Γενικά Τι να κάνω για σωστά αποτελέσματα με τα καναρίνια μου;

Συνημμένα

  • 9.webp
    9.webp
    31,7 KB · Προβολές: 56
  • 10.webp
    10.webp
    21,5 KB · Προβολές: 58
  • 11.webp
    11.webp
    13,8 KB · Προβολές: 59
  • 12.webp
    12.webp
    17,2 KB · Προβολές: 55
  • 13.webp
    13.webp
    20,6 KB · Προβολές: 54
  • 14.webp
    14.webp
    18,3 KB · Προβολές: 55
  • 15.webp
    15.webp
    37 KB · Προβολές: 55
  • 16.webp
    16.webp
    19,3 KB · Προβολές: 57
... Και οι τελευταίες.
Να δούμε με τη δεύτερη γέννα τι θα γίνει!

Και μια και τις έβαλα μπορεί κάποιος να μου πει τι είδος είναι το καθένα να ξέρω;
 

Συνημμένα

  • 17.webp
    17.webp
    22,1 KB · Προβολές: 55
  • 18.webp
    18.webp
    27,6 KB · Προβολές: 55
  • 19.webp
    19.webp
    28,7 KB · Προβολές: 51
  • 20.webp
    20.webp
    14 KB · Προβολές: 56
  • 21.webp
    21.webp
    16 KB · Προβολές: 54
Και μια και τις έβαλα μπορεί κάποιος να μου πει τι είδος είναι το καθένα να ξέρω;
Είναι και τα τρία, τρία πανέμορφα κοινά καναρινάκια που παρόλο που είναι αδελφάκια δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους στα χρώματα! Το ασπράκι είναι τόσο ξεχωριστό! Είναι σίγουρα αυτός ο πατέρας/; 😛

Να τα χαίρεσαι Νικόλα!
 
Είναι και τα τρία, τρία πανέμορφα κοινά καναρινάκια που παρόλο που είναι αδελφάκια δεν έχουν καμία σχέση μεταξύ τους στα χρώματα! Το ασπράκι είναι τόσο ξεχωριστό! Είναι σίγουρα αυτός ο πατέρας/; 😛

Να τα χαίρεσαι Νικόλα!
Ευχαριστώ πολύ!
Το ασπρακι το μικρό μου είναι ο μικρούλης νεοσσος. Ο πρώτος νεοσσος είναι αυτός στη φώτο 10, ο μπαμπάς είναι ο πάνω στη φωτογραφία 18 ενώ η κάτω Στην ίδια φωτο είναι η μαμά.

Αρχικά βάζεις μια καινύργια φωλιά και νέο υλικό για να τη στρώσει. Πολλές κανάρες επιμένουν να θέλουν να στρώσουν ξανά την πρώτη φωλιά. Οπότε τότε ναι ίσως χρειαστεί να βάλεις μια νέα φωλιά στο σημείο της πρώτης και τα μικρά να μεταφερθούν παραδίπλα! 😉 Διάβασε και αυτό: Από την πρώτη γέννα καναρινιών στη δεύτερη

Να ρωτήσω. Έχω στη ζευγαρωστρα στη μια πλευρά τη μαμά κλωσαει και στην άλλη τον μπαμπά με τα Μικρά. Είναι τώρα 23 ημερών. Επειδή σήμερα είδα ο μπαμπάς μαλώνει λίγο με τον ένα μικρούλη όμως τα ταιζει λέτε να βάλω τον μπαμπά μαζί με τη μαμά να τα ταιζει Από το κάγκελο, να τα αφήσω έτσι τι να κάνω;
 
Νίκο να σου ζήσουν. Γνώμη μου ειναι να τα αφήσεις ακόμα με τον μπαμπα τους ειδικά αν τα καναρίνια έχουν διαφορά ημερών που βγηκαν απο το αυγό. Ο μπαμπας τους θα είναι πιο αποτελεσματικός οταν θα είναι μαζί τους.
 
Τα μαλωνει για να μη ζητιανευηουν συνεχως.. μην ανησυχεις κανενα προβλημα, αστα με το μπαμπα λιγες μερες ακομα και μετα τον βαζεις με τη μαμα για να τα ταιζει απο το χωρισμα.
 
Άντε ρε παιδιά. Άκου εκεί. Μέχρι να γίνουν 1 μηνών περίπου να τα αφήσω η παραπάνω;
Μέχρι να απογαλακτiστούν...
Άλλα καθυστερούν λίγο περισσότερο (@Paianas) κι άλλα βγαίνουν νωρίτερα από τις 28 ημέρες.
Ανάλογα με την ανάπτυξη που έχουν και το τάισμα των γονιών.
 
Παιδιά έχω ένα πρόβλημα με τον ένα από τους 2 νεοσσούς. Σήμερα είδα μια πληγή κάτω από το ματάκι του και τα πούπουλα σε εκείνο το σημείο ματωμένα. Τι να κάνω; Να βάλω τον μπαμπά;

Να βγάλω εννοούσα!

Για την πληγή; Για τα ματωμένα πούπουλα που είναι λίγο ξερά;
 
Δεν ξέρω αν έκανα καλά,το καθάρισα με νερό και έβαλα με μπατονετα μπεταντιν. Πρέπει να το τσίμπησε ο μπαμπάς. Φοβήθηκα και Τον χώρισα από τα Μικρά και τον έβαλα να τα ταιζει αν χρειαστεί από τα κάγκελα. Τώρα δεν τρέχει αιμα αλλά έχει μια πληγή μικρή κάτω από το μάτι προς τον λαιμό. Τώρα τι να κάνω για συνέχεια;

Σε εκείνο το σημείο τα πούπουλα στο λαιμό έφυγαν. Θα βγουν ξανά;
 
Δεν ξέρω αν έκανα καλά,το καθάρισα με νερό και έβαλα με μπατονετα μπεταντιν. Πρέπει να το τσίμπησε ο μπαμπάς. Φοβήθηκα και Τον χώρισα από τα Μικρά και τον έβαλα να τα ταιζει αν χρειαστεί από τα κάγκελα. Τώρα δεν τρέχει αιμα αλλά έχει μια πληγή μικρή κάτω από το μάτι προς τον λαιμό. Τώρα τι να κάνω για συνέχεια;

Σε εκείνο το σημείο τα πούπουλα στο λαιμό έφυγαν. Θα βγουν ξανά;
Τίποτε προς το παρόν... Να παρακολουθείς.. και θα δούμε.
 
Τα πουπουλα ξαναβγαινουν μη σε ανησυχει.. Πολυ προσεκτικα το μπεταντιν αν ξαναβαλεις, δεν πρεπει να μπει στο ματι. Αν εχεις υποψιες οτι ο μπαμπας την εκανε, τοτε καλα εκανες και τον χωρισες, αλλα αν δεν εισαι σιγουρος και δεν εφταιγε; Παρατηρηση χρειαζεται ωστε να ξερεις τι να κανεις..
 
Τα πουπουλα ξαναβγαινουν μη σε ανησυχει.. Πολυ προσεκτικα το μπεταντιν αν ξαναβαλεις, δεν πρεπει να μπει στο ματι. Αν εχεις υποψιες οτι ο μπαμπας την εκανε, τοτε καλα εκανες και τον χωρισες, αλλα αν δεν εισαι σιγουρος και δεν εφταιγε; Παρατηρηση χρειαζεται ωστε να ξερεις τι να κανεις..
Τον είδα 2 φορές να το τσιμπάει όχι επιθετικά όμως αυτό πετούσε γρήγορα από την άλλη. Τι μου προτίνεις να κάνω με το τραύμα. Να βάζω μπεταντιν; Αν ναι κάθε πότε και μέχρι πότε; Μερικά πούπουλα που είναι ξερά από το αίμα και δεν βγαίνει;
 
Τι εννοεις να το τσιμπαει αλλα οχι επιθετικα; Και παλι το τσιμπουσε συμφωνα με τα λεγομενα σου.. Αν δεν μπορεις να το καθαρισεις με λιγο χαμομηλι ας πουμε ή ελαφρως ζεστο νερο σε μπατονετα, θα φυγει μονο του σιγα σιγα ή οταν θα κανει μπανιο.. Περιμενε να σου πουνε και ανθρωποι που ξερουν, αλλα αν το θεωρεις αμεση αναγκη βαζε λιιιγο μπεταντιν πολυ προσεκτικα μια φορα τη μερα.
 
Καλό μήνα σε όλους. Τα Μικρά μου πουλάκια έγιναν 1μηνών. Γεννήθηκαν μέσα στο σπίτι. Πότε μπορώ να τα βάλω μόνα τους σε κλουβί; Πειράζει αν τα βγάλω στο μπαλκόνι; Μπανιέρα από πότε μπορώ να βάζω; Τέλος πόσο μηνών μπορώ να καταλάβω το φύλο τους;
 
Καλό μήνα σε όλους. Τα Μικρά μου πουλάκια έγιναν 1μηνών. Γεννήθηκαν μέσα στο σπίτι. Πότε μπορώ να τα βάλω μόνα τους σε κλουβί; Πειράζει αν τα βγάλω στο μπαλκόνι; Μπανιέρα από πότε μπορώ να βάζω; Τέλος πόσο μηνών μπορώ να καταλάβω το φύλο τους;
Έχουν ηλικία ικανή για να μπορέσουν να ζήσουν μόνα τους..
Τροφή σωστή χρειάζεται και ένα προφυλαγμένο από τα αρπακτικά μέρος.
Μπανιέρα μπορείς όποτε θέλεις να βάλεις, όμως το νερό να μη μείνει περισσότερο από το αναμενόμενο αλλά σε 10-15 λεπτά να το βγάλεις.
Όσα θέλουν να μπουν θα το κάνουν αμέσως... Τα υπόλοιπα αύριο...
 
Έχουν ηλικία ικανή για να μπορέσουν να ζήσουν μόνα τους..
Τροφή σωστή χρειάζεται και ένα προφυλαγμένο από τα αρπακτικά μέρος.
Μπανιέρα μπορείς όποτε θέλεις να βάλεις, όμως το νερό να μη μείνει περισσότερο από το αναμενόμενο αλλά σε 10-15 λεπτά να το βγάλεις.
Όσα θέλουν να μπουν θα το κάνουν αμέσως... Τα υπόλοιπα αύριο...

Όσον αφορά το φύλο από πότε μπορώ να το ξεχωρίσω;
 
Back
Top