Αναπαραγωγή Ξεκινάμε ξανά την προσπάθεια ζευγαρώματος των καναρινιών μου

Μπορείς είτε να αφαιρέσεις το υλικό φωλιάς, να αφήσεις μόνο την τσόχα και να την καθαρίσεις στα γρήγορα, είτε να ετοιμάσεις μία καινούργια φωλιά με καθαρή τσόχα για να αντικαταστήσεις την υπάρχουσα βάζοντας τους νεοσσούς μέσα στην καινούργια. Το τι είναι προτιμότερο να κάνεις, εξαρτάται από τον χαρακτήρα των γονιών και την ανοχή τους στις ενοχλήσεις.

Κοίταξε λίγο και εδώ μερικά πράγματα σχετικά με τη διαχείριση της φωλιάς κατά την αναπαραγωγή των καναρινιών.
 
Παιδια καλησπέρα. Οπως παρατηρησα, οι γονεις μαδάνε τα μωρα. Λογικό καθως θελουν νημα. Εβαλα 2η φωλια και τους εδωσα νημα. Τα μωρα σημερα κλείνουν 17 μερες ζωντανά. Το ενα, το μεγαλο προσπαθει να πεταξει σηκώνεται και φτερουγιζει, χωρις ομως αντικρισμα. Παρακαλω πειτε μου τι να κανω. Ευχαριστώ. Ακομα ενα προβλημα μου ειναι οτι εν αγνοία μου εβαλα την πρωτη φωλια με τα μωρα στην μέση του κλουβιου με αποτέλεσμα να μην μπορει να μπει το διαχωριστικό σε περίπτωση που χρειαστεί. Πιστευετε ξα ηγαν καλο τωρα πριν πεταηουν να μετακοινησω την φωλια σε ποθο χαμηλο σημειο και ποιο μακρυα απκ την νεα φωλια? Ευχαριστώ
 
Πιστευετε ξα ηγαν καλο τωρα πριν πεταηουν να μετακοινησω την φωλια
Ναι, να την μετακινήσεις σε σημείο που θα επιτρέπει την τοποθέτηση του κάγκελου.
Εβαλα 2η φωλια και τους εδωσα νημα.
Σταμάτησαν να μαδάνε τα μικρά ?
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ δεν νομίζω. Δεν μπορώ να καταλάβω αλλά και τα 2 έχουν καραφλιασει. Έβαλα νημα και φωλιά ούτε τα ακούμπησαν. Και τα μικρά ακόμα δεν πετάνε.
 
Ανέβασε μια φωτογραφία.
Πόσων ημερών είναι τα μικρά ?
18 ημερών είναι. Μάλιστα το μεγάλο (δεξιά) κάθεται και όρθιο και κάνει ότι θα πηδηξει αλλά έρχονται η γονείς και το τσιμπάνε λίγο και μετά αποφασίζει να ξαναμπεί μέσα
[automerge]1646933910[/automerge]
Ορίστε και η φώτο @ΙΩΑΝΝΗΣ@
 

Συνημμένα

  • received_4981965938558242.webp
    received_4981965938558242.webp
    22,2 KB · Προβολές: 35
Τοποθέτησε το διαχωριστικό και βάλε την φωλιά με τα μικρά ακριβώς δίπλα, από την άλλη μεριά βάλε μια πατήθρα κοντά στο διαχωριστικό για να μπορούν οι γονείς να τα ταΐζουν.
Βρίσκονται σε ηλικία που θα αρχίσουν να βγαίνουν από την φωλιά.
 
Καλησπέρα σε όλους. Να ενημερώσω ήθελα απλά, όλα καλά πάνε μέχρι στιγμής, τα μωρά κάθονται την περισσότερη ώρα της μέρας έξω, έχω βάλει διαχωριστικό και φωλιά στην πλευρά των γωνιών αν και δεν βλέπω να πηγαίνει για άλλη γέννα και στεφτομαι να βγάλω την φωλιά τελείως. Τα μωρα ακόμα δεν έχουν πολλά πούπουλα αλλά πετάνε μια χαρά. Τα ταΐζουν οι γονείς κανονικά από την αλλη πλευρά. Έχω βάλει σε μπανιέρα στον πάτο βιταμίνη στην πλευρά τον μωρον μπας και τσιμπισουν αλλά μέχρι στιγμής τίποτα. Οποιαδήποτε συμβουλή από δεχτή. Ευχαριστώ
 
Καλησπέρα.
βιταμίνη στην πλευρά τον μωρον
Αν είναι σε διαφανές σακουλάκι χωρίς στοιχεία να την πετάξεις και να πάρεις μια επώνυμη συσκευασμένη αυγοτροφή.
Αντί για την μπανιέρα βάλε αυγοτροφή και σπόρους σε ένα ρηχό σκεύος (ένα πιατάκι του καφέ).
 
Καλησπέρα σε όλους. Με άσχημα ξεκίνησε η χθεσινή μέρα καθώς το ένα μωρό δεν άντεξε (το μικρότερο) ήταν αρκετά αδύναμο μάλλον λόγω μη σίτισης αν και εγώ την προηγούμενη μέρα είδα να τα ταΐζουν κανονικά. Εχθές μάλιστα ήταν έτοιμο να πεθάνει και τι άλλο όντας πολύ αδύναμο μέχρι που πάλι καλά η θυληκια το τάισε. Το διαχωρισμα έχει βγει μετά το ατυχές συμβάν. Μένουμε λοιπόν με ένα μωράκι μέχρι νεοτέρας
 
Πόσων ημερών είναι τα μικρά ?
28 ημερών. Αλλά, έχω βάλει βιταμίνη κάτω, τίποτα δεν την ακουμπάει καθόλου. Κάθετε σε μαι γωνία όλη μέρα. Οι γονείς, αν και πρόσθεσα νέα φωλια και νημα, δεν "ψήθηκαν" για νέα αναπαραγωγή. Σήμερα λίγο που παρατήρησα, ταΐζουν κανονικά
 
Καλημέρα σε όλους. Από εχθές το μωρό τρώει μόνο του αυγό. Χρειάζεται να κάνω κάποια κίνηση ή τα αφήνω ως έχουν? Ευχαριστώ
 
Χρειάζεται να κάνω κάποια κίνηση ή τα αφήνω ως έχουν?
Άφησε τα όπως είναι, ανέβασε φωτογραφίες του μικρού να το καμαρώσουμε.
 
Ορίστε και μια φωτογραφία του μικρού ή της χαχα. Γενικά, δεν νομίζω ότι φαίνεται ότι είναι 1 μήνα γιατί λοιπόν αρκετά πούπουλα δεν έχει ουρά ακόμα (μεγάλη)
 

Συνημμένα

  • IMG_20220323_133202.webp
    IMG_20220323_133202.webp
    59,1 KB · Προβολές: 29
Back
Top