Γενικά Δυστυχώς την πάτησα κι εγώ από γνωστό απατεώνα ''Εκτροφέα"

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης AntoniaM
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

AntoniaM

PB New Member
Εγγραφή
22 Οκτ 2019
Μηνύματα
17
Καλησπέρα σε όλους!
Δυστυχώς, ο λόγος που μπήκα στην παρέα σας δεν είναι ευχάριστος, αλλά αν μπορέσει να γλιτώσει έστω κι ένας άνθρωπος, από τον απατεώνα που έμπλεξα εγώ, κέρδος θα είναι...
Πριν 2,5 μήνες έκανα το λάθος να πάρω ένα Μονκ για τα παιδιά μου, τα οποία με εκλιπαρούσαν πολύ καιρό, από έναν απατεώνα ο οποίος το παίζει σοβαρός εκτροφέας. Τον *****. Ξέρω έχει ξανα ανοιχτεί θέμα που τον αναφέρει, αλλά θεωρώ χρέος μου να αναφέρω και την δική μου εμπειρία,..
Ο εν λόγω κύριος, λοιπόν(τον οποίο επέλεξα παρασυρμένη από τη σελίδα του στο F/B την οποία έχει στήσει πολύ ωραία), μου πλάσαρε ένα υποτίθεται καταπληκτικό πουλί, υποτίθεται σπάνιου λαχανί χρώματος, υποτίθεται καταπληκτικού χαρακτήρα, εκπαιδευμένο, που ήδη μιλούσε, κατάλληλο για παιδιά κτλ που μου έκανε και χάρη και αντί 350€ μου το άφηνε 300€ και μαζί με το κλουβί και τα παρελκόμενα που θα μου έστελνε σε καλύτερη τιμή, πλήρωσα 420€!
Και μου ήρθε ένα κοινό πράσινο Μονκ χωρίς δαχτυλίδι, με κομμένο το ένα φτερό, αμφιβόλου ηλικίας(μου είπαν ότι μάλλον πρόκειται για μεγάλο πουλί), αμφιβόλου φύλου(φυσικά ούτε τεστ dna ειχε), χωρίς αποδείξεις χωρίς τίποτα!
Το κυριότερο βέβαια είναι ότι το πουλί είναι αγρίμι! Την πρώτη μέρα έκατσε στο χέρι κι εμένα και των παιδιών μου, καθώς ήταν ζαλισμένο από το 10ωρο ταξίδι μέσα σε μια κούτα παπουτσιών, και μετά φρίκαρε! Αφήνει μόνο τον γιο μου να το αγγίζει κι εμένα και της κόρης μου μας κόβει κομμάτια! Είναι πολύ επιθετικός κυρίως με τις γυναικείες φιγούρες γιατί μάλλον, και σύμφωνα με την μαρτυρία μίας άλλης κυρίας που επίσης την πάτησε,( και έχω βρεί ΠΟΛΛΟΥΣ από τότε που άρχισα να το ψάχνω), τα φτερά τα κόβει η μητέρα του κυρίου(είναι οικογενειακή ''επιχείρηση''). Επίσης το έρμο το πουλάκι τρομοκρατείται στη θέα οτιδήποτε άσπρου(χαρτί, πετσέτα κτλ) και εξαφανίζεται στη θέα οποιουδήποτε κουτιού.
Το μεγαλύτερο δράμα βέβαια είναι τα δράματα στο σπίτι από την κόρη μου που το περίμενε πως και πως και τώρα δεν το πλησιάζει γιατί την λιανίζει! Απαρηγόρητο το παιδάκι..Ακολουθούμε όλες τις συμβουλές που έχουμε διαβάσει και μας έχουν πει και γενικά το έχουμε πολύ με τα ζώα και οι τρεις μας, αλλά το πουλάκι είναι μάλλον πολύ ταλαιπωρημένο και φοβισμένο και έχει γίνει πολύ επιθετικό. Με έναν πολύ καλό εκτροφέα που βρήκα στην πορεία και προσπάθησε να με βοηθήσει ο άνθρωπος, δεν βγάλαμε άκρη και μου είπε ότι δυστυχώς μάλλον έτσι θα μείνει το πουλάκι. Θέλει πάααραα πολυ προσπάθεια και υπομονή μπας και ηρεμήσει, αλλά δεν θα γίνει ένα ήρεμο πουλάκι σαν αυτά που έχουν έχουν μεγαλώσει με φροντίδα και αγάπη από μωρά..
Φυσικά έχω βριστεί πολλάκις με τον *****, του ζήτησα τα λεφτά μου πίσω, αλλά δεν βγάζω άκρη. Μου πρότεινε να μου στείλει ένα άλλο, μωρό υποτίθεται που θα το τάιζα κι εγώ λίγες μέρες με κρέμα με μόλις 50€ και στην αρχή μπήκα στον πειρασμό για να ηρεμήσει η κόρη μου, αν και μετά το γδάρσιμο του απατεώνα και τα 50€ μου είναι πολύ δύσκολο να τα διαθέσω, αλλά μετά τον τόσο κόσμο που βρήκα να την έχει πατήσει από αυτόν και αυτά που έμαθα για την διακίνηση πουλιών από τρίτες χώρες, το άθλιο pet shop -γνωστό για τις απαράδεκτες συνθήκες που έχει τα ζώα-που έχει ή συνεργάζεται κλπ, είπα να μην ξαναρισκάρω γιατί πάνω από τα χρήματα είναι ο καημός της κόρης μου, που αν μου στείλει πάλι κανένα ακατάλληλο πουλάκι, θα απογοητευτεί και πάλι το παιδί..
Αλλά δεν θέλω να τον αφήσω έτσι! Θέλω να πληρώσει κάθε δάκρυ της κόρης μου και όλων αυτών των έρμων που έχει κοροϊδέψει!
Έχω ήδη μαζέψει στοιχεία ( γιατί εκτός από πολλούς δυσαρεστημένους πελάτες έχει και συνεργάτες που δεν τον έχουν σε πολύ εκτίμηση), αλλά οτιδήποτε ξέρει κάποιος ας μου το στείλει για να προχωρήσω σε καταγγελία..

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη αν σας κούρασα με το μακροσκελές μήνυμα...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οι διαδυκτιακες "μπιζνες" δυστυχώς πολυ συχνα εχουν ανεπιθυμητα αποτελεσματα, προσωπικα δεν θα του εδινα ουτε ευρω (ουτε σε πρωτη φαση) αλλα σιγουρα οχι σε δευτερη!
 
Και οι αγγελίες που λένε περιοχή Κηφισιά είναι επίσης τα ίδια πουλιά.. Εκεί βρίσκεται το εκτροφείο του αδερφού του απ' ότι μου έιχε πει ο ίδιος. Έχω αγοράσει και εγώ Άντωνία το αρσενικό μου κοκατιλ από αυτόν(το *****..) πριν ενάμιση χρόνο περίπου..όντως αγριμάκι κι αυτό παρόλο που το πληρώσαμε για ήμερο.. Τουλάχιστον ήταν και παραμένει υγιέστατο. Έχουμε κάνει φυσικά αρκετή πρόοδο ως προς την εξημερωση του μιας και το πουλάκι ήταν αρκετά νεαρό.. Και εγώ θεωρώ ότι κατά ένα τρόπο μας επαπατησε τότε όταν είδα εδώ πραγματικά ημέρα πουλάκια και κατάλαβα τη διαφορά.. Δεν ξέρω αν μπορείς να βγάλεις κάποια άκρη από τη καταγγελία που σκέπτεσαι να του κάνεις.. Εδω που τα λέμε 420€ δεν είναι και λίγα.. Μακάρι να δικαιωθείς έστω και ηθικά.. Το θέμα είναι όμως πως το συγκεκριμένο πουλάκι καλώς κακώς. Βρίσκεται ήδη δυόμιση μήνες κοντά σας.. Θα σου πρότεινα άσχετα με το αποτέλεσμα της διαμάχης που έχετε.. Να του δώσετε κι άλλες ευκαιρίες.. Δυόμιση μήνες δεν είναι και μεγάλο διάστημα για ένα άγριο και φοβισμένο πουλάκι να βρει τα νερά του..ήδη λες πως αφήνει τον γιο σου και τον ακουμπάει.. Είναι μεγάλη πρόοδος κι αυτό.. Το δικό μας το αγριμακι τους τελευταίους τρεις τέσσερις μήνες έχει αρχίσει και μας πλησιάζει..🙄
 
Μα φυσικά.. Μπορει να μας επιτίθεται σαν τον δεινόσαυρο, αλλά του δείχνουμε πολύ αγάπη. Εντάξει ώρες ώρες με νευριάζει και του λέω ότι θα τον σουβλισω, αλλά μου περνάει μετά.. 😅
Γι αυτό μπήκα στη διαδικασία να πάρω κι ένα άλλο, πραγματικά ήμερο, ώστε και η κόρη μου να παρηγορηθει, κι αυτός μπας και παραδειγματιστει και καλμαρει λιγάκι τα νεύρα του.. 😁
 
Μα φυσικά.. Μπορει να μας επιτίθεται σαν τον δεινόσαυρο, αλλά του δείχνουμε πολύ αγάπη. Εντάξει ώρες ώρες με νευριάζει και του λέω ότι θα τον σουβλισω, αλλά μου περνάει μετά.. 😅
Γι αυτό μπήκα στη διαδικασία να πάρω κι ένα άλλο, πραγματικά ήμερο, ώστε και η κόρη μου να παρηγορηθει, κι αυτός μπας και παραδειγματιστει και καλμαρει λιγάκι τα νεύρα του.. 😁

Παρτο σαν μαθημα για την μικρη σου κορη, χωρις την οποιαδηποτε ερευνα δεν κανουμε ποτε αγορα για το οτιδήποτε!

Δε θα δαιμονοποιησω τις αγορες απο διαδίκτυο διοτι υπαρχουν και αξιολογοι εκτροφεις που τους βρισκεις μεσω του διαδικτυου, ορισμενοι ειναι και στο forum.

Οπως τα γραφεις, σιγουρα μιλαμε για ενα ταλαιπωρημενο πουλι, ισως δεν μιλησει, ουτε και θα ερθει στο χερι σας ποτε, οφειλετε ομως να υπερπροσπαθησετε να το ηρεμησετε. Δεν μπορεις να καταλαβεις το τι καταλαβαινουν αυτα τα πουλια, , το οτι νευριαζεις ωρες ωρες και οτι η κορουλα σου (με το δικιο της ) εχει μια αρνηση απέναντι του, το πουλι το αντιλαμβανεται, και αγριευει περισσοτερο. Θελει αρκετα υπομονη, παρα πολυ χρονο, και πανω απο ολα απολυτη ηρεμια απο μερους σας.
 
Από αυτόν πάρα λίγο να την πατήσω κι εγώ...
Ευτυχώς όμως διάβασα ένα θέμα εδώ μέσα και γλίτωσα τελευταία στιγμή...
Είχαμε μιλήσει 3 φορές από το τηλ και άλλα μου έλεγε την μια και άλλα την άλλη...
Από την πρώτη φορά του είχα πει πως ήθελα ένα ήμερο παροτλετ και μετά όταν ήθελα να ανταλλάξουμε τα στοιχεία μας για να του στείλω τα λεφτά και αυτός το πουλί μου είπε θα μου στείλει άγριο γιατί έτσι του είχα πει εξαρχής... Και του λέω εγώ άκυρο δεν θα μου στείλεις τίποτα... Με είχε νευριάσει πάρα πολύ... Μετά μου είχε τηλεφωνήσει ο ίδιος και μου είχε πει πως δεν είχε ημέρα τότε αλλά ο αδερφός του και πως για εμένα θα το άφηνε 90 ευρώ... Χάχα πιο ακριβά από όσο θα έπρεπε κανονικά... Είχε το θράσος μάλιστα και μου τηλεφωνούσε καθημερινά για να με πείσει να αγοράσω το πουλί από αυτόν...
Και εννοείται πως δεν πήρα από αυτόν... Τα καημένα τα πουλιά που πουλάει όλα άρρωστα είναι...
Ότι να ναι ο τύπος...
 
Βρε Εύα τι άρρωστα; Το κοκατιλ επανω μια χαρα ειναι οπως κ το Μονκ της φίλης μας🙃😜 Πηρες φόρα κ τα ισοπέδωσες όλα λέμε!
Ξέρω πολύ καλά τι λέω Τάκη μου... Εχω μιλήσει με άτομα εντός κ εκτός φόρουμ που πήραν πουλιά από αυτόν και τους πέθαναν σχεδόν αμέσως...
 
''Γνωστός'' παλαιόθεν!
Κάποιοι υπήρξαν πελάτες και το ''πλήρωσαν'', κάποιοι άλλοι το συζήτησαν πρώτα, άκουσαν γνώμες και τη γλίτωσαν!
Εύχομαι να βρεις την άκρη Αντωνία!
 
Κρίμα για τα πουλάκια αλλά και για τους ανθρώπους που τα αγοράζουν και απογοητεύονται.
Παρόλα αυτά χαίρομαι πολύ που δεν σκέφτεστε να το δώσετε πίσω και να αποκτήσετε άλλο όπως κάνουν οι περισσότεροι. Εγώ δεν είμαι απόλυτη. Αν προσπαθήσετε αρκετά θεωρώ ότι κάποια στιγμή θα σας εμπιστευτεί. Ακόμη και ήμερο να ήταν κάνεις δεν εγγυάται ότι θα έδειχνε συμπάθεια και στα δύο παιδιά. Έχουμε κι αλλη περίπτωση με Μονκ στην παρέα και εκεί έγινε ακριβώς το αντίθετο. Ο γιος ήθελε τον παπαγάλο, αλλά ο παπαγάλος δείχνει ξεκάθαρα την προτίμησή του στην κόρη και δεν δέχεται πολλά από τους υπόλοιπους παρότι ήμερος.
 
Από τον συγκεκριμένο "εκτροφέα" είχα αγοράσει και εγώ το 2014 ένα ζευγάρι cockatiel που μάλλον δεν είναι ζευγάρι (αλλά συμβιώνουν αρμονικά). Τα συγκεκριμένα πουλιά παρέλαβε θείος μου στην Αθήνα και τα έφερε ο ίδιος με κλουβί που αγόρασα επίσης από αυτόν. Τα πουλιά ήρθαν σπίτι μου με κομμένα τα φτερά πτήσης και δεν θα έλεγα ημέρα (απλώς με ανέχονταν καθώς δεν είχαν τρόπο διαφυγής μέχρι να μεγαλώσουν τα φτερά τους ) πράγμα που ισχύει ακόμα και σήμερα. Συνολικά πλήρωσα 180 € έχοντας συνεννοηθεί για αγορά ζευγαριού Whiteface και lutino pearl pied και τελικά παρέλαβα ένα pied και ένα cinnamon pied με διάφορες δικαιολογίες λάθους συνεννόησης. Ευτυχώς πρόλαβα και απέτρεψα 3 φίλους μου από την αγορά πτηνού από τον συγκεκριμένο "εκτροφέα".
 
Ζιζι αυτό το ενδεχόμενο το γνώριζα.. Είχα κάνει έρευνα για τα είδη των παπαγάλων και ήξερα ότι γενικά δείχνουν προτιμηση σε ένα άτομο. Επέλεξα τα Μονκ γιατί από αυτά που διάβαζα, είναι από τα πιο κοινωνικά είδη, καθότι ζουν σε μεγάλες οικογένειες στη φύση και βοηθάνε όλα τα μέλη στο μεγάλωμα των μικρών. Σαν οικοσιτα πουλιά, ναι μεν θα κολλήσουν σε ένα μέλος, αλλά τα πραγματικά ήμερα είναι φιλικά με όλα τα μέλη. Δεν είναι επιθετικά.. Αυτος εδώ ο μαγκας(για αρσενικό τον πήρα) μιλάμε είναι δεινόσαυρος! Δεν τσιμπάει απλώς, κόβει κομμάτια! Στην προσπάθεια μου να τον προσεγγίσω, σκέφτηκα να ακολουθήσω τη φύση.. Βλέποντας βιντεακια με παπαγάλους που ταιζανε ο ένας τον αλλο, έβαζα τις λιχουδιές στο στόμα και του τις έδινα. Ε, εκεί που αναθαρρησα γιατί ερχόταν και τις έπαιρνε και φάνηκε να πιανει, σε ανυποψίαστο χρόνο περνάω δίπλα από το κλουβί, μουντάρει ο κερατάς και μου ξεφλουδησε το δέρμα! Εκεί είπα ότι θα το σουβλισω. Τον μαλωσα, τον έβαλα στο κλουβί, και την επόμενη μέρα, ήταν η πρώτη φορά που μου έκανε γλύκες! Ερχόταν προς το μέρος μου όταν πλησίαζα το κλουβί και μου γουργουριζε.. Χαρες πανηγύρια στο σπίτι, λιχουδιές, μπράβο Ρίκο, τι καλό αγόρι, η κόρη μου πανευτυχής στην προοπτικη. Ερχόταν και προς αυτήν πιο ζεστά.. καλά μη φανταστείτε τίποτα φοβερό, αλλά οκ... Είπαμε πάλι, εντάξει θα στρώσει.. Ε κατά το απόγευμα του ξαναγυρίζει το μάτι και ξαναρχίζει τις επιθέσεις! Διπολική διαταραχή το πουλί! 😌
 
Δεν θα πλησίαζα πολύ το πρόσωπο μου κοντά του Αντωνία μου όμως εφόσον το πουλάκι έχει δείξει επιθετική συμπεριφορά παρόλο αυτά.. Και εγώ στη θέση σου θα σκεφτόμουν να πάρω ένα δεύτερο ήμερο.. Αλλά δεν θα το έκανα σε τόσο λίγο χρονικό διάστημα. Θα του άφηνα λίγο χρόνο ακόμα.
Απ' ότι έχω καταλάβει το έχει σύστημα ο συγκεκριμένος άνθρωπος να τους κόβει τα φτερά πριν τα δώσει ώστε όπως είπε και ο Κώστας να μην έχουν τρόπο διαφυγής τα άμοιρα και να μην είναι τόσο εμφανές ότι είναι αγριμια τελικά.. Εγώ πήγα στο εξοχικό του και πήρα το δικό μου.. Τα φτερά του τα έκοψε ο ίδιος.. Ενώ και τι δεν μου είπε πρώτα για να με πείσει.. Τότε δεν ήξερα που πάνε τα τέσσερα όσο αφορά τους παπαγάλους.. Διαφορετικά θα είχα καταλάβει από την αρχή ότι δεν πρόκειται για ήμερο πουλάκι.. Και εκεί ακριβώς είναι που ποντάρει πιστεύω .στην άγνοια και την ευπιστία του ανθρώπου που θέλει να αποκτήσει ένα πουλί.. Το πιο τραγικό απ' όλα για εμένα είναι ότι τα περισσότερα από αυτά τα πουλάκια είναι πιθανό να καταλήξουν παραμελημένα σε ένα μπαλκόνι η παρατημένα σε κάποιο πετ διότι δεν τηρούν αυτό που "συμφωνήθηκε." Τις ψυχουλες τους εκμεταλλεύεται πάνω απ' όλα και αυτό με θυμώνει απίστευτα! Καλά κάνουμε και τα λέμε εδώ τώρα.. Αλλά είναι μάλλον λίγα τα άτομα που ψάχνοντας να αγοράσουν παπαγάλο ξεκινάνε από εδώ. Απο το φόρουμ εννοώ. Πιο πάνω αναφέρει ο Τάκης πως είδε τη δημοσίευση σου σε κάποιες σελίδες στο fb... Θα ήθελα να τις δω και εγώ Άντωνία αλλά δεν ξέρω πως να τις βρω.. Θα μπορούσες νομίζω να μας δώσεις κάποιο σύνδεσμο.. Επίσης όταν λες πως έχεις σκοπό να προχωρήσεις σε καταγγελία.. Τι ακριβώς έχεις στο μυαλό σου; .. Το έχεις ψάξει καθόλου; Τι ακριβώς στοιχεία χρειάζεσαι; ..ότι τι;
Από όπου και να τον πιάσεις αυτόν τον άνθρωπο Αντωνία μου πιστεύω θα βρωμισει..χρόνια τώρα απ ότι φαίνεται κάνει χρυσές δουλειές όμως χωρίς κάποιος να τον έχει σταματήσει.. Αυτό που θέλω να πω είναι πως ότι είναι να κάνεις φρόντισε να το στηρίξεις σωστά ώστε να πιάσει τόπο και να μη πέσει στο κενό..
Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι αλήθεια;
 
πιο πάνω αναφέρει ο Τάκης πως είδε τη δημοσίευση σου σε κάποιες σελίδες στο fb... Θα ήθελα να τις δω και εγώ Άντωνία αλλά δεν ξέρω πως να τις βρω.. Θα μπορούσες νομίζω να μας δώσεις κάποιο σύνδεσμο
Μόνο με προσωπικό μήνυμα. Καταλαβαίνω την αγανάκτηση της Αντωνίας, αλλά οι αναρτήσεις που μπορούν να οδηγήσουν στην ταυτοποίηση του προσώπου (ιδιώτη) δεν επιτρέπονται.
 
Λυπάμαι που εξαπατηθηκες αλλά κάντε υπομονή και συνεχίστε να δίνεται αγάπη και σίγουρα θα έχετε ανταπόκριση. Σκέψου όμως ότι έσωσες μια ψυχούλα από πολύ κακή ζωή που θα είχε με αυτόν τον άνθρωπο... Καταλαβαίνω πως σκέφτεσαι κ για την κόρη σου. Το ίδιο είχα περάσει κ εγώ με τα μικρά μου όταν αγοράσαμε από πετ σοπ με ρωτούσαν συνέχεια ποτέ θα το βγάλουμε, πότε θα έρθει πάνω μας και γενικά ότι έβλεπαν από άλλους παπαγάλους αλλά τους εξηγούσα ότι είχε κακίες εμπειρίες και πρέπει να του δώσουμε να καταλάβει ότι δεν θα του κάνουμε κακό και πως τον αγαπάμε.. Πηγαίναμε όλοι λοιπόν πάνω από το κλουβί χωρίς να το πειράζουμε και περνώντας δίπλα του του μιλούσαμε πάντα γλυκά και με χαμόγελο... Αργότερα στους τρεις μήνες περίπου του δίναμε έξω από το κλουβί το χέρι μας ώστε να μην το φτάνει διαφορά λαχανικά π. χ άνηθο. Μέχρι που φτάσαμε να του δίνουμε ηλιοσπορο χωρίς να μας πειράζει.. Δυστυχώς όμως το πουλάκι ήταν αρρωστο και κατέληξε.. κλαιγαμε όλοι όμως τόσο πολύ που δεν φαντάζεσαι ακόμα κ αν δεν καταφέραμε να το βγάλουμε ποτέ έξω... Θέλω να πω ότι χρειάζονται κι αυτά τον χρόνο τους... Εύχομαι ολόψυχα να καταφέρετε να σας εμπιστευτεί και να περάσετε υπέροχη ζωή... Η γνώμη μου είναι μην πάρεις ακόμη τουλάχιστον άλλο... Προσπαθήστε και βλέπετε... Φιλικά.. Βασω
 
Back
Top