Αναπαραγωγή Είναι ασφαλές να ζούνε τα μωρά μέσα στις ακαθαρσίες της φωλιάς;

zouzounel

PB New Member
Εγγραφή
13 Φεβ 2017
Μηνύματα
241
Πόλη
Πειραιάς
Εν τω μεταξύ η φωλιά είναι πανβρωμικη! Είναι ασφαλές για τα μωρά να ζούνε μέσα στις ακαθαρσίες;
 
Εν τω μεταξύ η φωλιά είναι πανβρωμικη! Είναι ασφαλές για τα μωρά να ζούνε μέσα στις ακαθαρσίες;
Νομίζω πως αν επεμβεις σε αυτή την ηλικία τα μικρά θα βγουν νωρίτερα και βεβιασμενα απ τη φωλια. Υπομονή και σε λίγες μέρες θα βγαίνει ένα ένα. :)
 
Εν τω μεταξύ η φωλιά είναι πανβρωμικη! Είναι ασφαλές για τα μωρά να ζούνε μέσα στις ακαθαρσίες;
Εγώ σε αυτές τις ηλικίες καθαρίζω τη φωλιά σχεδόν κάθε δεύτερη ημέρα. Συχνά τα μικρά βγαίνουν, και απλά τα ξαναβάζω μέσα.
 
Μένουν μέσα στη φωλιά άμα φοβηθούν και πεταχτούν έξω από τη φωλιά πουλιά 15 και 16 ημερών Γιάννη;
Πως τα καταφέρνεις;
Δεν τα καταφέρνω, τα βάζω μέσα και αυτά κάθονται εκεί. Αν βγουν ή δεν κάτσουν, τα ξαναβάζω.
 
Άννα μπορείς να ανεβάσεις μια φώτο με τη φωλιά και τις ακαθαρσίες να δούμε πόσο χάλια είναι; Και ταυτόχρονα να δούμε και τις κουτσουλιές των μωρών.. :)
 
ορίστε τα χάλια μας, σήμερα το πρωί (18 ημερών)
την κοκκινη αυγοτροφή την εχω αφαιρέσει πια από το κλουβί
δίνω (εκτός από τα κλασικά: αυγό, αυγοτροφή, σπόρους) μήλο, κία, κεχρί και σουσάμι.

DSC_4763_zpsu07pp4mm-min.webp DSC_4764_zpsljeaowkb-min.webp
 




ορίστε τα χάλια μας, σήμερα το πρωί (18 ημερών)
την κοκκινη αυγοτροφή την εχω αφαιρέσει πια από το κλουβί
δίνω (εκτός από τα κλασικά: αυγό, αυγοτροφή, σπόρους) μήλο, κία, κεχρί και σουσάμι
Εντάξει. Είναι τελείως χάλια. Πραγματικά, εφόσον μπορείς, καθάρισε τη φωλιά και άλλαξε την τσόχα. Εναλλακτικά βάλε στη θέση της άλλη φωλιά με νέα τσόχα. Στη θέση σου θα έκανα το ίδιο κάθε ημέρα.
 
Στο σαλόνι το εχω το κλουβί.
Όχι, δεν ειναι βρεγμένα τα μωρά. Αν και έτσι όπως είναι, άνετα θα τα έβαζα στη μπανιέρα να τα μπανιαρίσω!

Για να ειμαι ειλικρινής, μου έρχεται να την πετάξω τη φωλιά όπως ειναι και να βάλω καινούρια, υπάρχει πρόβλημα; Ειναι ξύλινη, κλειστή γυρω-γύρω και ανοιχτή από πάνω.

Είπα να ακολουθήσω τις οδηγίες και να μην πειράξω τα μωρά αν ειναι να φοβηθούν.
Αλλά πραγματικά εχω φτάσει στα όριά μου.
 
Είπα να ακολουθήσω τις οδηγίες και να μην πειράξω τα μωρά αν ειναι να φοβηθούν.
Αλλά πραγματικά εχω φτάσει στα όριά μου.
Για φώναξε τον @misalouris , φωνάζει σ' αυτή την ηλικία να μην τα πειράζουμε.
 
Για φώναξε τον @misalouris , φωνάζει σ' αυτή την ηλικία να μην τα πειράζουμε.

ναι το ξερω, τις δικές του οδηγίες ακολουθω
αλλά τα καυμενα να ζουν μέσα στη βρώμα;
 
αλλά τα καυμενα να ζουν μέσα στη βρώμα;
Σίγουρα πρόβλημα και μάλλον φταίει το γεγονός πως είναι εντελώς κλειστή η φωλιά. Αν πρόσεξες είναι καγκελωτές συνήθως. Δημιουργούνται υδρατμοί έτσι γι αυτό και το χάλι. Άσε που από τα κάγκελα πέφτει και καμιά κουτσουλιά απ' έξω.
 
Back
Top