Ασθένειες Δύο καναρίνια με την ίδια κατάληξη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mary27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δυστυχώς, ενώ με το πρόβλημα με την αρθρίτιδα μπήκαμε σε μια σειρά, διαμορφωμένος πάτος κλπ, εχει προκύψει σοβαρότερο.. Εχει κανεις ιδεα τί ειναι αυτό στην κοιλιά του; Ματώνει το αριστερό του πόδι όπως το πατάει, αλλα να ναι ξερό αίμα από εκεί δε το βλεπω. Σαπίζει ζωντανό το καημένο; Οι σπόροι που φαίνονται στη φωτό ειναι από την ταιστρα... Οι κουτσουλιές του ειναι μεγάλες και κανονικες σημερα.

DF0F9718-8EE8-4C83-AD18-E7B4BCFA98CA.webp
 
Προσφατα υπηρχε μια αντιστοιχη κατασταση σε καρδερινα γνωστου μου με δυστηχως ασχημη καταληξη.
Ειναι πολλες οι αιτιες που μπορει να προκαλεσουν κατι τετοιο, απο καποιο μικροβιο εως και καρκινωμα.

Ειναι στεγνη η πληγη τωρα;
Η κινητικοτητα του πως ειναι;
 
Το ειδα τυχαια χτες που βραχηκε το τριχωμα και ανοιξα να δω το κοκκαλο στο κεντρο.. Οποτε δεν μπορω να προσδιορισω απο ποτε το εχει αυτο.. Ξερω οτι παλευουμε με ποδοδερματιτιδα αλλα οκ δεν ειχε θεμα να απειλει τη ζωη του. Τον αφησα μια βδομαδα στη μητερα μου τον Αυγουστο, οταν το πηρα αρχισε να εχει παραμορφωτικη αρθριτιδα στα ποδια, του κανα τον πατο του κλουβιου πληρως λειτουργικο και χτες βλεπω αυτο.. Καρκινωμα ειναι δλδ; Ποσο εζησε το πτηνο του φιλου σου;

Τρωει πινει κανονικα, αλλα κατω στον πατο.. Δεν δειχνει ασθενικο.. Δοκιμασα να καθαρισω το μαυρο αυτο με βρεγμενο βαμβακι μηπως ειναι αιμα/κουτσουλιες που παταει στον πατο αλλα πρεπει να τον ποναει γιατι τραβιεται.. Εχει λιγη ζωη;

Επισης αναλυση στις κουτσουλιες εκανε η κτηνιατρος κάπου 20 Αυγουστου.. Δεν ειχα τιποτα αποτι μου πε.. Τωρα αν σε ενα μηνα και χωρις να ρθει σε επαφη με αλλα πουλια κολλησε μικροβιο δε το ξερω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ίσως πω βλακεια, δεν εχω εμπειρια άλλωστε, όμως μηπως ειναι σκουλικια που το τρωνε απο μεσα και σαπιζει;
 
Σκουλικια που να βρεθουν ομως.. Τροφη τρωει συσκευασμενη και ειναι μονιμα εντος σπιτιου χωρις αλλο ζωο εδω.. Τρωει πινει κανονικα, ολα στον πατο.. Οταν ειδα αυτο χτες καταλαβα οτι δεν εχει πολυ ζωη ακομα, απλα αν καποιος εχει ξανατυχει τετοιο περιστατικο θα θελα να ξερω τι επαθε.. Οταν το πρωτοπηγα σε γιατρο για την ποδοδερματιτιδα, εκτος απο ακαρεα στα ποδια μου μιλησε και για εσωτερικα παρασιτα.. Της ειπα οτι δεν παιζει κατι τετοιο, ενα το χω και το φροντιζω και μου χε πει οτι μπορει να τα χε απο τη μανα.. Η μανα του ξερω οτι ηταν 8 χρονων.. Να φανταστω μεγαλη ηλικια για αναπαραγωγη; Τελοσπαντων αν καποιος ξερει τι ειναι αυτο (καρκινος; Σηψαιμια 😉 θα θελα να ξερω απο τι θα το χασω
 
αν καποιος ξερει τι ειναι αυτο (καρκινος; Σηψαιμια 😉 θα θελα να ξερω απο τι θα το χασω

αυτο μπορει να το πει μονο ειδικο εργαστηριο/πτηνιατρος

στην περιπτωση που αναφερθηκα και πιο πανω, η καρδερινα ειχε συμπτωματα ποδοδερματιτιδας επισης
 
6F736BF1-89F5-4A67-B608-77EF4723C94A.webp

Σημερινή του κουτσουλια.. Εχει κατι μαυρες γραμμες στο συμπαγες μερος, καταλαβαινει κανεις αν εχει κατι εσωτερικα;
 
Ευχαριστω πολυ! Αρα το κραταω ετσι με αυτό το μαυρο στην κοιλια και οσο αντεξει (προβλημα ανορεξιας κλπ δεν εχει κανενα, την αρθριτιδα την συνηθισα αναγκαστικα αλλα το μαυρο στην κοιλια με εχει ανησυχησει).
Ευχαριστω για την απαντηση!
 
το μαυρο στην κοιλια με εχει ανησυχησει
Και σωστά σε ανησυχεί γιατί δεν είναι φυσιολογικό.
Με δεδομένο όμως πως έχει όρεξη και διάθεση ας "αφήσουμε" λίγο το χρόνο για να μας δείξει τι θα πρέπει στο μέλλον να κάνουμε.
Εσύ απλά επιφυλακή...
 
Αυτο στην κοιλια του,το μαυρο τελικα ήταν ή αιμα ή ακαθαρισιες,το κανα με υπομονη σιγα σιγα και καθαρισε χωρις να ματωσει. Καθαρισε εντελως,τωρα ειναι μονο η καρινα του χωρις αιματα κλπ..

Αυτο που με προβληματισε καθαριζοντας το ειναι οτι στο δεξι ποδι που εχει και το μεγαλυτερο προβλημα, ψηλα στο μηριαιο εκει που ειναι το σημειο στρογγυλεμενο, εχει ανοιξει..Βρεγμενο που το ειδα, ειχε ανοιξει και συνδεοταν με το υπολοιπο σωμα με μια πετσα που ειχε μεινει. Στεγνο μετα που το ξαναειδα ηταν καπως καλυτερα αλλα και παλι αυτο το στρογγυλεμενο σημειο στην κορυφη του μηριαιου ειναι ανοιχτο και συνδεεται με μια πετσα με το υπολοιπο σωμα.Αιμα δεν εχει.. Να βαλω κατι στο σημειο;
 
η λογικη λεει οτι η περιοχη χρειαζεται ενυδατωση γιατι σιγουρα θα "τραβαει" το δερμα
ισως καποιο σκευασμα με αλοη και ενδεχομενως καποιο τοπικο αντιμικροβιακο
 
Οκ! Εχω τζελ αλοης και εχω και pulvo. Προφανως δεν τα βαζω και τα δυο.. Να βαζω το ενα το πρωι και το αλλο το βραδυ;
 
Παω να φτιαξω το ενα, προκυπτει αλλο.. Στο καλαμι του εξωτερικά, που το πειραζε και το ειχε ματωσει καποιες φορες, εβαζα τραυμαπλαστ.. Τα οποια και εβρισκα φυσικα μετα από λιγες ωρες να τα χει βγαλει..
Η τωρινη του κατασταση ειναι αυτη.. Δυστυχως λειπει μεγαλο μερος του καλαμιου, προφανως εχει πιασει και νευρα και ηδη δυο νυχια εχουν μαυρισει και προχωραει προς τα δαχτυλα..
Καμία βοηθεια; Ο,τι ακριβως ειχε παθει και το αλλο καναρινι... Μαυριζαν και τα εχανε.. Τι στο καλο.. Πραγματικά δυο καναρινια με την ιδια πορεια. Εχω αμεσα διαθεσιμα σελεστοντερμ και μπαιτριλ... Την αγωγη που ειχα κανει και στο αλλο..
Εχει κανεις κατι αλλο να προτεινει;ED9C5FB2-99B3-4DDA-A89F-6B1C0242FCB8.webp
 
θα την καλεσω απο αυριο..Αυτο με τα μαυρα δαχτυλα εμφανιστηκε προχτες βραδυ και ηδη προχωραει..Αυριο δουλευω ως αργα, ελπιζω να καταφερω να την καλεσω. Το θεμα ειναι μεχρι τοτε τι να κανω
 
Εφυγε στον υπνο του, δεν χρειαστηκε τελικα καποια περαιτερω βοηθεια.. Ευχαριστώ όλους για τις απαντησεις σας..Χαθηκαν όντως δυο καναρινακια με τον ιδιο τροπο,τις επομενες μερες θα προστεθει νεο μελος αυτή τη φορά από εκτροφείο και όχι από πετ σοπ όπως αυτα τα δυο.
 
Δεν το συζητω. Σαπιζε ζωντανο.. Το θεμα ειναι τελικα οτι αν καταλαβα καλα η ποδοδερματιτιδα οταν ξεφυγει σταδιακα καταληγει σε σηψαιμια; Γιατι η πορεια του ηταν ποδοδερματιτιδα-στραβωμα ποδιων-πληγη από ξυσιμο στο καλαμι και σταδιακο μαυρισμα ακρων.. ΤΟ ΙΔΙΟ ακριβως εγινε και στο προηγουμενο πουλακι απλα αυτο εδω εφυγε πολυ πιο γρηγορα.. Με δεδομενη την καθαριοτητα και την μη υπαρξη αλλων πτηνων στο χωρο, πως στο καλο μια ποδοδερματιτιδα καταληγει με μικροβιο και μετα σε σηψη; Εχω διαβασει το αρθρο του ξενου απλα αν καταλαβα καλα απαξ και την παθει το πουλι δεν εχει γιατρεια..σωστα;Γιαυτο και οταν το αφησα μια βδομαδα χωρις καθολου θεραπεια στραβωσαν τα ποδια του; Ειχε περασει το μικροβιο και του χτυπησε νευρο;
 
Back
Top