Αναπαραγωγή Γιατι ενας νεοσσός μου έχει δυσμορφία;

Είναι δυνατόν βρε παιδιά να έκανε τέτοια ζημιά σε νεοσσό ο μπαμπάς; ☹
 
Μην απογοητευεσαι ακομα! Να θυμισω για την ιστορια το στραβομυτη μου Νεοσσός με "στραβό" ράμφος | Σελίδα 3 ο οποιος διεκδικουσε πολυ περισσοτερο φαγητο, και προφανως για πολυ περισσοτερο διαστημα... Και ειναι πλεον μια χαρα, στραβος μεν, τρωει κανονικα δε. Για καποιους θα ηταν ενα ξεγραμμενο πουλακι, αλλα η φυση προσταξε να ζησει! Ετσι μπορει να γινει και με το δικο σου!
 
Όντως καλύτερα που τα χώρισες. Μπορεί και να είναι πυρωμένος οπότε και κάνει επεισόδια :)

Μην απογοητευεσαι ακομα! Να θυμισω για την ιστορια το στραβομυτη μου Νεοσσός με "στραβό" ράμφος | Σελίδα 3 ο οποιος διεκδικουσε πολυ περισσοτερο φαγητο, και προφανως για πολυ περισσοτερο διαστημα... Και ειναι πλεον μια χαρα, στραβος μεν, τρωει κανονικα δε. Για καποιους θα ηταν ενα ξεγραμμενο πουλακι, αλλα η φυση προσταξε να ζησει! Ετσι μπορει να γινει και με το δικο σου!
Στο είχα πει. Θα τη βρει την άκρη το πουλάκι. Είχα δει πουλί με στραβό ράμφος και μια χαρά τα κατάφερνε.
 
Είναι δυνατόν βρε παιδιά να έκανε τέτοια ζημιά σε νεοσσό ο μπαμπάς; ☹
Από λάθος κάποιες φορές στον καθαρισμό της εκκόλαψης, από νέες κυρίως μητέρες. Όταν δηλαδή τρώνε το τσόφλι του αυγού. Γίνονται κάποια "λάθη" σε ποδαράκια κυρίως και ράμφη πιο σπάνια.
 
Εχω ενα καναρινι απο περσηνη γεννα που εχει μονο ενα φτερο, λετε ν το εχει φαει και αυτο η καναρα η ειναι γεννετικη ανομαλια;
 
Εχω ενα καναρινι απο περσηνη γεννα που εχει μονο ενα φτερο, λετε ν το εχει φαει και αυτο η καναρα η ειναι γεννετικη ανομαλια;
Πως θα μπορούσαμε να απαντήσουμε σε κάτι τέτοιο... Αν ασφαλώς γνωρίζουμε, χωρίς να δούμε κάτι σχετικό? Υπάρχουν πολλές αιτίες...
Μπορείς να μας ανεβάσεις μια φωτογραφία του πουλιού;
 
περιμενω να δουμε! Καθε μερα που περναει ειναι κερδος για ολα τα πουλακια, οχι μονο γι'αυτο!
η αλλη μου καναρα με στεναχωρει λιγο, εκανε ενα αυγο (ασπορο) στις 10 μαρτη κ δεν εκανε αλλο. Το πεταξε απο την φωλια μονη της κ χθες εκανε παλι ενα(φυσικα δεν ξερω αν ειναι ασπορο) χωρις να ακολουθησει δευτερο σημερα! Τι μπορει να φταιει. Αυγο-σουπιοκοκκαλο-σουσαμι-υγρο ασβεστιο εχει καθημερινα...
 
περιμενω να δουμε! Καθε μερα που περναει ειναι κερδος για ολα τα πουλακια, οχι μονο γι'αυτο!
η αλλη μου καναρα με στεναχωρει λιγο, εκανε ενα αυγο (ασπορο) στις 10 μαρτη κ δεν εκανε αλλο. Το πεταξε απο την φωλια μονη της κ χθες εκανε παλι ενα(φυσικα δεν ξερω αν ειναι ασπορο) χωρις να ακολουθησει δευτερο σημερα! Τι μπορει να φταιει. Αυγο-σουπιοκοκκαλο-σουσαμι-υγρο ασβεστιο εχει καθημερινα...
Η ηλικία του πτηνού...
Η προηγούμενη εκτροφική δράση του...
Η διατροφή του και...
Η υγεία του...
 
περιπου δυο χρονων (αν δεν μου ειπε ψεματα περσι ο εκτροφεας οτι ηταν χρονιαρα)
απο υγεια μια χαρα δεν παρουσιασε τιποτα εκτος απο μια περιεργη πτερορροια γυρω απο το ματακι της τον αυγουστο που την αφησα στην μαμα μου για τις διακοπες. Το απεδωσα στο στρεσαρισμα της καθως μολις την επεστρεψα σπιτι αποκατασταθηκε αμεσα
η διατροφη της ειναι σποροι premium manitoba που τους ενισχυσα λιγο τον χειμωνα με καναβουρι κ νιζερ, αυγο καθε μερα, σουπιοκοκκαλο μονιμα στο κλουβι, σουσαμακι που της αρεσει κιολας αφθονο αυτη την περιοδο, μπροκολο-σπανακι-μηλο καθε μερα εναλλαξ
περσι εκανε 2 αυγα στον πατο κ πεντε στην φωλια απο τα οποια 3 βγαλαν πουλια ολα υγιη! Στην επομενη γεννα εκανε ενα διαφανο αυγο και την σταματησα αφηνοντας την να το κλωσσησει οσο ηθελε για να κλεισει τον κυκλο της.
 
Όλα δείχνουν καλά...
Ίσως οργανικά ή καλύτερα ορμονικά να μην είναι έτοιμη...
Θα περιμένουμε να δούμε τις ορέξεις της.
Δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτε άλλο.
 
ξεχασα να σας πω πως το πρωτο αυγο αρχες μαρτη ηταν ναι μεν ασπορο αλλα ηταν μισο κανονικο μισο διαφανο. Αυτο ειναι ολο σκληρο το κελυφος αλλα ανοιχτοχρωμο με στιγματα μονο στην μια του μερια. (δεν ξερω αν εχει καποια σημασια αυτη η παρατηρηση απλα την καταθετω...)
παρολο που τρωει το ιδιο καλα με την αλλη μου καναρα που εκανε 4 γερα αυγα. Ισως δεν ηταν υπερβολη να πω οτι τρωει καλυτερα κιολας γιατι η αλλη δεν το τιμαει το αυγο ενω αυτη το τσακιζει!

επισης ξεχασα να σας πω πως το σημαδι στην κοιλιτσα του που ηταν σαν μαυρη τελεια εξαφανιστηκε και πως η μανα τους ταιζει ολο και καλυτεα, σημερα δυο φορες που πηγα να ταισω βρηκα τα τρια ταισμενα και το πιο μικρο νηστικο οποτε ταισα μονο εκεινο 🙂
 
Εύα, χωρίς μα μπορώ μα το πω με βεβαιότητα, η καναρα που επέρυσι έκανε το διάφανο αβγό, κι εφέτος το μισό, μισό, ενώ έκανε και πτερορροια τον Αύγουστο γύρω απο το μάτι, μάλλον εχει ορμονική διαταραχή, που εχει να κάνει με το θυρεοειδή της αδένα. Τουλάχιστον αυτό στο παρελθόν μου είχε φανεί το πιο πιθανό σε μια δίκη μου καναρα με όλα αυτά τα συμπτώματα που προανέφερες, αλλά και με έντονη πτερόρροια στο σβέρκο, και στο κεφάλι επίσης. Οι πτηνίατροι που την πήγα δεν είχαν στην πραγματικότητα άποψη, αν και ισχυρίζονταν διαφορά, ο ίδιος το έψαξα σε ξενόγλωσσα φόρουμ, και το πιο πιθανό μου φάνηκε να εχει μια δυσαπορρόφηση ασβεστίου, μάλλον οφειλόμενη σε διαταραχή ή έλλειψη ιωδίου. Της έδωσα λοιπόν το σκεύασμα miral, και φάνηκε να πηγαίνει καλύτερα, αν και η κατάληξη δεν ήταν καλή, πιθανά διότι πτηνίατρος επέμενε να δίνω 5 ημέρες baytril 3ml στα 100 ml, την οποία δόση μάλλον κατα την εκτίμηση μου δεν άντεξε. Όποτε σκέψου το λίγο και προπάντων μην της δίνεις για αυτό το διάστημα χορταρικά όπως σπανάκι, που λόγω οξαλικου οξέος, δεσμεύει το ασβέστιο.
 
θα στα βγαλω αυριο πρωι την ωρα που θα ταιζω αυγο! Πεταριζουν την ωρα που τρωνε και με τρελαινουν!
προς το παρον ασχολουμαι με τα τσουρεκια και τα κουλουρια για τα δικα μου μικρα και δεν προφτασα να βγαλω φωτο!
 
15 ημερων ο μπομπιρας σημερα! Εχει μια μικρη σωματομετρικη διαφορα απο το αδερφακι του που δε με προβληματιζει ιδιαιτερα δεδομενου οτι τον βρισκω παντα ταισμενο κ μπορει να μοιαζει κ στην μαμα του που δεν ειναι τοσο μεγαλοσωμη οσο ο μαλινουα μπαμπας του. Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι σημερα τον ειδα να ανοιγοκλεινει το ραμφακι του κ να κανει ηχο τσικ-τσικ ακομη κ τωρα που κοιμαται. Τι μπορει να ειναι;
 
Back
Top