Γενικά Διάκριση φύλου στους παπαγάλους cockatiel

Bαγγελη το κοκατιλ σου ειναι σιγουρα whiteface cinnamon pied. Τωρα για pearl δεν ειμαι σιγουρος. Ξερεις την ηλικια του; Αν μπορεις βαλε μια φωτογραφια της πλατης του και θα σου πω.
 
Bαγγελη το κοκατιλ σου ειναι σιγουρα whiteface cinnamon pied. Τωρα για pearl δεν ειμαι σιγουρος. Ξερεις την ηλικια του; Αν μπορεις βαλε μια φωτογραφια της πλατης του και θα σου πω.

Για την ηλικία δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά πρέπει να είναι 15-18 μηνών τώρα.
Δες και εδώ φωτό: Ιστορικό αγοράς, μεταφοράς και διαμονής whiteface cockatiel
 

Συνημμένα

  • DSC00205.webp
    DSC00205.webp
    74,8 KB · Προβολές: 261
Ειναι whiteface cinnamon pearl pied cockatiel.:)

Aν και τα cinnamon whiteface δεν μου πολυαρεσουν το δικο σου ειναι πολυ ομορφο.
 
Σ'ευχαριστώ πολύ Φώτη. Την αγαπώ πολύ την Έλλη μου (κοκατίλ). Είναι όμορφη αλλά και φλύαρη για θυληκιά! Να'σαι καλά και εσύ και τα παπαγαλάκια σου...
 
Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια.
Όσο για την ηλικία τους, είναι πάνω από 5-6 χρονών, τώρα δεν θυμάμαι ακριβώς να σας πω, πάντως μικρά δεν είναι. Και η φωτογραφία είναι μερικών μηνων... Και αν βοηθά αυτό σχετικά με το δεύτερο το κίτρινο, τσακώνονται συνέχεια με το γκρι το αρσενικό, το γκρί αποφεύγει το κίτρινο και το φοβερίζει, αλλά το κίτρινο συνεχώς ακολουθεί το γκρι.
Τι χρώμα πρέπει να έχει το κάτω μέρος της ουράς στο κίτρινο για να είναι θηλυκό;
Fotis_K ευχαριστώ για τις συμβουλές, τις πατήθρες τις πλένω συχνά και έχω και διαφόρων μεγεθών.
Marilenaki Ναι τα έχω μαζί εδώ και πολλά χρόνια, σε κλούβα και τα μικρά αναπαράχθηκαν κιόλας πολλές φορές.
 
Fotis_K ευχαριστώ για τις συμβουλές, τις πατήθρες τις πλένω συχνά και έχω και διαφόρων μεγεθών.

Μαριε δεν παιζει ρολο το χρωμα που θα εχει η ουρα αλλα τα "σχεδια" που θα εχει.Βγαλε μας μια φωτογραφια καθαρη απο το κατω μερος της ουρας και απο το εσωτερικο της φτερουγας.
 
Αυτές κάνουν φίλε;
 

Συνημμένα

  • untitled.webp
    untitled.webp
    5,7 KB · Προβολές: 240
  • Εικόνα010.webp
    Εικόνα010.webp
    9,1 KB · Προβολές: 234
Εμένα απο τις φωτογραφίες της ουράς μου φαίνεται οτι είναι αρσενικό.
 
κ μενα γι΄αρσενικο μου φενεται...
 
Απο το προσωπο θα ελεγα θηλυκο.Απο την ουρα αρσενικο.

Στα φτερα της ουρας του παρατηρεις τιποτα σχεδια η ειναι μονοχρωμα;

Οπως και να εχει γι αυτο λεμε οτι ο καλυτερος τροπος για να μαθεις το φυλο των pied cockatiel ειναι το test DNA.
 
Όχι δεν υπάρχουν σχέδια απ' ότι είδα.
Μάλλον αρσενικό θα είναι. Ευχαριστώ για την βοήθεια!
 
απο τη λιγη εμπειρια που εχω το πρωτο ειναι θηλυκο και το σευτερο σιγουρα αρσενικο!
 
αμα στην ουρα εχει εστω και ελαχιστα κιτρινα σχεδια ειναι θηλυκο;
 
ναι στα normal gray είναι ένδειξη ότι είναι θηλυκό. Βέβαια εφόσον έχει περάσει την πρώτη πτερόρροια και συνεχίζει να έχει τις γραμμές
 
τα φτερα στα ποδια εχουν πολλες ριγες αλλα η ουρα δεν εχει
 
Back
Top