Ασθένειες Είναι scally face?

Nikoletta

PB Member
Εγγραφή
12 Μαϊ 2008
Μηνύματα
727
Πόλη
Άλιμος
Παιδιά καλησπέρα σε όλους! Σήμερα, αν όλα πάνε καλά, θα πάρω από τον teo2 το παπαγαλάκι που προσεφέρθην να μου χαρίσει! :D
Έχω την φωτογραφία που μου έστειλε (http://img261.imageshack.us/my.php?image=006jl8.jpg ), απλά ήθελα να ρωτήσω αν αυτό στο ράμφος του είναι scally face. Όπως μου είπε, το πουλάκι είναι δραστήριο κλπ.
Μήπως μιας και θα το έχω στο αμάξι και θα κάνουμε που θα κάνουμε μεγάλο δρομολόγιο, να το περάσω κι από τον πτηνίατρο; Επειδή έχω χάσει αρκετά πουλάκια, οι επισκέψεις στον πτηνίατρο μου δημιουργούν κακή ψυχολογία και άγχος.
Ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

Συνημμένα

  • papagalaki.webp
    papagalaki.webp
    12,5 KB · Προβολές: 156
Νικολέττα καλησπέρα. 🙂
Κούκλος είναι ο μικρούλης. Κατά τη γνώμη μου, θα μπορούσε να είναι scally σε πολύ αρχικό στάδιο. Δεν υπάρχει όμως λόγος ανησυχίας 1ον γιατί το σκάλι θεραπευεται και 2ον γιατί αν είναι σκάλι θα φανεί σίγουρα σε λίγο καιρό.
Επίσης ο γιατρός μου είχε πει ότι αν κολλήσει ένα πουλί είναι φορέας για 6 μήνες μέχρι να εκδηλωθούν τα πρώτα συμπτώματα. Ο μικρός είναι 6 μηνών;


Καλού κακού πέρνα από τον πτηνίατρο να πάρει ένα δείγμα από το ράμφος και να σου πει με σιγουριά.
Το scally face Δεν επηρρεάζει την δραστηριότητα του πουλιού, εκτός αν είναι πλέον αργά και τα ακαρεα έχουν εισχωρήσει στα πνευμόνια και άλλα όργανα.

Να σου ζήσει το νέο μικρουλάκι:D
 
δεν ξερω αν ειναι scally face αλλα πιστευω οτι το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το δει ο πτηνιατρος καλου-κακου.
καλυτερα τωρα και να μην αχγωνεσαι καθολου "η καλυτερη θεραπεια ειναι η προληψη"
 
Η ιδέα και μόνο του γιατρού με αγχώνει Θα δω κι εγώ το πουλάκι και θα σας ενημερώσω. Είναι σχεδόν τριών μηνών, είναι δυνατόν να πρόλαβε να κάνει τέτοιο πράγμα; 😕
 
Μύριαμ μου σε ευχαριστώ! Ακόμα δε το έχω πάρει το πουλάκι, το απόγευμα θα περάσω να το πάρω. Ουφ, όλο αγχώνομαι γενικά και δεν είναι καλό αυτό.
 
Η ιδέα και μόνο του γιατρού με αγχώνει Θα δω κι εγώ το πουλάκι και θα σας ενημερώσω. Είναι σχεδόν τριών μηνών, είναι δυνατόν να πρόλαβε να κάνει τέτοιο πράγμα; 😕

Σύμφωνα με αυτά που είχε πει ο γιατρός αν είναι 3 μηνών δύσκολο να έχει εκδηλωθεί κιόλας η ασθένεια. Συνήθως το κολλάνε από άλλα πουλιά εξ'επαφής.
Αν τα υπόλοιπα πουλιά του teo είναι υγιή, μην πας στον γιατρό.

Και Νικολέττα η ζωή είναι μικρή, μην αγχώνεσαι:D
Πάρε το πουλάκι και με το καλό στο σπίτι εξέτασε το ράμφος προσεκτικά και βλέπουμε πάλι.
 
Den mou fenete gia Scally...omos (Den thelo na sas tromazo) mou miazei me to ramfos tis Mairas...Ixe akrivos teties gramoules... kai telika vgike PBFD thetiko...

Pes ston giatro na kanei eksetasi gia to io PBFD (apostia tou ramfou kai fteromatos)
 
Ωχ Πωλίνα μου με τρόμαξες πολύ..
Το πουλάκι το πήρα, θα το παρουσιάσω σε άλλο τόπικ, είναι μικρότερο από 3 μηνών και συγκατοικούσε με το αδερφάκι του μόνο. Γενικά τσακώνονταν πολύ και το ράμφος του είναι σα να έχει γρατζουνιστεί κάπως. Θα ψάξω το τόπικ για το PBFD, είναι δυνατόν μωρό πουλάκι να έχει τέτοιο πράγμα; Είναι υγιέστατο και το φτέρωμά του λάμπει από υγεία.
 
Ωχ με τρομάξατε κι εμένα τώρα γιατί αν έχει αυτό πάει να πεί πως έχει και το άλλο ποπο γμτο παω να κοιτάξω το τοπικ
 
Den gnorizo paidia gia ta mora...den ithela na sas tromakso...apla miazei me to ramfos tis Mairas...mporei kai na min exei tipota...den eimai ktiniatros! Omos sou protina na pas na to dei o giatros...

p.s. otan to pouli exei PBFD ta nixia tou episis einai xalia...strivoun, xalane kai spane eykola...
 
Δεν νομίζω να είναι PBFD γιατίσυμπτωμά του είναι η απώλεια φτερών λόγο σταματήματος παραγωγής πούδρας αλλά το πουλάκι παράγαγε κανονικά πούδρα και δυο φτεράκι που είχαν πέσει είχαν αρχήσει να φυτρώνουν κανονικότατα πούδρα έκανε τόσο πολύ που η αδερφή μου είχε πρόβλημα με αλεργία και κοκκίνιζαν τα μάτια της
 
Πωλίνα μου, μου έχουν πει ότι κι άλλα παπαγαλάκια όταν τσακώνονται τα ράμφη τους έχουν "scratched/flakey beak". Άλλος μου είπε ότι όταν αλλάζει φτέρωμα χρησιμοποιεί πολλές βιταμίνες από τον οργανισμό και αδυνατίζει το ράμφος. Όπως και να έχει, θα το παρατηρήσω αν υπάρξει κάποια βελτίωση αλλιώς θα πάμε στον γιατρό
 
Back
Top