Αναπαραγωγή Είναι ασφαλές να ζούνε τα μωρά μέσα στις ακαθαρσίες της φωλιάς;

Οι άλλες δύο αλλαγές έγιναν με καθαρή φωλιά; Σε κάθε αντικατάσταση έχουμε έτοιμη μια καθαρή εφεδρική φωλιά με τσόχα και οι νεοσσοί μεταφέρονται αμέσως. Μήπως έχουν διάρροια; Φαίνονται μούσκεμα.
 
δεν ειναι βρεγμενα τα πουλιά
οι κουτσουλιές έχουν κολλήσει πάνω τους και φαίνονται ετσι
καθαρισα τελευταία φορά την προηγουμενη τεταρτη (5 μέρες σήμερα), άλλαξα τσόχα και πέρασα όλη τη φωλιά (με μια οδοντόβουρτσα) με νερό και ξύδι.
πραγματικά με το ζόρι κρατιέμαι να μην πειράξω τη φωλιά, δε θέλω να τα τρομαζω, αλλά δε θελω να ζουν κι έτσι
διάλεξα κλειστή φωλιά επειδή τα εχω στο σαλόνι, για να αισθάνεται άνετα η μαμά και να μη φοβάται

αν βάλω εσωτερική φωλιά δε θα φοβηθούν τα μωρά; θα κάτσουν στη νέα φωλιά;
εφεδρική φωλιά έχω, αλλά ειναι ίδια ξύλινη κλειστη
 
δεν ειναι βρεγμενα τα πουλιά
οι κουτσουλιές έχουν κολλήσει πάνω τους και φαίνονται ετσι
καθαρισα τελευταία φορά την προηγουμενη τεταρτη (5 μέρες σήμερα), άλλαξα τσόχα και πέρασα όλη τη φωλιά (με μια οδοντόβουρτσα) με νερό και ξύδι.
πραγματικά με το ζόρι κρατιέμαι να μην πειράξω τη φωλιά, δε θέλω να τα τρομαζω, αλλά δε θελω να ζουν κι έτσι
διάλεξα κλειστή φωλιά επειδή τα εχω στο σαλόνι, για να αισθάνεται άνετα η μαμά και να μη φοβάται

αν βάλω εσωτερική φωλιά δε θα φοβηθούν τα μωρά; θα κάτσουν στη νέα φωλιά;
εφεδρική φωλιά έχω, αλλά ειναι ίδια ξύλινη κλειστη
Για βάλε μια φώτο τη φωλιά... Πρώτη φορά ακούω ξύλινη για καναρίνια
 
δεν ειναι βρεγμενα τα πουλιά
οι κουτσουλιές έχουν κολλήσει πάνω τους και φαίνονται ετσι
καθαρισα τελευταία φορά την προηγουμενη τεταρτη (5 μέρες σήμερα), άλλαξα τσόχα και πέρασα όλη τη φωλιά (με μια οδοντόβουρτσα) με νερό και ξύδι.
πραγματικά με το ζόρι κρατιέμαι να μην πειράξω τη φωλιά, δε θέλω να τα τρομαζω, αλλά δε θελω να ζουν κι έτσι
διάλεξα κλειστή φωλιά επειδή τα εχω στο σαλόνι, για να αισθάνεται άνετα η μαμά και να μη φοβάται

αν βάλω εσωτερική φωλιά δε θα φοβηθούν τα μωρά; θα κάτσουν στη νέα φωλιά;
εφεδρική φωλιά έχω, αλλά ειναι ίδια ξύλινη κλειστη
Και να φοβηθούν και να μην παραμείνουν στη φωλιά δεν θεωρώ ότι υπάρχει πρόβλημα. Τα ξαναβάζεις η ίδια μέσα και αν φεύγουν, πάλι οι γονείς θα τα ταΐσουν. Αλλά αυτό συμβαίνει στα δικά μου καναρίνια. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τα δικά σου, μια και το καθένα έχει έναν ξεχωριστό χαρακτήρα.
Για να σου δώσω να καταλάβεις: αν πάω σε δεύτερη γέννα, μεταφέρω τα μικρά σε εσωτερική φωλιά, αλλά αφού έχει πάψει η μητέρα τους να κάθεται πάνω τους, αντικαθιστώ την εξωτερική με μια καθαρή, στο ίδιο σημείο, και όλα βαίνουν καλώς.
 
Η όλη κατάσταση έχει δημιουργηθεί διότι δεν έχεις την κατάλληλη φωλιά. Μη το πάρεις προσωπικά. Δε σε κατακρίνω, ίσα-ίσα σε θαυμάζω που ενδιαφέρεσαι και μπαίνεις και ρωτάς. Η αγάπη σου φαίνεται. Εγώ στη θέση σου θα αγόραζα σήμερα μια εσωτερική πλαστική φωλιά, θα έστρωνα τσόχα και θα τα μετέφερα εκεί. Πάντως στη συγκεκριμένη φωλιά δε θα τα άφηνα.
τα μωρά να τα καθαρίσω με λίγο νεράκι και βαμβάκι;
Αυτό μη σε απασχολεί όταν βγουν από τη φωλιά, μετά από λίγες μέρες θα βάλεις μπανιέρα να κάνουν μπάνιο οι γονείς και θα ακολουθήσουν και αυτά.
 
Για βάλε μια φώτο τη φωλιά... Πρώτη φορά ακούω ξύλινη για καναρίνια

δεν εχω προχειρη, θα τη φωτογραφίσω το βραδυ
μοιαζει με αυτήν Page Not Found
αλλά γυρω γύρω ειναι ξυλινη, το πάνω μέρος εχει κάγκελα και ανοιγει.
 
Η όλη κατάσταση έχει δημιουργηθεί διότι δεν έχεις την κατάλληλη φωλιά. Μη το πάρεις προσωπικά. Δε σε κατακρίνω, ίσα-ίσα σε θαυμάζω που ενδιαφέρεσαι και μπαίνεις και ρωτάς. Η αγάπη σου φαίνεται. Εγώ στη θέση σου θα αγόραζα σήμερα μια εσωτερική πλαστική φωλιά, θα έστρωνα τσόχα και θα τα μετέφερα εκεί. Πάντως στη συγκεκριμένη φωλιά δε θα τα άφηνα.

Αυτό μη σε απασχολεί όταν βγουν από τη φωλιά, μετά από λίγες μέρες θα βάλεις μπανιέρα να κάνουν μπάνιο οι γονείς και θα ακολουθήσουν και αυτά.

ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια
δεν παρεξηγουμαι και τη θελω την κριτική
ξερω ότι κανω λάθη, γι' αυτό ξεκινησα να γράφω εδώ, για να μάθω
και ευχαριστώ παρα πολύ όσους ασχολείστε :)
νιώθω ότι έχω ευθύνη γι' αυτά τα πλασματάκια

όσο για τη φωλιά, κοιταξα να παρω την πιο ευρύχωρη και μου φανηκε καλή ιδέα να ειναι κλειστή
δεν ειχα ανακαλύψει το φορουμ ακόμα!
 
Για φώναξε τον @misalouris , φωνάζει σ' αυτή την ηλικία να μην τα πειράζουμε.
ναι το ξερω, τις δικές του οδηγίες ακολουθω
αλλά τα καυμενα να ζουν μέσα στη βρώμα;
Νομίζω πως για την παρούσα φάση καλά είναι να μείνουν όπως είναι..
Εικάζω πως σε μια δυο μέρες θα φύγουν μόνα τους από τη φωλιά.
 
Ρε παιδια για να ειναι τοσο βρωμικη η φωλια μηπως παιζει κατι αλλο;δεν εχω ξαναδει κατι τετοιο! Για να γινει ετσι η φωλια σημαινει πως οι κουτσουλιες των μικρων ειναι υδαρεις! Μηπως αυτο σημαινει κατι;
 
άλλαξα τσόχα και πέρασα όλη τη φωλιά (με μια οδοντόβουρτσα) με νερό και ξύδι.
Και επέστρεψες την ίδια φωλιά στα πουλιά;
Κανονικά θα πρέπει να μπαίνει νέα, καθαρή και στεγνή..
Κυρίως όμως από αυτό που βλέπω διακρίνω πολύ υγρές τις κουτσουλιές...
Περιέχονται στη διατροφή τους λαχανικά ή φρούτα;
αν βάλω εσωτερική φωλιά δε θα φοβηθούν τα μωρά; θα κάτσουν στη νέα φωλιά;
Τα μωρά θα φοβηθούν έτσι ή αλλιώς και θα αφήσουν πρόωρα τη φωλιά τους.
Τώρα το αν θα επιστρέψουν ή όχι νομίζω πως είναι κάπως κρίσιμο... Με δοδομένο το κρύο του καιρού ίσως αυτό να είναι κάπως πιο επίφοβο.
Εγώ δεν θα έκανα τίποτε...
εφεδρική φωλιά έχω, αλλά ειναι ίδια ξύλινη κλειστη
Τώρα δεν έχει νόημα να μπει...
Ίσως 2-3 μέρες νωρίτερα... αλλά τώρα προσωπικά φοβάμαι.
τα μωρά να τα καθαρίσω με λίγο νεράκι και βαμβάκι;
Ούτε ως αστείο..
Μόνο αν υπάρχει φραγμός στα ρουθούνια ή εγκλωβισμός των ποδιών μπορούμε να συζητήσουμε κάτι τέτοιο.
Αν όχι... Τα αφήνεις μια - δυο μέρες και θα τα δεις σύντομα μόνα τους έξω.
Αυτό μη σε απασχολεί όταν βγουν από τη φωλιά, μετά από λίγες μέρες θα βάλεις μπανιέρα να κάνουν μπάνιο οι γονείς και θα ακολουθήσουν και αυτά.
Καλό για τους γονείς. Για τα μικρά καλύτερα μετά τον απογαλακτισμό τους γιατί δεν θα περιποιηθούν το φτέρωμά τους.
Αν μείνουν έτσι... σε μια το πολύ δυο βδομάδες θα καθαριστούν από μόνα τους...
 
Νομίζω πως για την παρούσα φάση καλά είναι να μείνουν όπως είναι..
Εικάζω πως σε μια δυο μέρες θα φύγουν μόνα τους από τη φωλιά.

ωχ δασκαλε έλπιζα σε άλλη απάντηση!
οκ θα περιμένω μέχρι την Τετάρτη
πάντως μεσα στο σαλόνι μου δεν κάνει κρύο :)

ευχαριστώ και όλα τα αλλα μελη για τις απαντήσεις, όλες τις λαμβάνω υπόψιν, απλά επειδή ειμαι αρχάρια στο θέμα, θα επιλέξω να μην το διακινδυνεύσω για την ώρα
εξηγείστε μου όμως, ποιο το πρόβλημα αν απ΄τον φοβο τους βγουν νωρίτερα απ τη φωλιά; δε θα τα ταίζουν οι γονείς; θα χτυπήσουν; Θα κρυώσουν;

Κυρίως όμως από αυτό που βλέπω διακρίνω πολύ υγρές τις κουτσουλιές...
Περιέχονται στη διατροφή τους λαχανικά ή φρούτα;

όπως εγραψα πριν δίνω αυγό (καλοβρασμένο), αυγοτροφή, σπόρους, μήλο, κία, κεχρί και σουσάμι
 
όπως εγραψα πριν δίνω αυγό (καλοβρασμένο), αυγοτροφή, σπόρους, μήλο, κία, κεχρί και σουσάμι
Να βγάλεις εντελώς το μήλο από τη διατροφή τους...
 
ωχ δασκαλε έλπιζα σε άλλη απάντηση!
οκ θα περιμένω μέχρι την Τετάρτη
πάντως μεσα στο σαλόνι μου δεν κάνει κρύο
Αυτό είναι πολύ καλό..
ποιο το πρόβλημα αν απ΄τον φοβο τους βγουν νωρίτερα απ τη φωλιά; δε θα τα ταίζουν οι γονείς;
Αυτό είναι απίθανο ως σενάριο...
Οι γονείς θα τα ταΐσουν όπου κι αν πάνε...
θα κρυώσουν;
Ο μοναδικός φόβος που με κάνει να είμαι πολύ επιφυλακτικός είναι ακριβώς αυτό.
Δε γνωρίζουμε το ποσοστό ντυσίματος των μικρών με τα φτερά τους...
Δε γνωρίζουμε αν αυτό είναι αρκετό να τα καλύψει όταν βρεθούν έξω και επιπρόσθετα είναι αδύνατο να ξαναβρούν τη ζέστη που έδινε το ένα στο άλλο μέσα στη φωλιά.
Τα πουλιά αν δεν έχουν ενοχλήσεις (από ανθρώπους ή παράσιτα) παραμένουν στη φωλιά μέχρι τα ίδια να αισθανθούν έτοιμα...
Στις περισσότερες των περιπτώσεων μάλιστα επιστρέφουν πυκνά συχνά να αναθερμάνουν το πιθανώς κρύο κορμί τους και πάλι ξαναβγαίνουν.
Προϊόντος του χρόνου οι έξοδοι γίνονται συχνότεροι και με μεγάλη διάρκεια και οι επιστροφές λιγοστεύουν μέχρι να εξαλειφθούν...
Αν όμως φοβηθούν και βγουν από φόβο έξω ... όλα αυτό χάνεται. Γιατί χάνεται η αίσθηση ασφάλειας που είχαν...
Και για να είμαστε δίκαιοι.. υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις...
 
Και αν τα αφήσει μια δυο μέρες μέχρι να φύγουν μόνα τους Γιάννη;
Και αν μέσα σε αυτές τις λίγες ημέρες αυξηθούν οι πιθανότητες τα πουλάκια να νοσήσουν; Δεν ξέρω, αλλά προβληματίζομαι με το όλο ζήτημα. Προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα παραπάνω. Ούτε φαντάζομαι κι εσύ, αν έβλεπες αυτήν την κατάσταση στη φωλιά. Η Ζουζουνέλ όμως δεν είχε ξαναδεί φωλιά με νεοσσούς και η τόση υγρασία την προβλημάτισε μεν (και το έλεγε η κοπέλα και το ξανάλεγε), αλλά δεν μπορούσε να φανταστεί ότι δεν πρόκειται για κάτι το σύνηθες ή το φυσιολογικό σε εκτροφές καναρινιών.
Με την καμία Γιάννη δεν θα τα άφηνα ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω σε αυτές τις συνθήκες. Αλλά εγώ, ως γνωστόν, είμαι και κάπως αρρωστοφοβικός...
 
Και μένα το μυαλό μου πάει σε διάροια των μικρών. Δεν έχω ξαναδεί τόσο χάλια μικρά. Ακόμα και τα ίδια είναι βρώμικα!

Με την καμία Γιάννη δεν θα τα άφηνα ούτε δευτερόλεπτο παραπάνω σε αυτές τις συνθήκες.
Συμφωνώ. Είναι πάρα πολύ βρώμικα και τα ίδια. Και είναι πλέον 16 ημερών. Θα έβαζα καινούργια φωλιά και τσόχα. Με 20 βαθμούς που έχει στο σαλόνι που βρίσκονται δε θα αρρωστήσουν. Και είμαι σίγουρη πως θα ξαναμπούν στη φωλιά.

Άννα αν χρειάζεσαι φωλιά έλα να σου δώσω! Έχω πολλές και κυρίως εσωτερικές!
 
Και αν μέσα σε αυτές τις λίγες ημέρες αυξηθούν οι πιθανότητες τα πουλάκια να νοσήσουν;
Πιστεύω με την αφαίρεση του μήλου από τη διατροφή τους να στεγνώσουν κάπως...
Αλλά εγώ, ως γνωστόν, είμαι και κάπως αρρωστοφοβικός
Ποτέ κανείς δε βγήκα χαμένος όταν προσέχει... απλά λόγω του καιρού πιστεύω πως οι πιθανότητες είναι πολύ λίγες...
 
Τώρα το αν θα επιστρέψουν ή όχι νομίζω πως είναι κάπως κρίσιμο... Με δοδομένο το κρύο του καιρού ίσως αυτό να είναι κάπως πιο επίφοβο.
Εγώ δεν θα έκανα τίποτε...
Αν μπορούν θα επιστρέψουν, αν όχι τότε δεν θεωρώ ότι υπάρχει θέμα μέσα σε ένα σπίτι.

Ούτε ως αστείο..
Μόνο αν υπάρχει φραγμός στα ρουθούνια ή εγκλωβισμός των ποδιών μπορούμε να συζητήσουμε κάτι τέτοιο.
Αν όχι... Τα αφήνεις μια - δυο μέρες και θα τα δεις σύντομα μόνα τους έξω.
Εγώ ναι, με ένα στεγνό μαλακό χαρτί, ίσως και ελάχιστα υγρό, εννοείται ότι θα τα καθάριζα.

εξηγείστε μου όμως, ποιο το πρόβλημα αν απ΄τον φοβο τους βγουν νωρίτερα απ τη φωλιά; δε θα τα ταίζουν οι γονείς; θα χτυπήσουν; Θα κρυώσουν;
Να χτυπήσουν μπορεί. Να κρυώσουν μέσα στο σπίτι, μάλλον όχι και τόσο πιθανό. Να μείνουν ασίτιστα επειδή βγήκαν αποκλείεται

Αν όμως φοβηθούν και βγουν από φόβο έξω ... όλα αυτό χάνεται. Γιατί χάνεται η αίσθηση ασφάλειας που είχαν...
Και για να είμαστε δίκαιοι.. υπάρχουν πάντα εξαιρέσεις...
Την άποψη αυτή τη θεωρώ κάπως άτοπη. Άντε και φοβήθηκαν, τι θα συμβεί; Έχετε ακούσει κανέναν που τάιζε μωρά ξεκινώντας από αυτήν την ηλικία, επειδή κάτι συνέβη και έπρεπε να τα ταΐζει, να έχασε τα μικρά από φόβο; Δεν νομίζω.
Όμως στην τελική, έχουμε ακούσει όλοι πάμπολλες υποθέσεις στις οποίες οι μύκητες έκαναν πάρτυ σε πουλιά από μικρή ηλικία ή τα βακτήρια είχαν στήσει το χορό, και φυσικά η έκβαση ήταν αργή (στην πρώτη περίπτωση) αλλά ίδια με αυτήν της δεύτερης και... μοιραία.

Ποτέ κανείς δε βγήκα χαμένος όταν προσέχει... απλά λόγω του καιρού πιστεύω πως οι πιθανότητες είναι πολύ λίγες...
Γιάννη, δεν επηρεάζει τόσο ο καιρός. Τα πουλιά είναι μέσα στο σπίτι.
 
Back
Top