Γενικά Είναι λάθος να αγοράσω καναρίνι χωρίς δαχτυλίδι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
'Oντως και με δαχτυλίδι να έπαιρνα θα ήθελα να του το βγάλω (όχι εγώ αλλά κάποιος γνώστης) :). Σε διαγωνισμούς φωνής δηλαδή πάνε μόνο δαχτυλιδομένα;
 
To ζήτημα δεν είναι κάποιος που ρωτάει... Είναι ότι δείχνει να μη θέλει να καταλάβει.. Τι σημαίνει Λάμπρο να ''πυροβολάει'';
Δεν θα πρέπει να σε ευχαριστεί ακουστικά; ..Αν απλά είναι πολυβόλο εσύ θα είσαι ικανοποιημένος;. Για ποιότητα, μελωδικότητα, ποικιλία, μουσικότητα.. Δεν μας ενδιαφέρει;
 
'Oντως και με δαχτυλίδι να έπαιρνα θα ήθελα να του το βγάλω (όχι εγώ αλλά κάποιος γνώστης) :). Σε διαγωνισμούς φωνής δηλαδή πάνε μόνο δαχτυλιδομένα;
συνηθως ναι υπαρχουν σχετικοι συλλογοι και γινεσαι μελος.. αν σε ενδιαφερει ψαξου περισσοτερο εδω, αποτι καταλαβα θελεις να αντικαταστησεις αυτο που εχασες.. Το ιδιο πουλι δεν θα ξαναγυρισει φιλε αλλα αφου βρεθηκες στο σημειο μηδεν και αρχισες να ψαχνεσε αποτι καταλαβα τοτε κανε μια καλη αρχη και το φορουμ εδω προσφερεται για γνωσεις σχετικα με τα καναρινια απαραιτητη προυποθεση ΔΙΑΒΑΣΜΑ μαθε για τις ρατσες αλλα κυριως τι αναγκες εχουν τα καναρινια στη διατροφη τους τη πτεροροια τους τις συνθηκες διαβιωσης αλλα κ πως να τα προστατευεις απο τα αρπαχτικα... εκει ειναι η ουσια και οχι στα δαχτυλιδια...
 
To ζήτημα δεν είναι κάποιος που ρωτάει... Είναι ότι δείχνει να μη θέλει να καταλάβει.. Τι σημαίνει Λάμπρο να ''πυροβολάει'';
Δεν θα πρέπει να σε ευχαριστεί ακουστικά; ..Αν απλά είναι πολυβόλο εσύ θα είσαι ικανοποιημένος;. Για ποιότητα, μελωδικότητα, ποικιλία, μουσικότητα.. Δεν μας ενδιαφέρει;
Ναί με συνγχωρείς αλλά δεν είμαι και τόσο γνώστης ώστε να σου εξηγήσω πως θέλω να κελαηδάει γιαυτό χρησιμοποίησα τον όρο πυροβολάει.Άμα σε ενόχλησε σου ζητάω συγνώμη αλλά εγώ από την ασχετοσύνη μου έτσι μου ήρθε να το πω για να το περιγράψω. Δεν νομίζω να έδειξα ότι δεν κατάλαβα. Τις απαντήσεις στο θέμα που άνοιξα πιστεύω τις πήρα από τους πρώτους φίλους που απαντήσανε. Κάποιοι όμως το πήγατε το θέμα στο τί πουλί θέλω και η κουβέντα πήγε αλλού μετά και από μέρους μου.
Το θέμα με τα δαχτυλίδια καλύφθηκε πιστεύω και οι απορίες μου λυθήκανε σε αυτό το κομμάτι. Όταν θα πάμε στο τραγούδι του πουλιού και σε άλλα του χαρακτηριστικά θα ανοίξω άλλο θέμα για να πάω παρακάτω και να πάρω απαντήσεις σε άλλες απορίες.
 
Εδώ δεν γίνεται προσπάθεια να επιβάλει κανείς την γνώμη του. Η προσπάθεια είναι να δοθεί μια γραμμή.
Για μένα μια απλοποιημένη γραμμή σκέψης συνίσταται στο εξής.
-Αφού υπάρχουν σε πολύ φιλικές τιμές καναρίνια για όλα τα γούστα, ΧΡΩΜΑΤΟΣ- ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ-ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ, γιατί να μην πάρει κάποιος κάτι, που θα έχει και ταυτότητα και θα εκπληρώνει όλα του τα γούστα; Αφού θα χαλάσει κάποια χρήματα και θα διαθέτει κάποιο χρόνο ούτως ή άλλως, γιατί να μη το κάνει διατηρώντας ένα αξιόλογο πουλάκι και απο γενετική άποψη ; Οι εκθέσεις και η συμμετοχή σ' αυτές προκαλούν ένα πρόσθετο ενδιαφέρον και φέρνουν πιο κοντά, στην γνώση των πουλιών και την επαφή των ανθρώπων. Αν ο καθένας μας κλείνεται στον μικρόκοσμό του και αναπαράγει, ότι κατα σύμπτωση βρίσκεται στο μπαλκόνι του, θα είμαστε πάντα μακρυά απο όλους τους άλλους που εμφανίζονται σαν πρωτοπόροι στην καλλιέργεια του χόμπι. Το πρώτο βήμα σε όλο τον κόσμο για μια πρόοδο, είναι η σήμανση των πουλιών.
 
Εδώ δεν γίνεται προσπάθεια να επιβάλει κανείς την γνώμη του. Η προσπάθεια είναι να δοθεί μια γραμμή.
Για μένα μια απλοποιημένη γραμμή σκέψης συνίσταται στο εξής.
-Αφού υπάρχουν σε πολύ φιλικές τιμές καναρίνια για όλα τα γούστα, ΧΡΩΜΑΤΟΣ- ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ-ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ, γιατί να μην πάρει κάποιος κάτι, που θα έχει και ταυτότητα και θα εκπληρώνει όλα του τα γούστα; Αφού θα χαλάσει κάποια χρήματα και θα διαθέτει κάποιο χρόνο ούτως ή άλλως, γιατί να μη το κάνει διατηρώντας ένα αξιόλογο πουλάκι και απο γενετική άποψη ; Οι εκθέσεις και η συμμετοχή σ' αυτές προκαλούν ένα πρόσθετο ενδιαφέρον και φέρνουν πιο κοντά, στην γνώση των πουλιών και την επαφή των ανθρώπων. Αν ο καθένας μας κλείνεται στον μικρόκοσμό του και αναπαράγει, ότι κατα σύμπτωση βρίσκεται στο μπαλκόνι του, θα είμαστε πάντα μακρυά απο όλους τους άλλους που εμφανίζονται σαν πρωτοπόροι στην καλλιέργεια του χόμπι. Το πρώτο βήμα σε όλο τον κόσμο για μια πρόοδο, είναι η σήμανση των πουλιών.
γιατι στο μικροκοσμο του ο ελληνας περιλαμβανει το μπαλκονι οπως ειπες την γλαστρα με το βασιλικο τον ελληνικο καφε το λαστιχο με το νερο και το κλουβακι με τις μελωδιες ενος καναρινιου.. Θυμησες απο τον παππου του που το αγαπουσε γιατι του κρατουσε συντροφια και του βαζε καθε πρωι αγγουρακι η μαρουλι και οχι περιλα και κια.. αυτα προσφερει αυτο το χομπυ στο μεσο ελληνα που διατηρει ενα καναρινι στο μικροκοσμο του και απεχει χιλιομετρα ακομη απο το γερμανο που εγκλωβισμενος σε ενα τεραστιο χειμωνα αναζητει γεννετικες αλαγες και απολυτα χρωματα... σεβομαι απολυτα τις προσπαθειες ολων αυτων που πάλεψαν για τη βελτιωση των χαρακτηριστικών ολων αυτών των μεταλαξεων αλλα σεβομαι και τη ψυχη του ελληνα που αναζητα τις ριζες του μεσα στο κελαιδιμα ενος καναρινιου σε καποιο μπαλκονι καποιο καλοκαιρινο απογευματακι. Για τους πολλους κατεμε σημασια εχει να μαθουμε να τα φροντιζουμε σωστα πρωτα απολα και οποιος αγαπα και τη εξειδίκευση ας γινει ευρωπαιος
 
Εγώ προσωπικά θα συμφωνήσω με τον Χρήστο. Γιατί θέλω ένα καναρινάκι που να μου κάνει παρέα.Αν τώρα τα χρώματά του δεν είναι τέλεια, στο τραγούδι του κάνει λαθάκια δεν με πειράζει. Έτσι κι αλλιώς για συντροφιά το θέλω και όχι να κάνω καμιά υπερπαραγωγή κυνηγώντας το τέλειο αποτέλεσμα.
Συγνώμη αλλά πάλι πάει αλλού το θέμα 😛
 
... σεβομαι απολυτα τις προσπαθειες ολων αυτων που πάλεψαν για τη βελτιωση των χαρακτηριστικών ολων αυτών των μεταλαξεων αλλα σεβομαι και τη ψυχη του ελληνα που αναζητα τις ριζες του μεσα στο κελαιδιμα ενος καναρινιου σε καποιο μπαλκονι καποιο καλοκαιρινο απογευματακι. Για τους πολλους κατεμε σημασια εχει να μαθουμε να τα φροντιζουμε σωστα πρωτα απολα και οποιος αγαπα και τη εξειδίκευση ας γινει ευρωπαιος

Αν αναζητά τις ρίζες του κανείς στο κελάηδημα ενός καναρινιού μάλλον ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ. Καναρίνι και Ελληνικές ρίζες δεν συναντιόνται. Είμαι πέραν απο συμπαθών(λάτρης) σε μια τέτοια κατηγορία χομπιστών,όπως την περιγράφεις. Αλλά δεν μ' αρέσει και να κλείνω τα μάτια σ' αυτό που συμβαίνει. Η διαδρομή είναι γνωστή. Α) Αγοράζει κάποιος ένα οποιοδήποτε καναρίνι απο το πετ της γειτονιάς του Β) ΑΜΕΣΩΣ μετά ρωτάει.."τι μάρκα είναι το καναρίνι μου;" Γ) Εχω και μια καρδερίνα στο μπαλκόνι μου, τί λέτε να το ζευγαρώσω μ' αυτήν ή να πάρω άλλο ένα να τα κάνω ζευγάρι; Δ) Σήμερα είδα οτι δεν έχει δακτυλίδι, πειράζει; Ε) μήπως σημαίνει κάτι που δεν έχει πτέρωμα γύρο απο το μάτι και είναι λίγο βραχνό και πάει λέγοντας. Απένατι σε αντιδιαστολή με όλα αυτά προτείνω να μπαίνουμε σε μια ποιο συνειδητή αγορά και γνώση.
 
Το ότι ξεκινήσανε από κάπου αλλού τα καναρίνια όμως και όχι στην Ελλάδα δεν νομίζω ότι εμποδίζει κάποιον να τα θυμάται χρόνια πριν στους δρόμους της αθήνας ή και αλλού να κελαηδάνε δεξιά και αριστερά ομορφαίνοντας τους θορύβους μιας πόλης. Παντα θα έβρισκες έναν γνωστό ή φίλο που να είχε κάποιο πουλάκι στο μπαλκόνι του οπότε εγώ θα διαφωνήσω κύριε Μάκη.
Όσον αφορά την διαδρομή που λέτε έχετε δίκιο γιαυτό και ρωτάω πράγματα όσο μπορώ για να κατατοπηστώ.
 
Αν αναζητά τις ρίζες του κανείς στο κελάηδημα ενός καναρινιού μάλλον ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ. Καναρίνι και Ελληνικές ρίζες δεν συναντιόνται. Είμαι πέραν απο συμπαθών(λάτρης) σε μια τέτοια κατηγορία χομπιστών,όπως την περιγράφεις. Αλλά δεν μ' αρέσει και να κλείνω τα μάτια σ' αυτό που συμβαίνει. Η διαδρομή είναι γνωστή. Α) Αγοράζει κάποιος ένα οποιοδήποτε καναρίνι απο το πετ της γειτονιάς του Β) ΑΜΕΣΩΣ μετά ρωτάει.."τι μάρκα είναι το καναρίνι μου;" Γ) Εχω και μια καρδερίνα στο μπαλκόνι μου, τί λέτε να το ζευγαρώσω μ' αυτήν ή να πάρω άλλο ένα να τα κάνω ζευγάρι; Δ) Σήμερα είδα οτι δεν έχει δακτυλίδι, πειράζει; Ε) μήπως σημαίνει κάτι που δεν έχει πτέρωμα γύρο απο το μάτι και είναι λίγο βραχνό και πάει λέγοντας. Απένατι σε αντιδιαστολή με όλα αυτά προτείνω να μπαίνουμε σε μια ποιο συνειδητή αγορά και γνώση.
για τους πολλους κατεμε σημασια εχει να μαθουμε να τα φροντιζουμε σωστα πρωτα απολα... στη ουσια λοιπον συγκλινουμε... Ισχυει τοσο για τους εκτροφεις οσο και για το αγοραστη δε σημαινει ενα καναρινι με δαχτυλιδι οτι ειναι και υγιες... Το κερδος πολλες φορες ξεπερναει ακομη και αυτα που θεωρει καποιος αυτονοητα. Για τη δε ελληνικοτητα και ο μουσακας τουρκικος ειναι αλλα η μυρωδια του σε γεμιζει ελλαδα και επετρεψε μου να θυμαμαι τη γιαγια μου (μια γυναικα της αντιστασης) να καθαριζει καθε πρωι μηλα για τα καναρινια της... Το αρωμα της καθημερινοτητας μας δε περιεχει καταγωγες αλλα συναισθηματα
 
Μιχάλη, μιλάμε για "εξάρτηση"...όχι αστεία!
ειμαι οf topic αλλα θα μπορουσες να μου πεις μετα απο τοσα χρονια εκτροφης τι ηταν αυτο που σε κρατησε σαυτο το χομπυ ολο αυτο το διαστημα; σιγουρα θα ειχες σκαμπανεβασματα και αναστολες τι ηταν ομως αυτο που ουσιαστικα σε οδηγησε να αντεξεις; σορυ απο το λαμπρο
 
Ανοίξτε θέμα... Εδώ μιλάμε για πολίτικη κουζίνα, για νοσταλγία στο χθες και για ρομαντισμό... Και από την άλλη ο Μάκης αντιπαραθέτει Γερμανική (ψυχρή, ανάποδη, αμείλικτη, αποτελεσματική) νοοτροπία... Μουζάκα το νήμα!
 
ειμαι οf topic αλλα θα μπορουσες να μου πεις μετα απο τοσα χρονια εκτροφης τι ηταν αυτο που σε κρατησε σαυτο το χομπυ ολο αυτο το διαστημα; σιγουρα θα ειχες σκαμπανεβασματα και αναστολες τι ηταν ομως αυτο που ουσιαστικα σε οδηγησε να αντεξεις; σορυ απο το λαμπρο

-H ομορφιά της αναπαραγωγής και η επαφή με την απίστευτη πολυπλοκότητα της γενετικής των καναρινιών χρώματος.
 
Καλησπέρα σε όλους. Σύντομα θα επιχειρήσω την πρώτη μου αναπαραγωγή με ένα ζευγαράκι timbrado μαύρο κίτρινο έντονο. Θα ήθελα να με βοηθήσει κάποιος όμως με το δακτυλίδι του αρσενικού μου το οποίο φέρει τα εξής (OKGZ 39MB 09) κ είναι χρώματος βιολετί. Ευχαριστώ πολύ.
 
Back
Top