Γενικά Διάκριση φύλου στους παπαγάλους cockatiel

Fotis_K

PB Known Member
Εγγραφή
5 Ιουν 2008
Μηνύματα
3.116
Πόλη
Αθήνα
Διαχωρισμος φυλου στους παπαγαλους cockatiel.

Εχουμε βρει το σωστο pet shop και εχουμε αγορασει επιτελους ενα ομορφο και υγειες cockatiel. Το επομενο μας θεμα αφου το εχουμε τακτοποιησει ειναι το φυλο του. Στα cockatiel ειναι δυσκολο να ξεχωρισουμε το φυλο γιατι μπορει να ειναι νεαρα κι ετσι δεν ξερουμε αν εχουν παρει τα ενηλικα τους χρωματα. Σε αυτες τις περιπτωσεις μονο το δαχτυλιδι(αν εχουν) μπορει να μας λυσει την απορια.

Αρσενικα cockatiel

Στα αρσενικα με φυσικο χρωματισμο το προσωπο εχει κιτρινο καθαρο χρωμα με εντονα κοκκινα μαγουλα. Η ουρα τους ειναι καταμαυρη και δεν εχουν ιχνος κιτρινου χρωματος.
1.Αρσενικο σε φυσικο χρωματισμο(φωτο 1)

Τα αρσενικα whiteface cockatiel εχουν κατασπρο προσωπο χωρις κοκκινα μαγουλα και καταμαυρη ουρα χωρις ιχνος ασπρου.
2.Αρσενικο whiteface cockatiel. (φωτο2)

Στα pied cockatiel ο διαχωρισμος φυλου γινεται δυσκολα. Συνηθως τα αρσενικα εχουν πιο καθαρο προσωπο(χωρις γκρι σημαδια δηλαδη) με εντονα κοκκινα μαγουλα.
3.Αρσενικο pied cockatiel(φωτο3)

Κατα κανονα τα ενηλικα pearl cockatiel ειναι ολα θηλυκα. Μερικα ομως αρσενικα διατηρουν κι αυτα περλες στο φτερωμα τους (συνηθως απο την βρεφικη τους ηλικια).
4.Αρσενικο pearl pied cockatiel(φωτο4)
 

Συνημμένα

  • CockatielImage2.webp
    CockatielImage2.webp
    31,8 KB · Προβολές: 2.126
  • 622546_20A_.webp
    622546_20A_.webp
    40,3 KB · Προβολές: 1.735
  • Cockatiel-Pied.webp
    Cockatiel-Pied.webp
    12,9 KB · Προβολές: 1.800
  • male pearl pied.webp
    male pearl pied.webp
    19,8 KB · Προβολές: 1.754
Θηλυκα cockatiel

Θηλυκα cockatiel.

Tα θηλυκα σε φυσικο χρωματισμο εχουν γκρι-λαδι προσωπο με πολυ μουντα κεραμιδι μαγουλα. Το λοφιο τους ειναι γκρι και η ουρα τους επισης γκρι με κιτρινες κηλιδες.
1. Θηλυκο cockatiel σε φυσικο χρωματισμο. (φωτο1)

Τα θηλυκα whiteface εχουν γκρι προσωπο με ελαχιστον ασπρο στο προσωπο(ισα που διακρινεται) και γκρι ουρα με λευκες κηλιδες.
2. Θηλυκο whiteface cockatiel(φωτο2)

Στα pied θηλυκα cockatiel ειναι επισης δυσκολος ο διαχωρισμος φυλου. Συνηθως εχουν γκρι προσωπο με μουντα κεραμιδι μαγουλα και στην ουρα τους φερουν κηλιδες.
3. Θηλυκο pied cockatiel(φωτο3,4)
 

Συνημμένα

  • Cockatiel_female.webp
    Cockatiel_female.webp
    18,8 KB · Προβολές: 1.478
  • 175116948VcBoUY_ph.webp
    175116948VcBoUY_ph.webp
    48,3 KB · Προβολές: 1.017
  • 66256183_dfc0cb3bba.webp
    66256183_dfc0cb3bba.webp
    14,7 KB · Προβολές: 1.246
  • pieds.webp
    pieds.webp
    21 KB · Προβολές: 1.203
Θηλυκα cockatiel.

Ολα τα pearl ενηλικα cockatiel ειναι θηλυκα.

1. Θηλυκο pearl cockatiel(φωτο1)
2. Θηλυκο Pastelface silver pearl cockatiel(φωτο2)
3. Θηλυκο cinnamon pearl cockatiel(φωτο3)
4. Θηλυκο whiteface pearl cockatiel(φωτο4,5)
 

Συνημμένα

  • pearl_cockatiel_media.webp
    pearl_cockatiel_media.webp
    15 KB · Προβολές: 943
  • pastelface pastel silver pearl cockatiel.webp
    pastelface pastel silver pearl cockatiel.webp
    9,4 KB · Προβολές: 913
  • lacewing_platinum_pearl_female.webp
    lacewing_platinum_pearl_female.webp
    17 KB · Προβολές: 1.083
  • wfPearlHen052701.webp
    wfPearlHen052701.webp
    12,8 KB · Προβολές: 1.066
  • whitefaced_pearl_cockatiel_mousepad-p144032867158727629trak_400.webp
    whitefaced_pearl_cockatiel_mousepad-p144032867158727629trak_400.webp
    8,2 KB · Προβολές: 897
Lutino&Albino cockatiels

Γενικα σ αυτες τις 2 μεταλλαξεις ο διαχωρισμος του φυλου ειναι αρκετα δυσκολος.Ισως το τραγουδι(στην περιπτωση των αρσενικων) μπορει να μας καθοδηγησει για το τι ειναι τελικα.Αν θελουμε ομως να ειμαστε 100% σιγουροι για το φυλο του πουλιου που εχουμε δεν εχουμε παρα να του κανουμε test DNA.

Προσφατα η Πωλινα(wind-sa) στο αρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Τι-πρέπει-να-ξέρετε-για-το-ζευγάρωμα-των-cockatiels.15294/
εγραψε τα εξης:
Διαχωρισμός φίλου στα Lutino & Albino: πορτοκαλί κηλίδες στο μάγουλα της θηλυκού είναι λαμπρότερα από τους άνδρες (στους άντρες είναι θαμπό). Στις γυναίκες από την εσωτερική πλευρά των φτερων οι πτέρυγες έχουν κίτρινα ωοειδές σποτ , τα αρσενικά δεν τα έχουν. Κίτρινος κυματισμός ουράς σε λευκό φόντο - είναι επίσης μια ένδειξη θηλυκού.
Θα πρέπει να σημειωθεί ότι στους lutino Cockatiel κίτρινες κηλίδες σε λευκό φόντο, είναι καλά ορατή μόνο σε λαμπρό φως του ήλιου.
 
Ολα τα pearl ενηλικα cockatiel ειναι θηλυκα.. Δηλαδή αποκλειετε να ειν αρσενικο;
 
Ολα τα pearl ενηλικα cockatiel ειναι θηλυκα.. Δηλαδή αποκλειετε να ειν αρσενικο;

Αν βαλεις μια φωτογραφια ισως μπορεσουμε να ξεχωρισουμε τι ειναι. Παραπανω ομως νομιζω οτι το εχω γραψει κατανοητα. 😉Το διαβασες ολο; Διαβασε το #1 στο τελος τι εχω γραψει για τα αρσενικα pearl.Αμα εχει πολλες "περλες" και ειναι ενηλικο ειναι θηλυκο.
 
οχι και εγω ενα ενήλικο pearl εχω και ειναι θηλυκο! 😛 και εχω και δυο μωρα pearl που ειναι ενα μισι μηνων περιπου! αυτα δηλαδή το πιο πιθανό να γίνουν θηλυκα, ε;
 
οχι και εγω ενα ενήλικο pearl εχω και ειναι θηλυκο! 😛 και εχω και δυο μωρα pearl που ειναι ενα μισι μηνων περιπου! αυτα δηλαδή το πιο πιθανό να γίνουν θηλυκα, ε;

Tιποτα δεν ειναι σιγουρο. Πρεπει να περιμενεις να κλεισουν τους πρωτους 6 μηνες ζωης και μετα θα καταλαβεις το φυλο τους.
 
sorry κιολας που σε ρωταω τοσα πολλα αλλα προσπαθώ να μάθω για να μπορέσω να το καταλάβω οταν μεγαλώσουν! Δηλαδή μπορεί σε 6 μήνες να χάσουν όλες τις πέρλες τους αν είναι αρσενικα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: myr
Καλα κανεις και ρωτας. Προσπαθω να βοηθαω οσο μπορω(αρκει να ξερω)

δηλαδή μπορεί σε 6 μήνες να χάσουν όλες τις πέρλες τους αν είναι αρσενικα;

Ναι, μπορει να τις χασουν ολες τις περλες η να κρατησουν μερικες η ακομα και να μεινουν ετσι οπως ειναι.

Αν θες βαλε και φωτογραφιες για εμπλουτισμο του θεματος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: myr
Ερώτηση για φύλο kockatiel

Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος με το φύλο των πιο κάτω Kockatiel?
Ευχαριστώ!
 

Συνημμένα

  • ckokatiel yellow.webp
    ckokatiel yellow.webp
    68,8 KB · Προβολές: 644
  • Κόκος κοκατίλ.webp
    Κόκος κοκατίλ.webp
    47,1 KB · Προβολές: 804
ελα μαριε απο οτι λεει το αρθρο του φωτη το πουλι της δευτερης φωτογραφιας πρεπει να ειναι αρσενικο τωρα για την πρωτη δεν ξερω τι ειναι αλλα υπαρχουν οι εμποιροτεροι να σε βοηθισουν
 
το δευτερο ειναι αρσενικο συγουρα.. Το πρωτο ειναι μαλλον θυληκο γιατι εχει λιγο γκρι στο προσσωπο.. Μπορεις να βαλεις μια φωτο με το κατο μερος της ουρας του;τι ηλικια εχουν;
 
Θα μπορούσε να με βοηθήσει κάποιος με το φύλο των πιο κάτω Kockatiel?
Ευχαριστώ!

To πουλι της δευτερης φωτογραφιας ειναι σιγουρα αρσενικο. Για το πουλι της πρωτης φωτογραφιας (pied) τιποτα δεν ειναι σιγουρο.Βαλε μια φωτογραφια απο το εσωτερικο της φτερουγας και απο το κατω μερος της ουρας.

Μια φιλικη παρατηρηση. Οι πατηθρες ειναι παρα πολυ λεπτες και δεν τα διευκολυνουν καθολου στην στηριξη τους. Πεταξε αυτες που εχεις τωρα(ειναι και βρωμικες κι ολας) και αντικατεστησε τις με νεες ξυλινες.

https://community.petbirds.gr/threads/Ασφαλή-και-τοξικά-ξύλα-για-πατήθρες-και-παιχνίδια.14396/
 
  • Like
Αντιδράσεις: myr
αρσενικο θελεις να πεις Φωτη ε;
Μαριε εχεις μεσα και παπαγαλιακια μικρα και μια φωλια. Προσεξε μην γινει καμια επιθεση εκει μεσα!
 
😕
Θηλυκα cockatiel.

Ολα τα pearl ενηλικα cockatiel ειναι θηλυκα.

1. Θηλυκο pearl cockatiel(φωτο1)
2. Θηλυκο Pastelface silver pearl cockatiel(φωτο2)
3. Θηλυκο cinnamon pearl cockatiel(φωτο3)
4. Θηλυκο whiteface pearl cockatiel(φωτο4,5)

Φώτη νομίζω είμαι στην κατηγορία 3. Θηλυκο cinnamon pearl cockatiel(φωτο3). Επισυνάπτω φωτό να μου πείς ως πιο έμπειρος...
 

Συνημμένα

  • DSC00212.webp
    DSC00212.webp
    76 KB · Προβολές: 523
Back
Top