Αναπαραγωγή Είναι ασφαλές να ζούνε τα μωρά μέσα στις ακαθαρσίες της φωλιάς;

Λοιπόν δεν ξερω τι να πω... εχω καταμπερδευτεί!
Τα μωρά ειναι 18 ημερών σημερα
Και πράγματι δεν εχω ξαναδεί μωρά, πόσο μαλλον τις κουτσουλιές τους!

Το σπιτι μου ειναι ζεστό, δε θα μπορούσα να κανω κι αλλιώς, εχω δυο πιτσιρίκια 7 και 8 χρονών που κυκλοφορούν όλη μερα ξεκάλτσωτα με τα φανελάκια. 20 βαθμούς σταθερή θερμοκρασία και καθημερινό αερισμό σε όλα τα δωμάτια. Νομίζω είναι καλές συνθήκες και για τα καναρινια.
Η φωλιά όμως εχει αρχισει και μυρίζει και ο αντρας μου (με το δίκιο του) παραπονιέται.

Δεν ειχα σκεφτεί για ασθένειες και διαρροιες. Αν υπάρχει τέτοια περίπτωση -επειδή συγχωρεστε με αλλά η πρώτη μου μέριμνα ειναι τα παιδιά μου- θα καθαρίσω. Θα τα βάλω τα μικρά σε εσωτερική φωλιά και θα πετάξω την υπάρχουσα φωλιά.
Και ο Θεός βοηθός.

επίσης ξεχασα να αναφερω πριν, ότι καθε φορά που καθάριζα τη φωλιά, τη στέγνωνα με το σεσουάρ, δεν αφηνα τα μωρά μέσα στην υγρασία
 
Ναι, να την πετάξεις αυτήν τη φωλιά. Κόψε και το μήλο και τα χορταρικά για λίγο. Κάτσε να μας πει και η @maria p μήπως για τίποτα ρίγανες στο νερό ή άλλο βότανο, για την περίπτωση διάρροιας.
Μόνο μια ερώτηση: Μήπως στο σημείο που είναι το κλουβί έχετε υγρασία (εννοώ στο σημείο του σπιτιού). Δεν είναι πάντως ώρα να μετακινήσεις το κλουβί σε άλλη θέση. Και τα παιδιά σου προφανώς δεν κινδυνεύουν από κάτι - μην αγχώνεσαι. Και τα καναρίνια όντως βρωμάνε μέσα στο σπίτι.
 
Άννα αν χρειάζεσαι φωλιά έλα να σου δώσω! Έχω πολλές και κυρίως εσωτερικές!

κοριτσάκι μου σ' ευχαριστώ πάρα πολύ!
έχω κοντά πετ σοπ, θα πεταχτώ να παρω, δεν μου ειναι δύσκολο
 
Ναι, να την πετάξεις αυτήν τη φωλιά. Κόψε και το μήλο και τα χορταρικά για λίγο. Κάτσε να μας πει και η @maria p μήπως για τίποτα ρίγανες στο νερό ή άλλο βότανο, για την περίπτωση διάρροιας.
Μόνο μια ερώτηση: Μήπως στο σημείο που είναι το κλουβί έχετε υγρασία (εννοώ στο σημείο του σπιτιού). Δεν είναι πάντως ώρα να μετακινήσεις το κλουβί σε άλλη θέση. Και τα παιδιά σου προφανώς δεν κινδυνεύουν από κάτι - μην αγχώνεσαι. Και τα καναρίνια όντως βρωμάνε μέσα στο σπίτι.

Oχι δεν εχουμε υγρασία.
Έχω και εναν μικρό μετεωρολογικό σταθμό στο σαλόνι και παρακολουθώ θερμοκρασία και υγρασία.
Έχω μέχρι και ιονιστή στο σαλόνι και στις κρεββατοκάμαρες.
Ποτέ δε μου μύρισαν τα καναρίνια μεσα στο σπίτι όσα χρόνια εχω (τουλάχιστον τα μεμονωμένα πουλάκια, δεν είχα ποτέ μεχρι τώρα ζευγαρι με μωρά), αλλά καθαριζα κάθε μέρα.
Πάντως ο συνδιασμός ακαθαρισίες-διάρροια-μύκητες-μωρά καναρίνια-μικρά παιδιά δε μου αρέσει καθόλου!
 
Oχι δεν εχουμε υγρασία.
Έχω και εναν μικρό μετεωρολογικό σταθμό στο σαλόνι και παρακολουθώ θερμοκρασία και υγρασία.
Έχω μέχρι και ιονιστή στο σαλόνι και στις κρεββατοκάμαρες.
Ποτέ δε μου μύρισαν τα καναρίνια μεσα στο σπίτι όσα χρόνια εχω (τουλάχιστον τα μεμονωμένα πουλάκια, δεν είχα ποτέ μεχρι τώρα ζευγαρι με μωρά), αλλά καθαριζα κάθε μέρα.
Πάντως ο συνδιασμός ακαθαρισίες-διάρροια-μύκητες-μωρά καναρίνια-μικρά παιδιά δε μου αρέσει καθόλου!
Δεν είπα ότι σώνει και ντε έχουν μύκητες. Λέω ότι μπορεί και να αρρωστήσουν σε αυτές τις τόσο αντίξοες συνθήκες. Υψηλή θερμοκρασία και υγρασία ευνοεί την ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών.
 
Δεν είπα ότι σώνει και ντε έχουν μύκητες. Λέω ότι μπορεί και να αρρωστήσουν σε αυτές τις τόσο αντίξοες συνθήκες. Υψηλή θερμοκρασία και υγρασία ευνοεί την ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών.

ναι ναι το καταλαβα
μύκητες - μικρόβια - μικροοργανισμοί... όλα φωνάζουν τώρα μέσα στο μυαλό μου!
 
ναι ναι το καταλαβα
μύκητες - μικρόβια - μικροοργανισμοί... όλα φωνάζουν τώρα μέσα στο μυαλό μου!
Χαλάρωσε, ξέρεις πόσα εκατομμύρια τέτοια κυκλοφορούν πάνω στο δέρμα σου, μέσα στο σώμα σου; Άπειρα! Οπότε κούλαρε και όλα θα πάνε καλά.
 
Τα πουλιά είναι μέσα στο σπίτι
Σπίτι μου έχω χαμηλότερες θερμοκρασίες από το εκτροφείο μου...
Αν δεν είναι 25-26+ υπάρχει ανησυχία στην γρήγορη έξοδο από τη φωλιά Γιάννη.
Σίγουρα θα το έχεις διαπιστώσει πως όσο ποιο ζεστός ο καιρός, τόσο πιο νωρίτερα εγκαταλείπεται η φωλιά...

ΥΓ. εγώ σε τέτοια ηλικία δε βάζω χέρι στη φωλιά.
 
μύκητες - μικρόβια - μικροοργανισμοί... όλα φωνάζουν τώρα μέσα στο μυαλό μου!
Έλα τώρα... ησύχασε...
Δεν είσαι δα και για "θάνατο".
Θέλω να με πιστέψεις πως έχω δει απείρως χειρότερες εικόνες σε πουλιά
Εικόνες που τα πόδια των πουλιών έχουν "τσιμενταριστεί" από την ξεραμένη κουτσουλιά και δεινοπαθήσαμε να την αφαιρέσουμε...
Πουλιά που δεν ξεχώριζες το ράμφος ή τις φτερούγες τους... από τη φωλιά.
 
Σπίτι μου έχω χαμηλότερες θερμοκρασίες από το εκτροφείο μου...
Αν δεν είναι 25-26+ υπάρχει ανησυχία στην γρήγορη έξοδο από τη φωλιά Γιάννη.
Σίγουρα θα το έχεις διαπιστώσει πως όσο ποιο ζεστός ο καιρός, τόσο πιο νωρίτερα εγκαταλείπεται η φωλιά...

ΥΓ. εγώ σε τέτοια ηλικία δε βάζω χέρι στη φωλιά.
Εγώ πάλι επειδή φοβάμαι για splayed legs, απο την στιγμή που δεν μπορώ να δω καλά μέσα στη φωλιά, διότι έχουν μεγαλωσει, τα βγάζω καθε 2η μέρα τσάρκα, μην και εχει γίνει το κακό και δεν το προλάβω. Οποτε τα κοιτώ. Επίσης, αν δεν έχω κάνει αντικατάσταση των αυγων, εκεί να δεις πως ανακατεύω, ώστε να ανεβάσω τον πιο μικρό επάνω.
 
Κάτσε να μας πει και η @maria p μήπως για τίποτα ρίγανες στο νερό ή άλλο βότανο, για την περίπτωση διάρροιας.
Παιδιά δεν μπορώ να πω για νεοσσούς, εσείς ξέρετε καλύτερα.
Υπάρχει περίπτωση να τα πείραζε η κόκκινη αυγοτροφή;
Το σκέφτηκα κι εγώ..
 
Κάτσε να μας πει και η @maria p μήπως για τίποτα ρίγανες στο νερό ή άλλο βότανο, για την περίπτωση διάρροιας.
Νομίζω το τσάι βοτάνων θα τους κάνει καλό για λίγες μέρες. Απλά μην το κάνεις πολύ βαρύ...

Άννα μου 18 ημερών είναι μια χαρά ηλικία. Και να βγουν απ τη φωλιά δε θα πάθουν και τίποτα.. όσο μένουν μέσα σε αυτές τις συνθήκες είναι 1000 φορές χειρότερα κατ' εμε!

Όπως είπε και ο Γιάννης κόψε χορταρικά, μήλο κτλ, δίνε μόνο βραστό αυγό, αυγοτροφή (αν δίνεις από 2 αυγοτροφές, προτιμησε την ουδέτερη αντί για την κόκκινη), και τους σπόρους. Και δες αύριο πως θα είναι η κατάσταση στη φωλιά.
Βάλε καινούργια φωλιά, κανούργια τσόχα και για τα μικρά δε ξέρω αν πρεπει να τα καθαρίσεις... είναι ρίσκο!

Η φωλιά όμως εχει αρχισει και μυρίζει και ο αντρας μου (με το δίκιο του) παραπονιέται.
Μήπως θα έπρεπε να ξανασκεφτείς την απόφασή σου να προχωρήσεις σε 2η γέννα; Μήπως να σταματήσεις για φέτος και μόλις φτιάξει για τα καλά ο καιρός να τα βγάλεις όλα έξω στο μπαλκόνι και να είστε όλοι πιο χαρούμενοι (πουλιά και άνθρωποι); 😉
 
Υπάρχει περίπτωση να τα πείραζε η κόκκινη αυγοτροφή;
Δεν ξέρω.
Αλλά σίγουρα το μήλο έκανε τη διαφορά.
Είναι πιο εύκολο στη συγκέντρωση του από τα πουλιά, ειδικά αν είναι μαλακό..
Και τα αποτελέσματα είναι κάπως σαν αυτά που βλέπουμε...
 
Άλλαξα τη φωλιά και έβαλα εσωτερική, θα βάλω φωτο αργότερα. Τα μωρά είναι μέσα στη μπιχλα, με κολλημένες κουτσουλιές παντού πάνω τους, σε μερικά η ουρά είναι κολλημένη από τις πολλές κουτσουλιές. Πώς θα καθαριστουν μόνα τους απ αυτήν την κατάσταση; Αν τα μπανιαρω σε χλιαρό νερό και τα στεγνώσω με το σεσουάρ τι θα πάθουν;
 
Αν τα μπανιαρω σε χλιαρό νερό και τα στεγνώσω με το σεσουάρ τι θα πάθουν;
Eιδικα με το σεσουαρ, στην καλυτερη θα τα διαλυσεις. Κανε λιγο υπομονη, σε λιγες μερουλες που θα ξεπορτισουν θα μπανιαριστουν. Αν θελεις ισως λιγο την ουρα με μια μπατονετα να καθαρισεις και το ραμφος - ματια αν εχουν θεμα. Το υπολοιπο σωμα οχι.
 
Άλλαξα τη φωλιά και έβαλα εσωτερική, θα βάλω φωτο αργότερα. Τα μωρά είναι μέσα στη μπιχλα, με κολλημένες κουτσουλιές παντού πάνω τους, σε μερικά η ουρά είναι κολλημένη από τις πολλές κουτσουλιές. Πώς θα καθαριστουν μόνα τους απ αυτήν την κατάσταση; Αν τα μπανιαρω σε χλιαρό νερό και τα στεγνώσω με το σεσουάρ τι θα πάθουν;
Θα ήμουν επιφυλακτικός για μπανιάρισμα. Ακόμα είναι μωρά, χωρίς πλήρες φτέρωμα. Και μετά, πως να τα στεγνώσεις; Με σεσουάρ; θα πάθουν αναπνευστικά.
Έχεις μαλακή οδοντόβουρτσα; Ας ακούσουμε και τη γνώμη άλλων πριν προχωρήσεις.
 
Παιδιά γιατί να μην κάνει το πτέρωμα με μια νωπή γάζα, απαλά; Όλο αυτό για να μην πεταχτούν έξω απο την φωλιά πρόωρα; Πέρα απο τα κεράτινα μέρη, αυτή η κατάσταση είναι ασφαλής και για την ανάπτυξη του πτερώματος;

Άννα απορία εκφράζω, δεν λέω την άποψή μου, μην ακολουθήσεις κάτι απο αυτό που είπα.
 
Παιδιά γιατί να μην κάνει το πτέρωμα με μια νωπή γάζα, απαλά; Όλο αυτό για να μην πεταχτούν έξω απο την φωλιά πρόωρα; Πέρα απο τα κεράτινα μέρη, αυτή η κατάσταση είναι ασφαλής και για την ανάπτυξη του πτερώματος;

Άννα απορία εκφράζω, δεν λέω την άποψή μου, μην ακολουθήσεις κάτι απο αυτό που είπα.
Προσωπικά θα το είχα ήδη κάνει. Αλλά δεν ξέρω σε αυτήν την περίπτωση τί πρέπει και τι όχι.
 
Back
Top