Ασθένειες Είναι άρρωστο τι έχει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giannis 7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
δικιο εχει η Τζωρτζινα, τι να κανει το παιδι;! Τουλαχιστον ζηταει βοηθεια.
απο γιατρους σκιζουμε... Και ο Γιαννακης πιστευω εχει τρομοκρατηθει!
αγορι μου, αν μπορεις φτιαξε ενα ναρθηκα(ενα μικρο ξυλακι και λιγος επιδεσμος-εστω υφασμα -σε πρωτη φαση)και τρεξε στο γιατρο! Κανενας αδερφος μεγαλυτερος,ξαδερφος,θειος δεν παιζει να σε εξυπηρετησει;
ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ,ΟΚ?
 
Παιδιά το απόγευμα θα πάω στον γιατρό με την μητέρα μου τώρα είμαι μόνος μου στο σπίτι. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Πάντως τον έχω βάλει στο κρεβάτι μου με πέλλετς και νερό και μία χοντρή κουβέρτα(γιατί τρέμει)που του έχω κάνει με αυτήν ένα κύκλο σαν φωλίτα. Κάθε 3 λεπτά πηγαίνω και τον βλέπω είναι σε χάλια κατάσταση. Είναι φουσκωμένος,τρέμει δεν ανοίγει τα μάτια του και το πόδι του είναι... Και τα 4 δάχτυλά του είναι μπροστά και τα σέρνει.
 
Παιδιά το απόγευμα θα πάω στον γιατρό με την μητέρα μου τώρα είμαι μόνος μου στο σπίτι. Δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Πάντως τον έχω βάλει στο κρεβάτι μου με πέλλετς και νερό και μία χοντρή κουβέρτα(γιατί τρέμει)που του έχω κάνει με αυτήν ένα κύκλο σαν φωλίτα. Κάθε 3 λεπτά πηγαίνω και τον βλέπω είναι σε χάλια κατάσταση. Είναι φουσκωμένος,τρέμει δεν ανοίγει τα μάτια του και το πόδι του είναι... Και τα 4 δάχτυλά του είναι μπροστά και τα σέρνει.

Γιάννη ηρέμησε αγόρι μου και όλα θα πάνε καλά. Ο πανικός είναι ότι χειρότερο. Ξέρω πόσο αγαπάς το chico και κάνεις αυτό που μπορείς.Βάλε λίγο νεράκι σε μια μπατονέτα για τα αυτιά και δώστου λίγο στο ράμφος του.
Όλα θα πάνε καλά.
 
Γιαννη ενημερωσε μας για τις εξελιξεις μολις εχεις νεοτερα απο το γιατρο.

Αν δεν τρωει ταισε τον φορμουλα, νομιζω ακομη τρωει φορμουλα σωστα; 😕
 
Αυτό που έκανες με τη πετσέτα και την τροφή είναι καλό. Πρέπει να κρατήσεις όσο το δυνατόν γίνεται ακίνητο. Μπορείς να τυλίξεις το πόδι του με ένα επίδεσμο εφόσον το πουλί ανέχεται αυτό τον επίδεσμο αφού μπορεί να πονάει πολύ.
Πρέπει επίσης να τον κρατήσεις θερμό και η θερμοκρασία γύρω από το πουλί πρέπει να είναι περίπου 29-30 βαθμούς. Εάν είναι δυνατόν, μπορεί να τοποθετήσει έναν λαμπτήρα κοντά από ένα φωτιστικό, πορτατιφ... και να αφήσεις τη λάμπα. Να το θερμάνει


Η συμβουλές δόθηκαν από το Jamie.
 
Here is some more information in case he needs to bind the leg:

Avian World_Zebra Finch

The Robert-Jones bandage
If your bird has a fractured leg, an acceptable quick-and-easy splint is what is called a Robert-Jones bandage. Basically, take roll gauze, a strip of cloth (or washcloth even), or rolled paper (if nothing else is handy), and wrap it around the leg several times so it makes a tube around the leg.

Try to place the leg in a normal position if at all possible. If bone is visible, try not to touch it while wrapping. Tape the edges of the bandage in place. However, if you cannot incorporate the joint above and below the fracture for stability, don't try this bandage.

Ο Robert-Jones επίδεσμο

Αν σας πτηνό έχει μια εύθραυστη πόδι, ένα αποδεκτό γρήγορη και εύκολη splint είναι αυτό που ονομάζεται Robert-Jones επίδεσμο. Βασικά, πάρτε roll γάζες, μια λωρίδα υφάσματος (ή ακόμη και washcloth), ή έλασης από χαρτί (αν μη τι άλλο είναι εύχρηστο), και τυλίγουμε γύρω από το πόδι αρκετές φορές έτσι ώστε να κάνει μια σωλήνα γύρω από το πόδι.

Δοκιμάστε να τοποθετήσετε το πόδι του σε κανονική θέση, εφόσον βέβαια είναι δυνατό. Αν οστών είναι ορατή, προσπαθήστε να μην αγγίξουμε αυτό, ενώ η πρώτη συσκευασία. Ταινία τις άκρες του επίδεσμο στη θέση του. Ωστόσο, εάν δεν μπορείτε να ενσωματώσει το κοινό πάνω και κάτω από το κάταγμα για τη σταθερότητα, να μην δοκιμάσω αυτό επίδεσμο.
 
Αυτα που λεει ο Jamie αποτελουν σωστες πρωτες βοηθειες αλλα αν καποιος δεν αισθανεται σιγουρος και δεν ειχε παρομοια εμπειρια ειναι καλυτερο να κρατησει το πουλι ζεστο και ακινητο οπως προτεινει ο Jamie μεσω του ποστ του Κωνσταντινου παρα να προσπαθησει να το βοηθησει και στο τελος να του κανει μεγαλυτερο κακο πληγωνοντας ιστους με τα αιχμηρα σπασμενα οστα η θρυμματιζοντας τα περισσοτερο!
 
Καλή τύχη σε εσάς! Θα πρέπει να σκεφτόμαστε πουλί σας όλη μέρα. Θα πρέπει να ελπίζουμε για το καλύτερο ψήφισμα για την κατάσταση!
 
το χω παθει κι εγω με τον rockie! Μην ανυσηχεις ολα καλα θα πανε! Εμενα του χε ξεκολλησει το ποδι απο την κλειδωση.. Κατι τετοιο! Και ηταν σε αυτη την κατσταση που ειναι και το δικο σου! Εκλεινε τα ματια δεν ετρωγε δεν επινε και τιποτα! Ευτυχως ηταν μωρακι ακομα και του δινα με το ζορι λιγη φορμουλα! Αν κι εσενα ειναι μικρο κανε το ιδιο! Το πηγα στο κτηνιατρο ενος πολυ γνωστου πετ και κατι του κανε το κουναγε, δεν ξερω κι εγω τι και το βαλε στην σωστη θεση αλλα ειχε προβλημα για πολλες μερες ακομα! Και δυστυχως του μεινε κουσουρι να ναι στραβο το ποδι! Γι αυτο οπου πας να σαι σιγουρος για τον γιατρο οτι ειναι καλος!
 
Γιάννη τι έγινε τελικά με το παπαγαλάκι; Το πήγατε στον γιατρό τι είπε;
 
Τον πήγα και μόλις γυρίσαμε. Είναι καλά. Το μόνο που μου είπε είναι ότι ένα πέλλετ του είχε κολήσει στο συκότι και δεν μπορούσε να φάει(δεν είχε όρεξη). Έτσι οφείλετε και ότι είναι πολύ λεπτός όπως μου είπε και ο Γρηγόρης. Μου είπε να του δείνω για 7 μέρες το Aviomycine ως αντιβίωση και ένα όπου λέγεται tabernil όπου θα του δώσει ενέργεια. Επίσης μου είπε να του δείνω νερό με ζάχαρη, μέλικαι μελάτο κρόκο. Έπειτα να πάω να του πάρω αυγοτροφή απο το πετ για να παχύνει και να πάρει κιλά. Ο γιατρός είναι καταπληκτικός! Δεν θα τα κατάφερνα χωρίς εσάς και τις συμβουλές σας πραγματικά! Με συγκινήσατε πάρα πολύ που ενδιαφερθήκατε για τον chico. Σας ευχαριστώ θερμά όλους για το ενδιαφέρον σας!
 
... Το μόνο που μου είπε είναι ότι ένα πέλλετ του είχε κολήσει στο συκότι και...


Αυτο πως γινεται; 😕 Εγω ξερω οτι η τροφη διαλυεται στο στομαχι... κανω καπου λαθος; 😕 και πως το διεγνωσε οτι κατι κολλησε στο συκωτι; Του εκανε ακτινογραφια;

Το ποδι που ελεγες, τι ειχε; 😕

Εαν δεις και δεν τρωει τιποτα μονος του πιστευω πως καλο θα ητανε να του εδινες και λιγη φορμουλα, ειναι πολυ δυναμωτικη τροφη και κακο δε θα κανει... Τον ταιζες με συριγγα ως τωρα σωστα; Παρολα αυτα αν δε στο προτεινε ο πτηνιατρος καλο θα ηταν να ακολουθησεις πιστα τις συμβουλες του!
 
τον ψηλάφησε και του έπιασε το συκώτι και είπε ότι έχει καταπιεί ένα σκληρό πράγμα σε σχήμα ρυζιού οπότε το μόνο που τρώει σκληρό και σε σχήμα ρυζιού είναι τα πέλλετς. Τα πόδια του ήταν στραβά και δεν μπορούσε να τα κινήσει απο την αδυναμία του(δεν κινήταικαθόλου διότι δεν έχει ενέργεια. Όλα αυτά που σας έγραψα ότι πρέπει να του δίνω τον ταίζω εγώ με κάτι πλαστικά σωληνάκια που μου έδωσε. Μου είπε να του δίνω φόρμουλα αλλά πολύ λίγη 5 ml γιατί εξάλου δεν τρώει.
 
τον ψηλάφησε και του έπιασε το συκώτι και είπε ότι έχει καταπιεί ένα σκληρό πράγμα σε σχήμα ρυζιού οπότε το μόνο που τρώει σκληρό και σε σχήμα ρυζιού είναι τα πέλλετς. Τα πόδια του ήταν στραβά και δεν μπορούσε να τα κινήσει απο την αδυναμία του(δεν κινήταικαθόλου διότι δεν έχει ενέργεια. Όλα αυτά που σας έγραψα ότι πρέπει να του δίνω τον ταίζω εγώ με κάτι πλαστικά σωληνάκια που μου έδωσε. Μου είπε να του δίνω φόρμουλα αλλά πολύ λίγη 5 ml γιατί εξάλου δεν τρώει.
Γιάννη πως έφτασε το πουλί σε αυτή την κατάσταση... Να μην έχει καθόλου ενέργεια και τόση αδυναμία και να είναι τόσο αδύνατο...
 
Σορυ, αλλά στους ανθρώπους στο συκότι πάνε μόνα στοιχεία μέσω αίματος (βιταμίνες κτλ) και ότι δεν χρειάζεται μέσω στομάχου αποβάλλονται. Τροφή στο συκώτι δεν πάει. Μήπως είναι όγκος το σκληρό που έπιασε στο συκώτι; Μήπως δεν είναι συκώτι αλλά στομάχι και αντί πελετς είναι κάτι μεταλλικό. Ακτινογραφία έκανε;
Θα έλεγα μια 2η γνώμη θα ήταν καλή. Ο γιατρός που πήγες ήταν πτηνίατρος ή εμπειρικός γνώστης των πτηνών;
 
Γιαννη εγω θελω να σε ρωτησω κατι αλλο...

Δεδομενου οτι τα πελετς διαλυονται στο στομαχι και τα εχω δει να μαλακωνουν και να διαλυονται μολις μεινουνε λιγο σε υγρο περιβαλλον, και αφου ο γιατρος επιασε κατι σκληρο, αποκλειεις το γεγονος να καταπιε καποιο μικρο αντικειμενο που βρηκε στο χωρο; Θα τον ξαναπας για εξεταση; Εαν ναι ζητα απο το γιατρο να ξαναπιασει εκει που βρηκε κατι και αν το ξαναπιανει προτεινε εσυ να βγαλει μια ακτινογραφια.
 
Παιδιά συγνώμη λάθος μου. Εκει που ψηλάφησε ο γιατρός και βρήκε 1 σκληρό πράγμα ήταν το έντερο.Φοίβο μπορεί να έχεις δίκιο να κατάπιε απο το παιχνίδι που του είχα φτιάξει ένα μικρό κομάττι απο την αλυσίδα δεν ξέρω. Ο γιατρός ήταν κτηνίατρος και τον είχαν προτείνει κάποια μέλη εδω μέσα.
 
Παιδιά συγνώμη λάθος μου. Εκει που ψηλάφησε ο γιατρός και βρήκε 1 σκληρό πράγμα ήταν το έντερο.Φοίβο μπορεί να έχεις δίκιο να κατάπιε απο το παιχνίδι που του είχα φτιάξει ένα μικρό κομάττι απο την αλυσίδα δεν ξέρω. Ο γιατρός ήταν κτηνίατρος και τον είχαν προτείνει κάποια μέλη εδω μέσα.

Καλύτερα να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη γιατρού. Και καλά κατάλαβε οτι κάτι έχει με την ψιλάφηση, αν αυτό είναι η αλυσίδα (που ευχομαι να μην είναι τίποτα), πώς θα βγεί; Με μαγικά; Δεν έκανε εξετάσεις, καλιέργεια, ακτινογραφίες και έδωσε πόρισμα; Πάρε και μία δεύτερη γνώμη και διαστάυρωσες τες. (δεν έχω κάτι προσωπικό με τον κτηνίατρο, αλλά είναι κάποιες απορίες που εκφράζω)
 
Επίσης μου είπε να του δείνω... και μελάτο κρόκο
Κι εμείς που βράζουμε τα αβγά για 15' τουλάχιστον για να αποφύγουμε τις σαλμονελώσεις... 🙄
(δεν έχω κάτι προσωπικό με τον κτηνίατρο, αλλά είναι κάποιες απορίες που εκφράζω)
Μα δεν μπορεί να έχουμε κάτι προσωπικό με κάποιον που δε γνωρίζουμε. :)
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top