσεις να τραβήξεις το χώρισμα... Θα είναι μεγάλα για να μπορέσει να τα επηρεάσει κάποια τρέλα του.
να παρω την φωλια ολοκληρη να την βαλω στην αλλη μου καναρα; Εκεινη καθεται στην δικη της αλλα αυγο δεν κανει. Θα τα αναστησει ή θα τα τσιμπαει γιατι ειναι ξενα;
Κάθε αλλαγή στη φωλιά (συνήθως) μπορεί να γίνει επικύδνηνη για το περιεχόμενό της με ενδεχόμενη μια διαφοροποίηση στη διάθεση του θηλυκού. Δεν είναι λίγες οι φορές που για μικρότερες παρεμβάσεις "παράτησαν" το καθήκον τους.
Από την ώρα μάλιστα που η άλλη κανάρα, δεν έχει νεοσσούς τότε κινδυνεύουν άμεσα με θάνατο.
φετος προσγειωθηκα αποτομα κ πλεον μετραω μερες... Να φτασουμε ως αυριο θα ειναι καλα... Και παλι την επομενη το ιδιο και το ιδιο... Μεχρι να τα δω να παιρνουν τα πανω τους...
Δεν είσαι ο μόνος που το έπαθε...
Μάλιστα δεν είναι θέμα γνώσεων τέτοιου είδους προσγειώσεις...
Απλά με την εμπειρία αυτές. Γίνονται κάπως πιο... ανώδυνες...
 
ειμαι αρκετα χαρουμενη με την εκβαση, η καναρα ταιζει! Δεν τα εχω δει ποτε βεβαια να ειναι ετοιμος να σκασει ο προλοβος απο το ταισμα αλλα πιστευω οτι και μονο που τα ζεσταινει κ που ταιζει οσο ταιζει ειναι θετικο! Πιστευω με την ενισχυση απο μερους μου θα ειναι ταισμενα οσο πρεπει. Αυριο πρωι πρωι θα ταισω-αν χρειαζεται- πριν παω δουλεια κ ελπιζω να τα πανε καλα μεχρι να γυρισω.
θα δοκιμασω να ενωσω τον αρσενικο σε λιγες μερες οπως ειπατε κε Γιαννη, μεχρι τοτε θα σας ενημερωνω! Αυριο ευελπιστω να μπορεσω να βγαλω καποιες φωτογραφιες να σας δειξω, σημερα ηταν αδυνατο!
ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση και τις συμβουλες σας!
 
ειμαι αρκετα χαρουμενη με την εκβαση, η καναρα ταιζει! Δεν τα εχω δει ποτε βεβαια να ειναι ετοιμος να σκασει ο προλοβος απο το ταισμα αλλα πιστευω οτι και μονο που τα ζεσταινει κ που ταιζει οσο ταιζει ειναι θετικο! Πιστευω με την ενισχυση απο μερους μου θα ειναι ταισμενα οσο πρεπει. Αυριο πρωι πρωι θα ταισω-αν χρειαζεται- πριν παω δουλεια κ ελπιζω να τα πανε καλα μεχρι να γυρισω.
θα δοκιμασω να ενωσω τον αρσενικο σε λιγες μερες οπως ειπατε κε Γιαννη, μεχρι τοτε θα σας ενημερωνω! Αυριο ευελπιστω να μπορεσω να βγαλω καποιες φωτογραφιες να σας δειξω, σημερα ηταν αδυνατο!
ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση και τις συμβουλες σας!
Καλά αποτελέσματα.
 
εν τω μεταξυ ειναι μια σταλιτσα ολα αλλα αμα δει κανεις το πρωτο που γεννηθηκε (στην περιπτωση μου το χτυπημενο μικρακι) και το τελευταιο που γεννηθηκε σημερα βλεπει πως μεγαλωσαν οντως μεσα σε αυτες τις δυο μερες! 🙂
 
προσπαθω να ανεβασω φωτο κ μου λεει υπαρχει προβλημα χωρις να γραφει τπτ για μεγεθος αρχειου.
Μαρια μου ναι η μανα το αποδεχτηκε κι εμενα με τρωει το κατα ποσο θα επιβιωσει οταν η μανα θα σταματησει να ταιζει. Πως θα σταθει στο κουτσο του ποδι; Πως θα σπασει σπορους; Πως θα πρεπει να το χειριστω;
 
Μαρια μου ναι η μανα το αποδεχτηκε κι εμενα με τρωει το κατα ποσο θα επιβιωσει οταν η μανα θα σταματησει να ταιζει. Πως θα σταθει στο κουτσο του ποδι; Πως θα σπασει σπορους; Πως θα πρεπει να το χειριστω;
Όταν το δεις... Θα τρίβεις τα μάτια του...
Και να σου θυμίσω κάτι... Τα πουλιά στέκονται όλο το βράδυ και κοιμούνται στο ένα πόδι...
Ειλικρινά σου το λέω... Δεν θα στερηθεί απολύτως τίποτε αν μεγαλώσει... κι αν εξαιρέσεις την αναπηρία του κατά τα υπόλοιπα θα είναι ένα δραστήριο και όμορφο καναρίνι που θα συμμετέχει και στην αναπαραγωγική διαδικασία.
προσπαθω να ανεβασω φωτο κ μου λεει υπαρχει προβλημα χωρις να γραφει τπτ για μεγεθος αρχειου.
Είναι ένα πρόβλημα που θα λυθεί... Το παλεύει ο @Stavros.
 
κε Γιαννη επειδη προσγειωθηκα αποτομα φετος κ σκεφτομαι απλα ενα ενα τα βηματα οταν σκεφτομαι οτι μπορει να ζησει και να μου κελαηδησει τρελαινομαι απο χαρα! αλλα μετα ξανα ηρεμω κ λεω ας φτασουμε ως αυριο πρωτα ο Θεος!
δυμαμωσαν αρκετα παντως! Οταν πλησιαζεις στο κλουβι ακους τα τσιπ τσιπ κατω απο την καναρα!
αφου δεν εκανα κατι λαθος εγω με την φωτο θα περιμενω να λυθει το προβλημα κ ελπιζω να μπορεσω να σας δειξω το ελλειμα στο ραμφος
 
κε Γιαννη επειδη προσγειωθηκα αποτομα φετος κ σκεφτομαι απλα ενα ενα τα βηματα οταν σκεφτομαι οτι μπορει να ζησει και να μου κελαηδησει τρελαινομαι απο χαρα! αλλα μετα ξανα ηρεμω κ λεω ας φτασουμε ως αυριο πρωτα ο Θεος!
δυμαμωσαν αρκετα παντως! Οταν πλησιαζεις στο κλουβι ακους τα τσιπ τσιπ κατω απο την καναρα!
αφου δεν εκανα κατι λαθος εγω με την φωτο θα περιμενω να λυθει το προβλημα κ ελπιζω να μπορεσω να σας δειξω το ελλειμα στο ραμφος
Εύα... Να ξέρεις πως στη φύση υπάρχει ένα "φίλτρο"... Που διακρίνει πιο ον θα ζήσει και ποιο θα πεθάνει...
Αν καταφέρει και μείνει στην πρώτη περίπτωση... Θα δεις πόσο καλή προσαρμογή θα έχει...
Ειλικρινά εκπληκτική... Θα το δεις... αρκεί να μείνει στην πρώτη.
 
απο το στομα σου και στου Θεου το αυτι!
ακομη δε μπορω να ανεβασω φωτο
Δε χρειάζεται να του πω τίποτε... Τα έχει ρυθμίσει καλά ο ίδιος..
Για τα αλλά ο @Stavros θα βρει σύντομα τη λύση.
 
Είναι μικρότερο το πάνω μέρος του ράμφους; Καλά βλέπω; Το θέμα είναι αν ακουμπάει έστω και λίγο να σπάζει τα σπόρια αργότερα.
 
ναι ειναι μικροτερο. Οτι ακουμπαει ακουμπαει, απο την αριστερη μερια ειναι αρτιο, απο την δεξια ειναι το σπασιμο. Κ σιγουρα δεν ειναι αυτη η τελικη του μορφη αφου αλλαζει μεχρι τις μερες που θα αρχισει να τρωει μοναχο του...
 
Για να δούμε, ας ευχηθούμε να είναι απλή ατέλεια.
 
Back
Top