Αναπαραγωγή Διαδικασία αναπαραγωγής καναρινιών

papanas_kom

PB New Member
Εγγραφή
19 Νοε 2018
Μηνύματα
51
Καλησπέρα, θα ήθελα τα φώτα σας σχετικά με ένα ζευγάρι καναρίνια που έχω. Έχω διαβάσει το υπέροχο άρθρο που έχετε στο φόρουμ σχετικά με την διαδικασία αναπαραγωγής. Εάν εξαιρέσουμε την τρέχουσα χρονική περίοδο που δεν συμβαδίζει με την αναπαραγωγή έχω βάλει χωριστά τα πουλιά για περισσότερο από μήνα να μην βλέπονται στον ίδιο χώρο. Έπειτα τα έβαλα σε ζευγαρωστραε χώρισμα για περισσότερο από 10 μέρες όλα καλά είχε αρχίσει και ο αρσενικός να κελαηδάει που και που, έβαλα φωλιά και πριν δυο μέρες έβγαλα το χώρισμα αλλά φαίνεται να τσακώνονται αρκετά συχνά μια κυνηγάει ο αρσενικός μια θυληκια. Τι να κάνω ; Να τα ξανά χωρίσω για λίγο διάστημα;
 
Αν τα έχεις έξω χώρισέ τα. Είναι πολύ νωρίς για αναπαραγωγή. Η διάρκεια της ημέρας πρέπει να είναι 12 ώρες + για να έλθουν σε αναπαραγωγική διάθεση. Υπολόγισε από μέσα Μαρτίου περίπου. Άν τα έχεις μέσα με τεχνητό φωτισμό, που κυμαίνεται στο χρονικό διάστημα που προανέφερα, χρειάζονται περισσότερο χρόνο ίσως. Από αυτά που γράφεις, σίγουρα τα πουλιά δεν είναι έτοιμα.
 
Τα πουλάκια βρίσκονται σε εσωτερικό χώρο;
Τα έχω σε εσωτερικό χώρο εννοώ δε προθάλαμο σπιτιού χωρίς τεχνικό φωτισμό, απλά βρίσκονται σε διαφορετική θερμοκρασία από την εξωτερική
[automerge]1548606485[/automerge]
Ας είναι έτοιμος από μέσα Φεβρουαρίου.
Κάποια πουλιά.. Δεν κρατιούνται με τίποτε!
Προτείνετε να τα χωρίσω για λίγο διάστημα και να ξανά προσπαθήσω ; Πάντως όλα έδειχναν να ανταποκρίνονται κανονικά
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Τα πουλιά προτείνουν ότι θέλουν κι εμείς οφείλουμε να μπορούμε να διαβάσουμε τη συμπεριφορά τους.
Θεωρώ πως είναι νωρίς για να θέλουν να ζευγαρώσουν σε εξωτερικό περιβάλλον αυτό το διάστημα.
Παρατηρώντας όμως την συμπεριφορά κυρίως του θηλυκού θα καταλάβεις πότε ακριβώς πρέπει να τα ενώσεις.
Αν μάλιστα δεις να συγκεντρώνει υλικό για φώλιασμα.. Τότε είναι σίγουρα ο καιρός για να τα ζευγαρώσεις.
Όχι όμως νωρίτερα.
 
Προτείνετε να τα χωρίσω για λίγο διάστημα και να ξανά προσπαθήσω ; Πάντως όλα έδειχναν να ανταποκρίνονται κανονικά

Αν μάλιστα δεις να συγκεντρώνει υλικό για φώλιασμα.. Τότε είναι σίγουρα ο καιρός για να τα ζευγαρώσεις.
Όχι όμως νωρίτερα.
Το θέμα είναι ότι μπήκε υλικό στη φωλιά δε ξέρω αν ήταν από το θηλυκό η αν το έκανε το αρσενικό. Αν είναι θα βάλω το χώρισμα στη ζευγαρωστρα και πάλι η να τα βάλω χωριστά τελείως να μη βλέπονται;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Προτείνετε να τα χωρίσω για λίγο διάστημα και να ξανά προσπαθήσω
Η γνώμη μου είναι πως πρέπει να τοποθετήσεις το χώρισμα και να συνεχίσεις διατροφική προετοιμασία.
Η σωστή στιγμή για να τα ενώσεις είναι όταν δείς τον αρσενικό να ταίζει το θηλυκό μέσα απο το κάγκελο και ειδικά όταν το θηλυκό αρχίσει την κατασκευή της φωλιάς.
 
Ευχαριστώ πολύ όλους για την άμεση ανταπόκριση και πάλι. Ελπίζω να τα καταφέρω σύντομα γιατί η αλήθεια είναι ότι το κελάηδημα του αρσενικού έχει αρχίσει και μας λείπει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top