Ασθένειες Είναι άρρωστο τι έχει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giannis 7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
Συγνωμη, αυτο το πραγμα δεν θα επρεπε να αφαιρεθει; Αν του εχει φραξει το εντερο; Κτηνιατρος δεν ειμαι αλλα ειναι μερικα λογικα πιστευω ερωτηματα...
 
Ζητώ συγγνώμη για τη γραφή σε Αγγλικά, αλλά καταλαβαίνω Ιωάννης μητέρα είναι καναδική. Μπορώ να εκφράζομαι καλύτερα σε Αγγλικά για αυτό το πρόβλημα.

If it is a liver problem, you can help by giving Chico Milk Thistle Extract. This is a natural supplement that you should be able to purchase at a pharmacy or even a supermarket that sells nutritional supplements. It is made from the seeds and herb and helps with liver problems. My vet prescribes it for liver problems for birds also. The supplement comes in a capsule which you can break open. Sprinke the contents over soft food that Chico eats (fruit, vegetables, etc). You may also find it in liquid form, but watch to make sure it is not mixed with alcohol.

Once he finishes the antibiotics, consider giving him a probiotic to help rebuild the bacteria in his digestive system. If you are unable to find a probiotic in a pet shop or online, you can give him some yoghurt- with active cultures, no sugar or other additives.

It will be important to keep him warm throughout his sickness. Also, you may need to feed him by hand. The easiest way is to use a spoon if he will eat from it. You can use moistened pellets or other foods.

I think everyone has offered you some very helpful advice and I am hoping that Chico gets over his illness soon. I think it might be a good idea to see another vet, if possible, as others have mentioned. It is important most of all, to keep him warm and make sure he eats and drinks. He needs to begin gaining weight and rebuilding his strength.
 
καλημερα Γιαννη. Ελπιζω ολα αυτα που σου ειπαμε να σε βοηθησαν. Πως ειναι το μικρουλη; Πες μας.
 
τα ίδια δεν έχει όρεξη για τίποτα. Τώρα θα τον ταίσω με φόρμουλα.
 
Γιάννη πήγαινέ τον και σε έναν άλλο γιατρό σε παρακαλώ... Τα πράγματα είναι δύσκολα...
 
Εφαρμόζω αυτά που μου είπε ο γιατρός τώρα. Σήμερα πάντως θα τον πάω και σε έναν άλλον.
 
Γιάννη έχεις κανένα νέο; Πήγατε και σε άλλον γιατρό σήμερα; Πως είναι ο μικρός;
 
Kαλά είναι, αλλά θέλω χρόνο ακόμα για να γίνει κανονικά
 
σε αλλο γιατρο τον πηγες; Αν ανι τι σου πε κι αυτος;
 
Μήπως, εμφανίζουν αύξηση σε ενέργεια; Μήπως κυκλοφορούν και να τρώει καλά;
 
Σε άλλο γιατρό δεν πήγα γιατί είδη βλέπω βελτίωση.
 
Γιάννη το πουλί το πήγες στον κ. *****? Σωστά; Μπορείς να μας πείς ακριβώς τί σου είπε ο κ. *****; ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ομως!
 
Ναι το πήγα στον κύριο *****. Τον ψηλάφησε στα πόδια στα 2 πνευμόνια στον πρωκτό και στα 2 στομάχια. Στο κάτω στομάχι βρήκε ένα σκληρό πράγμα σε σχήμα ρυζιού. Προηγουμένος του είχα πει ότι εδώ και 3 μέρες έβγαζε κουτσουλιές με αίμα. Μου είπε ότι είχε χάσει πολύ αίμα και είχε εξαντλήσει όλη την δύναμη του. Μου είπε για να τον δυναμώσω να του δίνω τον κρόκο ενός μελάτου αυγού, λίγο μέλι, νερό με λίγη ζάχαρη και φόρμουλα. Επίσης πρωί βράδυ την αντιβίωση του όπου τον βοηθά να βγάλει το σκληρό αντικείμενο και ένα άλλο φάρμακο όπου είναι δυναμοτικό. Μετά απο 2 μέρες να του δίνω αυγοτροφή για να τον παχύνω διότι φαίνεται το μπροστινό του κόκκαλο όπως είπε και ο Γρηγόρης.Αυτά.
 
Ναι το πήγα στον κύριο *****. Τον ψηλάφησε στα πόδια στα 2 πνευμόνια στον πρωκτό και στα 2 στομάχια.Στο κάτω στομάχι βρήκε ένα σκληρό πράγμα σε σχήμα ρυζιού. Προηγουμένος του είχα πει ότι εδώ και 3 μέρες έβγαζε κουτσουλιές με αίμα.Μου είπε ότι είχε χάσει πολύ αίμα και είχε εξαντλήσει όλη την δύναμη του. Μου είπε για να τον δυναμώσω να του δίνω τον κρόκο ενός μελάτου αυγού, λίγο μέλι, νερό με λίγη ζάχαρη και φόρμουλα. Επίσης πρωί βράδυ την αντιβίωση του όπου τον βοηθά να βγάλει το σκληρό αντικείμενο και ένα άλλο φάρμακο όπου είναι δυναμοτικό. Μετά απο 2 μέρες να του δίνω αυγοτροφή για να τον παχύνω διότι φαίνεται το μπροστινό του κόκκαλο όπως είπε και ο Γρηγόρης.Αυτά.

Σε ξαναρώταω μια ακόμα φορά, και κοίτα τα ''bold'' και ξανασκέψου τι είπε ο γιατρός! Καλό θα είναι όταν ζητάμε γνώμες για κάτι, να λέμε επακριβός τις διαγνώσεις του γιατρού και όχι οτι μας κατεβαίνει στο μυαλό. Ο κόσμος είναι πολύ μικρός και τα νεα και οι διαγνώσεις μαθαίνοντε γρήγορα. Ο Γρηγόρης (εγώ) σου είπε εδώ και καιρό οτι είναι αδύναμο το πουλάκι σου, εσύ τι έκανες όμως; Αυτό είναι το ενδιαφέρον για ένα πουλάκι;
 
Kαι τι να κάνω ε; Απο 3 φορές την ημέρα που το ταίζω κρέμα να τον ταίζω 5;Ή να πάω σε τράπεζες για να αγοράσω πιστωτική και να παραγγείλω αυτά τα έτοιμα(ληγμένα)γεύματα της versele-laga;
 
βρε,Γιαννάκη, σε πετ -σοπ θα βρείς τα γεύματακαι δεν χρειάζεται να έχεις πιστωτική...
ούτε πανάκριβα είναι, ουτε δυσεύρετα, για όνομα του θεού στην Αθήνα είμαστε... Τάιζε εσύ ότι πρέπει, οτι του αρέσει και είναι θρεπτικόκαι όσο αφορά τα έξοδα, ε, οι περισσότεροι απο εμάς, στα ζωάκια μας επιστρέφει ο μισθός μας. 🙂
δυστυχώς,το μικρότερο έξοδο που κάνουμε είναι η αγορά του ζώου,όχι η συντήρησή του...
καλό κουράγιο...
 
Kαι τι να κάνω ε; Απο 3 φορές την ημέρα που το ταίζω κρέμα να τον ταίζω 5;Ή να πάω σε τράπεζες για να αγοράσω πιστωτική και να παραγγείλω αυτά τα έτοιμα(ληγμένα)γεύματα της versele-laga;

Αν φωνάξω εγώ φωνάζω πιο δύνατα και δεν θες να με ακούσεις, πίστεψε με.Αυτά τα σκεφτόμαστε πρίν αγοράσουμε ένα κατοικίδιο, ενημερωνόμαστε λίγο προετοιμάζουμε το ''έδαφος''. Πιστωτική δεν χρειάζεται για να πάρεις λίγο αρακα κατεψυγμένο, λίγο καλαμπόκι, λίγα μακαρόνια. Καλό θα ήταν να πεις επακριβός τι είπε ο γιατρός γιατί εκτίθεται άθελα σου (ίσως) ένας επιστήμονας που είναι πολύ καλός στην δουλειά του. Αν δεν θές εσύ να την πείς μπορώ να την πώ εγώ!
 
εγω αυτο που θα πω ειναι οτι λιγη ωριμότητα και σοβαρότητα οχι ΜΟΝΟ απέναντι στα ζωντανα μας ΑΛΛΑ και απέναντι σε τοσο κόσμο που καθεται και ασχολειτε μαζι μας, δεν βλαπτει, επιβάλεται κιόλλας! 😡
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top