Αναπαραγωγή Είναι ασφαλές να ζούνε τα μωρά μέσα στις ακαθαρσίες της φωλιάς;

Απο ότι κατάλαβα η Άννα άλλαξε φωλιά και δεν ήρθε η καταστροφή.
Αν είναι να βγούν απο μόνα τους σε 2-3 μερες,ΟΚ, ας μην τα καθαρίσει.
Μήπως να έδινε,υπο την συνεχή επίβλεψή της, μπάνιο στους γεννήτορες;
Μήπως έτσι θα μπορούσαν και εκείνοι να καθαρίσουν καλύτερα τους νεοσσούς;
 
Αυτή που άλλαξε πριν λίγες μέρες ή την άλλαξε πάλι πρόσφατα Δημήτρη;
Έβαλε εσωτερική, ορίστε το μήνυμα πρίν 45 λεπτά.
Άλλαξα τη φωλιά και έβαλα εσωτερική, θα βάλω φωτο αργότερα. Τα μωρά είναι μέσα στη μπιχλα, με κολλημένες κουτσουλιές παντού πάνω τους, σε μερικά η ουρά είναι κολλημένη από τις πολλές κουτσουλιές.
 
Απο ότι κατάλαβα η Άννα άλλαξε φωλιά και δεν ήρθε η καταστροφή.
Αν είναι να βγούν απο μόνα τους σε 2-3 μερες,ΟΚ, ας μην τα καθαρίσει.
Μήπως να έδινε,υπο την συνεχή επίβλεψή της, μπάνιο στους γεννήτορες;
Μήπως έτσι θα μπορούσαν και εκείνοι να καθαρίσουν καλύτερα τους νεοσσούς;
Νομίζω, ότι αν καθαρίσει η ίδια με υγρό πανάκι, βαμβάκι, μαλακή οδοντόβουρτσα (εννοώ αχρησιμοποίητη) τα πουλάκια, ας δώσει και μπανιέρα στους γεννήτορες. Αλλά, τώρα σκέφτομαι ότι εφόσον πλέον η κανάρα δεν κάθεται στη φωλιά, αν θυμάμαι σωστά, ας δώσει ούτως ή άλλως, με προσοχή στη θέση, έλεγχο και για λίγη ώρα, διότι πάντα όταν υπάρχουν μικρά υπάρχει ο κίνδυνος πνιγμού.
 
Ωρίστε φωτο από τη νέα μας φωλιά:

[URL=http://s58.photobucket.com/user/zouzounel_original/media/canaries/DSC_4771_zpshamf6upt.jpg.html][/URL]
https://[URL=http://s58.photobucket...canaries/DSC_4771_zpshamf6upt.jpg[/IMG][/URL]
Δεν είχα ιδιαίτερα προβληματα με τα πιτσιρίκια, εκτός από ένα, το πιο αναπτυγμένο μπροστά δεξιά, το οποιο ειναι συνέχεια όρθιο πανω στη φωλιά (έτσι στεκόταν και στην προηγουμενη φωλιά) και 3 φορές μου έχει κάνει το εξής: πηδάει στα κάγκελα του κλουβιού που ειναι διπλα στη φωλιά, πεταρίζει τα φτεράκια του και γλυστράει προς τα κάτω. Μόλις βρεθεί κατω, πανε κοντά του και οι δυο γονείς. Από τα υπολοιπα μικρά δεν έχω ιδιαίτερες αντιδράσεις, μόνο που μας κοιτάνε με περιέργεια όλη την ώρα!

Αυτή ειναι η κλειστή ξύλινη φωλιά, την έχω βάλει σα δευτερη φωλιά, αλλά θα τη βγάλω:



[URL=http://s58.photobucket.com/user/zouzounel_original/media/canaries/DSC_4768_zpst8oijnfp.jpg.html][/URL]

Οπως βλέπετε τα μικρά ειναι χάλια. Μου θυμιζουν τα μαλλιά της κορης μου όταν της είχε πετάξει πανω ο γιος μου παγωτό με σιρόπι καραμέλας. Κολλαγαν και είδα κι επαθα να της τα καθαρίσω. Το ίδιο δύσκολο μου φαίνεται και το εγχειρημα "καθαρισμός" σε αυτά τα πουλάκια.
 
Καλά έκανες και άλλαξες τη φωλιά και πολύ καλά θα κάνεις που θα πετάξεις την άλλη.
Τα πουλάκια είναι σε άθλια κατάσταση βρώμας. Εγώ, δεν αναλαμβάνω βέβαια την ευθύνη για το τι θα αποφασίσεις, αλλά το ξαναλέω: Θα τα καθάριζα, με ό,τι μπορούσα, όσο μπορούσα κλπ.
Καλή Δύναμη...
ΥΓ: κάνει κανείς διάρροια μέσα στο κλουβί;
 
Θα καθαριστούν μόνα τους μέρα με την ημέρα..
Αν δεν εμπλέκονται σημαντικά μέρη του σώματος ή δεν αλλοιώνεται η θερμοπροστασία τους δεν θα υπάρξει πρόβλημα.
Η ξύλινη φωλιά κατά τη γνώμη μου είναι απαράδεκτη για χρήση σε καναρίνια.
 
Δε νομίζω οι γονείς να εχουν διάρροια, το πρωί που άλλαξα το χαρτί, δεν παρατήρησα τίποτα.
Μάλιστα εβαλα για λιγη ωρα ενα Α4 στον πατο πανω από τη σχάρα, δεν ειδα κατι διαφορετικό.

Μήπως μπορείτε να μου πείτε, ποιο είναι το λαθος στη σκέψη μου να τα βαλω ενα ένα σε μπανιερίτσα με χλιαρό νερό? Να τα καθαρίσω καλά καλά και να τα σκουπίσω με πετσέτα, αφού ανάψω μια σομπα στο δωματιο, να ανέβει η θερμοκρασία. Ποιο ειναι ουσιαστικά το πρόβλημα, η θερμοκρασία; Πώς θα τους κανει κακό το μπανιο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δυστυχώς ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ο καθαρισμός των μικρών είναι απαραίτητος, με οποιοδήποτε ρίσκο. Οσες περισσότερες προφυλάξεις απο άποψη θερμοκρασίας, τόσο το καλύτερο φυσικά.
Μια εικόνα, ΣΩΣΤΗΣ ΒΡΩΜΙΚΗΣ φωλιάς 😉 .
16830780_10206074887031595_115985391077301827_n.jpg
 
Δυστυχώς ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ο καθαρισμός των μικρών είναι απαραίτητος, με οποιοδήποτε ρίσκο. Οσες περισσότερες προφυλάξεις απο άποψη θερμοκρασίας, τόσο το καλύτερο φυσικά.
Μια εικόνα, ΣΩΣΤΗΣ ΒΡΩΜΙΚΗΣ φωλιάς 😉 .
16830780_10206074887031595_115985391077301827_n.jpg

Mε λιγα λόγια, καμία σχέση με τη δική μας ☹

Με ποιον τρόπο ενδείκνυται να καθαρίσω τα μωρά;
 
Με ποιον τρόπο ενδείκνυται να καθαρίσω τα μωρά
Ζέστανε πετσετάκια στον φούρνο ή στον μικροκυμμάτων και χρησιμοποίησε καλαμποκάλευρο για ξηρό καθαρισμό με ελαφρά τριβή. Μπορείς να βοηθηθείς και με μια μαλακή αχρησιμοποίητη οδοντόβουρτσα όπως σου είπαν τα παιδιά πιο πριν.
 
Και αν γίνεται να ανέβει λίγο ακόμα η θερμοκρασια του χώρου γιατί είναι πολύ μωρά! Και φυσικά όχι σεσουάρ μετά Άννα μου! Δεν κάνει ποτέ καλό ο αέρας στα καναρίνια!

Δεν έχω ξανααντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση δυστυχώς για να σε βοηθήσω. ☹
 
Και αν γίνεται να ανέβει λίγο ακόμα η θερμοκρασια του χώρου γιατί είναι πολύ μωρά! Και φυσικά όχι σεσουάρ μετά Άννα μου! Δεν κάνει ποτέ καλό ο αέρας στα καναρίνια!

Δεν έχω ξανααντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση δυστυχώς για να σε βοηθήσω. ☹

Tην έχω ήδη ανεβάσει στους 22.
Πρωτοπορώ δλδ ε; ☹
 
Από την πλευρά που σου πέφτει το μικρό και από την άλλη ίσως, βάλε μία πατήθρα να μην μπορεί να πέσει.

καλή ιδέα αυτή, ευχαριστώ
αν κατεβάσω τη φωλιά χαμηλά στο κλουβί, υπάρχει πρόβλημα;
 
πρωτη φορα βλεπω κατι τετοιο. Μαλλον ειχες λαθος τυπο φωλιας
(χωρις να τα μετακινω παντα καθαριζα το γυρωγυρω της φωλιας και 1-2φορες το κατω)
ελπιζω να μην παθουν κατι
και οταν καθαριστουν να δειξουν την ομορφια τους
(εγω με μια βρεγμενη μπετονετα θα καθαριζα τα χοντρα)
 
αν κατεβάσω τη φωλιά χαμηλά στο κλουβί, υπάρχει πρόβλημα;
Δεν νομίζω. Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό;

Πρωτοπορώ δλδ ε; ☹
Ναι δυστυχώς η πρώτη φορά σου έπεσε με πολλές δυσκολίες. Αλλά θα τα καταφέρεις είμαι σίγουρη! Απλά σκέψου σαν μαμά και καθάρισέ τα όσο πιο καλά μπορείς χωρίς να χρειαστεί να τα βρέξεις ή να τα στεγνώσεις, και εννοείται δεν χρησιμοποιείς κάτι άλλο πέρα από χλυαρό νερό ή κάτι αθώο όπως σε συμβούλεψε η Μαρία. Καλύτερα ότι κάνεις να το κάνεις αύριο το πρωί έτσι ώστε μετά να έχουν πολλές ώρες για να έχουν στεγνώσει. Μην κοιμηθούν βρεγμένα.

εγω με μια βρεγμενη μπετονετα θα καθαριζα τα χοντρα
Με μπατονέτα δεν νομίζω να καταφέρει τίποτα... ☹ Εγώ αν έπρεπε να αντιμετωπίσω κάτι τέτοιο θα χτησιμοποιούσα βρεγμένο βαμβάκι ή πετσέτα όπως έγραψε η Μαρία. Με 22 βαθμούς αν βραχούν λίγο και αν αυτό γίνεις νωρίς το πρωί θα έχουν στεγνώσει μέχρι το βράδυ. Πέρσι δικό μου καναρινάκι 17 ημερών έκανε μόνο του μπάνιο συνειδητά! Οπότε όλα καλά θα πάνε!
 
Δεν νομίζω. Αλλά γιατί να το κάνεις αυτό;

Για να μη χτυπήσει πέφτοντας από ψηλά κατά τις αποδράσεις του. Και για να μπορεί να ξαναμπεί στη φωλιά όποτε θέλει.
Ακούγεται λογικό? :-\
 
Για να μη χτυπήσει πέφτοντας από ψηλά κατά τις αποδράσεις του. Και για να μπορεί να ξαναμπεί στη φωλιά όποτε θέλει.
Ακούγεται λογικό? :-\
😀 η σκέψη σου είναι απόλυτα λογική αλλά δεν παθαίνουν τίποτα. Άσε τη φωλιά εκεί που είναι. Έχω δει καναρινάκι να βγαίνει από τη φωλιά και να έχει γεννηθεί σε μεγάλη κλούβα. Είναι η φύση τους τέτοια που τα προστατεύει. Γι αυτό στην ηλικία αυτή έχουν και φτερά άλλωστε! 😉
Προέχει να τα καθαρίσεις, και μετά το αν θα βγουν απ τη φωλιά ή όχι, άστο στη φύση και στο δικό τους ένστικτο.

Αύριο το πρωί έχει καθαριότητα; :D
 
Back
Top