Ασθένειες Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα

υπαρχει σαφης διαστολη του συκωτιου. Οχι απο υπερβολικα λιπαρα, γιατι θα ηταν παχουλη και δεν ειναι, εκτος αν υπαρχει αιτια που την κανει να χανει βαρος

συμφωνω απολυτα στην αλλαγη τροφης. Εγω βλεπω μπισκοτα κοκκινα και κιτρινα στο μιγμα (αν υπαρχουν στα πουλια μυκητες απο μονο του αυτο ειναι κακο, γιατι τα μπισκοτοειδη σκευασματα εχουν σακχαρα και τους ταιζουνε ) που ειτε δεν ειναι το prestige premium που αναφερεις, ειτε κυκλοφορει fake σκευασμα στην ελλαδα, αφου το prestige premium εχει vam pellets και οχι μπισκοτα κιτρινοκοκκινα (εγω κυριλε μπισκοτακια τα λεω και κεινα) που ειναι λαδι και κεραμιδι χρωματος
PrestPremBirdsCanarKVP29.jpg
KlnParkitPrem.jpg


Δεν ειναι πρωτη φορα που συναντω σε μελος φορουμ να εχει την premium με αλλο χρωμα μπισκοτα και εχω την εντυπωση οτι κατι... Περιεργο συμβαινει


απο κει και περα, παρε milk thistle liquid της nature's plus Nature's Plus Milk Thistle 125mg 30ml | Skroutz.gr και δωσε για 20 τουλαχιστον ημερες 1 σταγονα στα 100 ml νερου

αν το πουλι ομως δειχνει να εχει ευρυτερο προβλημα (νωχελικοτητα κλπ ) ειτε πας για εξετασεις (για κοκκιδια δεν το βλεπω γιατι δεν εχει πρησμενα εντερα αναγλυφα προς το παρον τουλαχιστον ) ειτε αρχιζεις τις εικασιες, με την αφλατοξικωση του συκωτιου απο μολυσμενες τροφες απο ασπεργιλλο, να ειναι και αυτη πιθανη.

η λευκη εχει σαφως προβληματικες κουτσουλιες και κεινη. Πρωτη κινηση και για τις δυο η αλλαγη του μιγματος και η χρηση μονο σπορων για λιγες μερες
 
Οπότε γενικότερα αλλάζω την τροφή γιατί κάτι όντως βρωμάει... Και φανταστείτε ότι σκάω 5.60 ευρώ! Εγώ αγοράζω τη συσκευασία που γράφει Premium Prestige Canaries και μέσα είναι με πολύχρωμα μπισκοτάκια.. Σταδιακά θα πάω στις τροφές που μου προτείνετε που είναι πιο εξειδικευμένες.. Όποια μάρκα θα βρω θα την πάρω αύριο κιόλας.. Αλλά η αλλαγή θα γίνει και πάλι σταδιακά έτσι;

Τι λέτε; Επίσης πέρα από τους σπόρους κία, καμελίνα, περίλλα κτλ κτλ θα πάρω και γύρη και σπιρουλίνα! :D
 
Πήγα να πάρω σπόρους και νυχοκοπτη ειδικό και το πετ σοπ ήταν κλειστό...

ένας μικρός νυχοκόπτης θα κάνει την δουλειά, δεν χρειάζεται κάτι ειδικό.

...
, συμφωνω απολυτα στην αλλαγη τροφης. Εγω βλεπω μπισκοτα κοκκινα και κιτρινα στο μιγμα (αν υπαρχουν στα πουλια μυκητες απο μονο του αυτο ειναι κακο, γιατι τα μπισκοτοειδη σκευασματα εχουν σακχαρα και τους ταιζουνε ) που ειτε δεν ειναι το prestige premium που αναφερεις, ειτε κυκλοφορει fake σκευασμα στην ελλαδα, αφου το prestige premium εχει vam pellets και οχι μπισκοτα κιτρινοκοκκινα (εγω κυριλε μπισκοτακια τα λεω και κεινα) που ειναι λαδι και κεραμιδι χρωματος

Δεν ειναι πρωτη φορα που συναντω σε μελος φορουμ να εχει την premium με αλλο χρωμα μπισκοτα και εχω την εντυπωση οτι κατι... Περιεργο συμβαινει...
Σε μία versele laga tropical finches premium που αγόρασα είχε vam pellets αλλά και πολλά πρασινοκίτρινα για μπισκότα. Την διέκοψα.
 
Αλλά η αλλαγή θα γίνει και πάλι σταδιακά έτσι;
Όχι, κατευθείαν, μην το φοβάσαι.

Καταλαβαίνω ότι νοιάζεσαι πολύ για το πουλάκι αλλά θα σου πρότεινα να του δίνεις μόνο τα απαραίτητα χωρίς άλλα είδη τροφών που πρέπει να μεταβολίζει ή φάρμακα τα οποία δεν πρόκειται να του κάνουν καλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το Milk thistle μπορώ να το προμηθευτώ από κάποιο ανθρώπινο φαρμακείο;

Καταλαβαίνω ότι νοιάζεσαι πολύ για το πουλάκι αλλά θα σου πρότεινα να του δίνεις μόνο τα απαραίτητα χωρίς άλλα είδη τροφών που πρέπει να μεταβολίζει ή φάρμακα τα οποία δεν πρόκειται να του κάνουν καλό.

Νόμιζα ότι τα βότανα, το τσάι, και, καμελινα, γύρη, σπιρουλινα κτλ κάνουν καλό για το συκώτι... Όχι;
 
Το Milk thistle μπορώ να το προμηθευτώ από κάποιο ανθρώπινο φαρμακείο;
Υπάρχουν, ναι. Κοίταξε το λινκ που έβαλε ο Δημήτρης. Πιθανόν να το βρεις και στο φαρμακείο της γειτονιάς.

Αυτό που σου έδωσα πιστεύω ότι είναι πιο πλήρες και ίσως πιο κατάλληλο για την περίπτωση, αλλά όπως και να έχει αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το εκχύλισμα Milk thistle που υπάρχει και στο Nature's Plus Milk Thistle σε αρκετά υψηλή συγκέντρωση.
Νόμιζα ότι τα βότανα, το τσάι
Αυτά ναι.
καμελινα, γύρη, σπιρουλινα κτλ κάνουν καλό για το συκώτι
Αυτά δεν ξέρω. Επειδή όμως πρόκειται για τροφές οι οποίες χρειάζονται επεξεργασία από τον οργανισμό και άρα προσθέτουν επιβάρυνση στο συκώτι, θα προτιμούσα προσωπικά άλλου είδους δίαιτα.
 
Δες αυτο που σου λεει ο Δημητρης σχετικα με τα εκχυλισματα, εγω σαν τροφη θα σου ελεγα οτι η manitoba T3 platino και η raggio dι sole ειναι η κορυφαιες απο τα ετοιμα μειγματα που κυκλοφορουν, απλα η μανιτομπα ειναι λιγο ποιο παχυντικη, αν παλι σκεφτεσαι να κανεις ενα μειγμα εσυ, τοτε σου λεμε και τι σπορους να παρεις με τα ποσοστα τους και κανεις ενα δικο σου και θα εισαι πληρες και σιγουρη για το τι τρωνε
 
Τελικά σήμερα πήρα την τροφή raggio di sole και φαίνεται πολύ καλή! Απλά μου φάνηκε ότι δεν έχει πολλά είδη σπόρων... Ίσως να κάνω και λάθος βέβαια.. Έβαλα μισή από την καινούργια τροφή και μισή από την παλιά στην κόκκινη και την λευκή, τους έβαλα σε μικρή αυγοθήκη σπόρο γαιδουράγκαθου, περίλλα και νίζερ που τους αρέσουν και ετοίμασα και τσάι με ρίγανη, χαμομήλι και δυόσμο που θα τους το βάλω αύριο. Επίσης πήγα σε δύο φαρμακεία και τα 2 είχαν το Milk Thistle σε χαπάκια και έτσι παρήγγειλα το Milk Thistle σε σταγόνες και αύριο λογικά θα έρθει..

Αυγοτροφή ή λαχανικό/φρούτο είπαμε δε δίνω για λίγες μέρες στις 2 αυτές, έτσι; Απλά η κόκκινη είναι στα τελειώματα της πτερόροιας.. Μήπως χρειάζεται βιταμίνες/αμινοξέα και το αυγό;
 
raggio di sole Περιεχει: Κεχρι καναδα, λευκη περιλα(6%), νιζερ(8%), λιναροσπορο και καναβουρι. απλα θα ηθελα να εχει και βρωμη 5% τα καναρινια τρωνε σαν κυριο μειγμα αυτους τους σπορους, τους σπορους γάιδουραγκαθου εχεις δει να τους τρωνε;
 
Κάθε νέος σπόρος που μπαίνει στο σιτηρέσιο των πτηνών γίνεται αποδεκτός μετά από αρκετά σχετικά μεγάλο χρονικό περιθώριο. Στην αρχή "παίζουν" μαζί τους αλλά στη συνέχεια σταδιακά γίνεται αποδεκτός.

τους σπορους γάιδουραγκαθου εχεις δει να τους τρωνε;

Θα ήθελα Πάνο να σε ρωτήσω, αν εσύ προσωπικά έχεις δοκιμάσει να δώσεις και δεν τους έφαγαν...
 
Γιαυτο ρωταω, ειναι παρα πολυ σκληρος σπορος και δεν εχουν τι δυναμη να τον σπασουν, η καρδερινες εχουν ποιο δυνατο ραμφος για αυτο τον τρωνε, οτι και να εκανα μονο οταν τον εβαλα στο μουλτι και τον εσπαζα μαζι με τα τσοφλια τοτε μονο τον τσιμπουσαν και τον ετρωγαν
 
Όταν καταλάβουν τη γεύση του σπόρου τότε τον επιλέγουν για το σιτηρέσιο τους. Οι σπασμένοι σπόροι βοηθούν στο να πειραματιστούν με αυτόν.
 
ναι σαν σπασμενο τον επελεγαν αλλα ολοκληρο δεν τον ετρωγαν καθολου... Ισως δεν μπορουσαν να τον σπασουν
 
Είναι πιστεύω καθαρά θέμα πολλών επιλογών. Αν έχει μαλακούς λιπαρούς σπόρους στη διάθεσή του, γιατί να παιδεύεται με τους δύσκολους;
 
Αλικη αν θες μην πετας το παλιο μιγμα, πριν το τελειωσεις, αλλα σιγουρα σταματα να το δινεις εντελως, για να δουμε αν εχει καποια σχεση.Αν τελικα αποδειχθει οτι η αλλαγη στους σπορους φερει βελτιωση στα πουλια (κυριως στις περιεργες κουτσουλιες θα φανει συντομα και μακροπροθεσμα αν εχει σχεση με το συκωτι ) τοτε δεν θα το ξαναδωσεις.Αλλιως αν και δεν τρελενομαι για μπισκοτα στα μιγματα των πουλιων (ειδικα αν αλλα πρεπει να εχει η συσκευασια και αλλα εχει... ) αν θες δικαιωμα σου μετα να δωσεις. Τωρα ομως κανε πληρη αλλαγη μιγματος αμεσα

σε αυτη την περιοδο, μειωσε και τους εξτρα σπορους που δινεις (οχι το αγκαθι μαριας. Αυτο το δινεις ) και ειδικα το νιζερ, το οποιο μην δινεις ιχνος παραπανω απο οσο εχει το μιγμα. Οτι σου ειπε ο Σταυρος για επιβαρυνση του οργανισμου με τους λιπαρους σπορους ισχυει και απλα δεν το ανεφερα νωριτερα για να μην επαναλαμβανομαστε, αλλα βλεπω οτι συνεχιζεις να δινεις, οποτε ειδικα το νιζερ , ουτε ιχνος επιπλεον

οχι βιταμινες κλπ μεχρι να δουμε αν αλλαξει κατι με την αλλαγη μιγματος
 
Παιδιά συγγνώμη που δεν έχω απαντήσει τόσες μέρες αλλά τρέχω με τη σχολή!

Λοιπόν... @panos70 η αλήθεια είναι πως δεν βλέπω τους σπόρους γαιδουράγκαθου ανοιγμένους.. Του σπάω στο blender και τους δίνω στην αυγοθήκη;
Βρώμη βάζω επιπλέον σε αυγοθήκη μαζί με κία, καμελίνα και όλους τους έξτρα σπόρους που βάζω. Αυτό που βλέπω να τρώει η κόκκινη λες και καταλαβαίνει ότι θα της κάνει καλό είναι το αγκάθι Μαρίας!

Αλικη αν θες μην πετας το παλιο μιγμα, πριν το τελειωσεις, αλλα σιγουρα σταματα να το δινεις εντελως, για να δουμε αν εχει καποια σχεση.Αν τελικα αποδειχθει οτι η αλλαγη στους σπορους φερει βελτιωση στα πουλια (κυριως στις περιεργες κουτσουλιες θα φανει συντομα και μακροπροθεσμα αν εχει σχεση με το συκωτι ) τοτε δεν θα το ξαναδωσεις.Αλλιως αν και δεν τρελενομαι για μπισκοτα στα μιγματα των πουλιων (ειδικα αν αλλα πρεπει να εχει η συσκευασια και αλλα εχει... ) αν θες δικαιωμα σου μετα να δωσεις. Τωρα ομως κανε πληρη αλλαγη μιγματος αμεσα

σε αυτη την περιοδο, μειωσε και τους εξτρα σπορους που δινεις (οχι το αγκαθι μαριας. Αυτο το δινεις ) και ειδικα το νιζερ, το οποιο μην δινεις ιχνος παραπανω απο οσο εχει το μιγμα. Οτι σου ειπε ο Σταυρος για επιβαρυνση του οργανισμου με τους λιπαρους σπορους ισχυει και απλα δεν το ανεφερα νωριτερα για να μην επαναλαμβανομαστε, αλλα βλεπω οτι συνεχιζεις να δινεις, οποτε ειδικα το νιζερ , ουτε ιχνος επιπλεον

οχι βιταμινες κλπ μεχρι να δουμε αν αλλαξει κατι με την αλλαγη μιγματος

Δε θα το πετάξω, θα το δώσω στα "αδέσποτα" πουλάκια (περιστέρια, σπουργίτια κτλ). Θα πάω να το βάλω στην εκκλησία που μαζεύει πολλά πουλιά. Είναι κρίμα να πεταχτεί.

Το μείγμα στις δύο το άλλαξα άμεσα.. Στα υπόλοιπα το πάω σταδιακά.

Τα καλά νέα είναι ότι η κόκκινη πάχυνε μέσα σε μία μέρα λόγω της αλλαγής της τροφής! Πλέον το κόκκαλο στο στέρνο είναι φυσιολογικό! Η νέα τροφή της αρέσει πολύ και τρώει το χρυσό μου! Και εδώ και δύο μέρες πίνει τσαγάκι με βότανα (ρίγανη, δυόσμο και χαμομήλι)! Για τις βιταμίνες το σκέφτηκα και εγώ ότι επιβαρύνουν το συκώτι αλλά για το νίζερ δεν ήξερα και της δίνω γιατί της αρέσει! Αύριο θα αφαιρέσω το έξτρα! Από έξτρα έχω καμελίνα, περίλλα, βρώμη, γαιδουράγκαθο, αγκάθι Μαρίας και νίζερ. Δίνω μόνο γαιδουράγκαθο και αγκάθι; Της αρέσει πολύ και η περίλλα.. @jk21 να της δίνω ή επιβαρύνει το συκώτι;

Στο φαρμακείο έχω παραγγείλει το Milk Thistle σε σταγόνες γιατί το βρίσκω μόνο σε χάπια.. Σε λίγες μέρες ελπίζω να έρθει! Μήπως να πάρω τα χάπια για πιο γρήγορα;

Ενώ το ποδαράκι είναι χειρότερα (αυτό το ογκίδιο που έβγαλε μεγάλωσε, ενώ κάθε μέρα βάζω Betadine) σήμερα τρώει περισσότερο και είναι πιο ζωηρή! Όπως είπα πάχυνε, αλλά το συκώτι ακόμα μαύρο.. Η άσπρη είναι πολύ πιο ζωηρή και στα ίδια! Θα ανεβάσω και φώτο με κουτσουλιές οσονούπω!

Αυτά είχα να πω! Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον, τις συμβουλές και την πολύτιμη βοήθεια! Πραγματικά είμαι ευγνώμον!
 
Γαϊδουράγκαθο, αγκάθι της Μαρίας και milk theastle το ίδιο πράγμα δεν είναι; Απλά μπορεί να είναι βότανο, σπόρος, χάπια ή σταγόνες; Κάνω λάθος;
 
ειναι ειναι ο ιδιος σπορος στις διαφορες μορφες του. Μονο το υγρο να παρεις και μαλιστα το συγκεκριμενο, γιατι τα αλλα των φαρμακειων, εχουν διαλυση σε αιθανολη (αλκοολη ) αυτο οχι. Επισης εχει συγκεκριμενη συσταση σε σιλυμαρινη (δραστικη ουσια) ειναι δηλαδη τιτλοδοτημενο, οπως λενε σχετικα για τα σκευασματα με πιστοποιημενη συσταση σε δραστικη ουσια

εγω προσωπικα απο λιπαρους σπορους, λογω της ποιοτητα πρωτεινης και των ω3 που περιεχουν (αλλα λιγοτερο και αλλο περισσοτερο για τα δυο πραγματα που ανεφερε ) χρησιμοποιω κυριως περιλλα, κανναβουρι, καμελινα και εχω ελαχιστοποιησει το νιζερ που δινει πολλα λιπαρα αλλα καθολου απο αυτα ω3 και μονο ω6 που ετσι κι αλλιως υπαρχει στους σπορους και δεν βοηθα η χορηγηση του στην βελτιωση του λογου ω3 προς ω6 στις τροφες, που αν αναζητησεις πληροφοριες,θα βρεις οτι πρεπει να δινουμε εμφαση στα ω3 . Το νιζερ αποτελει αγαπημενο σπορο για τα πουλια και ειναι κατι σαν σοκολατιτσα για κεινα... Δινουμε αλλα με μετρο

αυτα γενικα... ας παμε τωρα στην περιπτωση σου

το επιβαρυμενο συκωτι,θελει χαμηλα λιπαρα και αυτο σημαινει μειωμενα και τα ωφελιμα (αλλα δεν τα αφαιρουμε πληρως ) που μας δινουν περιλλα, κανναβουρι.Αν δεν εχει το μιγμα, βαζε λιγο περιλλα αλλα οχι υπερβολες. Το νιζερ οσο θα εχει προβλημα το πουλι, το εξαφανιζεις. Θα δουμε πως θα παει στην πορεια με αλλαγη μιγματος...

το οτι παχυνε πως το ειδες; ειδες κιτρινο λιπος στην κοιλια ή απλα το πουλι δειχνει οταν το κοιτας πιο ογκωδες ; το δευτερο δεν μου αρεσει. Το πρωτο ναι, αρκει να μην εχουμε υπερβολες γιατι συκωτι με προβλημα και λιπος αρκετο, δεν ειναι καλος συνδιασμος

θα ηθελα αμεσα φωτο κοιλιες και κουτσουλιες και στα δυο
 
Ααα εγώ δεν παρήγγειλα συγκεκριμένη μάρκα και μου έφεραν το Milk Thistle της Health Aid και όντως πάνω γράφει αιθανόλη.. Δλδ δεν κάνει; ☹
health-aid-milk-thistle-liquid-500x500.jpg


Στην μικρή αυγοθήκη έβαλα μόνο γαδουράγκαθο, αγκάθι Μαρίας, βρώμη από ένα κουαλάκι και λίγο περίλλα. Το γαιδουράγκαθο είναι άλλος σπόρος από το αγκάθι Μαρίας. Όχι; Εγώ δίνω αυτά:
40520.jpeg
και αυτό
p3imW.jpg


το οτι παχυνε πως το ειδες; ειδες κιτρινο λιπος στην κοιλια ή απλα το πουλι δειχνει οταν το κοιτας πιο ογκωδες ; το δευτερο δεν μου αρεσει. Το πρωτο ναι, αρκει να μην εχουμε υπερβολες γιατι συκωτι με προβλημα και λιπος αρκετο, δεν ειναι καλος συνδιασμος
Όταν λέω πάχυνε εννοώ ότι η καρίνα δεν είναι όσο έξω ήταν το κόκκαλο.. Είναι φυσιολογικό το κόκκαλο στην καρίνα της.. Το πουλάκι ούτε λίπος έχει ούτε όταν τη βλέπω δείχνει ογκώδες.. Δεν κάθεται φουσκωμένη. Το ποδαράκι της είναι χάλια! Καινούργιο θέμα εδώ: Ογκίδιο στο πόδι και είναι σαν να βγαίνει δεύτερο νύχι

θα ηθελα αμεσα φωτο κοιλιες και κουτσουλιες και στα δυο
Αύριο το πρωί θα βγάλω και θα ανεβάσω. Έβαλα καθαρό χαρτί σήμερα και εδώ και 3 μέρες πίνουν μόνο τσαγάκι και σπόρους.
 
Στην μικρή αυγοθήκη έβαλα μόνο γαδουράγκαθο, αγκάθι Μαρίας, βρώμη από ένα κουαλάκι και λίγο περίλλα
Αλίκη, οι αλλαγές που σου προτείναμε θα πρέπει να γίνουν σχεδόν με τη μορφή εξαναγκασμού. Άμεση αλλαγή. Ο σκοπός αυτού του πράγματος είναι για να φανεί άμεσα διάφορα εφόσον υπάρχει. Περνώντας ο καιρός μέχρι να αλλάξει σταδιακά η διατροφή του, είτε θα γίνουν τα πράγματα χειρότερα λόγω του ότι δεν πρόλαβε να επωφεληθεί από την αλλαγή, είτε θα γίνει καλά αλλά δεν θα μάθεις ποτέ αν έκανες κάτι που το ωφέλησε πραγματικά.

Δίνοντας 4 - 5 ήδη σπόρων, θα διαλέξει τους πιο μαλακούς, τους πιο λιπαρούς, τους ποιο νόστιμους και φοβάμαι ότι κανένας από τους θεραπευτικούς γιατί την περίπτωση σπόρους δεν έχει αυτά τα χαρακτηριστικά.
 
Back
Top