Φροντίδα Είναι λάθος να ψεκάζουμε τα καναρίνια με νερό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης perilook
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

perilook

PB New Member
Εγγραφή
16 Μαρ 2014
Μηνύματα
38
Πόλη
Πειραιάς
Καλή και μεγάλη εβδομάδα εύχομαι... μια ερώτηση, πιστευτέ πως είναι λάθος να "ψεκαζουμε" τα καναρίνια με νερό. Το χω δοκιμάσει μια δυο φόρες και μου κάνει εντύπωση πως κάθονται και τους αρέσει
 
Καλησπέρα σας καταρχήν, απλά γλυτώνω το κόπο να τοποθετώ μπανιερά και να την αλλάζω μετά από λίγο... Πιστεύετε πως είναι λάθος;
 
Καλησπέρα σας καταρχήν, απλά γλυτώνω το κόπο να τοποθετώ μπανιερά και να την αλλάζω μετά από λίγο... Πιστεύετε πως είναι λάθος;
Εγώ ναι, πιστεύω πως κάνεις λάθος.
Γιατί τα πουλιά πλένονται από κάτω προς τα πάνω, μπαίνοντας στην μπανιέρα καθαρίζεται η αμάρα τους και τα πόδια τους, ενώ με το ψεκαστήρι ακολουθείται αντίθετη φορά.
Στερείς από το πουλί την χαρά της αυτενέργειας.
Την μπανιέρα μπορείς να την τοποθετήσεις σε σημείο που να μην πέφτουν πιτσίλες και να υγραίνονται οι σπόροι ενώ με το ψεκαστήρι γίνεται χαμός παντού.
 
γλυτώνω το κόπο να τοποθετώ μπανιερά και να την αλλάζω μετά από λίγο...

Εγώ έχω πάρει κάτι ωραίες, τεράστιες, εξωτερικές μπανιέρες και τις εφαρμόζω στο πορτάκι. Σέρνω το πορτάκι προς τα πάνω, το σφηνώνω με τα γατζάκια της μπανιέρας και είναι κομπλέ. Και είναι πολύ εύκολο να αφαιρεθούν. Ούτε να μπαινοβγάζεις τα χέρια σου μέσα στο κλουβί, ούτε να φοβάσαι μη σου χυθεί το νερό και τα κάνεις όλα μαντάρα, ούτε τα πουλιά πιτσιλάνε τον τόπο και τα σπόρια γιατί οι μπανιέρες είναι κλειστές γύρω- γύρω, ούτε γεμίζει κουτσουλιές το νερό... Είναι τέλειες!
 
Back
Top