Ασθένειες Είναι άρρωστο τι έχει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giannis 7
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κατάσταση
Κλειστό.
Kαι τι να κάνω ε; Απο 3 φορές την ημέρα που το ταίζω κρέμα να τον ταίζω 5;Ή να πάω σε τράπεζες για να αγοράσω πιστωτική και να παραγγείλω αυτά τα έτοιμα(ληγμένα)γεύματα της versele-laga;
Γιάννη λυπάμαι αλλά δεν περίμενα αυτή την απάντηση απο εσένα... Απο τη στιγμή που έχεις το παπαγαλάκι ( που εσυ το πήρες, δεν ήρθε μόνο του), και έχει πρόβλημα και μάλιστα τόσο σοβαρό έχεις ευθύνη απέναντί του...
 
Kαι τι να κάνω ε***;Απο 3 φορές την ημέρα που το ταίζω κρέμα να τον ταίζω 5;Ή να πάω σε τράπεζες για *να αγοράσω πιστωτική και να παραγγείλω αυτά τα έτοιμα(ληγμένα)**γεύματα της versele-laga;
παρακολουθω το θεμα σου απο την αρχη.
στο πρωτο ποστ διακρινεται ενα παιδι εντρομο, που θελει βοηθεια να συνεφερει τον παπαγαλο του.

στην πορεια,
μετα απο μια σειρα post παραπληροφορησης...
-γιατι τα νεα οπως λεει κ ο γρηγορης, μαθαινονται καποια στιγμη-

καταληγεις να ειρωνευεσαι (*)αυτους που σε βοηθουν, να συκοφαντεις αδικαιολογητα εταιρια (**)
κ να χρησιμοποιεις το ονομα του γιατρου, παρεχοντας πληροφοριες ανυποστατες, αφηνοντας να εννοηθει, οτι δεν ξερεις (***?)😕 στην τελικη, πως να φροντισεις τον παπαγαλο,

που εσυ επελεξες ν αποκτησεις...😎

αν δεν μπορουμε να φροντισουμε σωστα ενα ζωο,υπαρχουν κ εναλλακτικες

καμια φορα οι γνωσεις μας,
η ενημερωση μας,... Τα οικονομικα μας ή... Ο χρονος μας, δεν ειναι επαρκη.

το σημαντικοτερο
ειναι η υπευθυνότητά μας απεναντι σε μια υπαρξη, που εξαρταται απ την φροντιδα μας, να επιβιωσει κ να διαβιωσει " τουλαχιστον αξιοπρεπως (!)"🙄
το υπολοιπο της ζωης της.

το πουλι δεν χρωσταει τιποτα να υποσιτιζεται κ να αργοπεθαινει.

δεν θελω να ριξω ευθυνες σε σενα, αλλα...
για οτι συμβαινει... Παντα "κατι φταιει"

ελπιζω να καταφερεις να το ψαξεις οσο ειναι νωρις -αν ειναι...
 
Προς αποκατάσταση της αλήθειας, προς το πρόσωπο του κτηνιάτρου, και φυσικά του PB, αφού εγώ ανέφερα το όνομα του και μιας και ο Γιάννης μπαίνει στο θέμα αλλά δεν μας λέει τι και πώς, θα μιλήσω εγώ. Ο κτηνίατρος μετά απο έλεγχο στον παπαγάλο, διέγνωσε καρινίαση, ατροφία των μυών απο ασιτία και αδυναμία. Πρότεινε σωστή διατροφή, αυγοτροφή, τάισμα με hand mix (φόρμουλα), βιταμίνες, και όχι μόνο πέλετς που ταιζόταν το πτηνό που φυσικά δεν τα έτρωγε, λόγο μικρής ηλικίας. Δεν διέγνωσε αντικείμενα στα όργανα του πτηνού (αλυσίδες πέλετς κτλ), εκτός απο διογκωμένα όργανα λόγο ασιτίας. Ο κ. ***** είναι συνεργάτης ενός μέλους του φόρουμ... (ο Γιάννης επισκεφτηκε τον κτηνίατρο χωρίς να τον προτείνει το μέλος). Καλό είναι να λέμε τα πράγματα με το όνομά τους άλλη φορά. Τα ψέματα και οι ανακρίβιες μόνο σε κόντρες, διαμάχες και σε δυσφημισεις οδηγούν. Μέρος της ευθύνης δεν έχει μόνο ο Γιάννης αλλά και εμείς σαν μέλη του φόρουμ που μερικές φορές προτείνουμε χωρίς να ξέρουμε τις διατροφικές συνήθειες του κάθε πτηνού... Να πάνε όλα καλά με το πτηνό και μόνο με αυτό...

Φιλικά
 
Ίσως να μην είναι σωστό να ''κάνουμε επίθεση'' στο παιδί, από την άποψη -δεν γνωρίζω την ηλικία του- ότι ναι μεν το ζήτησε και αποφάσησε ότι θέλει παπαγαλάκι, αλλά πρέπει να έχουμε και ερεθίσματα και καθοδήγηση από το υπόλοιπο περιβάλλον μας αν είμαστε σε μικρή ηλικία.. Δεν γίνεται να είναι εξολοκλήρου η ευθύνη για ένα ζώο δική του..Ανάλογα με την ηλικία, αναλαμβάνει το παιδί ευθύνες για τη φροντήδα του κατοικίδιου.. Δεν γίνεται να το αντιμετωπίζουμε σαν ενήλικα. Στη τελική κάποια πράγματα αλλιώς τα παίρνεις ενώ τα διαβάζεις, ενώ αυτός που τα γράφει να τα εννοεί με πιο ανάλαφρο τόνο.. Μήπως δεν είχε σκοπό να ειρωνευτεί; Δεν ξερω, απλά προτιμώ να δικαιολογώ τους ανθρώπους..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Για μένα είναι αδικαιολόγητος... Δεν είναι πια τόσο μικρός που να μην μπορεί να καταλάβει ότι το παπαγαλάκι δεν τρώει... Το άφησε το πουλί να αργοπεθαίνει απο ασιτία; Είναι δυνατόν; Και μας φλόμωσε στο ψέμα και εξέθεσε και τον γιατρό. Για αυτά δεν είναι μικρός; Συγνώμη για τον τόνο μου αλλά μόλις διάβασα το post του Γρηγόρη με την αληθινή διάγνωση θόλωσα...
 
Δεν γνωρίζω την ηλικία του παιδιού..Απλά εγώ όποτε ζήτησα από τους γονείς μου κάποιο ζωάκι, ποτέ δεν μου είπαν εσύ το ζήτησες, τώρα ''πάρτο και φάτο''.. Με καθοδήγηση δική τους το περιποιούμουν και το φρόντιζα.. Όταν εξέφρασα την επιθυμία να τα προσέχω, καθαρίζω κλπ, με άφησαν αλλά και πάλι επέβλαπαν και οι ίδιοι.. Δεν αφέθηκαν στη δική μου φροντίδα και μόνο.. Ειδικά για το τάισμα ενός μικ΄ρού πουλιού που δεν είναι και τόσο απλή υπόθεση..Ok λάθος του που αρκέστηκε στο να το ταίζει 3 φορές -αν όντως το έκανε- αλλά δεν θα έπρεπε και οι δικοί να το κοιτάνε και να το παρακολουθούν το πουλάκι; Δεν είπα να δώσω άφεση αμαρτιών στο παιδί, αλλά προσπάθησα να δώσω μια εξήγηση της άλλης πλευράς.. Ξέρω γω.. Η παιδεία και η υπευθυνότητα πάντα ξεκινάνε από το σπίτι..Λογικά εξέθεσε τον γιατρό όχι σκόπημα γιατί φοβήθηκε αυτή ακριβώς την αντιμετώπιση..
 
Δυστυχώς σε αυτό το θέμα έχουμε ένα πουλί με σοβαρά προβλήματα υγείας, η αποκατάσταση των οποίων θα είναι πολύ δύσκολη αν όχι αδύνατη δεδομένων των συνθηκών.

Έχουμε επίσης ένα παιδί με προφανή αδυναμία έκφρασης και στήριξης του λόγο του λόγω ηλικίας και ένα μπάχαλο παρεξηγήσεων και αντιπαραθέσεων που είναι αποτέλεσμα αυτής της αδυναμίας και όχι μόνο.

Έχουν γίνει λάθη από παντού. Βρισκόμαστε όμως σε ένα "πουλοφόρουμ" και δεν έχουμε δικαίωμα να δικάζουμε ανήλικους, να συκοφαντούμε έστω και άθελά μας ανθρώπους που δεν φταίνε σε τίποτα και να κρίνουμε πράγματα και καταστάσεις αποποιούμενοι κάθε ευθύνη για την κατάσταση. Το μόνο πράγμα που έχουμε δικαίωμα να κάνουμε βάσει του χώρου που βρισκόμαστε, είναι να αναλογιστούμε τις δικές μας ευθύνες ως κοινότητα για την έκβαση της υπόθεσης. Μπορεί πρακτικά να μην μπορούσαμε να κάνουμε πολλά για να αποτρέψουμε ένα παιδί 13 ετών από το να αποκτήσει ένα πουλί με αυξημένες απαιτήσεις φροντίδας. Ποιες προσπάθειες κάναμε όμως για να το αποτρέψουμε; Εδώ δυστυχώς αποτύχαμε ως κοινότητα.

Το όνομα του γιατρού έχει αφαιρεθεί διότι κακώς αναφέρθηκε, από τη στιγμή που δεν είχε να προσφέρει κάτι στο θέμα. Το PB δεν έχει δημιουργηθεί για να διαφημίζει κανέναν, αλλά πολύ περισσότερο για να δυσφημίζει ανθρώπους που δεν χρωστάτε τίποτα, έστω και εάν αυτό δε γίνεται εσκεμμένα.

Το θέμα κλείνει διότι δεν έχει νόημα πλέον οποιαδήποτε άλλη αντιπαράθεση.
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top