Ασθένειες Γύρισα από τις διακοπές και δύο θηλυκές έχουν καρίνα

Όχι... Απλά εφόσον δεν έχουν ούτε κάποιο μικρόβιο, ούτε κοκκιδια τείνω προς τους μύκητες. Αν και ούτε μύκητες βρήκαν στις κουτσουλιές αλλά όταν είναι σε μικρό αριθμό δεν φαίνονται στην καλλιέργεια. Ο γιατρός μου είπε ότι μπορεί να είναι και κάποιος ιός, αλλά ούτε μπορούμε να τον ανιχνεύσουμε ούτε να τον θεραπεύσουμε.

Οι κυρίες πάντως φαίνονται υγιεστατες, αλλά θα παραμείνουν μόνες τους και υπό παρακολουθηση. Τώρα μέχρι πότε δε ξέρω! 😛
 
Τα κορίτσια συνεχίζουν στην ίδια κατάσταση.. Η κόκκινη περνάει μόνο πολύ έντονα πτερόροια, αλλάζει απότομα όλα τα φτερά (κεφάλι και πτήσης) και η άσπρη είναι στα τελειώματα, οπότε τους δίνω βιταμινούλες και μπάνια και αυγοτροφή και κία, καμελίνα, βρώμη, αγκάθι, λιναρόσπορο και νίζερ σε μια μικρή αυγοθήκη για να τις βοηθήσω.

Η ερώτηση πλέον είναι η εξής: θα μπορέσουν να μπουν στην αναπαραγωγική διαδικασία την άνοιξη ή όχι;
 
Νομίζω Αλίκη καλό θα ήταν ένα βήμα την φορά, άς περάσει με το καλό το φθινόπωρο και ο χειμώνας και βλέπεις ανάλογα. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα.
 
Τα νέα δεν είναι καλά για την κόκκινη.. Πέρα του ότι έβγαλε ένα "μπαλάκι" στο πόδι, στον αντίχειρα ας πούμε, εκεί που αρχίζει το νύχι, ξαναεμφάνισε καρίνα και κάτω από την καρίνα (όπως βλέπουμε το πουλί) αριστερά η κοιλιά της είναι μαύρη και παραμένει λίγο πρησμένη όπως ήταν. Τώρα μακραίνουν τα τελευταία φτερά της πτερόροιας, την οποία πέρασε πολύ έντονα καθώς άλλαξε ταυτόχρονα τα φτερά πτήσης και του κεφαλιού και ενώ έχουν βγει τα καινούργια είναι ακατάστατα και "ανοίγουν". Ενώ τρώει (αφήνει πάντα το ρούπσεν) και πίνει και νερό η καρίνα είναι λίγο έντονη. Κάποιες στιγμές την πετυχαίνω να έχει λίγο φουσκωμένα φτερά.. Μήπως πρέπει να τη βάλω μέσα; Το μόνο καλό είναι ότι έστρωσαν οι κουτσουλιές της και δεν είναι τόσο υγρές. Απ' ότι είδα (διάβασα αυτό: Ασθένειες συκωτιού των πουλιών - Λιπώδες ήπαρ ) στο σημείο αυτό της κοιλιάς είναι το συκώτι, και απορώ πως γίνεται να έχει εκεί πρόβλημα με τη διατροφή που τους παρέχω. Και λαχανικά και χλωρά/αποξηραμένα βότανα, και τσάγια και σπιτική αυγοτροφή.. Να σκάσω είμαι! Τώρα της έβαλα βιταμίνες στο νεράκι και το απόγευμα θα πάω να πάρω κία, καμελίνα, λιναρόσπορο, περίλλα λευκή, βρώμη, αγκάθι και γαιδουράγκαθο που της αρέσουν και πιστεύω θα της κάνουν καλό! Τι άλλο να πάρω για να τη βοηθήσω; Σ αυτό που έβγαλε στο πόδι έβαλα betadine...

Ορίστε και φώτο της κοιλιάς
rsz_1rsz_dsc_1184.webp
rsz_1rsz_dsc_1185.webp rsz_1rsz_dsc_1186.webp rsz_1rsz_dsc_1187.webp rsz_1rsz_dsc_1188.webp

Οι κουτσουλιά της
rsz_1rsz_dsc_1190.webp
 
Η άσπρη είναι σε στάσιμη κατάσταση και πολύ ζωηρή!

Οι κουτσουλιές της παραμένουν με αρκετό νερό
rsz_1rsz_dsc_1191.webp
 
Ποιο μείγμα σπόρων τους δίνεις Αλίκη;
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk21
Πάρε μια άλλη, μικρή συσκευασία και αντικατέστησε την τροφή σε αυτά τα δύο για μερικές ημέρες. Κατευθείαν, όχι αναμειγνύοντας την για να την συνηθίσουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: jk21
Γιατί να την αντικαταστησω; Να πάρω της Versele laga την απλή; Ή εντελώς άλλη μάρκα;
 
Γιατί να την αντικαταστησω;
απορώ πως γίνεται να έχει εκεί πρόβλημα με τη διατροφή που τους παρέχω. Και λαχανικά και χλωρά/αποξηραμένα βότανα, και τσάγια και σπιτική αυγοτροφή.. Να σκάσω είμαι
Υπάρχει κάτι άλλο πέρα από αυτό που θα μπορούσες να κάνεις από την πλευρά σου, εκτός ίσως από το να προσθέσεις και milk thistle στη διατροφή του;
 
Ο,τι μου πείτε ότι μπορεί να βοηθήσει την κατάσταση τους και ειδικά της κόκκινης θα το κάνω... Τι άλλο να τους δώσω; Τι είναι το Milk thistle; Απλά Σταύρο μου αφού η Versele laga είναι η κορυφαία ας πούμε μάρκα για τροφή πτηνών γιατί να την αλλάξω; Εννοώ είναι τόσο ακριβή και την αγοράζω επειδή είναι η καλύτερη.. Ή μήπως τελικά όχι;

Πήγα να πάρω σπόρους και νυχοκοπτη ειδικό και το πετ σοπ ήταν κλειστό... Πππφφφφφ αύριο τώρα... 😀 Πανο το έχω στο πρόγραμμα απλά φοβάμαι γιατί κάνουν απότομες κινήσεις!
 
Μπορεί η τροφή να είναι καλή και απλώς να μην ταιριάζει στα δικά σου πουλάκια. Όπως σε εμάς τους ανθρώπους κάποιες τροφές είναι θρεπτικές μεν δεν μπορούν να τις φάμε όλοι μας δε 😉
 
Ωραία να τους δώσω σταδιακά άλλη τροφή.. Παλαιότερα τους έδινα της deli nature και τους άρεσε πιο πολύ από της Versele laga. Απλά έχω διαβάσει να προτιμούμε μείγματα χωρίς μπισκότα και ρουπσεν.. Να πάρω την Versele laga την απλή; Εσείς ποια μάρκα προτείνετε γενικότερα; 😛
 
Εγώ παίρνω της DUVO και είμαι ευχαριστημένος, είναι αποστειρωμένη. Την βρίσκω στον Γέρακα στον Κτηνιατρικό κύκλο.
 
η μπορεις να παρεις εξτρα σπορους μεμονομενους και να κανεις ενα σωστο μειγμα οπως κανω εγω
 
Τι είναι το Milk thistle
Γαιδουράγκαθο σε οποιαδήποτε μορφή (σπόρους ή και συμπλήρωμα διατροφής για πουλιά). Γνωρίζω ότι υπάρχει σε αυτό το κατάστημα karderines.gr/shop/SILYSAN-60-400-gr-1. Αν υπάρχει και αλλού, ενημερώστε.
αφού η Versele laga είναι η κορυφαία ας πούμε μάρκα για τροφή πτηνών
Η άποψή μου είναι ότι δεν υπάρχει τρόπος να αποδειχτεί ποιο είναι το καλύτερο προϊόν σε σχέση με κάποιο άλλο. Καλό είναι κάτι μέχρι να αποδειχθεί ότι υπάρχει κάτι καλύτερο, με βάση την προσωπική μας εμπειρία. Αυτό προσπαθούμε να κάνουμε.

Οποιαδήποτε τροφή άλλης μάρκας. Δεν λέω ότι αυτό είναι το πρόβλημα. Εικασίες κάνουμε ελπίζοντας.
 
Back
Top