Αναπαραγωγή Γιατι ενας νεοσσός μου έχει δυσμορφία;

κι εγω ετσι λεω Μαρια, να κανω μια προσπαθεια. καθε ποση ωρα να ταιζω το μικρακι; Ειναι και οι γονεις πρταρηδες,ισως ενα σπρωξιμο το θελουν! Μεχρι τωρα τα πηγαν θαυμασια, ας τους βοηθησουμε λιγο τωρα ε;
Μου θυμίζεις εμένα... αφορμή ψάχνω και δικαιολογίες για να ταϊσω τα μικρά... και το κάνω με ιδιαίτερη χαρά...
Αν το κάνεις να θυμηθείς... Να τα ταΐσεις σπαρτιατικά... λιτά... λίγο... έτσι για την χαρά.
 
Έτσι λέω κι εγώ, μια μικρή βοήθεια και βλέπουμε.
Έχεις κρέμα και θερμόμετρο; Ξέρεις τι πρέπει να κάνεις; Το πόσες φορές θα εξαρτηθεί από το κατά πόσον ταίζονται και από τους γονείς. Έχεις αυγό για να ταίζουν οι γονείς;
 
κρεμα εχω, συριγγες εχω,θερμομετρο εχει ο βραστηρας, αυγο βαζω συνεχεια, αυγοτροφη μονιμα.
πριν σηκωθηκε το θηλυκο κ πηγα εριξα μια γρηγορη ματια, ο χθεσινος υγιης σηκωνε κεφαλι, στομα ανοιχτο,το μικρακι μου σηκωνε κεφαλι(πρωτη φορα το ειδα να το κανει!)αλλα δεν ανοιγε στομα, το σημερινο ανοιξε κι αυτο στομα.
 
κρεμα εχω, συριγγες
Αν χρειαστεί να ταίσεις σήμερα - αύριο, λόγω του μεγέθους των πουλιών, ίσως χρειαστεί να δώσεις τροφή με κάποια οδοντογλυφίδα, βάζοντας μικρή ποσότητα στην άκρη της.
Επίσης να φτιάχνεις πολύ μικρή ποσότητα, πρώτον γιατί θα κρυώνει γρήγορα κάτι που εγκυμονεί κινδύνους για μύκητες στον πρόλοβο των πουλιών και δεύτερον για να μην έχεις μεγάλες απώλειες σε προϊόν.
 
Οπότε θα φάνε σύντομα... αυτά για να μην ανησυχείς. Για τα υπόλοιπα, τα είπαμε.
θα τα ταισουν ομως;☹

Αν χρειαστεί να ταίσεις σήμερα - αύριο, λόγω του μεγέθους των πουλιών, ίσως χρειαστεί να δώσεις τροφή με κάποια οδοντογλυφίδα, βάζοντας μικρή ποσότητα στην άκρη της.
Επίσης να φτιάχνεις πολύ μικρή ποσότητα, πρώτον γιατί θα κρυώνει γρήγορα κάτι που εγκυμονεί κινδύνους για μύκητες στον πρόλοβο των πουλιών και δεύτερον για να μην έχεις μεγάλες απώλειες σε προϊόν.
ενα κουταλακι μικρο απο μπομπονιερα κανω με 6 κουταλακια νερο κ με το ιδιο κουταλακι ταισα απο το χερουλακι του ομως
 
ταισα το πρωι στις 8 μαρια μου!
τωρα λεω να δω και να ταισω αναλογα πριν ή μετα την βολτα των παιδιων. Αν εστω κι ενα να ειναι ταισμενο να ταισω τα υπολοιπα ή οχι;
 
Για λεπτομέρειες κάτσε να σου πουν τα παιδιά από τα καναρίνια. Πάντως κριτήριο είναι ο γεμάτος πρόλοβος. Επίσης επιθυμούμε να ενεργοποιηθούν και οι γονείς από την τόνωση των νεοσσών που δυναμώνοντας θα ζητούν επιτακτικά τροφή.
Βασικά πρέπει διακριτικά να παρακολουθείς αν είναι ικανοποιητικά ταϊσμένα. Και το βράδυ πρέπει να μένουν κάποιες ώρες ατάϊστα να καθαρίζει ο πρόλοβος από τυχόν υπολείμματα.
 
Οι γονείς υπάρχει περίπτωση να έχουν συγγένεια; Από που τους πήρες;
 
οχι οι γονεις δεν εχουν συγγενεια
ο πατερας ειναι δικο μου περσινο μαλινουα και η μανα ενα σκουφατο πρασικο-κιτρινο καναρινι που πηρα απο καποιον αλλο εκτροφεα
παει καπου το μυαλο σου;
 
Αναφέρεις στο πρώτο ποστ ότι ο αδύναμος νεοσσός έχει δυσμορφία στα πόδια (2 δάχτυλα). Δυσμορφίες παρουσιάζονται όταν οι γονείς έχουν συγγένεια αλλά δεν είναι αυτός ο μοναδικός λόγος...
 
σιγουρα ενα γονιδιο υπευθυνο για δυσμορφια μπορει να συναντηθει κ σε αλλα πουλι, οχι μονο στα αδερφια. Οπως και να εγινε η δυσμορφια (χτυπημα ή εκ γεννετης) οι υπολοιποι νεοσσοι δειχνουν καλα κι αυτος δεν δειχνει να εχει κατι καινουριο!
 
Εύα μου ξέρω ότι δεν έχεις χρόνο να τα κάνεις όλα, αλλά όταν μπορέσεις βγάλε και ανέβασε μας πιο καθαρές φώτο του μικρού με τη δυσμορφία στο ράμφος και τα ποδαράκια του.
 
ενα βημα μπρος ενα πισω παμε
μου φαινεται ο αρσενικος κανει την ζημια γιατι αν ηταν η θηλυκια δε θα καθοταν πανω τους να τα ζεστανει
καποια φαση ειχε σηκωθει η θηλυκια πηγα κ κοιταξα κ τον ειδα τον μικρουλη σηκωσε κεφαλακι ανοιξε κ στομα
το θεμα ειναι οτι οταν παω δεν βρισκω ταισμενο παντα μονο ενα,ή τον χθεσινο υγιη ή τον σημερινο μικρο. Κ τωρα που γυρισα απο την βολτιτσα μας ειδα να εχει τραβηξει την τσοχα κ τουμπαραν ολα τα μικρα κ το αυγο μεσα. Τι θελει να πει ο ποιητης. Αυτο μαλλον το αρσενικο το εκανε γιατι πριν φυγω ειδα πισω απο την κουρτινα πως μολις σηκωθηκε το θηλυκο πηγε κ τα σκεπασε τα μωρα με νημα. Τι να κάνω;να τον χωρισω;
να παρω την φωλια ολοκληρη να την βαλω στην αλλη μου καναρα; Εκεινη καθεται στην δικη της αλλα αυγο δεν κανει. Θα τα αναστησει ή θα τα τσιμπαει γιατι ειναι ξενα;
 
τον χωρισα τελικα, ας πεσει το βαρος στην θηλυκια. Τα πουλια ζηταν και τα τρια φαι, η θηλυκια εκανε κατι κινησεις προς την φωλια κ μολις ησυχασε πηγα ειδα. Τα 2 ταισμενα ενα εκ των οποιων το μικρακι μου
ξεροσταλιαζω πισω απο την κουρτινα αν δω κινησεις
ο αρσενικος ειναι λετε πυρωμενος; γιατι κελαηδαει φοβερα...
 
Καλά έκανες και των χώρισες. Η κανάρα θα τα καταφέρει μόνη της.
λες; Μου δινεις μεγαλο κουραγιο...
περσι ηταν η τυχη του πρωταρη μαλλον... Ολα κυλησαν ομαλα... φετος προσγειωθηκα αποτομα κ πλεον μετραω μερες... Να φτασουμε ως αυριο θα ειναι καλα... Και παλι την επομενη το ιδιο και το ιδιο... Μεχρι να τα δω να παιρνουν τα πανω τους...
 
Αν το ένα είναι το σημερινό μην ανησυχείς, δεν τα ταίζουν την πρώτη μέρα.
 
Back
Top