Ασθένειες Δύο καναρίνια με την ίδια κατάληξη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mary27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ψαχνοντας αγγελιες (το χω ξαναναφερει) εβλεπα και αγγελιες φαινομενικα υγιεστατων πουλιων σε πατηθρες πλαστικες, πλαστικα κλαδακια και κλουβια σχεδον μεταφορας.. Εγω που ειχα δυο και τα δυο πεντακαθαρα, πως μου ξεφυγαν ετσι..
 
Oι περιπτωσεις ειναι πολλες, μπορει ολα αυτα που εβλεπες να ηταν δευτερογενεις λοιμωξεις και οχι η κυρια αιτια.
Μπορει να ηταν περιπτωση ανθεκτικου σταφυλοκοκκου ή και περιπτωση καρκινου
 
Σταφυλοκοκκος σε ενα πουλι που κατα βαση ειναι εντος δωματιου. Μονο του και πεντακαθαρο πού μπορει να τον αρπαξει; Εχασα δυο πουλια ετσι, δεν θελω να χασω και τριτο.. Εκτος αν υπηρχε μεσα του από το πετ σοπ σε λανθανουσα μορφη και βρηκε την ευκαιρια και εκδηλωθηκε.. Πεντακαθαρο το χα... Με την ευκαιρια της αποκτησης νεου,θα ηθελα οι πιο εμπειροι απο μενα εδω να μου πειτε αν σας ειναι ευκολο τί τους δινετε για τροφη και τί εξτρα και καθε ποσο.. Τροφη επαιρνα την 4 seasons, σπορια υγειας και κηπευτικων απο πετματ και στικς που θα τα κοψω στο νεο.. Κλαδια (πηρα αφοτου αρρωστησε) ξυλινα οχι τελειως στρογγυλα.. Νερο καθε μερα.. Με το μονο που δεν ασχοληθηκα ηταν με φρεσκα φρουτα και λαχανικα, μπροκολα και τετοια..Αυτα ναι δεν τα δινα.Αν υπαρχει καποια πολυβιταμινη που τα εχει, πειτε μου να την παρω. Και κυριως ποια τροφη του κιλου ομως όχι σακι, ειναι θρεπτικα η καλυτερη.. Τελευταια επαιρνα την quiko αλλα δεν μου την ετρωγε, ειχε μαθει την 4 seasons
 
Απο τροφη ενα συσκευασμενο μειγμα χωρις ρουπσεν ειναι υπεραρκετο, μπορεις να ριξεις μια ματια στη Manitoba.
Αυγοτροφη στα καναρινια και στα ιθαγενη δινω την πατε της Cede λογω του οτι ειναι απο τις λιγες αν οχι η μοναδικη που περιεχει πραγματι αυγο

Tα στικς δεν προσφερουν κατι και σε οτι αναφορα τα φρουτα και τα λαχανικα πολυ προσοχη αν δεν ειναι απο δικο σου κηπο.

Σε οτι αναφορα τις πολυβιταμινες ειναι καθαρα δικη σου επιλογη αν θα χορηγησεις, πιο πολυ ειναι για να αισθανομαστε εμεις "ασφαλεις", προσωπικα χρησιμοποιω την Omnivit Oropharma.
 
κλαδια τι εχεις;τα ξυλινα καπως πλατια ή ξυλινο στρογγυλο;
Δεν ειχες ποτε θεματα ποδοδερματιτιδας;
 
Τις κλασσικες ξυλινες καβιλιες παιρνω γιατι εχω 90αρες ζευγαρωστρες και θελω να τις προσαρμοζω εγω οπως θελω σε μηκος.
Στρογγυλες χωρις ραβδωσεις,τις βρισκεις στα γνωστα πολυκαταστηματα με τα εργαλεια σε παρα πολυ καλυτερη τιμη απο τα pet
 
Ποια απο τις δυο και ποιά διαμετρο;Η Ξυλινη που ειχα παρει με διαμετρο 8-10 ήταν πολυ λεπτη..Αρα παμε στα 12 ή στα 14 χιλιοαστα;
Ξύλινη Βέργα Οξιά 12mm
Ξυλινη Πατηθρα 30cm (10-12mm)
 
tibrado intermedio.. Μου λυνεις και μια απορια;Ψάχνω κοντα ενα μηνα αγγελιες για καναρινια.. Πολλοι εχουν ακομα και πλαστικα κλαδια για πατηθρες, αλλοι τα στρογγυλεμενα πανω και απο κατω κουφια, πλαστικα και αυτα..Αυτών τα πουλια δεν εχουν θεματα με τα ποδια;
 
tibrado intermedio.. Μου λυνεις και μια απορια;Ψάχνω κοντα ενα μηνα αγγελιες για καναρινια.. Πολλοι εχουν ακομα και πλαστικα κλαδια για πατηθρες, αλλοι τα στρογγυλεμενα πανω και απο κατω κουφια, πλαστικα και αυτα..Αυτών τα πουλια δεν εχουν θεματα με τα ποδια;
Προφανώς και έχουν πρόβλημα με τα πόδια ή άλλα προβλήματα από ελλιπή διατροφή ή βρώμικα κλουβιά, απλά στις αγγελίες βλέπουμε μια ωραία φωτογραφία από μια στιγμή τους. Ο καθένας αντιμετωπίζει διαφορετικά τους φτερωτούς του φίλους. Κάποιοι απλά σκέφτονται ότι αν πεθάνει θα πάρουν άλλο. Κι εγώ έχω βαρεθεί να βλέπω σε τουρκικό σάιτ παπαγάλους σε εντελώς σκουριασμένα κλουβιά.

Λυπάμαι πολύ για το πουλάκι σου. Ηρέμησε!
 
Πολλα θα δεις σε αγγελιες... Παντως 8αρα-10αρα εισαι μια χαρα απο κει και πανω φαρδαινουν πολυ

Αν θες να βρεις ενα πουλακι υγιες και να ξερεις οτι παιρνεις αυτο ακριβως που ζητας σου προτεινω να ερθεις σε επαφη με καποιον σοβαρο εκτροφεα απο εδω

https://community.petbirds.gr/threads/Ελληνική-Λέσχη-Ισπανικού-Τιμπράδο-ΕΛΙΤ.24779/
 
Εχω κανονισει να παρω σημερα, στην επισημη λεσχη δεν ξερω αν ειναι παντως εχει δαχτυλιδι το πουλακι, γεννημενο Μαιο απο εκτροφεα μονο αυτης της ρατσας. Ειδα φωτο, πεντακαθαρα ολα.

Δεν ειναι θεμα να ηρεμησω..Απλα ειναι να δω (και ρωτωντας και σας που ξερετε παραπανω) αν κανω εγω κατι λαθος.. Το θεμα ειναι να μην ξεκινησει ποδοδερματιτιδα αν καταλαβα καλα.. Θα παρω νεα κλαδια ξυλινα, ταιστρες, ποτιστρες,τροφη και βιταμινες θα μου πει τι του δινει μεχρι τωρα, θα του δινω κανα μαρουλι/μηλαρακι καλα πλυμμενα και ο θεος βοηθος.. Η βιταμινη Α, που η ελλειψη της συνδεεται αμεσα με εμφανιση ποδοδερματιτιδας, αν την παρω σκετη και οχι σε πολυβιταμινες καθε ποτε τη δινουμε;
 
Η βιταμινη Α, που η ελλειψη της συνδεεται αμεσα με εμφανιση ποδοδερματιτιδας, αν την παρω σκετη και οχι σε πολυβιταμινες καθε ποτε τη δινουμε;


Για να εχει ελλειψη σε καποια βιταμινη ενα πουλακι σημαινει οτι κατι δεν παει καλα με την διατροφη του ή με τις συνθηκες διαβιωσης, δεν θα πρεπει να σε αποσχολει τοσο οταν του παρεχεις μια ισσοροπημενη διατροφη και συνθηκες διαβιωσης.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Λυπάμαι πάρα πολύ για τον χαμό του φτερωτού σου φίλου☹... Το παλέψατε πολύ και οι δύο, με μόχθο και υπομονή... Έκανες ότι καλύτερο μπορούσες και αυτό είναι παρήγορο... Ξεκουράστηκε η ψυχούλα του, αυτό να σκέφτεσαι. 🙂
 
Σας ευχαριστω πολύ όλους για τις συμβουλές! Από προχτές έχω εναν πενταμηνο νεαρό τιμπράντο ιντερμεντιο,ρατσα δεν με πειραζε αλλα ηθελα να ναι χρωματικα ίδιος και τον βρήκα.. Τον πήρα από άνθρωπο που ειδα την εκτροφή του και πόσο καθαρά τα είχε,θα ακολουθησω κατα γραμμα τις συμβουλές του (τα περισσότερα ήδη τα εκανα και εκεί ειναι που θα "τρωει" το γιατι μου πεθαναν) και πιστευω ότι αυτη τη φορά που ειναι από εκτροφέα και όχι πετ σοπ, οτι θα μου βγει καλός.. Θα σας τον παρουσιασω εκτενώς στην αντίστοιχη στήλη

Μια τελευταια,ισως και off topic ερωτηση.. Θελω να παρω αλλες πατηθρες ξύλινες (του αλλου τα πεταξα όλα) και θα παρω αυτες εδω

patithres.webp

το θεμα ειναι οτι στο σχεδιο αυτο, οι διαστασεις ειναι 8-10 χιλιοστα και 10-12 χιλιοστα.. Των 8-10 ειχα παρει αλλα δεν την κρατησα, ηταν πολύ λεπτή. Για μεγαλο κλουβι που θα χρειαστω τρεις τετοιες να παρω και τις τρεις σε 10-12 χιλιοστα;να παρω δυο 10-12 και μια 8-10 ίδιο σχεδιο ή να βαλω δυο 10-12 όπως στη φωτο και στη μεση μια στρογγυλη ξυλινη σε διαμετρο που θα πειτε εσεις (10?14 χιλιοστα;)
 
Back
Top