Γενικά Διατήρηση και εκτροφη καρδερίνων major

Νίκο πολλά συγχαρητήρια για τις προσπάθειες σου,

επειδή θα σε τρελάνουμε στις ερωτήσεις, να σου βάλουμε καλύτερα τα εισιτήρια να έρθεις Αθήνα και να μαζευτούμε να συζητήσουμε από κοντά; Αν υπήρχε και η δυνατότητα για παρουσίαση φωτογραφιών και άλλου υλικού είμαι σίγουρος ότι μπορούμε να το κανονίσουμε...
 
Να είσαι καλά. Ευχαριστώ πολύ. Μακάρι να ήταν τόσο εύκολο να έρθω! Υπάρχουν όμως πολλές υποχρεώσεις. Αυτό που έχω να πω όμως είναι ότι μάλλον θα πάω Ραφήνα σε συγγενείς μου αρχές Απριλίου(πάω κάθε χρόνο για 2-3μερες), θα είναι χαρά μου να έρθετε όσοι θέλετε Ραφήνα για καφέ και να πούμε διαφορά πάνω στο χόμπι μας!
 
Τι είστε βρε εσείς οι Αθηναίοι;
Αφήστε και κανέναν κοντά σε μας.
Ένα καφέ θέλουμε να τον κερασουμε, δεν θα τον παρουμε μεταγραφή :)
το ιδιο ισχυει και για σας..
 
Χωριστε τις ερωτήσεις σας σε ξεχωριστά θέματα παιδιά. Όλες αυτές οι πληροφορίες πηγαίνουν χαμένες στην 7η σελίδα ενός θέματος.
 
Νίκο, αν θέλεις να μας αναφέρεις και τη μετάλλαξη σε κάθε φωτογραφία.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτή η πρώτη καρδερίνα με το πορτοκαλί στον σβέρκο μήπως έχει κάποια σχέση και με την λεγόμενη σπάνια καρδερίνα "κερασούλα" ή "κερασάτη";
 
Αυτή η πρώτη καρδερίνα με το πορτοκαλί στον σβέρκο μήπως έχει κάποια σχέση και με την λεγόμενη σπάνια καρδερίνα "κερασούλα" ή "κερασάτη";

Ουσιαστικα δεν έχει γιατι οταν μιλάμε για κερασάτες μιλάμε για τις balcanica με αυτα τα σημάδια, οι μεταλλάξεις των major ειναι διαφορετικές και πολλές απο αυτες εχουν κιτρινα και πορτοκαλι στίγματα σε διάφορα σημεια. Παντως εμφανισίακα ετσι ειναι οι γνωστες "κερασουλες" απλως μιλαμε για διαφορετικά υποειδη καρδερίνας!
 
Ουσιαστικα δεν έχει γιατι οταν μιλάμε για κερασάτες μιλάμε για τις balcanica με αυτα τα σημάδια, οι μεταλλάξεις των major ειναι διαφορετικές και πολλές απο αυτες εχουν κιτρινα και πορτοκαλι στίγματα σε διάφορα σημεια. Παντως εμφανισίακα ετσι ειναι οι γνωστες "κερασουλες" απλως μιλαμε για διαφορετικά υποειδη καρδερίνας!
Ευχαριστώ πολύ. Απλά έλεγα μήπως είναι κάποια κοινή μετάλλαξη που εμφανίζεται και στις balcanica και βγαίνουν τα γνωστά "κεράσια" στον σβέρκο, τα οποία εξελίσονται σε ολόκληρο πορτοκαλί σβέρκο. Μάλλον θα ανοίξουμε ένα νέο θέμα να το συζητήσουμε...
 
Νίκο, αν θέλεις να μας αναφέρεις και τη μετάλλαξη σε κάθε φωτογραφία.
Στην πρωτη είναι αρχεγονο φορεας εουμο φορεας ασπροκεφαλου(το πορτοκαλί στο σβέρκο δηλώνει τον φορεα ασπροκεφαλου σε πολύ εντονο βαθμο που κουβαλάει αυτό το πουλι, τα κεράσια στις μπαλκανικα δεν σημαίνουν τιποτα όμως)στην διπλα φωτο είναι θηλυκο εουμο φορεας ασπροκεφαλου, από κατω είναι αχατις αρσενικο ασπροκεφαλος φορεας σατινε με θηλυκο σατινε φορεα ασπροκεφαλου και δεξια είναι καφε θηλυκο φορεας ασπροκεφαλου...η λεξη ασπροκεφαλο δεν είναι μετάλλαξη αλλα χαρακτηριστικο που μπορει να υπαρχει σε ολες τις μεταλλάξεις η την αρχέγονη καρδερίνα
 
Είναι μικρή σε μέγεθος η φωτογραφία για να μπορώ να καμαρώσω την ομορφιά του πουλιού.
Γιαννη αν την βαλω ποιο μεγαλη δεν την δεχεται.. Θα προσπαθεισω σε επομενη όμως!
 
Back
Top