Ασθένειες Δυστυχώς το παπαγαλάκι πρέπει να είναι στα τελευταία του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης alek
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

alek

PB New Member
Εγγραφή
10 Νοε 2013
Μηνύματα
151
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας παιδιά,

Δυστυχώς το θηλυκό παπαγαλάκι πρέπει να είναι στα τελευταία του.. και δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω, αν μπορώ φυσικά.

Είναι ζεύγος budgie, και μέχρι πριν 1 μήνα ήταν όλα ok, έδειχνε να "ζευγαρώνουν", εκείνη έψαχνε για φωλιές κλπ κλπ

Η διατροφή κανονικά, φρούτα, χόρτα, αυγό, κλπ

Πριν έναν μήνα παρατήρησα ότι κουνούσε την ουρά του πολύ έντονα "πάνω-κάτω" και να αναπνέει γρήγορα.. στην πορεία αυτό χειροτέρευε..
μετά άρχισε να φουσκώνει πιο πολύ, να μη κουνιέται, και παρατήρησα άρχισε και η "αστάθεια", δλδ περπατάει με δυσκολία (σαν κάτι να την ενοχλεί), αποφεύγει να φτερουγίζει όπως έκανε (αλλά πηγαίνει γατζωμένο... και μάλιστα όταν προσπαθεί να πετάξει δεν "φτάνει" το απέναντι κλαρί αλλά πέφτει κάτω (σαν να την βαραίνει)

Της βάζω 10 μέρες βιταμίνες στο νερό, ασβέστιο κλπ, την έχω πάει κτηνίατρο που μου είπε ότι τα αντανακλαστικά της είναι μια χαρά κι ότι έχει πρησμένη κοιλίτσα λίγο.. κι ότι μάλλον θέλει να πετάξει αυγό και υπάρχει δυστοκία.

Κάποια στιγμή καλυτέρευσε ελάχιστα, τώρα όμως έχει πάρει την "κάτω βόλτα".. Δλδ κάθεται κοιμάται όλη μέρα, κατεβαίνει μόνο να φάει.. 2 φορές έχω παρατηρήσει στο χαρτί κάτι περίεργο, σαν κιτρινωπό χρώμα.. Δλδ σαν ίχνη από κρόκο.. αλλά δεν είμαι και σίγουρος..

Σήμερα, εκεί που κάθεται φουσκωμένο.. Παρατηρώ ότι το τρίχωμα είναι όπως οι γάτες όταν νευριάζουν, πολύ τεντωμένο, και κάνει έναν ήχο σαν να βαριαναστενάζει.. συγχρονισμένα με την ουρά (που εξακολουθεί να πηγαίνει πάνω κάτω)

αυτό που έχω παρατηρήσει επίσης αυτές τις ημέρες είναι ότι τρώει πολύ το αυγό που της βάζω (σχεδόν καθημερινά).. και ειδικά το τσόφλι, καθώς και το νερό με το ασβέστιο όταν της βάζω..

δεν ξέρω αν έχετε καμία ιδέα αν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω, αν και μάλλον φαίνεται να είναι αργά. Παρόλα αυτά, τα αντανακλαστικά της είναι μια χαρά, μπορεί να ταλαιπωρείται αλλά έχει και τον νού της.. Δε ξέρω τι να κάνω άλλο :) κάθε βοήθεια δεκτή!
 
@Νίκος Υ εχεις καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει εδώ; Μου φαίνεται πως έχει κάνει τα παντα.
 
Γεια σας παιδιά,

Δυστυχώς το θηλυκό παπαγαλάκι πρέπει να είναι στα τελευταία του.. και δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω, αν μπορώ φυσικά.

Είναι ζεύγος budgie, και μέχρι πριν 1 μήνα ήταν όλα ok, έδειχνε να "ζευγαρώνουν", εκείνη έψαχνε για φωλιές κλπ κλπ

Η διατροφή κανονικά, φρούτα, χόρτα, αυγό, κλπ

Πριν έναν μήνα παρατήρησα ότι κουνούσε την ουρά του πολύ έντονα "πάνω-κάτω" και να αναπνέει γρήγορα.. στην πορεία αυτό χειροτέρευε..
μετά άρχισε να φουσκώνει πιο πολύ, να μη κουνιέται, και παρατήρησα άρχισε και η "αστάθεια", δλδ περπατάει με δυσκολία (σαν κάτι να την ενοχλεί), αποφεύγει να φτερουγίζει όπως έκανε (αλλά πηγαίνει γατζωμένο... και μάλιστα όταν προσπαθεί να πετάξει δεν "φτάνει" το απέναντι κλαρί αλλά πέφτει κάτω (σαν να την βαραίνει)

Της βάζω 10 μέρες βιταμίνες στο νερό, ασβέστιο κλπ, την έχω πάει κτηνίατρο που μου είπε ότι τα αντανακλαστικά της είναι μια χαρά κι ότι έχει πρησμένη κοιλίτσα λίγο.. κι ότι μάλλον θέλει να πετάξει αυγό και υπάρχει δυστοκία.

Κάποια στιγμή καλυτέρευσε ελάχιστα, τώρα όμως έχει πάρει την "κάτω βόλτα".. Δλδ κάθεται κοιμάται όλη μέρα, κατεβαίνει μόνο να φάει.. 2 φορές έχω παρατηρήσει στο χαρτί κάτι περίεργο, σαν κιτρινωπό χρώμα.. Δλδ σαν ίχνη από κρόκο.. αλλά δεν είμαι και σίγουρος..

Σήμερα, εκεί που κάθεται φουσκωμένο.. Παρατηρώ ότι το τρίχωμα είναι όπως οι γάτες όταν νευριάζουν, πολύ τεντωμένο, και κάνει έναν ήχο σαν να βαριαναστενάζει.. συγχρονισμένα με την ουρά (που εξακολουθεί να πηγαίνει πάνω κάτω)

αυτό που έχω παρατηρήσει επίσης αυτές τις ημέρες είναι ότι τρώει πολύ το αυγό που της βάζω (σχεδόν καθημερινά).. και ειδικά το τσόφλι, καθώς και το νερό με το ασβέστιο όταν της βάζω..

δεν ξέρω αν έχετε καμία ιδέα αν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω, αν και μάλλον φαίνεται να είναι αργά. Παρόλα αυτά, τα αντανακλαστικά της είναι μια χαρά, μπορεί να ταλαιπωρείται αλλά έχει και τον νού της.. Δε ξέρω τι να κάνω άλλο :) κάθε βοήθεια δεκτή!
Μπορείς να μας ανεβάσεις εικόνα του θηλυκού;
 
Δεν γίνεται να έχει δυστοκία για ένα μήνα διότι θα είχε "αποδημήσει" εδώ και πολύ καιρό. Κάποια λοίμωξη την ταλαιπωρεί πιστεύω η οποία σαφώς δεν περνάει με βιταμίνες. Που μένεις, βρήκες γιατρό απο τη λίστα του φόρουμ?
 
Συμφωνώ βέβαια με τον Ανέστη @Φοίβος, δεν υπάρχει περιθώριο δυστοκίας σ' αυτό το θέμα.
Το γεγονός πως τρώει κυρίως μαλακή τροφή, μας παραπέμπει σε πιθανό ερεθισμό του στόματος.
Συνέχισε με μαλακή τροφή, κατέβασε τροφή και νερό στο έδαφος, όπου στρώσε μαλακό χαρτί κουζίνας και επειγόντως επίσκεψη σε πιο ειδικευμένο γιατρό.
Περαστικά!
 
@Νίκος Υ εχεις καμία ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει εδώ; Μου φαίνεται πως έχει κάνει τα παντα.

Δυστυχώς οχι Αλκηστις! Σιγουρα οχι δυστοκία οπως ειπε ο Φοίβος και η Μαρια πιο πανω! Σιγουρα όμως πρεπει να παει σε πτηνιατρο...χθες!
 
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις παιδιά..

Στην 1η φώτο είναι αυτό που μου φαίνεται σαν κρόκος.. 5-6 μέρες νωρίτερα το είχα ξαναδεί στην εφημερίδα πολύ πιο έντονα.

Μαρία, τρώει κανονικά τροφή (όχι μόνο μαλακή), απλά το αυγό εκεί που παλιά τσιμπολογούσε, τώρα τρώει πολύ.

Υπάρχει περίπτωση να έχει πολλά συνεχόμενα αυγά (χωρίς τσόφλι);

Γενικά σήμερα είναι λίγο καλύτερα, πολύ νευρική όταν έπαιρνα τις φώτος, μετά φουσκώνει πάλι..

Σε πτηνίατρο έχω πάει και μου είπε ότι βλέπει λίγο πρησμένη κοιλιά, μάλλον περιμένει να ρίξει αυγό και να την αφήσω ήσυχη. Εναλλακτικά, να της βάλω αντιβίωση..
Αν βάλω αντιβίωση σαν λύση, πειράζει που είναι και το αρσενικό μέσα; αν πίνει κι αυτό θα πειράξει; να τα χωρίσω πολύ δύσκολο, έχω μικρό 2ο κλουβί (εκτός του ότι πέφτουν σε κατάθλιψη όταν τα χωρίζω)

LTrURDY-min.webp bPsSQTv-min.webp kczHJBf-min.webp
 
Σε πτηνίατρο έχω πάει και μου είπε ότι βλέπει λίγο πρησμένη κοιλιά, μάλλον περιμένει να ρίξει αυγό και να την αφήσω ήσυχη. Εναλλακτικά, να της βάλω αντιβίωση..
Να πας σε άλλο κτηνίατρο. Ήταν κάποιος από την λίστα που σου επισύναψε σε προηγούμενο ποστ ο Ανέστης; Γιατί αν ναι, με τέτοια απάντηση και αντιμετώπιση θα πρέπει να αφαιρεθεί το όνομα σου από την λίστα του φορουμ.
 
σήμερα τα βλέπω χειρότερα τα πράγματα, εκτός από την γρήγορη αναπνοή που είχε πάντα, έχει χειροτερέψει η αστάθεια που είχε (σαν άνθρωπος που κουτσαίνει), επιχειρεί να πάει να φάει τρώει ένα σπόρι και φεύγει.. Την ταίζει ο αρσενικός.. και κάνει συνέχεια τη κίνηση που τινάζει τα πούπουλα (όπως όταν τρώει κάτι που δεν της αρέσει), συνεχίζει να καθεται φουσκωμένο σαν να ανατριχιάζει (όπως η νευριασμένη γάτα).. και διακρίνω σαν να έχει φουσκωμένη/πρισμένη τη κοιλιά.. επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν έχει κρύο έξω χειροτερεύει, ενώ όταν το βάζω μέσα σαν να είναι καλύτερα.

1 μήνα αυτό το πράγμα, έχετε δίκιο δεν θα είναι από αυγο ☹

βέβαια, στα γύρω ερεθίσματα ανταποκρίνεται ακόμη νευρικά.. αλλά μετά πάλι όταν ηρεμεί ξαναφουσκώνει..

@alicedros, ας μην πω που το πήγα γιατί δεν είναι σωστό να "δώσω" κάποιον, τόσα θα ήξερε ίσως...
Στη λίστα που λέτε, τα περισσότερα που είναι κοντά μου δε νομίζω να υπάρχουν! Νίκαια και Περιστέρι που είδα είναι λίγο μακρυά, αποκλείεται να αντέξει...

Θα πάρω απόψε να βάλω αντιβίωση στο νερό, αφού ο @Φοίβος είπε ότι δεν πειράζει αν πάρει και το αρσενικό, αν γίνεται να την ταίσω και στο στόμα κάπως πείτε μου, αν και δε θέλω να το στρεσάρω, θα προτιμούσα να πάει μόνο του στη ποτίστρα
 
Αν παρατηρήσεις οτι δεν παει μονο του στην ποτιστρα πρεπει να επεμβεις δραστικα και να του δωσεις να πιει..
 
σήμερα τα βλέπω χειρότερα τα πράγματα, .
To πουλί είναι άρρωστο. Όπως κι εμείς, όταν είμαστε άρρωστοι, έχει ρίγη, δεν μπορεί να διατηρήσει την θερμοκρασία του σώματός του και φουσκώνει. Εσύ το βγάζεις έξω. Γιατί; Ένα άρρωστο πουλί πρέπει να είναι σε τουλάχιστον 30 βαθμούς θερμοκρασία.
Αν είναι να φύγει, ας μην φύγει μέσα στην ταλαιπωρία. Το ενοχλείς για να δεις αν ξεφουσκώνει. Ναι ξεφουσκώνει επειδή τρομάζει και κρυώνει περισσότερο. Χάνει δυνάμεις, επειδή θέλεις να τεστάρεις αν ξεφουσκώσει.
Βάλε το πουλάκι μέσα μόνιμα, βάλε ένα θερμαντικό σώμα κοντά του, έστω ένα πορτατίφ. Τύλιξε τα 3/4 του κλουβιού με πανί ή νάϋλον να μην υπάρχουν ρεύματα.
Σου είπα και χτες, βάλε μπόλικο χαρτί κουζίνας στον πάτο και βάλε τροφή κατάχαμα και το νερό χαμηλά.
Άσε τον αρσενικό μέσα ότι ήταν να πάθει το έπαθε αφού δεν ξέρουμε και τι έχει το πουλάκι, τουλάχιστον την ταΐζει.
Τι αντιβίωση θα δώσεις; Ποιος σου την πρότεινε;
 
ok θα τα αφήσω μέσα μόνιμα (ποιος τον ακούει τον αρσενικό..).. μέσα τα είχα πάντως τον περισσότερο καιρό...
και δεν τα ενοχλώ! αυτή τη παρατήρηση την έκανα π.χ. χτες που έβγαζα τις photos, ή όταν ήθελα να καθαρίσω τη σκάλα κλπ..

αυτό με το χαρτί και τις τροφές/ποτίστρα στον πάτο θα το κάνω απόψε. Πάντως κι εκεί που τα έχω πηγαίνει, απλά πλέον το θέμα είναι ότι τρώει ένα σπόρι και φεύγει..

Από αντιβίωση, θα πάω σε ένα petshop να δω τι έχουν (aviomycine?).. ή κάποια ευρέους φάσματος μπας και...
Εξάλλου, από αυτά που διαβάζω, δυστυχώς πολύ πιθανόν να είναι κάποιος όγκος ή πρόβλημα στο νεφρό, που έχει σαν συμπτώματα το πρήξιμο της κοιλιάς και την αστάθεια.. άρα δε θα έχει καλή κατάληξη

κι όταν την πήγα στο γιατρό μου είχε γράψει ασβέστιο που το βρίσκεις σε κοινά petshops.. Πραγματικά το μετάνιωσα, όχι τόσο για τα λεφτά της επίσκεψης, αλλά για την ταλαιπωρία που την έβαλα χωρίς αποτέλεσμα..

Κοιτάω και για άλλους κτηνιάτρους που να ασχολούνται με πουλιά, αν βρω κάτι αξιόλογο θα την πάω.. αλλά να σας πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι ξέρουν και τι κάνουν.. Το να δει ότι η κοιλιά έχει πρηστεί το βλέπω κι εγώ.. εκτός του ότι σε κοιτούν ειρωνικά, πιο πολύ τους ενδιαφέρουν τα σκυλιά/γατιά.
 
@maria p υπαρχει περίπτωση να εχει πάθει δηλητηρίαση το πουλί; Στις φωτό βλεπω φαγωμένα καγκελα! Απο την μπογιά ίσως η απο σκουριά;
 
@maria p υπαρχει περίπτωση να εχει πάθει δηλητηρίαση το πουλί; Στις φωτό βλεπω φαγωμένα καγκελα! Απο την μπογιά ίσως η απο σκουριά;
Υπάρχει Νίκο μου αλλά πως να ρισκάρεις το οτιδήποτε; Γιατροί είμαστε; Σ' αυτή την κατάσταση και γιατρός θα δυσκολευτεί. Γιατί όταν φτάνει ένα πουλί στα όριά του, δεν ξεχωρίζει εύκολα το πρωτογενές από το δευτερογενές πρόβλημα, ούτε για τους ειδικούς. Αν έτρωγε το χρώμα από τα κάγκελα, μπορεί να έχει πάθει χρόνια δηλητηρίαση και αυτό να έβλαψε κάποιο κύριο όργανο. Δεν μπορώ να ρισκάρω μαντεψιές.
 
Ακριβώς Μαρια μου! Γι αυτο και είπα:
Σιγουρα όμως πρεπει να παει σε πτηνιατρο...χθες!

Απλά βλέποντας το καγκελα έκανα μια υπόθεση! Ουτως η άλλως η κατάσταση του ειναι τέτοια που δεν σηκώνει δοκιμές! Πτηνίατρο χρειαζεται άμεσα!
 
Back
Top