Ασθένειες Δύο καναρίνια μου αντιμετωπίζουν αναπνευστικό πρόβλημα

an.nicolaou

PB New Member
Εγγραφή
3 Σεπ 2015
Μηνύματα
69
Πόλη
Λευκωσία
καλημέρα στην ομάδα
δύο από τα Yorkshire καναρίνια μου αντιμετπίζουν προβλήματα ηγείας.
το ένα κάνει θόρυβο σαν αναπνέει και το δευτερο εχει το στόμα ανοικτό συνεχώς και μερικές φορές βγάζει ένα βραχνό ήχο.
το πρωτο κελαιδά το δευτερο όχι.
είναι και τα δύο κινητικά
τα πέρασα με tabernil antiasmatico με καμία διαφοροποίηση.
μου έχουν πει να τα περάσω με Tylosin ή Tylan.
ευχαριστώ.
 
τα πέρασα με tabernil antiasmatico με καμία διαφοροποίηση
μου έχουν πει να τα περάσω με Tylosin ή Tylan
Με αυτά τα τυχαία "περάσματα", φοβάμαι ότι σύντομα τα πουλιά θα περάσουν στην αιωνιότητα. Δεν γίνεται δουλειά έτσι.

δύο από τα Yorkshire καναρίνια μου αντιμετπίζουν προβλήματα ηγείας.
Χρειάζονται γιατρό.

Εμείς, αφού μας δώσεις ΠΛΗΡΕΣ ιστορικό των πουλιών (ηλικία, φύλο, που μένουν, διατροφή αναλυτικά κ.λπ.), το μόνο που μπορούμε να κάνουμε επικουρικά είναι να σου πούμε τι μπορείς να διορθώσεις ώστε να έχει μεγαλύτερη επιτυχία η θεραπεία που θα πάρεις από τον γιατρό.
 
τρώνε σπόρους καθαρούς, καθαρό νερό, άρχισα μία φορά την εβδομάδα πολυβιταμίνη και μία φορά την εβδομάδα ρίγανη φρέσκα.
τώρα τα έχω στο σπίτι σε σταθερή θερμοκρασία 20 βαθμούς.
ο χώρος διαμονής είναι από 12-19 βαθμούς βράδυ- ημέρα. αρκετά καλά αεριζόμενος. η υγρασία δυστυχώς αυξομειώνεται λόγο καιρικών συνθηκών από 30 -75 %. Ειναι κλειστός εκτροφικός χώρος με παράθυρα.
τα αποτελέσματα δυστυχώς με επισκέψεις σε κτηνίατρους κι εμένα αλλά και φίλων σε κτηνίατρους για τα καναρίνια μας ηταν εντελώς απογοητευτικά στο παρελθόν. απο καλιέργειες κλπ.
 
Καταρχήν απομάκρυνε αυτά τα δύο πουλιά από τα υπόλοιπα και όταν τα φροντίζεις, να μη φέρνεις σε επαφή τον εξοπλισμό αυτών των πουλιών με των υπολοίπων.

Τα συμπτώματα που περιγράφεις μπορούν να οφείλονται σε αρκετές ασθένειες. Για να βρεθεί ποια είναι αυτή που τα ταλαιπωρεί, πρέπει να γίνει κλινική εξέταση και εργαστηριακές εξετάσεις αν κριθεί απαραίτητο. Δυστυχώς, δεν είμαι αρμόδιος για να αναλάβω κάτι από τα δύο και ειδικά από απόσταση.

Στην Κύπρο, Λευκωσία μένεις; Δεν υπάρχουν γιατροί με ειδικότητα στα πτηνά;
 
καλή εβδομάδα σε όλους,
ένας φίλος τα είδε τα καναρίνια χθες.
τους βάλαμε από μια σταγόνα pulmosan
Λευκωσία κατοικώ.
 
Back
Top