Φροντίδα Διαμόρφωση χώρου εκτροφής

Tony Forpus

PB Supporter
Εγγραφή
30 Οκτ 2017
Μηνύματα
12.056
Πόλη
Athens West side
Πριν μερικούς μήνες αποφάσισα να μετατρέψω την εκτροφή μου σε εσωτερική για πολλούς και διαφόρους λόγους.
Ανάμεσα σε αυτούς ήταν η προστασία της εκτροφής από τις καιρικές συνθήκες,τα κουνούπια, τους θηρευτές της φύσης και τους δίποδους "θηρευτές".

Στον χώρο μου υπήρχε μια αποθήκη που στερούνταν φυσικού φωτισμού και αερισμού καθώς είχε μόνο μια πόρτα.
Σφυρί και καλέμι λοιπόν...

60431

60432

Η απόφαση που πήρα ήταν να χρησιμοποιήσω υαλότουβλο και 2 έτοιμα παράθυρα από PVC με ανάκληση και ενσωματωμένη σήτα.

60433

Αρχικά το αποτέλεσμα ήταν αυτό

60434


60435

Και η τελική του μορφή ήταν αυτή.

60436

60437

Η αλήθεια είναι οτι επειδή περάσαν όλα μόνο από τα δικά μου χεράκια αποφάσισα μετά από αυτό να κάνω ένα "μικρό" διάλειμμα ενός εξαμήνου περίπου, με σκοπό να προετοιμάσω τα σχέδιά μου και να συγκεντρώσω τα απαραίτητα υλικά για το επόμενο βήμα.

Στο πλάνο μου λοιπόν υπήρχε σαν σκέψη η τοποθέτηση ενός συστήματος ανατολής δύσης για δυο λογούς,
Ο πρώτος είναι στο να λειτουργεί επικουρικά του φυσικού φωτισμού τις ημέρες που ο καιρός είναι μουντός και κατά δεύτερον κάποια στιγμή στο μέλλον να κινηθώ στα "νερά" της ελεγχόμενης πρώιμης εκτροφής.

Η επιλογή του φωτισμού ήταν led ταινίες στα 12v (χαμηλή κατανάλωση και μηδαμινή απαγωγή θερμότητας) και 6500k.

Σε οτι αναφορά το σύστημα ανατολής-δύσης κινήθηκα, στην γνωστή σε πολλούς,"ντόπια" λύση γιατί αφενός το κόστος είναι προσιτό σε σχέση με τις υπόλοιπες λύσεις του εμπορίου και γιατί λειτουργικά καλύπτει τις ανάγκες μου.

Επειδή όμως η πλοήγηση στα γνωστά site και vendors της υπέροχης αγοράς της Κίνας μας σπρώχνει σε υπεκαταναλωτισμό, μαζι με τα led παρήγγειλα και μια ασύρματη κάμερα με δυνατότητα χειρισμού της μεσώ smartphone με λειτουργίες κίνησης και zoom καθώς επίσης και ένα ψηφιακό οργανάκι μέτρησης θερμοκρασίας και υγρασίας του χώρου.

Στον χώρο πέρα από τα καναρινιά φιλοξενώ και ιθαγενή όποτε υπήρχε η ανάγκη για νυκτερινό φωτισμό, προς αποφυγή του φαινομένου της απώλειας το φτερών πτήσης μετά από νυκτερινό πανικό.
Αυτό "κανονίστηκε" με φως νυκτός led και ενσωματωμένο φωτοκύτταρο που ανάβει αυτόματα εφ'οσον σκοτεινιάσει.
Τα υπόλοιπα υλικά, πρίζες καλώδια και τα υπόλοιπα "ψιλικά" τα πήρα από την ντόπια αγορά.

Το αποτέλεσμα είναι αυτό.

(η απόδοση του φωτισμού δεν αποδίδεται καλά στις φωτο)

60438

60439

60441

60442

60443

60444

Για τα καναρινιά χρησιμοποιώ τις κλασσικές 60άρες

60445

Και στις καρδερίνες τις 90άρες, πειραγμένες λίγο από έμενα ώστε να χωρίζουν στην μέση αντί στα τρία όπως είναι κατασκευασμένες.

60446
 
Τελευταία επεξεργασία:
Tέλεια! Εύχομαι να το χαρείς και καλά αποτελέσματα στη φετινή προσπάθεια!

Ένα πράγμα θα άλλαζα μόνο. Τα τζάμια με διάφανα ώστε να βλέπουν τα πουλιά λίγο έξω όσο είναι αυτό δυνατόν και να μπαίνει και ακόμη περισσότερο φως. Έχω κόλλημα με τα παράθυρα. 🤓
 
Εξαιρετικά μελετημένη(αναμενόμενο), πρακτική, νοικοκυρεμένη και είμαι σίγουρος, αποδοτική η όλη κατασκευή σου Αντωνη!
Ο χώρος είναι τέλειος για εκτροφή, καθαρός και απολύτως προστατευμένος. Είναι προνόμιο να υπάρχει χώρος αποκλειστικά και μόνο για εκτροφή!

Την Wifi κάμερα και το σχετικό app τα χρησιμοποιώ κι εγώ εδώ και κάνα χρόνο για άλλο λόγο βέβαια και είναι μια εξαιρετική λύση τύπου big brother:)

Θα συμφωνήσω με τον @Φοίβος, στην παρατήρηση για ένα ενιαίο παράθυρο και όχι υαλότουβλο γιατί έχω το ίδιο.."κόλλημα"...ωστόσο το φως που χρειάζεσαι θα το έχεις στο έπακρο. Ένα γραφείο με τον σχετικό πινάκα ανακοινώσεων και το Carduelis Birds Lab είναι πανέτοιμο για έρευνες και επιτυχίες👍)

Χίλια μπράβο για την "ψαγμένη" σου μελέτη και την άψογη υλοποίηση!
 
Ευχαριστω για τα καλα σας λογια και τις παρατηρησεις σας παιδια!

Το υαλοτουβλο που εβαλα ηταν το πιο "καθαρο" που θα μπορουσα να βαλω.
Το τζαμι το σκεφτηκα κι εγω αλλα θα εχανα την οποια μονωση δινει το υαλοτουβλο.
Το καλοκαιρι βλεπει σχεδον ολη μερα ηλιο εκεινη η πλευρα και θα ειχα προβλημα με τις θερμοκρασίες.
 
Έχω μείνει εντυπωσιασμένος με την εξαιρετική και καλαίσθητη κατασκευή σου και με το γεγονός ότι είναι δική σου δουλειά! Γεια στα χέρια και στον κόπο σου! Προσεγμένη, τελειοποιημένη και λειτουργική σε κάθε της παραμικρή λεπτομέρεια! Πολλά μπράβο και θερμά συγχαρητήρια για όλο σου το δημιούργημα και με βεβαιότητα θα την χαρούν τα πτηνά σου και εσύ θα ευχαριστιέσαι ακόμα περισσότερο την εκτροφή σου! Καλή σου συνέχεια!👍
 
Πολύ καλή δουλειά Αντώνη ελπίζω τα αποτελέσματα να σε αποζημιώσουν για τον κοπο σου, απο πάνω εξωτερικά τι έχει το δωμάτιο; Το γράφω για το θέμα ζέστης τους καλοκαιρινούς μήνες. Να ξερεις πως με την χρηση θα ανακαλυψεις και αλλα καλούδια που θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις - βελτιώσεις.
 
Πολύ καλή δουλειά Αντώνη ελπίζω τα αποτελέσματα να σε αποζημιώσουν για τον κοπο σου, απο πάνω εξωτερικά τι έχει το δωμάτιο; Το γράφω για το θέμα ζέστης τους καλοκαιρινούς μήνες. Να ξερεις πως με την χρηση θα ανακαλυψεις και αλλα καλούδια που θα μπορείς να χρησιμοποιήσεις - βελτιώσεις.

Ευχαριστω Σταματη, κεραμιδι είναι!

Έχω μείνει εντυπωσιασμένος με την εξαιρετική και καλαίσθητη κατασκευή σου και με το γεγονός ότι είναι δική σου δουλειά! Γεια στα χέρια και στον κόπο σου! Προσεγμένη, τελειοποιημένη και λειτουργική σε κάθε της παραμικρή λεπτομέρεια! Πολλά μπράβο και θερμά συγχαρητήρια για όλο σου το δημιούργημα και με βεβαιότητα θα την χαρούν τα πτηνά σου και εσύ θα ευχαριστιέσαι ακόμα περισσότερο την εκτροφή σου! Καλή σου συνέχεια!👍

Ευχαριστω πολυ Αμβροσιε :)
 
Κάποια στιγμή αν μπορείς βάλε κάποιο μονωτικό απο κάτω απο το κεραμίδι (το πιο απλό ειναι το φελιζολ και απο πανω ασφαλτοπανο )και θα εισαι κομπλε.
 
Αντώνη πολλά πολλά συγχαρητήρια για την κατασκευή σου που πραγματικά φαίνεται τέλεια απο όλες τις απόψεις.
Το υαλότουβλο έκανες πολύ καλά που το χρησιμοποίησες γιατί εκτός απο το φώς προσφέρει ισχυρή στήριξη στο πάνω μέρος των παραθύρων.
Έυχομαι καλή επιτυχία στους μελλοντικούς στόχους σου!
 
Back
Top